Deep Sea Adventure (Jun Sasaki, Goro Sasaki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Deep Sea Adventure (Jun Sasaki, Goro Sasaki)

Post autor: as.nielo »

Obrazek

Podmorska Przygoda to błyskotliwy pomysł Jun i Goro Sasaki na grę-wyścig dla 2 do 6 graczy. W pudełku znajdziemy 47 kartoników w 5 rodzajach, które przedstawiają dno morza, bazę-wskaźnik powietrza, 6 pionków i dwie kostki k6 z polami od 1 do 3. Samo pudełko jest niewiele większe od opakowania po kasetach LP z epoki walkmana.

O co chodzi? Oto grupka nurków wynajmuje małą łódź podwodną i wyrusza na dno morza w poszukiwaniu skarbów. Ponieważ nie stać ich na porządne wyposażenie, wszyscy dzielą jeden zbiornik z powietrzem, do którego skafandry podłączone są pępowiną (własna interpretacja). Powietrze szybko się kończy więc na poszukiwania i powrót do łodzi nie ma za wiele czasu. Tak naprawdę to jest go bardzo mało, o czym gorzko przekonają się nowi gracze.

Od rzutu obiema kostkami zależy jak daleko przesuniemy się w głąb morza a im dalej od łodzi-bazy tym bardziej wartościowe skarby znajdziemy. Poruszać można się w głąb morza albo w kierunku powrotnym, ale zmienić kierunek można tylko raz na rundę. Każdy podniesiony skarb w kolejnych turach odejmuje punkt powietrza ze zbiornika 25 punktów. Runda kończy się, gdy w zbiorniku zabraknie powietrza i wszyscy gracze wrócą do łodzi. Gdy licznik osiągnie zero każdy gracz poza łodzią gubi podniesione skarby (opadają one wtedy na dno morza) i automatycznie przenosi się do bazy. Tam zbiornik w tajemniczy sposób napełnia się ponownie i nurkowie mogą w następnej rundzie wrócić do poszukiwań. Porzucone skarby można odzyskać w kolejnych rundach, bo leżą na końcu "planszy" w kupkach po trzy na jedno pole.

Sesja trwa 3 takie rundy po której liczone są punkty ukryte na rewersie kafelków. Żebyście mieli jakieś wyobrażenie o planszy dodam, że poniesiony kafelek zastępujemy pustym polem, które po końcu rundy usuwamy skracając w ten sposób nasze dno morza. Kafelki można układać dowolnie, w kolejności od trójkątnych po sześciokątne.

Gra w ciekawy sposób łączy rywalizację ze współpracą. Otóż nasze powodzenie w dużym stopniu zależy od innych graczy - wszyscy zużywamy powietrze z tego samego zbiornika. Dlatego trzeba myśleć strategicznie i liczyć na dobre rzuty kostką - chcemy jak najszybciej osiągnąć głębiny i wrócić do bazy.

Nie wiem czy gra jest dostępna w Polsce, nie znalazłem wątku na forum. Swoją kopię kupiłem online ze sklepu w NL. Widziałem wersję print and play na BGG, cała gra zmieściła się w puszce po konserwie rybnej :) Można narzekać na cenę, bo ok. 80 pln za taki drobiazg to lekka drożyzna, ale na pewno jest to gra warta spróbowania.
mia123
Posty: 91
Rejestracja: 15 kwie 2014, 21:41

Re: Deep Sea Adventure

Post autor: mia123 »

Jest dostępna w Polsce
Fojtu
Posty: 3383
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 558 times
Been thanked: 1263 times

Re: Deep Sea Adventure

Post autor: Fojtu »

Ja zagrałem raz. Gra dla mnie jest tak frustrująca, że choćby i za pieniądze do niej nie zasiądę ponownie. Element losowy jest tak dziki, że ma się niewielki wpływ na to co się stanie. Kilka razy zdarzyło się, że ludzie tonęli zupełnie bez powodu bo kulali do kitu. Dla mnie są po prostu znacznie przyjemniejsze przerywniki, zupełnie ta gra do mnie nie trafia.

Gra jest bardzo polaryzująca w odbiorze. Przy stole jak graliśmy, 3 osobom gra się bardzo podobała a 2 dosłownie dostawały białej gorączki.

