18xx

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mistrz_yon »

shaggy92 pisze: 30 sie 2021, 14:23 Ogólnie byś polecił tego 18DO świeżym? BO trochę mnie pociąga ten tytuł, pociągi + browary to nie może być złe :D
Jak dokładniej działa ten tryb 2 osobowy? bo 1830 w teorii też jest od 2 osób :D
Pozwolę się sobie dopisać po kolejnych partiach w Dortumunda. Do tego dołożę swoje bardzo dogłębne i eksperckie nieledwie spostrzeżenia po kilku samodzielnych, nieukończonych partiach w Chesapeake i Assiniboia :lol: :lol: :lol:
Otóż Dortmund TRG określiłbym jako:
(a) zdecydowanie operacyjny: rynek kapitałowy jest mocno ograniczony i nie ma tutaj chyba jakichś szczególnie chytrych trików
(b) mocno wybaczający: brak bankruta - w razie potrzeby wystawia się weksel/ zobowiązanie
(c) otwarty geograficznie: kafli jest sporo i nie ma wielkiego problemu z trasami, które utkwiły

Mam wrażenie, że przez to może być dobrym gatewayem dla eurograczy chcących spróbować osiemnastek.

Swoją drogą, to dzisiaj mieliśmy ciekawą sytuację - poblokowaliśmy się tak (limity na spółkach), że nie mogliśmy kupić 6T, które zezłomowałyby 3T. Już samo kupienie 5T wymagało otwarcia pod to osobnej spółki, a tak się ułożyło, że zarówno pierwszy jak i drugi certyfikat był tam po 2 udziały. Fundował to Młody, wyłożył kasę, udziały podzieliły się 4-4-2(bot) i spółka jako żywo nie miała biznesowego sensu. Żeby złomować 3T potrzebna była kolejne spółka, ale stan banku był taki, że zwyczajnie nie opłacało się jej fundować (bardzo wymiataliśmy na trójkach i czwórkach). Zrobiliśmy szybkie rachunki: u mnie operacyjnie jeździło się na 14 przystanków, u młodego na 6 plus dodatkowe 10 ze spółki, która była podzielona po 50%. Nie było po co grać dalej. Całość zajęła nam 2,5 godz. Cudeńko.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

Gdyby ktoś szukał 1830 to wróciło do oferty planszostrefy:

https://planszostrefa.pl/pl/p/1830-Rail ... ition/2295
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: 18xx

Post autor: cezner »

Daj pan spokój. Na Amazonie 235 zł z dostawą w cenie. Wersja niby niemiecka ale tak naprawdę niemiecka jest tylko instrukcja i pudełko. A polska instrukcja leży na BGG.
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: 18xx

Post autor: kamilpr »

Kupilem 1830 plansza jest dwustronna sa jakies zmiany poza grafika ?
Ku mojemu zdziwieniu gra ma jakies warianty, na jakie powinno sie grac ?
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: 18xx

Post autor: shaggy92 »

Podstawowe pytanie: którą wersję kupiłeś?
Jeżeli lookout games z 2018 roku to mapa na drugiej stronie owszem jest inna ( więcej przestrzeni na południu mapy) ale wydawca nie wydał jeszcze komponentów do tego wariantu (1830+).

Natomiast jeżeli masz wersja poprzednia to w instrukcji są opisane wszelkie warianty ;)
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

I w wersji starszej masz wszystkie komponenty do rozszerzonej mapy. Nie liczył bym żeby Lookout wydał je do nowszej edycji chociaż takie chyba były założenia.
W starszej masz jeszcze dodatkowe spółki i masę kafli z nieco zmodyfikowanych wariantów opisanych tu:
https://kanga.nu/~claw/blog/posts/2009/ ... -for-1830/
A tu wpis o rozgrywkach w te warianty:
https://www.railsonboards.com/2021/08/2 ... -variants/
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3418
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

kamilpr pisze: 06 wrz 2021, 19:54 Kupilem 1830 plansza jest dwustronna sa jakies zmiany poza grafika ?
Ku mojemu zdziwieniu gra ma jakies warianty, na jakie powinno sie grac ?
To wygląda jak wersja z 2011 Mayfair (? ale z 2011?) ona miała dwustronną mapę i w instrukcji sporo wariantów m.in 1830+ nie wiem czy to reedycja tamtego wydania, ale tam była kiepska (bardzo) instrukcja i błędy z kafelkami, chociaż dodawali erratę do pudła. Jak to jakieś wznowienie to powinno być wszystko git.

