Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

https://www.lacerta.pl/repozytorium-pli ... 6-agricola - plik "Agricola - dodatek do instrukcji"
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: szymuss »

warlock pisze: 28 gru 2020, 18:30 https://www.lacerta.pl/repozytorium-pli ... 6-agricola - plik "Agricola - dodatek do instrukcji"
Dzieki wielkie:) A ta talia graczy co jest obecnie w ofercie ma inny rewers od tej ,,starej'' sprzedawanej do 2016 roku? Pzdr.
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Atk »

szymuss pisze: 28 gru 2020, 18:48
warlock pisze: 28 gru 2020, 18:30 https://www.lacerta.pl/repozytorium-pli ... 6-agricola - plik "Agricola - dodatek do instrukcji"
Dzieki wielkie:) A ta talia graczy co jest obecnie w ofercie ma inny rewers od tej ,,starej'' sprzedawanej do 2016 roku? Pzdr.
Ktoś wyżej pisal że ma inne niż stara wersja i inne niż nowa wersja i jest to zabieg celowy
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Atk pisze: 29 gru 2020, 08:54
szymuss pisze: 28 gru 2020, 18:48
warlock pisze: 28 gru 2020, 18:30 https://www.lacerta.pl/repozytorium-pli ... 6-agricola - plik "Agricola - dodatek do instrukcji"
Dzieki wielkie:) A ta talia graczy co jest obecnie w ofercie ma inny rewers od tej ,,starej'' sprzedawanej do 2016 roku? Pzdr.
Ktoś wyżej pisal że ma inne niż stara wersja i inne niż nowa wersja i jest to zabieg celowy
Nie wiem czy celowy, bo przecież każda talia ma swoje oznaczenie literą i ta ma "G" więc po cholerę jeszcze zmieniać jej rewersy? Tym bardziej że piszą na pudełku, że można zastapić talię podstawową albo wymieszać z innymi taliami. No i to mieszanie z innymi taliami jest bez sensu wtedy.
Jest też opcja, że od któregoś dodruku te rewersy kart się zmieniły i może one pasują? Tego nie wiem, bo ja mam pierwsze wydanie.
A sama talia i jej karty bywają ciekawe, ale są niestety babole. Literówki w stylu "chelb" to pierdoła i zdarza się, ale jak na karcie mi pisze, że mam zwrócić "farmę" to ja się pytam WTF?! :shock:
EDIT: I chodzi o zwrot „farmy” z planszy, a nie karty.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2020, 12:24 przez bogas, łącznie zmieniany 1 raz.
Cezary1916
Posty: 157
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Cezary1916 »

Obrazek
Obrazek
U mnie to wygląda tak na zdjęciu od lewej strony :
- pomocnik i małe usprawnienie (Stara Agricola)
- małe usprawnienie (Torfowisko)
- pomocnik i małe usprawnienie (Agricola wersja dla graczy)
- pomocnik i małe usprawnienie (Talia Graczy)
Osobiście nie mieszam talii więc dla mnie problem z rewersami nie istnieje.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

No mam tak samo jak na zdjęciu. Pytanie czy pierwsza (stara) Agricola we wszystkich wydaniach ma takie rewersy kart?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1922
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomuch »

bogas pisze: 30 gru 2020, 12:27 No mam tak samo jak na zdjęciu. Pytanie czy pierwsza (stara) Agricola we wszystkich wydaniach ma takie rewersy kart?
Tak, we wszystkich. Na siłę szukacie potwierdzenia, że ktoś coś zje.ał...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

tomuch pisze: 30 gru 2020, 13:57
bogas pisze: 30 gru 2020, 12:27 No mam tak samo jak na zdjęciu. Pytanie czy pierwsza (stara) Agricola we wszystkich wydaniach ma takie rewersy kart?
Tak, we wszystkich. Na siłę szukacie potwierdzenia, że ktoś coś zje.ał...
Nie szukam czy ktoś z... tylko sensu w zmianie rewersów kart i go nie znajduję.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1922
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomuch »

To zacytuję sameho siebie (i Ciebie przy okazji też :wink: ).
tomuch pisze: 27 gru 2020, 18:01
bogas pisze: 27 gru 2020, 17:07 Ani do starej ani do nowej, bo rewersy kart i tu i tu się nie zgadzają.
To chyba był zabieg celowy, żeby móc odróżnić nowe karty od tych z podstawki (starej edycji). Ja rozdzielam po 3/3 pomocników/usprawnienia ze starej i 4/4 pomocników/usprawnienia z nowej edycji na gracza (gramy bez draftu).
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

tomuch pisze: 30 gru 2020, 16:43 To zacytuję sameho siebie (i Ciebie przy okazji też :wink: ).
tomuch pisze: 27 gru 2020, 18:01
bogas pisze: 27 gru 2020, 17:07 Ani do starej ani do nowej, bo rewersy kart i tu i tu się nie zgadzają.
To chyba był zabieg celowy, żeby móc odróżnić nowe karty od tych z podstawki (starej edycji). Ja rozdzielam po 3/3 pomocników/usprawnienia ze starej i 4/4 pomocników/usprawnienia z nowej edycji na gracza (gramy bez draftu).
Tylko, że to jest bez sensu i logiki. Wszystkie talie mają oznaczenia literowe w postaci dużych ikon, których nie sposób nie zauważyć. Po co ta dodatkowa zmiana rewersu?! Nawet ta durna talia Z z kosmitami miała taki sam rewers co pozostałe.
EDIT: A sorki z kosmitami to talia X była i zdaje się miała kompletnie inny rewers .
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: kmd2000 »