Na koniec jeszcze kwestia ceny. 60zł za tak skromną zawartość do dla mnie gruba przesada, zupełnie nieuzasadniona czymkolwiek, no chyba że to te meeple nurków są tyle warte :lol:
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Deep Sea Adventure

Post autor: as.nielo »

To prawda, że gra jest dość trudna i bezlitośnie karze za brak pomyślunku. Nie wspomniałem o tym wrzucając krótki opis, ale tutaj trzeba pomyśleć, zanim coś się zrobi. Tracąc punkt ruchu za każdy podniesiony skarb szybko okazuje się, że ekstremalnym ryzykiem jest zabieranie ledwo trzech skarbów w jednej rundzie.

DSA to udany przerywnik pomiędzy partiami w coś poważniejszego z dwóch powodów - ustawienie i posprzątanie gry przebiega błyskawicznie, podobnie wytłumaczenie zasad. Natomiast ubaw z min graczy którzy gubią skarby i w pośpiechu pędzą do łodzi (w grze nikt nie tonie!) jest ogromny.

60zł za bardzo przyzwoicie wykonaną planszówkę z 2 kostkami k3 (tak naprawdę zamiennymi na jedną k6) rozkład prawdopodobieństwa różni się znacząco, najczęściej pada 3, 4 i 5, najrzadziej 2 albo 6 no i nigdy nie wypadnie jedno oczko. mea culpa, sorry :-) dla jednych może być za dużo, wtedy taką grę można sobie zrobić samemu w domu, zupełnie za darmo.
Ostatnio zmieniony 20 sie 2021, 18:41 przez as.nielo, łącznie zmieniany 2 razy.
Fojtu
Posty: 3383
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 558 times
Been thanked: 1263 times

Re: Deep Sea Adventure

Post autor: Fojtu »

To prawda, że gra jest dość trudna i bezlitośnie karze za brak pomyślunku. Nie wspomniałem o tym wrzucając krótki opis, ale tutaj trzeba pomyśleć, zanim coś się zrobi. Tracąc punkt ruchu za każdy podniesiony skarb szybko okazuje się, że ekstremalnym ryzykiem jest zabieranie ledwo trzech skarbów w jednej rundzie.
To nie kwestia pomyślunku często, tylko tego, że już przy 2 skarbach możesz dosłownie stać w miejscu swoją kolejkę. Raz kulniesz słabiej i ruszysz się 0-1 pól a inni kulną sensowniej i okazuje się, że nie masz już kogo przeskakiwać. Element decyzyjny jest bardzo mały

Dla mnie po prostu jest znacznie wiele lepszych fillerków w niższej cenie.

Jeżeli chodzi o wykonanie, to kostki są jeżeli dobrze pamiętam strasznie lekkie, przez co średnio wygodnie się kula. 60zł za 30 maluteńkich żetonów, 1 trochę większy, 2 kijowe kostki i parę meepli to mniej więcej 2x za drogo.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1740
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1409 times

Re: Deep Sea Adventure

Post autor: Leser »

Ja przychylam się do opinii, że to bardzo sympatyczny filler. Cena niestety absurdalna, taka polityka wydawnictwa Oink Games.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Deep Sea Adventure

Post autor: as.nielo »

Fojtu pisze: Dla mnie po prostu jest znacznie wiele lepszych fillerków w niższej cenie.
Możesz podrzucić parę propozycji?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Deep Sea Adventure

Post autor: RunMan »

Choćby For Sale, Sushi Go, Biblios, Prezencik, podpadające pod imprezowe Tajniacy, Pictomania, Bangi. W 30min spokojnie można rozegrać partię w 7 Cudów.
Fojtu
Posty: 3383
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 558 times
Been thanked: 1263 times

Re: Deep Sea Adventure

Post autor: Fojtu »

as.nielo pisze:
Fojtu pisze: Dla mnie po prostu jest znacznie wiele lepszych fillerków w niższej cenie.
Możesz podrzucić parę propozycji?
Oprócz tego co napisał RunMan: Bang kościany, wiarusi, list miłosny, sabotażysta, zapraszamy do podziemi, intrygi westeros.
Każda z nich dla mnie jest lepsza i chyba większość jest tańsza.
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Deep Sea Adventure

Post autor: as.nielo »

Ale to są prawie wyłącznie gry karciane a DSA to gra-wyścig. Jak dotychczas, pomimo padania takiej propozycji przy stole nie zagrałem partii żeby gracze zaczęli zbierać skarby wracając do łodzi (co wydaje się rozsądne o ile każdy zastosuje się do takiego polecenia). Za każdym razem pierwszy na kafelku pięciokątnym podnosi go i zawraca w następnej turze. Oczywiście reszta graczy zaczyna od razu robić to samo. Efekt psychologiczny? :-)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4107
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 2560 times

Re: Deep Sea Adventure

Post autor: Gizmoo »

Pełna zgoda, że DSA jest grą okrutnie losową. Losowe są nie tylko kości, ale ruchy przeciwników modyfikujące nasz ruch, oraz kafelki z różną zawartością punktową. To zwykłe, do bólu losowe Roll to move.

