Londyn - wariant dwuosobowy

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Londyn - wariant dwuosobowy

Post autor: warlock »

Uwielbiam Londyn, ale uważam, że jest po prostu za długi na dwóch graczy i szczerze mówiąc w tym wariancie nie sięgam po niego tak często jakbym chciał - talia w żaden sposób się nie skaluje, a jest zegarem gry.

Zwykle jak ognia unikam domowych zasad, ale stwierdziłem, że chcę częściej wrzucać Londyn na stół i postaram się w jakiś racjonalny sposób odchudzić talię i skrócić czas rozgrywki, nie zaburzając przy tym (mam nadzieję ;)) proporcji rodzajów kart w talii. Ze 101 kart wyleciało 25. Nie miałem jakiegoś jednego konkretnego klucza usuwania kart, ale brałem pod uwagę pewne kryteria, które wydały mi się sensowne (założenie było takie, że pełna talia projektowana była pod czterech graczy): :)
- starałem się zachować ilościowe proporcje kolorów w ramach każdej epoki
- wyleciały karty, których siła zależy od liczby graczy przy stole (taki Omnibus nie ma sensu 1v1)
- jeśli jakaś karta w ramach ery występowała w dwóch kopiach to założyłem, że przy komplecie graczy dwóch z nich nie będzie miało do niej dostępu, przez co często usuwałem drugą kopię z gry (w ten sposób zachowałem proporcje "niedoboru", co najbardziej widać w epoce A). Oczywiście nie robiłem tak z każdym duplikatem - nie chciałem np. zaburzać ekonomii gry i wywalać zbyt wielu beżowych kart dających $ lub przekroczyć odgórnie ustalonej przez siebie granicy usunięcia 1/4 talii ;). Kopie wycinałem tam, gdzie czułem, że jest to sensowne ;).

Jeśli gracie w Londyn dwuosobowo, dajcie szansę temu wariantowi i napiszcie proszę, czy czas gry stał się znośniejszy, a balans relatywnie zachowany ;). Z talii powinny wylecieć:

EPOKA A (5 kart):
Wodociągi
Garbarnie
Kawiarnia
Giełda
Pasamonicy

EPOKA B (12 kart):
Biedota x2
Straż Ogniowa
Most
Rezydencje Miejskie
Oświetlenie Uliczne
Szpital
Omnibus x2
Sklepy
Łodzie Parowe
Domy Robotnicze

EPOKA C (8 kart):
Biedota
Metro x2
Kanały Ściekowe x2
Sklepy
Północna Stacja Kolejowa
Żydowscy Uchodźcy
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Londyn - wariant dwuosobowy

Post autor: Odi »

Jeśli pozwolisz, warto dodać tu jeszcze dwuosobowy wariant Ben-Luca, z bgg. Też usuwa karty, lecz w trakcie rozgrywki, nie w ramach setupu.

Setup jak w standardowej rozgrywce.

Dwie zasady specjalne:
1) W tableau gracza nie może być odkrytych dwóch (lub więcej) identycznych kart jednocześnie. Można natomiast zbudować kartę, flipnąć ją, a następnie zbudować ponownie identyczną.

2) Za każdym razem gdy gracz musi wyczyścić rząd planszy z kart, dodatkowo musi wybrać jedną z odsłoniętych dzielnic i odrzucić ją. Następnie musi usunąć z gry (nie odrzucić na planszę) tyle wierzchnich kart z talii, ile dobierałby, gdyby zakupił tę dzielnicę (pozostałe oznaczenia na karcie dzielnicy są w tym wypadku ignorowane).
Jeśli nie ma już dostępnych dzielnic, w takim wypadku należy po prostu usunąć 4 wierzchnie karty.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Londyn - wariant dwuosobowy

Post autor: warlock »

Wielkie dzięki, ta propozycja pojawiła się również na grupie facebookowej i zdecydowanie ją sprawdzę :). Padła jeszcze propozycja innego wariantu, żeby przed obowiązkowym dociągiem jednej karty na początku swojej tury gracz "palił" wierzchnią kartę z talii (co w pewnym sensie symuluje nieobecnego trzeciego i czwartego gracza). To również jest bardzo sprytny i ciekawy sposób na przyspieszenie zegara gry.

Muszę ograć wszystkie te trzy warianty i sprawdzić co leży mi najbardziej :). Ten mój ma najbardziej upierdliwy setup, ale z drugiej strony nie wprowadza losowości związanej z wypadaniem z gry losowych kart i część osób może chcieć zachować to poczucie strategicznego planowania na dwóch graczy.

Zdecydowanie będę chciał sprawdzić wszystkie trzy opcje ;).
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Londyn - wariant dwuosobowy

Post autor: kdsz »

Wariant Ben-Luca polecam z całego serca. Różnicuje talię i znacznie zwiększa dynamikę gry. Partie są bardziej podobne do rozgrywek trzyosobowych.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Londyn - wariant dwuosobowy

Post autor: warlock »

W przypadku wariantu Ben-Luca - gracie z otwartym discardem?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Londyn - wariant dwuosobowy

Post autor: kdsz »

warlock pisze: 18 maja 2021, 17:21 W przypadku wariantu Ben-Luca - gracie z otwartym discardem?
My tak.
ODPOWIEDZ