Możesz tam zagrać w jakieś warianty, ale jak to miałem w 2011 to mało ludzi polecało te konkretne z pudełka (z uwagi na wady w produkcji, błędy w zasadach itd.)
ostatnio RoB o tym pisali i chwalili :D co już pasza_sadyka przytomnie wrzucił :)

====
a z beczki wydawniczej...
ostatnio jakiś wysyp "dziwnych", niezapowiedzianych tytułów się szykuje :P i to nie garażowe, tylko ludzie wrzucają to do masówki. Bardziej mnie zastanawia mało publicznych informacji - testów, opinii w sieci (slacku, chyba, że są gdzieś na grupach google czy innych discordach).
A mianowicie:
- Traxx muszą być bardzo głodni, bo są zadziwiająco płodni. 18India już przebiło"pińcet" w P500. Te ich małe tytuły z gazety "Mainlaine" to taki wynalazek, ale lubią zalewać świat swoimi tworami (ja tam wsparłem gazetę bo ciekaw jestem artykułów, gry traktuję jako "bonus", bo podobno tak miało być)
- 1947 (zostając przy Indiach) wsparć na KS mieli chyba z 350, ja się nie zdecydowałem, bo jednak to egzotyczne pomysły jak same Indie i po cyrkach z 1883 jednak wolę się wstrzymać na faktyczne komentarze po wydaniu/zagraniu. Aleph spoko, popieram, ale niech zajmą się wydaniem 1841 (i nie spieprzeniem tego)
- 18Korea :mrgreen: Paaanie oprócz zdawkowych informacji tłumaczonych z Koreańskiego i tego jutubowego spoilera: https://www.youtube.com/watch?v=pXTClkM7ASM nagle BUM BUM! wypuszczamy grę, ciekawe czy to ciekawostka na lokalny rynek, czy faktycznie coś fajnego tam będzie, ale większa egzotyka niż te Indie ;)
-1852: Ferrovias na Bahia, wcześniej prezentowane jako 18BA (Brazylia powiedzmy) . Wrzucili info z rana na BGG. Tytuł nie jest nowy i jeżeli był testowany przez ostatnie lata może być spoko, ale sama wrzutka tu i teraz - wydajemy! - mnie zaskakuje.

gdzieśtam z garażu Scott ciągle hajpuje swoje prototypy i kolejne twory - Texas, Karolina - chwaląc się "dobrym" przyjęciem na konwentach. No bo przecież 18DE czy Venezuela tak dobrze zostały przyjęte, hmmm.

Zastanawiam się czy złota era 18xx, nie zmienia się powoli w erę tombaku :roll:

Na pocieszenie :wink: będą też "normalne" tytuły, w sensie znane, które czają się w kolejce - rodzime 1836jr, 1848, 1880, Spielworkxx i Saksonia Wolframa. Tutaj tylko się cieszyć i reedycję dobrych tytułów biere z pocałowaniem ręki.
( no i nie zapominajmy też o uznanym projektancie z Austrii i jego projektowanym zapewne genialnym 1888 :mrgreen: )
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: 18xx

Post autor: kamilpr »

Kupiłem te 1830 co jest na Amazon.pl to nie jest najnowsza możliwa wersja ? :(
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: 18xx

Post autor: Palmer »

Z tego samego amazona dostałem edycję 2018. Jedyny wariant jaki tam jest to 1830+ - powiększona mapa, zmienione niektóre preprinted kafle i niektóre koszty terenów. Edycja 2011 ma 50stron instrukcji, po tym najłatwiej poznać.
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: 18xx

Post autor: kamilpr »

A ok już wszystko jasne. Ja otworzyłem na BGG Polska instrukcje, a ona jest do starej wersji ? Jest gdzieś przetłumaczona instrukcja do tej nowszej ?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2335
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 575 times
Been thanked: 932 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

piton pisze: 07 wrz 2021, 08:53
Z wszystkich "zapowiedzi" mnie interesują tylko:

1839 JCla (i kolejne gry, nad którymi będzie pracował: 1820, poprawienie 1843, coś na Kubie)
1871 Lucasa Boyda (bo JCl to rozwijał)
1833 1/3 Mike'a Huttona

Gry te łączy stawianie fundamentalnych pytań dotyczące postrzegania rzeczy w 18xx (tak to sformułowałem; zainteresowani niech poczytają zalinkowane komentarze), rzeczywiste nowinki mechaniczne (a nie jakiś pic na wodę) i, przede wszystkim, lata testowania.

