Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Tinner's Trail

Post autor: Filip z Lublina »

Rewelacyjna gra. Również jestem zdania, że jest niedoceniona. Za te pieniądze, za które była dostępna aż strach jej nie mieć. Co do kolejności w kupowaniu punktów to nie ma ona raczej większego znaczenia. Zawsze możesz rozbić zakupy na części, wartość punktowa jest liniowa w każdej rundzie. Ten mechanizm jest, jak dla mnie, trochę bez sensu w tej grze, ale poza tym jest cud, miód i orzeszki.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Tinner's Trail

Post autor: mig »

Filip Apostoł pisze:Co do kolejności w kupowaniu punktów to nie ma ona raczej większego znaczenia.
Hmmm... wydaje mi sie jednak, że kolejność znaczenie ma spore. Im wczesniejsza tura tym przelicznik kasa-punkty jest korzystniejszy. Poza tym można w jednej turze wykupić tylko jedną inwestycję zagraniczną, więc (zwłaszcza w późniejszych turach kiedy niemal każdego stać na kupno najdroższej) jeśli dwóch pierwszych graczy wykupi inwestycję za 50 funtów to kolejny/kolejni mogą maksymalnie wykupić za 40... Przy 4 rundach gry może być to róznica nie do odrobienia. Gdyby można było kupic kilka inwestycji to problem faktycznie by nie istniał, bo można by "sztukować" z kilku mniejszych, ale przy jednej już to w grę nie wchodzi...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Tinner's Trail

Post autor: Palmer »

mig pisze:Gdyby można było kupic kilka inwestycji to problem faktycznie by nie istniał, bo można by "sztukować" z kilku mniejszych, ale przy jednej już to w grę nie wchodzi...
Probelme w tym, że właśnie można kupić kilka inwestycji ;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Tinner's Trail

Post autor: mig »

Racja. Nie wiem jak mogłem to przeoczyć :(
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Tinner's Trail

Post autor: gaseki »

Mam pytanie co do sztolni - w instrukcji jest napisane (z tego co pamiętam), żeby natychmiast usunąć jedną kostkę wody, ale nie ma nic o działaniu w dalszych turach. Czy sztolnia działa tylko w turze, w której ją zbudowaliśmy?
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Tinner's Trail

Post autor: Tyrek »

Co do sztolni to efekt jest jednorazowy i natychmiastowy.

Z tego co pamiętam - usuwa kostkę wody z dwóch obszarów (na granicy których leży) i dodaje po jednej kostce miedzi i cyny do tych obszarów. Często jest bardzo opłacalna :)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2819
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Tinner's Trail

Post autor: Ink »

A jest w ogóle w TT cokolwiek, co działa w kolejnych turach, a nie natychmiastowo?
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Tinner's Trail

Post autor: Palmer »

Górnik, statek, pociąg ;)
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Tinner's Trail

Post autor: gaseki »

Już mi się wydawało, że coś walnąłem... Chodziło mi oczywiście o to, że reszta nie tylko natychmiastowo działa
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Tinner's Trail

Post autor: vinnichi »

Wiele łopat trzeba bylo złamać żeby wykopać tego trupa ale warto, ponieważ jak BGG pokazuje będzie nowa edycja. To jeden z tytułów Wallace w którego nie miałem okazji zagrać:
https://boardgamegeek.com/boardgame/321 ... ners-trail
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Tinner's Trail

Post autor: kdsz »

Bardzo lubię Tinners' Trail. Pozbyłem się swojego egzemplarza kilka lat temu, bo nie dało się sensownie grać na dwie osoby. Nowa edycja jest przeznaczona dla 1-5 graczy, podczas gdy stare wydanie obsługiwało wyłącznie 3 i 4 graczy.
Na radarze!
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1359
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 161 times
Been thanked: 160 times

Re: Tinner's Trail

Post autor: Zet »

Miałem, sprzedałem (jakoś zbyt pochopnie), kupiłem ponownie. I teraz znów będę sprzedawał i kupował - to tak z cyklu problemy pierwszego świata :lol:
Pamiętam, że coś mi się nie podobało w punktowaniu, ale poza tym przebieg gry był bardzo fajny i klimatyczny - wszystko tematycznie wyjaśnione, jak to u MW.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Tinner's Trail

Post autor: warlock »

Całą tę grę rozwalała mi tabela punktów zwycięstwa, pamiętam że strasznie mi nie pasowało, że wszystko tam jest "symetrycznie" policzone. W odświeżoną edycję zagram z przyjemnością, bo było tam mnóstwo dobrych koncepcji.
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Tinner's Trail

Post autor: Palmer »

Zet pisze: 06 paź 2020, 11:39 teraz znów będę sprzedawał i kupował - to tak z cyklu problemy pierwszego świata :lol:
Kolejny Wallace, którego będę miał w trzeciej wersji - to są problemy pierwszego świata :mrgreen:


