Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: rdbeni0 »

UWAGA - topic nie jest seksistowski, ale dla niektórych może być kontrowersyjny. Proszę o kulturalną dyskusję.

Gdy patrzę na twórców, projektantów, "inżynierów" gier planszowych to prym wiodą mężczyźni. Chyba z 90% to chłopy. Chłopska myśl przewija się wszędzie, a damski ślad to chyba tylko jak pojawia się lista nazwisk "z podziękowaniami" lub przy ewentualnych "testerach" (rkach).
Gry są "męskie", ociekają walką, rywalizacją, wyścigiem. Oczywiscie taka jest istota grania i gier - rywalizacja.

Żeby jednak się nie wymądrzać i nie przedłużać, to zapytajmy:
- znacie jakieś znane projektantki, twórczynie gier planszowych?
- albo jakieś gry stworzone stricte przez kobietę / grupę kobiet?
- albo gry >dla< kobiet?

Chodzi mi o te bardziej skomplikowane planszówki - nie o gry typu "słoniki w zoo" tworzone dla dzieci w wieku 3-6 lat - ale pytam o gry zaawansowane.
Takie planszówki sensu "hard core".
Awatar użytkownika
vder
Posty: 727
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 296 times
Been thanked: 124 times

Re: KOBIETY jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: vder »

Nie wiem czy to się łapie pod Twoją definicję 'hardcore' (bo po d moją na pewno nie:D ), ale jest taka gra o ptakach chyba... Wingspan :D

Więcej nie uświadczyłem i nie kojarzę.
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: KOBIETY jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: Ikari »

rdbeni0 pisze: 10 cze 2021, 21:15
- albo gry >dla< kobiet?
Co to oznacza gry dla kobiet? Bo używając dzisiejszych standardów to jest seksizm w czystej formie :) Bo rozumiem, że NIE chodziło ci o gry o gotowaniu, szydełkowaniu, sprzątaniu, robieniu prania etc. Moja żona uwielbia Nemesis i C:DMD oraz Talisman. Kilka koleżanek również weszły w planszówki dzięki Talizmanowi. Ergo : talizman to gra dla kobiet
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: KOBIETY jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: rdbeni0 »

Tak, Wingspan to uznana planszówka. Ok, mamy debiutantkę - Panią Elizabeth Hargrave.

A team który maczał palce w tej grze jest mieszany:

Designer: Elizabeth Hargrave
Solo Designer: David J. Studley
Artists: Ana Maria Martinez Jaramillo, Natalia Rojas, Beth Sobel

4x kobiety, 1x chłop.

Ciekawią mnie następne nazwiska.
Ikari pisze: 10 cze 2021, 21:20 (...)
Co to oznacza gry dla kobiet? Bo używając dzisiejszych standardów to jest seksizm w czystej formie :) (...)
Nie uważam, że jest to seksizm. Np. masz całą serię w literaturze "literatura kobieca" czy też w "filmy dla kobiet" - są to normalne pojęcia funkcjonujące w swoich branżach. Chyba, że pojęcie "literatura kobieca" jest seksistowskie to trzeba byłoby zamknać połowę księgarń.
Co do naszej działki - czyli gier - to według mnie nie ma czegoś takiego jak "gry dla kobiet". Ale może ktoś zna taki twór. Ja tylko pytam. Nie stawiam żadnej tezy a priori.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2021, 21:31 przez rdbeni0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4554
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: KOBIETY jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: PytonZCatanu »

Elizabeth Hargrave jest na pewno jedyna kobietą w Top 100 BGG.

To wiem. A jak jest dalej nie sprawdzałem, ale bardzo jestem ciekawy statystyk np. dla Top 500.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: KOBIETY jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: BartP »

Wiem, że to leniwa odpowiedź, ale twoje pytanie jest równie leniwe: poszukaj sobie na BGG geeklisty "female designers", by było coś takiego. Albo google ci znajdzie. Mi do głowy przychodzi jeszcze Inka Brand tworząca głównie wespół z Markusem. Oraz Flaminia Brasini z włoskiej ekipy projektowej.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8759
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2676 times
Been thanked: 2357 times

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: Curiosity »

rdbeni0 pisze: 10 cze 2021, 21:15 UWAGA - topic nie jest seksistowski, ale dla niektórych może być kontrowersyjny. Proszę o kulturalną dyskusję.
Dlaczago tak nie lubisz moderacji, co Ci zrobiliśmy?

