Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 716 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: arturmarek »

Oskar90 pisze: 13 lut 2021, 15:04 Macie jakiś fajny sposób na tasowanie swoich kart do TM ? :D
Najpierw wstępnie tasujemy po grze, tak aby przetasować wyłożone karty. Potem przed grą wszystkie karty z grubsza tasujemy. Talię dzielimy na 4 stosy i w czasie dociągu bierzemy po jednej z każdej. W ten sposób nawet jeśli coś się gorzej przetasujemy to nie wpłynie to specjalnie na dociąg.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: hipcio_stg »

Tylko tile shufling + mosh.

PS. Wiadomo coś na temat daty wysyłek big boxów?
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 461 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: polwac »

hipcio_stg pisze: 17 lut 2021, 21:18 Tylko tile shufling + mosh.

PS. Wiadomo coś na temat daty wysyłek big boxów?
REBEL.pl pisze: 17 lut 2021, 14:40
gogovsky pisze: 12 lut 2021, 23:21(...) Kiedy TM Big box ?:)
Szacujemy II kwartał 2021 roku. Ale z uwagi na to, że opóźnił się dodruk Terraformacji Marsa nie jesteśmy w stanie na chwilę obecną podać jeszcze precyzyjnej daty.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
McNab
Posty: 221
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 139 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: McNab »

Trochę wstyd się przyznać, ale dopiero dziś zagrałem w tą grę. Leży u mnie od premiery i nie wiadomo czemu ubzdurałem sobie, że to bardzo skomplikowana gra, chociaż na co dzień gram w bardziej rozbudowane tytuły.
Na forum jest temat o półce wstydu, nic tam nie pisałem, bo moja półka wstydu naprawdę mnie zawstydza, zarówno ilością niezagranych gier jak i czasem oczekiwania na rozgrywkę.
Grą zaciekawił się mój najlepszy "growy" sparing partner, czyli syn (6 lat) i kilka dni temu obiecałem, że w końcu do tego tytułu usiądziemy, tłumaczyłem mu, że i tak tego nie ogarnie.
Graliśmy na lighcie, takie rozpoznanie bojem, część zasad jak to zwykle robię podczas tłumaczenia dopowiadałem dopiero kiedy zachodziła możliwość ich (znaczy zasad) wykorzystania (tytuły, punktowanie za miasta).
Przegrałem 83, do 85, ale najgorsze że nie dawałem forów, syn sam zresztą mnie stopował mówiąc, żebym patrzył w swoje i mu nie podpowiadał.
Takiego growego dna wstydu to chyba jeszcze nie miałem, ale jutro się odegram, dostanie łomot jak stąd do Marsa.
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Atk
Posty: 1400
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 496 times
Been thanked: 286 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Atk »

Oskar90 pisze: 13 lut 2021, 15:04 Macie jakiś fajny sposób na tasowanie swoich kart do TM ? :D
Zanim rozłożę grę, rozrzucam karty po całym stole, mieszam wszystko jak popadnie, a potem robię 2-3 stosy.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: hipcio_stg »

Pile shuffling i moshing.
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: AntBehindLeaf »

hipcio_stg pisze: 28 lut 2021, 20:54 Pile shuffling i moshing.
Wyjaśniłbyś moshing?
Fojtu
Posty: 3384
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Fojtu »

AntBehindLeaf pisze: 28 lut 2021, 21:01
hipcio_stg pisze: 28 lut 2021, 20:54 Pile shuffling i moshing.
Wyjaśniłbyś moshing?
Rozdzielasz kupkę kart na 2 i wciskasz jedną w drugą. Najlepiej pod lekkim kątem. Działa tylko w koszulkach.
gogovsky
Posty: 2222
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 466 times
Been thanked: 513 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

Czyli nic niepotasowane, ale leniwi zadowoleni :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: grzeslaw90 »

gogovsky pisze: 28 lut 2021, 22:22 Czyli nic niepotasowane, ale leniwi zadowoleni :D
Fojtu wyjaśnił technikę moshingu a nie tasowanie mega stosu kart terki :D Nikt nie ma takiej łapy żeby wszystkie te karty wziąć i chociaż raz przemieszać z pomocą tej techniki :D
My robimy moshing w 3 osoby - każdy bierze swoją część, moshuje i potem przekazujemy sobie po kawałku stosu i tak kilka razy.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

