Wyprawa do El Dorado / The Quest for El Dorado (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: krzyss »

Nie grałem jeszcze w dwie osoby.
Normalnie w przypadku remisu wyższy nr na zdobytej barierze rozstrzyga wynik.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: krisow »

Rozstrzyganie remisów wyczerpująco opisuje instrukcja. Wątek z zasadami, piszcie proszę tam, bo bałagan się robi: viewtopic.php?f=42&t=63037
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1974 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: warlock »

Mały pro tip usprawniający setup - warto wykorzystać koszulki do segregatorów gier kolekcjonerskich ;). Zostały mi wolne koszulki UltraPro i wołożyłem do nich pakiety kart rynku. Wprawdzie te konkretne koszulki skrojone są pod rozmiar kart CCG, ale te z Wyprawy spokojnie się mieszczą. Wyjęcie kart na stół zajmuje sekundę, a same koszulki można fajnie złożyć na 3 części i wpakować do pudła. Polecam, fajny patent (oczywiście można kupić przezroczyste, mi zostały tylko czarne ;)).
Obrazek
Obrazek

A jeśli ktoś nie ma trzech promo kart to mógłby zrobić tak, że dolny rząd w obu koszulkach przeznaczy dla 6 kart początkowych rynku, a pozostałe 12 slotów wypełni resztą kart ;).
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: BOLLO »

Przetestowane. Sprawdza sie idealnie :mrgreen:
Ale jedna uwaga. My akurat mamy wszystkie karcioszki w protektorkach i z koszulek ciezko sie wyciaga.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1795
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 167 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Legun »

dave8 pisze: 07 mar 2020, 12:03
PytonZCatanu pisze: 07 mar 2020, 11:28
dave8 pisze: 07 mar 2020, 10:44 NK ogłosiła dodatek. Wiadomo już który?
Pytam ich o to pod każdym postem, ale milczą w tym zakresie 🙂
Obstawiam Heroes & Hexes
Ktoś coś nowego słyszał?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: BOLLO »

jezeli to faktycznie to i w takiej cenie to podziekuje
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2437
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 531 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Jiloo »

BOLLO pisze: 01 cze 2020, 08:52 jezeli to faktycznie to i w takiej cenie to podziekuje
Ale w takiej czyli jakiej? Patrzysz na zagraniczne wydanie. Porównaj do ceny Zagranicznej podstawki i porównując z jej polską ceną możesz szacować cenę dodatku.
Gorzej, ze podobno dodatek jest dość słaby. Chyba, ze przy okazji nowego wydania coś jeszcze pozmieniają.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1795
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 167 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Legun »

Raz jeszcze podbijam temat - czy gdzieś ktoś coś słyszał?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1974 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: warlock »

Legun pisze: 28 sie 2020, 11:24 Raz jeszcze podbijam temat - czy gdzieś ktoś coś słyszał?
Tak, Planszowe Newsy zdaje się rzuciły informację że Heroes & Hexes będzie wydane ;).
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4553
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1694 times
Been thanked: 2130 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Ma być w przyszłym roku dopiero.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: BOLLO »

Spoiler:
Teraz tak patrze ze ja nie mam i siebie takich kart jak np.
Mocne Wioslo. Lornetka.Silacz....dlaczego?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1974 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: warlock »

BOLLO pisze: 28 sie 2020, 13:24
Spoiler:
Teraz tak patrze ze ja nie mam i siebie takich kart jak np.
Mocne Wioslo. Lornetka.Silacz....dlaczego?
To były 3 promo karty ;).
Awatar użytkownika
pawluus_3
Posty: 84
Rejestracja: 05 mar 2015, 11:27
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: pawluus_3 »

