Memoir '44 (Richard Borg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kamilpol1991
Posty: 28
Rejestracja: 07 lis 2016, 11:08
Lokalizacja: Kraków, Jasło
Has thanked: 1 time

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: kamilpol1991 »

Hej
Zastanawiam się nad zakupem dodatków.
Proszę o informacje, które polecacie a które nie (mam do wyboru 3 dodatki armijne Terrain oraz Winter)
Z góry dzięki :)
mk20336
Posty: 1576
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 73 times
Been thanked: 444 times
Kontakt:

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: mk20336 »

Z dodatków wg mnie:
- Pacyfik - fantastyczna, zupełnie inna kampania niż w Europie
- Breakthrough - mapy głębokie i duże
- Winter Wars - ffajen scenariusze, ale koniecznie z rozszerzeniem Breakthrough
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
kamilpol1991
Posty: 28
Rejestracja: 07 lis 2016, 11:08
Lokalizacja: Kraków, Jasło
Has thanked: 1 time

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: kamilpol1991 »

Ktoś może zajmował się tłumaczeniem tego dodatku z samolotami?
kaem87 pisze: 24 maja 2021, 20:48
p_olo86 pisze: 24 maja 2021, 14:22 Hej czy znajdę gdzieś tłumaczenie instrukcji do new flight plan?
Podłączam się pod pytanie, czy mógłby ktoś przetłumaczyć /strescic zasady tego dodatku?
Awatar użytkownika
Flamaster
Posty: 41
Rejestracja: 17 lis 2013, 16:00
Lokalizacja: Gościcino
Been thanked: 8 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: Flamaster »

Zobaczcie na stronie Rebel.pl. Wiem, że do innych mieli instrukcje PDF do pobrania.
Mam na sprzedaż dodatki do Rallyman GT. Pakiet samochodzików klasy GT4 (zdjęta folia zewnętrzna). Mistrzostwa Drużynowe (fabrycznie zafoliowane).
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: p_olo86 »

Nie ma i nie będzie, już przy zapowiedzi dodatku rebel pisał że nie będą tłumaczyć instrukcji bo nie mają na to czasu. Kolejne wersje dobble i story cubs same się nie zrobią😉
Awatar użytkownika
TERF
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2012, 15:00
Lokalizacja: Kłobuck / Częstochowa
Has thanked: 3 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: TERF »

Witam

Posiadacie spolszczenie do kart? Na rebelu sa instrukcje ale nie moge namierzyc spolszczen do kart a chcialbym z synem wyprobowac gierke ;) narazie podstaqwke jak siadzie bedzie zabawa w dodatki ;)
Awatar użytkownika
Flamaster
Posty: 41
Rejestracja: 17 lis 2013, 16:00
Lokalizacja: Gościcino
Been thanked: 8 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: Flamaster »

Chodzi Tobie o tłumaczenie kart specjalnych z podstawki?
Mam na sprzedaż dodatki do Rallyman GT. Pakiet samochodzików klasy GT4 (zdjęta folia zewnętrzna). Mistrzostwa Drużynowe (fabrycznie zafoliowane).
Awatar użytkownika
TERF
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2012, 15:00
Lokalizacja: Kłobuck / Częstochowa
Has thanked: 3 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: TERF »

Szczeże nie wiem dokladnie bo nie grałem w ta gre jeszcze i nie wiem które karty sa "tajne" i wymagaja znajomosci angielskiego. Tam gdzie jest tytul/nazwa karty tylko po angielsku to nie potrzebuje. Potrzebuje kart na ktorych jest jakis "tekst" wplywajacy na przebieg gry/mechanike :)

Z waszych wypowiedzi wyczytalem ze karty dowodcy np wymagaja tlumaczenia ;)

PS Gry nie mam fizycznie bo od tego zalezy jej zakup dlatego taka licha moja wiedza w tym temacie :D
Awatar użytkownika
Flamaster
Posty: 41
Rejestracja: 17 lis 2013, 16:00
Lokalizacja: Gościcino
Been thanked: 8 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: Flamaster »

TERF pisze: 26 lip 2021, 12:20 Szczeże nie wiem dokladnie bo nie grałem w ta gre jeszcze i nie wiem które karty sa "tajne" i wymagaja znajomosci angielskiego. Tam gdzie jest tytul/nazwa karty tylko po angielsku to nie potrzebuje. Potrzebuje kart na ktorych jest jakis "tekst" wplywajacy na przebieg gry/mechanike :)

Z waszych wypowiedzi wyczytalem ze karty dowodcy np wymagaja tlumaczenia ;)