---

AAG obecnie działa wg tej zasady:
Spoiler:
Traxxowi to w sumie nie wiem, o co chodzi. Chyba czują potrzebę zalania BGG swoimi grami.

Te wszystkie tytuły, o których mało wiadomo, albo robione przez świeżych entuzjastów gatunku: mówiąc brutalnie, nie zasługują, by się nimi interesować. Jeśli pójdzie plotka, że jednak któreś są dobre, to się przyglądnę (tak jak Koziełło chwali 18CO).

Nowe 1841 niemal na pewno będzie skopane (były przecieki, że train rush będzie łagodniejszy, a ta gra się na nim opiera).

18SX wymienione jako dobra gra - potwierdzone info? Bo większość pozycji Marflowa to średniaki.

---

Osobiście liczę, że nastąpi pewien przesyt 18xx, przynajmniej z punktu widzenia wydawców, i wrócimy do wolniejszego tempa. Klimacik kilku premier rocznie, ale za to takich, o których się już dużo wiedziało, znacznie bardziej mi odpowiadał.
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2021, 22:08 przez Galatolol, łącznie zmieniany 1 raz.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

@piton
1888 Lonnyego bardzo przypadła mi do gustu. Taka wariacja 1830 z eksportem pociągów i kilkoma ciekawostkami na ciekawej mapie Chin. Widać inspiracje 1899 /mapa/.

@Galatolol
Oddając sprawiedliwość TraXXowi 18LosAngeles to bardzo udana inkarnacja 1846. Mała-ciasna mapa, szybka. Choć zdaje sobie sprawę że nie przepadających za 1846 to nie przekona.
Ten koment "Lemem'a" to z której gry?

@kamilpr
Nie ma ale to bez znaczenia, trzon gry jest przetłumaczony, podarować możesz sobie lekturę traktująca o wariantach/dodatkach.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Sir_Yaro »

Hejka.

Tłumaczę sobie zasady do 1836Jr i znalazłem tam coś dziwnego.
Autor pisze:
The rules for placement of the GCL (I9) and NBDS (E11) base cities use the rules for the NYC and Erie, respectively.
Natomiast poniżej w wykazie zamienników stoi, że GCL to jest PRR.
Obrazek

Gdzie jest błąd ? o ile to w ogóle jest bład...


A potem jest juz tylko dziwniej.
The NFL base city is treated like the C&O base city.
Przeciez C&O nie bierze udziału w grze ??
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: 18xx

Post autor: Koziełło »

Sir_Yaro pisze: 09 wrz 2021, 12:06 Hejka.

Tłumaczę sobie zasady do 1836Jr i znalazłem tam coś dziwnego.
Autor pisze:
The rules for placement of the GCL (I9) and NBDS (E11) base cities use the rules for the NYC and Erie, respectively.
Natomiast poniżej w wykazie zamienników stoi, że GCL to jest PRR.
Obrazek
Gdzie jest błąd ? o ile to w ogóle jest bład...
Miasto startowe NBDS to typowe OO i przy ustawianiu stacji bazowej działają takie same zasady jak w przypadku stacji bazowej dla Erie z 1830.
W przypadku GCL nie do końca wiem o co chodzi
Sir_Yaro pisze: 09 wrz 2021, 12:06 A potem jest juz tylko dziwniej.
The NFL base city is treated like the C&O base city.
Przeciez C&O nie bierze udziału w grze ??
Ale zasady dotyczące lokacji startowej NFL w 1836Jr sa takie same jak dla lokacji startowej C&O w 1830 (nieulepszalne miasto)
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2021, 13:12 przez Koziełło, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2335
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 575 times
Been thanked: 932 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

A z PRR pewnie chodzi o to, że to ich komponentów się używało do reprezentowania GCL.

Zresztą jest to napisane wprost:
The following summarizes the Corporations, their characteristics, and the 1830 Corporations to be used:
---
pasza_sadyka pisze: 07 wrz 2021, 12:05 Ten koment "Lemem'a" to z której gry?
Z nowego 1849.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Sir_Yaro »

Galatolol pisze: 09 wrz 2021, 13:08 A z PRR pewnie chodzi o to, że to ich komponentów się używało do reprezentowania GCL.