Czy obecna sytuacja to oczekiwanie na dodruk czy koniec nakładu?
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: bobule »

pawluus_3 pisze: 24 lis 2020, 07:44 Czy obecna sytuacja to oczekiwanie na dodruk czy koniec nakładu?
Ale jaka sytuacja jak gra jest normalnie w sklepach?
Poza tym NK robi dodatek do tej gry. Nie martwilbym sie o dostepnosc. Bo mozliwe ze jakby naklad sie konczyl to przy druku dodatku dodrukuja i podstawke.
LukaszLozz
Posty: 195
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 82 times
Been thanked: 78 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: LukaszLozz »

bobule pisze: 24 lis 2020, 08:13
pawluus_3 pisze: 24 lis 2020, 07:44 Czy obecna sytuacja to oczekiwanie na dodruk czy koniec nakładu?
Ale jaka sytuacja jak gra jest normalnie w sklepach?
Poza tym NK robi dodatek do tej gry. Nie martwilbym sie o dostepnosc. Bo mozliwe ze jakby naklad sie konczyl to przy druku dodatku dodrukuja i podstawke.
Hej,
Jakoś nie śledziłem wątku tej gry, chociaż z rodziną ją uwielbiamy. Czy znane są terminy wydania dodatku? Nie kryję, że ucieszyła mnie ta wiadomość.
rogal
Posty: 249
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: rogal »

W połowie nastepnego roku
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4553
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1694 times
Been thanked: 2130 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

warlock pisze: 01 maja 2020, 19:25 Mały pro tip usprawniający setup - warto wykorzystać koszulki do segregatorów gier kolekcjonerskich ;). Zostały mi wolne koszulki UltraPro i wołożyłem do nich pakiety kart rynku. Wprawdzie te konkretne koszulki skrojone są pod rozmiar kart CCG, ale te z Wyprawy spokojnie się mieszczą. Wyjęcie kart na stół zajmuje sekundę, a same koszulki można fajnie złożyć na 3 części i wpakować do pudła. Polecam, fajny patent (oczywiście można kupić przezroczyste, mi zostały tylko czarne ;)).
Obrazek
Obrazek

A jeśli ktoś nie ma trzech promo kart to mógłby zrobić tak, że dolny rząd w obu koszulkach przeznaczy dla 6 kart początkowych rynku, a pozostałe 12 slotów wypełni resztą kart ;).
Właśnie przerobiłem swoje pudło z wykorzystaniem tego typu klaserów i działa to świetnie!
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: bobule »

Moje uwagi:
- ta gra zajmuje strasznie dużo miejsca :/
- miałem problem z interpretacją działania karty "Skrzynia skarbów" (jednorazowa karta, z żółtą monetą o wartości 4)
instrukcja na temat zakupu kart mówi:
"żółte kart warte są tyle, ile wynosi wartość monety" 1,2,3,4"
- pozostałe karty są warte 1/2 monety
instrukcja na temat kart jednorazowych mówi:
po wykorzystaniu takiej karty odkładacie ją do pudełka! Wyjątek: Jeśli wykorzystacie taką kartę w inny sposób niż jej główne działanie, nie odkładacie jej do pudełka. czyli np. jeśli wykorzystujecie ją podczas zakupów lub jako koszt wejścia na rumowisko.
Trochę to sobie zaprzecza, bo można by zinterpretować to tak, że kartę o wartości 4 złotych monet, można by wykorzystać do zakupu za 4 i jej nie odrzucać (co oczywiście byłoby lekkim przegięciem). Oczywiście na ratunek mamy BGG, gdzie można doczytać, że chodzi o to, że tą kartę można wykorzystać jako 0,5 monety. Wówczas ona nie przepada. Szkoda, że nie ma tej informacji w polskiej instrukcji. Czyli jak wykorzystamy jako 4 monety to przepada, jako 0,5 zostaje w talii.