A jednak...

Za każdym razem bawię się przy niej świetnie! To jest głupiutka jak but imprezówka do piwa. Im więcej piwa, im bardziej wesołe towarzystwo - tym jest zabawniej. Jak ktoś siada do tego z nastawieniem euro-rywalizacji, optymalizacji ruchów, to będzie to dla niego największe rozczarowanie z możliwych. Ta gra to festiwal losowości, ale zabawne jest w niej "zarządzanie ryzykiem". Chciwy traci dwa razy. :lol:
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Deep Sea Adventure

Post autor: zakwas »

O, nie wiedziałem, że jest wątek o tej grze. Ja zakochałem się w grach od Oink Games, mam już aktualnie cztery, pomimo absurdalnych, jak to było wspomniane, cen. Jakość wykonania (!) i upakowanie tych pudełeczek do granic możliwości sprawia, że naprawdę nie żałuję tej kasy - niejednokrotnie kupuje się gry w tej samej cenie, w większym pudełku, ale z powietrzem.

Co do konkretnie DSA - mam dokładnie takie same odczucia jak Gizmoo. Niby to wszystko losowe do bólu, ale zawsze się przy tym dobrze bawimy. Im bardziej zatłoczone głębiny - tym dla nas lepiej, bo jeszcze bardziej trzeba się liczyć z brakiem tlenu, a zdarzają się sytuacje, że gracz bez szans łapie dodatkowe skarby z tekstem "potopię Was wszystkich".
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 344
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Re: Deep Sea Adventure

Post autor: Dr_Kecaj »

zakwas pisze:Ja zakochałem się w grach od Oink Games, mam już aktualnie cztery, pomimo absurdalnych, jak to było wspomniane, cen.
Chyba to rozumiem, bo mam tak samo z Ystari. Tyle że ich gry nie są absurdalnie drogie :)
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Deep Sea Adventure

Post autor: mauserem »

Ta giereczka to świetny materiał na DIY - dwie kości, kilka "fancy" tokenów, meeple i jedna "żółta łódź podwodna" z punktacją
BGG jest pełne "rethemów" - niektóre całkiem zabawne --->link
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 509
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Deep Sea Adventure

Post autor: Pisarka »

Kurczę, jakby to 3 dychy mniej kosztowało, to bym tak nie żałowała. Ech...
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Deep Sea Adventure (Jun Sasaki, Goro Sasaki)

Post autor: Leviathan »

W Deep Sea Adventure, grze wydanej prze Oink Games,wcielamy się w postać nurka, poszukującego cennych ruin na dnie morza. Im głębiej zejdziemy, tym cenniejsze skarby możemy znaleźć, ale czy na pewno starczy nam potem tlenu na powrót?

Deep Sea Adventure to szybka, emocjonująca gra, wydana w małym, ale eleganckim pudełku.

Liczba graczy: 2-6
Czas rozgrywki: 30 minut

Obrazek

Recenzja gry na Wojennik TV:
Wojennik TV # 498: Deep Sea Adventure - recenzja (PL)

Recenzja gry na Board Times:
Deep Sea Adventure, czyli skok na głęboką wodę. Recenzja.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Deep Sea Adventure (Jun Sasaki, Goro Sasaki)

Post autor: Leviathan »

Dorzucam angielską wersję recenzji na Wojennik TV:

Wojennik TV # 639: Deep Sea Adventure - review (ENG)
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Deep Sea Adventure (Jun Sasaki, Goro Sasaki)

Post autor: as.nielo »

Gra wraca w nowej odsłonie - tym razem chodzi o Księżycową Przygodę . Gdyby ktoś przymierzał się do sprowadzenia gry do PL to ja chętnie się przyłączę do tego ambitnego endeavuor :-)
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Deep Sea Adventure (Jun Sasaki, Goro Sasaki)

Post autor: agt »

as.nielo pisze: 20 sie 2021, 18:46 Gra wraca w nowej odsłonie - tym razem chodzi o Księżycową Przygodę . Gdyby ktoś przymierzał się do sprowadzenia gry do PL to ja chętnie się przyłączę do tego ambitnego endeavuor :-)
Jednak, jeśli dobrze widzę, to trochę inna odsłona, bo kooperacyjna. Dobrze widzę?
ODPOWIEDZ