PS Gry nie mam fizycznie bo od tego zalezy jej zakup dlatego taka licha moja wiedza w tym temacie :D
Mam tłumaczenie instrukcji i kart z podstawki. Napisz do mnie PW z adresem mail, to podeślę Tobie :)
Mam na sprzedaż dodatki do Rallyman GT. Pakiet samochodzików klasy GT4 (zdjęta folia zewnętrzna). Mistrzostwa Drużynowe (fabrycznie zafoliowane).
kaem87
Posty: 44
Rejestracja: 31 gru 2015, 10:15
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: kaem87 »

Na całym świecie pojawiają się już dodruki dodatków m.in. equipment pack. Czy ktoś widział je w polskich sklepach?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1922
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: tomuch »

kaem87 pisze: 28 lip 2021, 09:38 Na całym świecie pojawiają się już dodruki dodatków m.in. equipment pack. Czy ktoś widział je w polskich sklepach?
Kupiłem niedawno w Strefie MTG (ale już nie ma). Jeszcze wczoraj było w jakimś innym sklepie, ale już dzisiaj planszove nie pokazuje nic. Możliwe, że to był dopiero pierwszy rzut i jeszcze będzie. New flight plan też kupiłem na początku, kiedy był w 1/2 sklepach, a teraz ofert jest całkiem sporo.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
wrogreg
Posty: 45
Rejestracja: 17 sie 2016, 02:05
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: wrogreg »

kaem87 pisze: 28 lip 2021, 09:38 Na całym świecie pojawiają się już dodruki dodatków m.in. equipment pack. Czy ktoś widział je w polskich sklepach?
W polskich slabo, ja zakupilem tutaj: https://www.spelshop.be/en/search?contr ... =memoir+44

Pozdrawiam
mluckner
Posty: 342
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: mluckner »

Szukając informacji o brakujących mi kartach pomocy (SWA, TROOPS, TERRAIN, etc...) natrafiłem na świetną aplikację M44 Wallet https://apps.apple.com/us/app/m44-wallet/id1457908865, która generuje zestaw kart dla konkretnego scenariusza. Może dla kogoś jeszcze będzie przydatna.

Aplikacja ma też tryb do gry solo, ale z niego nie korzystałem.
eloprokoks
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2019, 23:38
Been thanked: 4 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: eloprokoks »

kamilpol1991 pisze: 05 lip 2021, 21:47 Ktoś może zajmował się tłumaczeniem tego dodatku z samolotami?
ZASADY KART WALKI

Jeśli kart walki są w użyciu, przetasuj talię kart walki i rozdaj każdemu graczowi po 2 karty przed rozpoczęciem gry. Rozdaj każdemu generałowi pola po 2 karty jeśli rozgrywany jest wariant Overlord. Karty walki mogą być zagrywane jako dodatek do kart rozkazów, zachowując poniższe zasady.

KIEDY GRAC KARTY WALKI

- Tekst znajdujący się na dole karty informuje kiedy można zagrać daną kartę, większość kart zagrywana jest jako dodatek do kart rozkazów, podczas aktywowania jednostek, albo jako reakcja na akcję przeciwnika.
- Nie można zagrać karty walki jako odpowiedź w momencie gdy przeciwnik aktywował swoją jednostkę wraz z kartą walki.
- Zagrane karty walki lądują na osobny odkryty stos kart.

EFEKTY KART WALKI

W każdej talii kart walki, niektóre karty posiadają w górnych rogach specyficzne ikony. Ikony te pozwalają na zagranie specjalnej akcji zamiast stosować opisany na karcie efekt. Zazwyczaj lepszą opcją będzie zagranie karty z jej efektem, lecz gracz ma możliwość wyboru. Niektóre karty mogą być zagrywane wyłącznie przez jedną stronę, jeżeli gracz dobierze kartę której nie może zagrać, może wtedy jedynie wykorzystać specjalną akcję. Każda talia walki posiada specjalną akcję:

STREET FIGHT – Jedna aktywowana jednostka na heksie z budynkiem lub na heksie do niego przyległym walczy w zwarciu jedną dodatkową kością.

RESISTANCE – Jednostka na którą zagrywasz tę akcję może zignorować flagę wyrzuconą przeciwko niej.

JUNGLE WARFARE – Jedna aktywowana jednostka PIECHOTY na heksie dżungli walczy w zwarciu z jedną dodatkową kością.

BLAZING SUN & GUNS – Jedna aktywowana jednostka PIECHOTY lub PANCERNA walczy dystansowo z jedną dodatkową kością.

- Karty walki zwiększające ilość kości, kumulują się, gdy dotyczą tej samej jednostki.
- Nie ma limitu posiadanych kart walki przez gracza , oraz liczby kart walki które można zagrać w swojej bądź przeciwnika turze.

DOBÓR NOWYCH KART WALKI

- Gracz może dobrać nową kartę walki na koniec tury w której zagrał kartę Recon 1 – lecz nie Recon in Force ani żadną inną kartę rozkazów.