Żeby móc je losować na ślepo...
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

kmd2000 pisze: 31 gru 2020, 11:40 Żeby móc je losować na ślepo...
? Może za mało kawy dzisiaj wypiłem, ale nie rozumiem.
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: kmd2000 »

Żeby móc wylosować x kart z talii y, bez podglądania. Albo to, albo wydawca miał zwyczajnie w nosie jak będą ze sobą współgrać rewersy.
Awatar użytkownika
bridge_fan
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwie 2020, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 198 times
Been thanked: 57 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bridge_fan »

Ale co ty chcesz losować?
Karty tasujesz i rozdajesz graczom po kolei, tyle ile trzeba.
Nikt tu nic nie wybiera ani nie losuje...
wajwa
Posty: 2229
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 257 times
Been thanked: 403 times
Kontakt:

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: wajwa »

bridge_fan pisze: 02 sty 2021, 02:23 Ale co ty chcesz losować?
Karty tasujesz i rozdajesz graczom po kolei, tyle ile trzeba.
Nikt tu nic nie wybiera ani nie losuje...
Chyba chodzi o wylosowanie z każdej talii kilku kart ...
W sensie bierzesz Talię Graczy i rozdajesz każdemu po np. 3 karty , reszta z podstawki , chyba o to chodzi.

Przyznam szczerze , że mnie takie miksy nie bawią , mam podstawkę z talią Z bodajże zmieszane od początku , szczerze mówiąc nic innego mi nie potrzeba 8)
Sprzedałem nawet swego czasu Talię Graczy , bo raz , że dziwne dla mnie były te karty , a dwa , że jak wspomniałem nie chce mi się robić takich mieszanek :wink:

Przy okazji mam na zbyciu decki BE i FR - jacyś chętni ;-) ?
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bardopondo »

bridge_fan pisze: 02 sty 2021, 02:23 Ale co ty chcesz losować?
Karty tasujesz i rozdajesz graczom po kolei, tyle ile trzeba.
Nikt tu nic nie wybiera ani nie losuje...
Jedyny słuszny wariant to draft 7z10. Wtedy rewersy kart mają duże znaczenie.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: jrz8888 »

Czołem.
Zacząłem grać solo.
Za mną raptem dwie rozgrywki i poddałem się już w trakcie, ponieważ kompletnie nie wychodziła mi strategia żywienia.
Rzeczywiście solo w Agricolę nie należy do najłatwiejszych, czy to może ja jestem aż tak słaby? Dodam, że wpierw chciałbym grać bez małych usprawnień i pomocników i tak też uczyniłem. Dla pewności poniżej zasady gry solo:
1) Na start nie dostaję żywności.
2) Jeden członek wymaga aż trzech żywności, zamiast dwóch.
3) Knieja - nie trzy, lecz dwa drewna.

Nie wiem, ale mam wrażenie, że cały czas muszę skupiać się na karmieniu. Pierwsze cztery rundy są ok, bo nie muszę się spieszyć mając dwóch członków mam, a zarazem wystarczająco czasu na zgromadzenie pożywienia. Ale im dalej, tym gorzej.
Cezary1916
Posty: 157
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Cezary1916 »

jrz8888 pisze: 17 sty 2021, 22:29 Czołem.
Zacząłem grać solo.
Za mną raptem dwie rozgrywki i poddałem się już w trakcie, ponieważ kompletnie nie wychodziła mi strategia żywienia.
Rzeczywiście solo w Agricolę nie należy do najłatwiejszych, czy to może ja jestem aż tak słaby? Dodam, że wpierw chciałbym grać bez małych usprawnień i pomocników i tak też uczyniłem. Dla pewności poniżej zasady gry solo:
1) Na start nie dostaję żywności.
2) Jeden członek wymaga aż trzech żywności, zamiast dwóch.
3) Knieja - nie trzy, lecz dwa drewna.

Nie wiem, ale mam wrażenie, że cały czas muszę skupiać się na karmieniu. Pierwsze cztery rundy są ok, bo nie muszę się spieszyć mając dwóch członków mam, a zarazem wystarczająco czasu na zgromadzenie pożywienia. Ale im dalej, tym gorzej.
Spróbuj może po pierwszych żniwach zakupić palenisko na następnie przerobić owce na żywność.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

jrz8888 pisze: 17 sty 2021, 22:29 Czołem.
Zacząłem grać solo.
Za mną raptem dwie rozgrywki i poddałem się już w trakcie, ponieważ kompletnie nie wychodziła mi strategia żywienia.
Rzeczywiście solo w Agricolę nie należy do najłatwiejszych, czy to może ja jestem aż tak słaby? Dodam, że wpierw chciałbym grać bez małych usprawnień i pomocników i tak też uczyniłem. Dla pewności poniżej zasady gry solo:
1) Na start nie dostaję żywności.
2) Jeden członek wymaga aż trzech żywności, zamiast dwóch.
3) Knieja - nie trzy, lecz dwa drewna.