Ewentualnie, to ja mam jakiś problem, że sobie zawsze zasady nadinterpretuje xD Tak jak to było tutaj z barierami, ale to ja nie załapałem, że gra kończy się w momencie, że dogrywamy rundę do końca, tak by każdy miał tą samą liczbę ruchów. Myślałem, że gra kończy się natychmiast, mój błąd :)

Niemniej ja mam wrażenia pozytywne, dobrze mi się gra i na 2 i na 4 osoby. Po cichu liczę na to, że jednak NK wyda oba dodatki, i że oba będą na tyle dobre, że warto będzie je posiadać. Mój znajomy trochę narzekał, że jak musiał tłumaczyć grę w nowym towarzystwie (czyli 3 osoby nieznające tytułu) to było mu ciężko. Wydaje mi się, że przy dobrym tłumaczeniu nawet osoby nigdy nie grające w jakiś deck-building raczej ogarną o co chodzi jak nie przy pierwszej rozgrywce, to przy drugiej. Najważniejsze to zwrócić uwagę, by zagrywały karty pojedynczo, bo najczęstsze błędy to są jak ktoś sobie stwierdzi, że wbrew wytłumaczeniu zasad on chciał sobie zsumować maczety i wejść na pole z 2 maczetami. A jakby zagrywał karty pojedynczo, to by nawet na taki pomysł nie wpadł ;)

BTW Cena Wyprawy do el dorado, to jak dla mnie kryminał xD W sensie, bardzo mnie cieszy, że jednak da się wydawać gry, bardzo ładnie wydane, w cenie, no jednak odbiegającej od trendów rynkowych (a trendy są raczej wzrostowe).
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Kurczu »

bobule pisze: 06 gru 2020, 09:56 Trochę to sobie zaprzecza, bo można by zinterpretować to tak, że kartę o wartości 4 złotych monet, można by wykorzystać do zakupu za 4 i jej nie odrzucać (co oczywiście byłoby lekkim przegięciem).
Ja tak gram 🙂 tzn. jeśli korzystam z niej do zakupu to daje 4 monety i jej nie odrzucam.
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 129
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: floyd »

Dla mnie też w tamtym miejscu instrukcja sobie sama zaprzecza. Dlatego po wykorzystaniu karty z wartością 4 monet ją odrzucamy, bo tak jak wspomniałeś @bobule karta robi się lekko przegięta.
bobule pisze: 06 gru 2020, 09:56 Oczywiście na ratunek mamy BGG, gdzie można doczytać, że chodzi o to, że tą kartę można wykorzystać jako 0,5 monety. Wówczas ona nie przepada. Szkoda, że nie ma tej informacji w polskiej instrukcji. Czyli jak wykorzystamy jako 4 monety to przepada, jako 0,5 zostaje w talii.
No i teraz ma to sens.
Dzięki.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 870
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 203 times
Been thanked: 305 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: konradstpn »

Kurczu pisze: 06 gru 2020, 10:38
bobule pisze: 06 gru 2020, 09:56 Trochę to sobie zaprzecza, bo można by zinterpretować to tak, że kartę o wartości 4 złotych monet, można by wykorzystać do zakupu za 4 i jej nie odrzucać (co oczywiście byłoby lekkim przegięciem).
Ja tak gram 🙂 tzn. jeśli korzystam z niej do zakupu to daje 4 monety i jej nie odrzucam.
To raczej wbrew instrukcji. Jej podstawowe działanie to 4 do zakupu więc po zagraniu odrzucasz. Gdybyś jej użył tylko jako sztuki przeliczanej na 0,5 złota to zostaje w talii. Ikona odrzucenia na karcie jest jednoznaczna. Nie ma tego na karcie dziennikarki, która zostaje na stałe. Dla mnie instrukcja w tym względzie jest bardzo klarowna.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4553
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1694 times
Been thanked: 2130 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Taką kartę można użyć na szarych polach i po takim użyciu karta też zostaje w puli.
LukaszLozz
Posty: 195
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 82 times
Been thanked: 78 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: LukaszLozz »