Zresztą jest to napisane wprost:
The following summarizes the Corporations, their characteristics, and the 1830 Corporations to be used:
Nie zauważyłeś tego co podkreśliłem :)

GCL to de facto PRR. Jednak dalej jest napisane, aby dla miasta startowego użyć reguł dotyczących NYC (mimo że NYC bierze udział w grze). I nie wiem, czy to pomyłka, czy tak ma być.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2335
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 575 times
Been thanked: 932 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Używasz zasad (dot. miasta startowego) NYC z 1830. Używasz komponentów PRR z 1830.
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: 18xx

Post autor: kamilpr »

Gral ktoś z Was w 1830 na mniejszy bank ? Jak to się sprawdza ?
Probe9
Posty: 2462
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 651 times

Re: 18xx

Post autor: Probe9 »

Jak dla mnie lepiej niż na standardowy :) Normalnie końcówka się nieco dłuży, wiele się na mapie już nie zmienia i gra się ciągnie.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: 18xx

Post autor: kamilpr »

A jaka wtedy wartość banku robisz. Ile trwa rozgrywka w porównaniu do pełnej wersji.
Probe9
Posty: 2462
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 651 times

Re: 18xx

Post autor: Probe9 »

kamilpr pisze: 10 wrz 2021, 10:28 A jaka wtedy wartość banku robisz. Ile trwa rozgrywka w porównaniu do pełnej wersji.
W sumie już na różne wartości graliśmy. Pierwsza rozgrywka chyba na 6k była, ale że instruktażowa to i tak trwała długo :) Na Twoim miejscu zacząłbym od 8k i zobaczył jak się będzie u Was układać gra - sami najlepiej wyczujecie gdzie będzie ten punkt u Was. U nas chyba najfajniej właśnie się grało przy 8k i wtedy rozgrywkę można zamknąć w 4-4,5h.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
buhaj
Posty: 1048
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 869 times
Been thanked: 516 times

Re: 18xx

Post autor: buhaj »

Probe9 pisze: 10 wrz 2021, 10:37
kamilpr pisze: 10 wrz 2021, 10:28 A jaka wtedy wartość banku robisz. Ile trwa rozgrywka w porównaniu do pełnej wersji.
W sumie już na różne wartości graliśmy. Pierwsza rozgrywka chyba na 6k była, ale że instruktażowa to i tak trwała długo :) Na Twoim miejscu zacząłbym od 8k i zobaczył jak się będzie u Was układać gra - sami najlepiej wyczujecie gdzie będzie ten punkt u Was. U nas chyba najfajniej właśnie się grało przy 8k i wtedy rozgrywkę można zamknąć w 4-4,5h.
Tylko, ze wtedy robi się inna gra. Przykładowo przestaje się opłacać wstrzymywać kasę na zakup drugich permów. Moim zdaniem akurat 1830 to jedna z najlepiej zbalansowanych 18xx. Szkoda mieszać z bankiem lepiej już przerwać grę gdy widać, że trasy ułożone, pociągi zakupione i ktoś jest "z przodu" albo "z tyłu" :)
Probe9
Posty: 2462
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 651 times

Re: 18xx

Post autor: Probe9 »

buhaj pisze: 10 wrz 2021, 11:39
Tylko, ze wtedy robi się inna gra. Przykładowo przestaje się opłacać wstrzymywać kasę na zakup drugich permów. Moim zdaniem akurat 1830 to jedna z najlepiej zbalansowanych 18xx. Szkoda mieszać z bankiem lepiej już przerwać grę gdy widać, że trasy ułożone, pociągi zakupione i ktoś jest "z przodu" albo "z tyłu" :)
[/quote]

Dla mnie faza endgamowa jest w 1830 nieco za długa. Jeżeli miałbym wskazać najsłabszy punkt w tej odsłonie (która jest moją ulubioną) to właśnie przydługi czas tej najmniej dynamicznej fazy. Zgadzam się, że zmniejszenie banku będzie miało wpływ na strategię, generalnie można skracać jak się chcę - czy to poprzez powiedzenie sobie koniec czy też zmniejszenie banku. Ale jak dla mnie to skracanie jest w tej grze potrzebne.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Sir_Yaro »

Tak informacyjnie.
Przetłumaczyłem instrukcję do 18DO wariant INT i wrzuciłem na bgg. Jutro może uda mi się zrobić wariant TRG.
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: 18xx

Post autor: kamilpr »

Są tu chętni ludzie do pogrania w 1830 na 18xx.games ?
ODPOWIEDZ