Cynowiec jest naprawdę sprytną, szybką i niedocenioną grą. Wspomniany liniowy tor był faktycznie mankamentem, ale mają to poprawić. Jednak patrząc ile chcą wprowadzić nowości (plansza z kafli, karty używane podczas licytacji ?, jakieś moduły) to obawiam się czy nie wyleją dziecka z kąpielą, a gra nie straci swojego charakteru.
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Tinner's Trail (Martin Wallace)

Post autor: Palmer »

Start kampanii w najbliższy poniedziałek - https://www.kickstarter.com/projects/al ... =bggforums
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Tinner's Trail (Martin Wallace)

Post autor: vinnichi »

Mam nadzieję że Adam wesprze swojego ulubionego projektanta wrzuci na sklep przedsprzedaż :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4480
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Tinner's Trail (Martin Wallace)

Post autor: garg »

Swego czasu kupiłem (a po ograniu sprzedałem) polskie wydanie za około 70 złotych. Ciekawe, ile zażyczą sobie teraz :lol: .

Żeby nie było - to jest fajna gra (dla mnie jedna z fajniejszych gier Wallace'a, w które grałem), choć skalowanie było kiepskie, bo tylko dla 3-4 graczy. Tamto wydanie było dość oryginalne - linia Treefroga wyłącznie z drewnianymi elementami - i naprawdę ładne. Aż się przyjemnie brało do ręki te różne kształty elementów. A teraz aż się bojam nowej ceny...
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Tinner's Trail (Martin Wallace)

Post autor: Palmer »

Też 70, ale euro. Oczywiście za wersję podstawową bez połyskującego napisu na okładce :P

W kwestii skalowania - przecież gra ma na pudełku 3-4 graczy, oryginał Treefroga jak i wznowienie. Wariant 2 osobowy był tworem fanowskim.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4480
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Tinner's Trail (Martin Wallace)

Post autor: garg »

Palmer pisze: 06 sty 2021, 16:26 Też 70, ale euro. Oczywiście za wersję podstawową bez połyskującego napisu na okładce :P

W kwestii skalowania - przecież gra ma na pudełku 3-4 graczy, oryginał Treefroga jak i wznowienie. Wariant 2 osobowy był tworem fanowskim.
Źle się wyraziłem - miałem na myśli, że właśnie była dla 3-4 graczy :) .

A cena - cóż... Po doliczeniu wysyłki i przeliczeniu na złotówki, wychodzi ponad pięć razy więcej, niż oryginał. Zupełnie podobnie do nowego Glen More :evil: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Tinner's Trail (Martin Wallace)

Post autor: Palmer »

garg pisze: 06 sty 2021, 16:43 Źle się wyraziłem - miałem na myśli, że właśnie była dla 3-4 graczy :) .
Dzisiaj by napisali na pudełku 1-4 nie zmieniając nic w zasadach :mrgreen:

A tak się zastanawiam nad tym zmarnowanym potencjałem toru inwestycji. Czy nie naprawiłaby go prosta zasada konieczności dopłaty za kolejne kostki - albo po prostu 5$ za każdą swoją poza pierwszą w danej rundzie, lub 1$ za każdą kostkę która już została położona w tej rundzie. Ewentualnie, punkotwac zachowane kostki inwestycji, lub nakazać odrzucenie 1 za każdym razem jak się bierze akcję pasztecika. Myślę, że są opcje, więc ten element mają dużą szansę naprawić, oby nie popusli przy tym reszty.
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Tinner's Trail (Martin Wallace)

Post autor: Palmer »

Na BGG pojawiły się nowe grafiki.
Kreska mapy może i zachęca, ale na tych zdjęciach kolorystyka wygląda jak w grze o lunaparkach, a nie górnictwie :P
Wersja JLKM też byłą lekko przaśna, w klimacie settlers 2, ale mieli kilka lat na wyciągnięcie wniosków czy to byłą słuszna droga.
https://boardgamegeek.com/image/5899949/tinners-trail
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Tinner's Trail (Martin Wallace)

Post autor: vinnichi »

Ehhh co zrobić i tak kupimy :lol:
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Tinner's Trail (Martin Wallace)

Post autor: vinnichi »

https://www.kickstarter.com/projects/al ... =bggforums

45$ plus wysyłka, czyli normalna cena za postawową wersję
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Tinner's Trail (Martin Wallace)

Post autor: Szewa »

"June/July: Shipping from Poland to the UK begins"

No ładnie :D
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Tinner's Trail (Martin Wallace)

Post autor: Palmer »

Z toru inwestycji w miarę elegancko wybrneli - inwestujemy wielokrotność 10 lub 5 funtów, w zależności od kolejności spasowania mamy lepszy przelicznik. Wartości te nadal się obniżają z kolejnymi rundami.

Do tych kart nadal jestem nieufny, ale nie miałem czasu żeby doczytać.

EDIT: Ma być moduł na TTS, może będzie to mobilizacja żeby wreszcie się przełamać i dać szansę tej platformie. Byliby chętni na rozgrywkę ?
ODPOWIEDZ