Moshing jest fajny bo 7x powtórzyony generuje calkowicie losowy uklad kart. Tak przynajmniej twierdzi matematyk ktory tlumaczyl gdzies na YT metody tasowania. Dziele po grze karty na ok 10 stosow, biore 2,ok 7x tak tasuje, odkładam i kolejne 2. Po czym rodzielam ponownie na ok 10 stosow i tak samo. 4 takie cykle i wydaje mi sie ze jest dobrze potasowana cala pula.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: jamek »

Z tym tasowaniem to teoretyzujecie czy rzeczywiście jak "źle" ktoś potasował to gra się psuła. Jak rozdajecie po jednej karcie w ķółko to i tak będzie inne losowe ustawienie...
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 716 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: arturmarek »

brazylianwisnia pisze: 28 lut 2021, 23:18 Moshing jest fajny bo 7x powtórzyony generuje calkowicie losowy uklad kart. Tak przynajmniej twierdzi matematyk ktory tlumaczyl gdzies na YT metody tasowania. Dziele po grze karty na ok 10 stosow, biore 2,ok 7x tak tasuje, odkładam i kolejne 2. Po czym rodzielam ponownie na ok 10 stosow i tak samo. 4 takie cykle i wydaje mi sie ze jest dobrze potasowana cala pula.
Dowód losowości po 7razowym przetasowania działa dla talii 52-kartowej. Po 7 razach każdy układ jest równo prawdopodobny. Dla większej talii to będzie więcej powtórzeń.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

arturmarek pisze: 01 mar 2021, 07:03
brazylianwisnia pisze: 28 lut 2021, 23:18 Moshing jest fajny bo 7x powtórzyony generuje calkowicie losowy uklad kart. Tak przynajmniej twierdzi matematyk ktory tlumaczyl gdzies na YT metody tasowania. Dziele po grze karty na ok 10 stosow, biore 2,ok 7x tak tasuje, odkładam i kolejne 2. Po czym rodzielam ponownie na ok 10 stosow i tak samo. 4 takie cykle i wydaje mi sie ze jest dobrze potasowana cala pula.
Dowód losowości po 7razowym przetasowania działa dla talii 52-kartowej. Po 7 razach każdy układ jest równo prawdopodobny. Dla większej talii to będzie więcej powtórzeń.
Dlatego tak jak pisalem - dzielisz na 5 stosow i masz wtedy mniejsze talie, następnie po zlaczenu wszystkich ponownie dzielisz na 5 stosow i tasujesz. Tak 4x.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 716 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: arturmarek »

brazylianwisnia pisze: 01 mar 2021, 09:20
arturmarek pisze: 01 mar 2021, 07:03
brazylianwisnia pisze: 28 lut 2021, 23:18 Moshing jest fajny bo 7x powtórzyony generuje calkowicie losowy uklad kart. Tak przynajmniej twierdzi matematyk ktory tlumaczyl gdzies na YT metody tasowania. Dziele po grze karty na ok 10 stosow, biore 2,ok 7x tak tasuje, odkładam i kolejne 2. Po czym rodzielam ponownie na ok 10 stosow i tak samo. 4 takie cykle i wydaje mi sie ze jest dobrze potasowana cala pula.
Dowód losowości po 7razowym przetasowania działa dla talii 52-kartowej. Po 7 razach każdy układ jest równo prawdopodobny. Dla większej talii to będzie więcej powtórzeń.
Dlatego tak jak pisalem - dzielisz na 5 stosow i masz wtedy mniejsze talie, następnie po zlaczenu wszystkich ponownie dzielisz na 5 stosow i tasujesz. Tak 4x.
Chciałem się tylko powymądrzać. Myślę, że po takim przetasowaniu jak piszesz, to nie ma problemu, a najlepiej podzielić jeszcze na 4 stosy i dobierać po jednej z każdego w nowym pokoleniu.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: hipcio_stg »

Dramat jest tylko i wyłącznie jak masz mocno nieroztasowany stos kart odrzuconych i z nich zaczynacie głównie draftować i rozkręcać grę. Dlatego zawsze najpierw rozkładam na min 10-12 stosów i wtedy mieszam 2 różne stosy i moshuję. Tak do końca. Zajmuje to trochę czasu, ale tylko wtedy mam poczucie, że karty idą dość sensownie. Ani same dobre, ani same kasztany.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 461 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: polwac »