- Kiedy zostanie zagrana karta Thier Finest Hour, przetasuj talię kart walki odrzuconych z pozostałą talią kart walki tworząc jedną nową talię. Gdy tura w której zagrana została karta Thier Finest Hour się skończy obaj gracze dobierają jedną kartę walki z nowo przetasowanej talii. W Trybie Overlord, każdy z generałów polowych dobiera kartę.

-Gdy talia kart walki się skończy przetasuj karty odrzucone tworząc nowy stos.

01 RATTENNKRIEG
1 aktywowana jednostka PIECHOTY znajdująca się na heksie z budynkiem, lub obok niego może poruszyć się o 3 heksy. Może poruszyć się przez jednostki znajdujące się na ziemi oraz zignorować warunki terenowe podczas ruchu. Jednostka musi zakończyć swój ruch a heksie z budynkiem i może wciąż walczyć. Warunki terenowe podczas walki wciąż obowiązują.

02 REINFORCEMENTS
Rzuć 1 kostką aby wezwać:
(Piechota) 1 Standardową jednostkę PIECHOTY
(Czołg) 1 Standardową jednostkę PANCERNĄ
(Granat) 1 Standardową dowolną jednostkę
(Gwiazda) 1 jednostkę inżynierów
(Flaga) Brak wsparcia
Jednostka musi powstać z figurek znajdujących się poza planszą i posiadać pełną liczbę figurek, oddział ten umieszczony zostaje na twojej pierwszej linii heksów. Jednostka ta nie może się ruszać w tej turze ale może walczyć. Zagraj tę kartkę przed aktywowaniem jednostek

03 HOUSE TO HOUSE
1 aktywowana jednostka PIECHOTY może wejść na heks z budynkiem i wciąż może walczyć w zwarciu. Pozostałe warunki terenowe podczas ruchu i walki wciąż obowiązują.

04 HEAT OF BATTLE
1 aktywowana jednostka PIECHOTY może po udanym ataku w zwarciu zająć miejsce i walczyć ponownie nawet wtedy gdy restrykcje terenowe normalnie na to nie pozwalają. Zagraj tę kartę po tym jak jednostka piechoty wykona udaną walkę w zwarciu.

05 NOT A STEP BACK
Zostaw swoją jednostkę na miejscu i zignoruj WSZYSTKIE flagi wyrzucone przeciwko niej, bez względu na efekt karty zagrany przez przeciwnika. Zagraj tę kartę po tym gdy przeciwnik rzucił kostkami.

06 AMBUSCADE
Zastawiasz zasadzkę. Rzuć kośćmi pierwszy. Jeżeli jednostka przeciwnika nie zostanie wyeliminowana lub nie zostanie zmuszona do wycofania, może atakować normalnie. Zagraj tę kartę po tym gdy przeciwnik zadeklarował walkę w zwarciu, lecz przed jego rzutem.

07 PULL BACK
Wycofaj broniącą się jednostkę do tyłu.
Możesz wycofać się do 3 heksów, przez jednostki znajdujące się na ziemi, oraz ignorując warunki terenowe . Przeciwnik traci możliwość walki wybraną jednostką w tej turze. Zagraj tę kartę po tym gdy przeciwnik zadeklarował walkę w zwarciu, lecz przed jego rzutem.

08 OUT OF AMMO
Jednej jednostce przeciwnika kończy się amunicja. Jednostka ta cofa się na swoją pierwszą linię heksów, w sekcji w której się obecnie znajduje. Nie może walczyć w tej turze. Zagraj tę kartę po tym gdy przeciwnik zadeklarował walkę, lecz przed jego rzutem.

09 INFILTRATIONS
1 aktywowana jednostka PIECHOTY może poruszyć się o 3 heksy. Jednostka ta walczy z dodatkową kością, następnie może poruszyć się znowu o 3 heksy. Warunki terenowe podczas ruchu są ignorowane. Warunki terenowe podczas walki wciąż obowiązują.

10 SNIPER
Umieść pojedynczą figurkę wraz ze znacznikiem snajpera na pustym heksie sąsiadującym z 1 aktywowaną jednostką PIECHOTY. Snajper nie może się poruszać w tej turze ale może walczyć.

11 REPOSITION
Po walce, wszystkie twoje aktywowane jednostki ARTYLERYJSKIE mogą poruszyć się o 2 heksy. Warunki terenowe podczas ruchu wciąż obowiązują.

12 FORTIFY
Umieść worki z piaskiem na 1 aktywowanej jednostce po zakończeniu ruchu i ataku.

13 SPOTTER
Wszystkie aktywowane jednostki ARTYLERII walczą z 1 dodatkową kością w tej turze.

14 RETURN TO DUTY Tylko dla gracza Aliantów
Przed ruchem i walką, rzuć 2 kośćmi za każdą wybraną jednostkę PIECHOTY, która nie ma pełnego oddziału. Za każdy wyrzucony symbol jednostki bądź gwiazdy, 1 stracona figurka wraca na pole walki. Jednostki nie mogą posiadać więcej figurek, niż na początku gry. Zagraj tę kartę wraz z kartą rozkazu.