konradstpn pisze: 06 gru 2020, 11:09
Kurczu pisze: 06 gru 2020, 10:38
bobule pisze: 06 gru 2020, 09:56 Trochę to sobie zaprzecza, bo można by zinterpretować to tak, że kartę o wartości 4 złotych monet, można by wykorzystać do zakupu za 4 i jej nie odrzucać (co oczywiście byłoby lekkim przegięciem).
Ja tak gram 🙂 tzn. jeśli korzystam z niej do zakupu to daje 4 monety i jej nie odrzucam.
To raczej wbrew instrukcji. Jej podstawowe działanie to 4 do zakupu więc po zagraniu odrzucasz. Gdybyś jej użył tylko jako sztuki przeliczanej na 0,5 złota to zostaje w talii. Ikona odrzucenia na karcie jest jednoznaczna. Nie ma tego na karcie dziennikarki, która zostaje na stałe. Dla mnie instrukcja w tym względzie jest bardzo klarowna.
W 100% się zgadzam. Podstawowe działanie jest bardzo klarowne i nigdy nie miałem ani nikt z grających, wątpliwości co do jej jednorazowości. Pokusił bym się nawet o sprzeczano z BGG w temacie używania kart żółtych jako 0,5. Ich wartość także jest jednoznaczna i do tego to ich podstawowe działanie.
Dla mnie jedyne możliwe wielokrotne użycie tej karty to szare pola - akcje zrzucania kart z ręki.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: bobule »

LukaszLozz pisze: 06 gru 2020, 12:20 Pokusił bym się nawet o sprzeczano z BGG w temacie używania kart żółtych jako 0,5. Ich wartość także jest jednoznaczna i do tego to ich podstawowe działanie.
Dla mnie jedyne możliwe wielokrotne użycie tej karty to szare pola - akcje zrzucania kart z ręki.
Tyle, że angielska instrukcja nie pozostaje zbyt wiele do popisu. Jasno jest tam napisane, że karty jednorazowe można wykorzystać do zakupu tylko jako 0,5 monety.
Exception: If you play an item card without using its function (e.g. to pass a rubble space, or to spend it
as ½ a coin), place it above the expedition board after you played it, then put it on your discard pile.
Więc Skrzynie skarbów można użyć jako 0,5 monety - wielokrotnie, albo jako 4 monety - jednorazowo.
No i jak dla mnie podstawowe działanie to jednak przesunięcie o 4. Powinna być informacja, że dla żółtych kart podstawowym działaniem jest przesunięcie, jak i zakup, wtedy to, że Skrzynie skarbów odrzucamy po zakupie (za 4) byłoby oczywistością. Jak dla mnie jednak jest tu furtka na niedomówienia, co potwierdza fakt, że nie tylko ja grałem źle xD A wystarczyło zostawić taki zapis jaki jest w instrukcji oryginalnej.
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 564 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: 612 »

No sorry ale w takim razie instrukcja wprowadza chyba graczy w błąd. Skoro jasno jest mowa, że karta wykorzystywana podczas zakupów NIE JEST odrzucana to przepraszam bardzo, ale czy kupowanie karty za pomocą skrzyni skarbów nie jest wykorzystywaniem jej podczas zakupów?
I wybaczcie, ale z mojego rozumienia instrukcji jest ewidentnym, że skrzyni skarbów ani żadnej innej żółtej karty nie można wykorzystać jako 1/2 złota - instrukcja wprost na stronie 7 mówi, że:
- żółte karty warte są tyle, ile wynosi wartość monety znajdującej się na nich
- każda inna karta warta jest ½monety
na moje z tego wyraźnie wynika, że pół monety warte są tylko karty inne niż złote - wartość złotych kart zawsze jest taka, ile na monetce.
Instrukcja nie mówi też chyba nigdzie, co oznacza "główne działanie karty", które skutkuje jej wyrzuceniem jeśli jest na niej X, ale mając ogólny ogląd na zasady zdaje się być jasnym, że za "główne działanie" należałoby uznać na pewno akcje specjalne na fioletowych kartach (nic innego poza tym i użyciem do zakupów nie potrafią) i ruch zgodnie z symbolami (inaczej nigdy nie odrzucalibyśmy np. wielkiej maczety). Więc "głównym działaniem" skrzyni skarbów, skutkującym jej wyrzuceniem do pudełka będzie wykorzystanie jej do ruchu po żółtych polach i tyle.
ODPOWIEDZ