Wygląda całkiem dobrze :)

Big Box Unboxing
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: hipcio_stg »

polwac pisze: 03 mar 2021, 21:34 Wygląda całkiem dobrze :)

Big Box Unboxing
Już nie mogę się doczekać swojego potwora :D Tym razem big box to nie marketing :D
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: grzeslaw90 »

hipcio_stg pisze: 03 mar 2021, 22:06
polwac pisze: 03 mar 2021, 21:34 Wygląda całkiem dobrze :)

Big Box Unboxing
Już nie mogę się doczekać swojego potwora :D Tym razem big box to nie marketing :D
Nooo kafelki wyglądają elegancko, pudło też super - bardzo dobry pomysł z pokrywą na pół wysokości. Za to dolne inserty są do kitu moim zdaniem.

EDIT. Ta gumka recepturka :cry:
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: as.nielo »

Pogubiłem się w dodatkach do tej gry, zatrzymałem się na Turmoil. Póki co wszystko mieści się w boxie podstawki, tylko że bez fajnych, plastikowych kafelków terenu. Chyba tak zostawię, ten Big Box zajmuje 3 razy więcej miejsca na półce a z metalowymi resource cubes to chyba nawet strach grać, może się zrobić niebezpiecznie jak korporacje zaczną tym do siebie strzelać ;)
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: mistrz_yon »

grzeslaw90 pisze: 03 mar 2021, 23:18
hipcio_stg pisze: 03 mar 2021, 22:06
polwac pisze: 03 mar 2021, 21:34 Wygląda całkiem dobrze :)

Big Box Unboxing
Już nie mogę się doczekać swojego potwora :D Tym razem big box to nie marketing :D
Nooo kafelki wyglądają elegancko, pudło też super - bardzo dobry pomysł z pokrywą na pół wysokości. Za to dolne inserty są do kitu moim zdaniem.

EDIT. Ta gumka recepturka :cry:
A wiadomo kiedy się ukazuje PL?
Ja akurat nie gram w ten tytuł (kurzy się na półce), ale mam znajomych, którzy jak to zobaczą to umrą chyba. Ze szczęścia.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1227
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 475 times
Been thanked: 445 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Shodan »

mistrz_yon pisze: 23 mar 2021, 17:47 A wiadomo kiedy się ukazuje PL?
Ja akurat nie gram w ten tytuł (kurzy się na półce), ale mam znajomych, którzy jak to zobaczą to umrą chyba. Ze szczęścia.
Według update z KS do czerwca mają rozsyłać wspierającym, więc wersja PL od Rebela na pewno nie wcześniej.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: hipcio_stg »

Już nie mogę się doczekać! Ten big box wygląda kozacko!
Schanez
Posty: 9
Rejestracja: 12 gru 2020, 00:14
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Schanez »

Wiadomo coś o dodruku dodatków? Miały być na początku roku, potem info od Rebela, że podobno początek drugiego kwartału. Zakładam, że razem z BigBoxem się pojawią, czyli jakoś Czerwiec, jeśli dobrze pamiętam?

I taki side note, ale wiadomo coś może, czy planują wypuścić tacki kolonii i rządu w wersji jak te lepsze plansze graczy? Znaczy dwuwarstwowe z wgłębieniami na kostki? Lubię ich design i wolałbym utrzymać wszystkie elementy gry w jednym stylu, więc nie bardzo chcę kupować nakładki plastikowe czy inne tego typu wynalazki.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 89 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Bludgeon »

Schanez pisze: 12 kwie 2021, 09:31 wiadomo coś może, czy planują wypuścić tacki kolonii i rządu w wersji jak te lepsze plansze graczy? Znaczy dwuwarstwowe z wgłębieniami na kostki? Lubię ich design i wolałbym utrzymać wszystkie elementy gry w jednym stylu, więc nie bardzo chcę kupować nakładki plastikowe czy inne tego typu wynalazki.
Nie planują, a przynajmniej nic nie powiedzieli o tym.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
ODPOWIEDZ