15 ARMOR FACTORY Tylko dla gracza Aliantów
Użyj figurek z poza planszy, umieść pełną jednostkę PANCERNĄ na pustym heksie fabryki. Jednostka nie może się poruszać ale może walczyć. Zagraj tę kartkę przed aktywowaniem jednostek.

16 ARMOR FORWARD Tylko dla gracza Osi
Do 3 wybranych jednostek PANCERNYCH warunki terenowe podczas ruchu są ignorowane. Warunki terenowe podczas walki wciąż obowiązują.

17 AIR BOMBARDMENT Tylko dla gracza Osi
Wybierz 2 naziemne jednostki przeciwnika nie będące w sąsiedztwie z twoimi jednostkami. Rzuć 1 kością w każdą z tych jednostek, ignorując terenowe restrykcje. Niszczysz 1 jednostkę za każdy symbol jednostki, granat oraz gwiazdę. Każda flaga powoduje wycofanie się o 1 heks. Flag nie można zignorować. Zagraj tę kartkę przed aktywowaniem jednostek.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2022, 22:11 przez eloprokoks, łącznie zmieniany 3 razy.
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: maciej.kr »

Ma ktoś wiedzę czy w najbliższym czasie pojawi się dodruk dodatków . Mnie głównie interesuje pacific .
mk20336
Posty: 1576
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 73 times
Been thanked: 444 times
Kontakt:

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: mk20336 »

Memoir’44 – Breakthrough battles!

Memoir'44 to ta seria lekkich gier wojennych, która dużo zyskuje z każdym rozszerzeniem. Format "Breakthrough" - pozwalający na głębokie rajdy na tyły wroga - jest zdecydowanie jednym z moich ulubionych. Dzisiaj przedstawiam dwie interesujące ale bardzo różne starcia - miłej lektury!

LINK: Memoir’44 – Breakthrough battles!

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Elmostster
Posty: 3
Rejestracja: 01 lut 2020, 10:33
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: Elmostster »

Wrzucam dla tatusiów z synkami zrobione karty Combat z dodatku Winter Wars. Zainspirował mnie swoją pracą użytkownik "olocop", pozdrawiam i ślę wdzięczności.
Po prostu siadłem, poskanowałem te kilkanaście kart i zaczęła się moja przygoda z Gimpem.
Na dysku też wrzuciłem plik do programu Print Pilot - wszystkie karty są już tam zeskalowane mniej więcej do podobnego rozmiaru i gotowe do wydruku. Najwygodniej ciąć gilotyną i na koniec małą, do zaokrąglania rogów.


https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Doszły karty Combat z NEW FLIGHT PLAN - proszę o sprawdzenie czy stylistycznie i merytorycznie wszystko pasuje.

EDIT: w linku dorzuciłem przetłumaczone instrukcje do dodatków - znalezione na chomiku, jak dorobię się samych rozszerzeń to w planie też mam tłumaczenie/obróbkę kart.
Jest też folder ze scenariuszami (ze strony wydawcy, chomika i bgg) bez tłumaczeń poza plikiem rebela z podstawki.
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: thorus197 »

Przy okazji wsparcia Company of Heroes, ta gra rzuciła mi się w oczy na jakimś kanale na youtubie i powiem szczerze że mnie zaintrygowała. W związku z tym drodzy wyjadacze :

Czy po 19 latach od wydania gry, dalej ta gra ląduje na stole u was?
Graliście w wersję PC na steam? Odzwierciedla ona grę planszową? Słyszałem że gra jest "za darmo", ale trzeba płacić za mecze?
Mechanicznie/rozgrywkowo będzie się ona bardzo gryzła z COH?
Barbarzyńca
Posty: 560
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 341 times
Been thanked: 181 times

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: Barbarzyńca »

Możesz spróbować na BGA. Imho w swojej klasie - bitewnej karcianki? - sprawdza się zupełnie nieźle. Trzeba się jednak przygotować na to że przypadek jest trzecim graczem. Losowy dociąg plus rzuty kośćmi potrafią czasem zirytować.
mk20336
Posty: 1576
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 73 times
Been thanked: 444 times
Kontakt:

Re: Memoir '44 (Richard Borg)

Post autor: mk20336 »

[REVIEW] Memoir’44Najwyższy czas na recenzję kolejnej gry z rodziny Commands & Colors – tym razem Memoir’44. Tytuł, który przeszedł ogromną ewolucję i zmieniał się na przestrzeni lat. Zapraszam do artykułu!

LINK: [REVIEW] Memoir’44

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
ODPOWIEDZ