Nie wiem, ale mam wrażenie, że cały czas muszę skupiać się na karmieniu. Pierwsze cztery rundy są ok, bo nie muszę się spieszyć mając dwóch członków mam, a zarazem wystarczająco czasu na zgromadzenie pożywienia. Ale im dalej, tym gorzej.
A tam czasem nie dokłada się jeszcze jakiegoś dodatkowego kafla przy grze bez kart?
Ja grałem solo tylko z kartami i karmienie nie stanowiło problemu, zawsze jakaś owieczka/dzik/krowa poszła na jedzonko, ale to trzeba się na to przygotować. Czy obsiejesz pola, czy pójdziesz w zagrody, a może to i to się uda, no i generalnie zawsze na koniec gry tych 5 pracowników mam, więc ostatnie 2-3 rundy to czacha dymi :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: jrz8888 »

Cezary1916 pisze: 17 sty 2021, 23:32 Spróbuj może po pierwszych żniwach zakupić palenisko na następnie przerobić owce na żywność.
Dzięki za propozycję. Zwróciłem na to uwagę, potem zamieniłem na kuchnię i poszło dużo łatwiej.

Dr. Nikczemniuk pisze: 18 sty 2021, 08:51 A tam czasem nie dokłada się jeszcze jakiegoś dodatkowego kafla przy grze bez kart?
Szczerze mówiąc, nie natknąłem się na nic takiego w instrukcji. Może to kwestia wersji, ja nie mam tej pierwotnej, lecz „dla graczy”.


Ukończyłem i zdobyłem 41 punktów. Nie wiem czy to przyzwoity wynik. Szkoda, że nie zamieszczono żadnej tabeli z punktacją, aby chociaż podpowiedzieć na jakim jestem poziomie :oops: :lol:
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bardopondo »

jrz8888 pisze: 18 sty 2021, 17:26
Ukończyłem i zdobyłem 41 punktów. Nie wiem czy to przyzwoity wynik. Szkoda, że nie zamieszczono żadnej tabeli z punktacją, aby chociaż podpowiedzieć na jakim jestem poziomie :oops: :lol:
http://www.boiteajeux.net/jeux/agr/solo.php
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: jrz8888 »

bardopondo pisze: 18 sty 2021, 17:59
jrz8888 pisze: 18 sty 2021, 17:26
Ukończyłem i zdobyłem 41 punktów. Nie wiem czy to przyzwoity wynik. Szkoda, że nie zamieszczono żadnej tabeli z punktacją, aby chociaż podpowiedzieć na jakim jestem poziomie :oops: :lol:
http://www.boiteajeux.net/jeux/agr/solo.php
A dzięki, że kolega wstawił. Przynajmniej wiem, że nie mam podjazdu. Wprawdzie grałem bez małych usprawnień i pomocników, aby nie przepalić mózgu, ale co by to zmieniło przy tak wysokich wynikach, które widzę w tabeli, ale tak jakby wolałbym nie widzieć :roll:
Cezary1916
Posty: 157
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Cezary1916 »

Ukończyłem i zdobyłem 41 punktów. Nie wiem czy to przyzwoity wynik. Szkoda, że nie zamieszczono żadnej tabeli z punktacją, aby chociaż podpowiedzieć na jakim jestem poziomie :oops: :lol:
[/quote]
Obrazek


Obrazek
W pierwszym podpunkcie masz cel punktowy do osiągnięcia w wariancie solo.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: jrz8888 »

Cezary1916 pisze: 18 sty 2021, 19:18 Obrazek


Obrazek
W pierwszym podpunkcie masz cel punktowy do osiągnięcia w wariancie solo.
O, fajnie. Sęk w tym, że to chyba opis ze starszej wersji? Jak już wspomniałem powyżej ja mam wersję „dla graczy” i opis jest bardzo skrócony. Jest szansa, że kolega zrobi dla mnie zdjęcie raz jeszcze, ale tak, aby objęło całą zawartość opisu do gry solo? Byłbym bardzo wdzięczny.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Kin@a »

wajwa pisze: 02 sty 2021, 16:07 Przyznam szczerze , że mnie takie miksy nie bawią , mam podstawkę z talią Z bodajże zmieszane od początku , szczerze mówiąc nic innego mi nie potrzeba 8)
Sprzedałem nawet swego czasu Talię Graczy , bo raz , że dziwne dla mnie były te karty , a dwa , że jak wspomniałem nie chce mi się robić takich mieszanek :wink:
Karty w Talii Graczy wcale nie są dziwne i mogą urozmaicić rozgrywkę posiadaczom nowej edycji Agricoli, w której liczba kart została masakrycznie ograniczona. Do czasu wydania dodatków.
ODPOWIEDZ