Ad rem:
Viola Kijowska jako współautorka "poważnej" gry Solar City się liczy?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: KOBIETY jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: Harun »

Jest X geeklist na ten temat. Pierwsza z brzegu

https://boardgamegeek.com/geeklist/2112 ... -designers

Zgadzam się z przedmówcami, że zasadniczo trudno klasyfikować jakieś gry, jako gry dla kobiet, podobnie jak i dla mężczyzn, bez uciekania się do nieuprawnionych stereotypów trącących myszką. Widać to choćby w temacie "ulubiona gra żony", bardzo często są tam złożone i konfrontacyjne tytuły. Podobnie nie wszyscy mężczyźni lubią brutalne gry. Kobiety, jak i mężczyźni są różni i lubią różne gry. Także wśród nas są forumowiczki o różnych gustach i piszą bardzo ciekawe posty, warto poczytać, nie wspominając o takich, które są ekspertkami w danej dziedzinie, jak chociażby vikingowa w grach solo.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: tomwro »

Już sobie wyobrażam co by się tutaj działo gdyby topic brzmiał "Gry sworzone przez mężczyzn"...
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 433
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 509 times
Kontakt:

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: crazygandalf »

Znana designerka Inka Brand, która gry tworzy z mężem. Liesbeth Boss znana bardziej z gier dla dzieci. Z polskich autorek masz Magdalenę Śliwińską od Minerałów, Joanna Kijankę deweloperkę Portalu tworzącą razem z Ignacym Trzewiczkiem, a ostatnio też solo, Violę Kijowską tworzącą w duecie z Marcinem Ropką (Solar City). To tak na szybko z tych które ja znam. A na pewno jest ich więcej.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: MichalStajszczak »

rdbeni0 pisze: 10 cze 2021, 21:22 Co do naszej działki - czyli gier - to według mnie nie ma czegoś takiego jak "gry dla kobiet". Ale może ktoś zna taki twór. Ja tylko pytam.
A np. ta gra?
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: Uncle_Grga »

Minerały też projektowała jakas dziewczyna z Polski.

I chyba Gralutka coś projektuje
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 426 times
Been thanked: 90 times
Kontakt:

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: Gosiek »

Zastanawiam się czy Nikki Valens jeszcze sama by się zaliczyła do grupy kobiet projektantek, czy też, jako osoba niebinarna już nie?

W każdym razie projektowane/współprojektowane przez Nikki Posiadłość Szaleństwa 2 ed, Eldrtich, Arkham Horror 3ed czy Legacy of Dragonholt na pewno wpadają do worka "planszówki hard core".
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: rdbeni0 »

Ok, rzeczywiście na BGG ten temat był poruszany - i to wielokrotnie - i padło wiele ciekawych tytułów i nazwisk. Mea culpa... ale chyba nie wypisują tam nazwisk polskich? Możemy tutaj wypisać dziewczyny z Polski, bo widzę że jest zainteresowanie tematem.
W ogóle to dla mnie jest kilka pozycji zaskakujących z tych topiców BGG.

Od siebie dodam, że znana i popularna gra Monopoly została opracowana na podstawie gry Landlord.
Twórczynią była Pani Lizzie Magie: https://en.wikipedia.org/wiki/Lizzie_Magie
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Landlord%27s_Game (przypomina to prototyp Monopoly).
Monopoly, na upartego, możemy chyba uznać jako planszówkę. Szczególnie, że gra powstała na początku XX wieku, no więc dawno, co się ceni.
Gosiek pisze: 10 cze 2021, 22:06 Zastanawiam się czy Nikki Valens jeszcze sama by się zaliczyła do grupy kobiet projektantek, czy też, jako osoba niebinarna już nie?
W każdym razie projektowane/współprojektowane przez Nikki Posiadłość Szaleństwa 2 ed, Eldrtich, Arkham Horror 3ed czy Legacy of Dragonholt na pewno wpadają do worka "planszówki hard core".
Właśnie sam zaczynam się zastanawiać, bo wygląda na to, że Nikki Valens to gruba ryba i mocne gry zaprojektowała... przynajmniej jak patrzymy na ranking BGG i ogólną popularność.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: MichalStajszczak »

rdbeni0 pisze: 10 cze 2021, 22:09 Od siebie dodam, że znana i popularna gra Monopoly została stworzona przez Panią Lizzie Magie: https://en.wikipedia.org/wiki/Lizzie_Magie
Stworzyła też grę Landlord: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Landlord%27s_Game (przypomina mi to jakiś prototyp Monopoly).
Monopoly, na upartego, możemy chyba uznać jako planszówkę. Szczególnie, że gra powstała na początku XX wieku, no więc dawno.
Elizabeth Magie stworzyła Landlord's Game czyli pierwowzór Monopoly. Grę, która zresztą w zamierzeniu nie miała służyć rozrywce, tylko propagowaniu pewnej koncepcji podatku. Gra nie była produkowana masowo ale krążyła w formie samoróbek. Prawdopodobnie z jedną z takich samoróbek zetknął się Charles Darrow i na tej podstawie stworzył grę Monopoly.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4480
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: garg »

Pierwsza znana autorka hitu planszowego, która kojarzę, to Susan McKinley Ross od Qwirkle. Ale zgadzam się z przedmówcami, że geeklisty będą tu najlepszym źródłem informacji.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: rdbeni0 »

MichalStajszczak pisze: 10 cze 2021, 22:18
rdbeni0 pisze: 10 cze 2021, 22:09 (...)
Elizabeth Magie stworzyła Landlord's Game czyli pierwowzór Monopoly. Grę, która zresztą w zamierzeniu nie miała służyć rozrywce, tylko propagowaniu pewnej koncepcji podatku. Gra nie była produkowana masowo ale krążyła w formie samoróbek. Prawdopodobnie z jedną z takich samoróbek zetknął się Charles Darrow i na tej podstawie stworzył grę Monopoly.
Tak, tak, doczytałem co tam się dokładnie działo i zmieniłem post :)

Co ciekawe, to próbowała też stworzyć kolejne tytuły:
"Magie also developed other games including Bargain Day and King's Men in 1937 and a third version of The Landlord's Game in 1939. In Bargain Day, shoppers compete with each other in a department store; King's Men is an abstract strategy game. "
Na BGG są zarejestrowane:
https://boardgamegeek.com/boardgame/13483/bargain-day z 1937 roku
https://boardgamegeek.com/boardgame/9176/kings-men też z 1937
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: Blue »

Gosiek pisze: 10 cze 2021, 22:06 Zastanawiam się czy Nikki Valens jeszcze sama by się zaliczyła do grupy kobiet projektantek, czy też, jako osoba niebinarna już nie?

W każdym razie projektowane/współprojektowane przez Nikki Posiadłość Szaleństwa 2 ed, Eldrtich, Arkham Horror 3ed czy Legacy of Dragonholt na pewno wpadają do worka "planszówki hard core".
Ekhem
https://boardgamegeek.com/boardgamedesi ... /mj-newman
Kiedyś Matthew Newman, AH LCG.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: donmakaron »

Sophie Williams jest współautorką hardkorowego dungeon crawlera Hellboy: The Board Game z sukcesem na kickstarterze. Jest również współzałożycielką studia Needy Cat Games.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2452
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 562 times
Been thanked: 272 times

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: Markus »

Bowen Simmons zaprojektowała "Napoleon's Triumph" rasową strategię o niekonwencjonalnej mechanice.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: Lothrain »

W grach dla dzieci jest sporo Pań: Anna Sobich-Kamińska, wspomnina GrAlutka, Urszula Pitura, Joanna Bolek, Justyna Jednoróg, Maureen Hiron, Shanon Lyon, Marisa Pena, Anja Wrede... jest w czym wybierać. Nie wszystkie projektowane tytuły są proste i nieskomplikowane.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4554
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: PytonZCatanu »

Pora na trochę (starszych) danych:
In 2018, only 7 games of the top 200 on Board Game Geek had a non-male designer involved. (It's now up to 10.) I got tired of being called "one of very few non-male board game designers," so I started compiling a list and ended up with over 200 women with published games.
https://www.elizhargrave.com/women-nonbinary-designers
Assessing Gender and Racial Representation in the Board Game Industry
https://analoggamestudies.org/2018/12/a ... eek-games/


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Dlaczego? :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: KubaP »

Markus pisze: 11 cze 2021, 08:40 Bowen Simmons zaprojektowała "Napoleon's Triumph" rasową strategię o niekonwencjonalnej mechanice.
Bowen to imię męskie.

Jej prawdziwe imię to Rachel Simmons.

Projektowała pod męskim imieniem, bo inaczej fani gier wojennych nie zaakceptowaliby jej projektów. Gdy prawda wyszła na jaw, wybuchł mały skandalik w gronie wojenników. Stare, ale zabawne dzieje :)
Awatar użytkownika
Koklusz
Posty: 116
Rejestracja: 26 lis 2020, 16:47
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: Koklusz »

Nikt jeszcze nie wspomniał Rity Modl i dosyć "męskiego tytułu" Men At Work.

Co ciekawe budowa zdominowana jest przez płeć męską, ale na okładce to Pani Inżynier jest na pierwszym planie :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2023
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1501 times
Been thanked: 1151 times

Re: Kobiety jako projektantki, gry stworzone przez kobiety

Post autor: Bruno »

PytonZCatanu pisze: 11 cze 2021, 12:55
Assessing Gender and Racial Representation in the Board Game Industry
https://analoggamestudies.org/2018/12/a ... eek-games/

Obrazek
Wśród tych topowych 200 gier nie znalazła się ani jedna kolorowa projektantka... :o

Jednak to 'sport białych facetów' i ciekawe, czy w najbliższej przyszłości jakiekolwiek akcje afirmatywne mogą tu cokolwiek zmienić? W tle oczywiście jest też pytanie, czy taką zmianę należy w ogóle postulować.

PS.
... znaczy producenci z pewnością byliby zainteresowani poszerzeniem rynku.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
ODPOWIEDZ