Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: Rafal75 »

Cześć, tak jak w tytule, co byście polecili dla gracza solo i na dwie osoby. Najchętniej proszę o opinie osoby które może grały we wszystkie te cztery gry. Proszę o porównanie gier, plusy i minusy itp. Zastanawiam sie nad kupnem i nie wiem która :)
Z góry dziękuje za pomoc
Ostatnio zmieniony 08 lis 2020, 21:01 przez Rafal75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight

Post autor: grzeslaw90 »

Rafal75 pisze: 19 paź 2020, 21:21 Cześć, tak jak w tytule, co byście polecili dla gracza solo i na dwie osoby. Najchętniej proszę o opinie osoby które może grały we wszystkie te trzy gry. Proszę o porównanie gier, plusy i minusy itp. Zastanawiam sie nad kupnem i nie wiem która :)
Z góry dziękuje za pomoc
Tainted grail jest bardzo dobry na każdą ilość graczy. Solo też gra się bardzo dobrze. Miej na uwadze, że to gra fabularna i marne szanse, że po przejściu będziecie chcieli grać więcej niż kolejny raz. Jest też w ogóle niekompetetywna. Fabuła jest genialna.

Mage Knight to mistrz solo z bardzo dobrymi scenariuszami na większą ilość graczy zarówno coop jak i vs. Jeśli lubisz palić sobie mózg planowaniem i cenisz sobie regrywalność (która tutaj jest przeogromna) to jest to zdecydowanie tytuł dla Ciebie. Bardzo fajny rozwój postaci. Praktycznie każda rozgrywka jest inna. Posiada mnóstwo elementów urozmaicających grę. Trudna do nauczenia się w pełni.

SnS nie grałem, widziałem. Ot taki descent na innych zasadach. Mają podobne wady i zalety.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 756
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 178 times
Been thanked: 139 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: woytas »

Miałem okazję zagrać we wszystkie wymienione i dla mnie numer 1 to Mage Knight. Na drugim miejscu S&S. Na trzecim miejscu umieściłbym oba pozostałe tytuły: Gloomhaven i Tainted Grail.
Uważam, że każda z tych gier oferuje inny rodzaj rozgrywki, więc chyba warto mieć wszystkie :) Wszystkie są przynajmniej dobre i to, które z nich zostaną ci polecone będzie zależało tylko od preferencji polecającego, bo mechanicznie broni się każda z nich.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 328 times
Been thanked: 1257 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: Yuri »

Rafal75 pisze: 19 paź 2020, 21:21 Cześć, tak jak w tytule, co byście polecili dla gracza solo i na dwie osoby. Najchętniej proszę o opinie osoby które może grały we wszystkie te trzy gry. Proszę o porównanie gier, plusy i minusy itp. Zastanawiam sie nad kupnem i nie wiem która :)
Z góry dziękuje za pomoc
Tylko PL, Cie interesują ?
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: Lukić »

Rafal75 pisze: 19 paź 2020, 21:21 wszystkie te trzy gry
Wymieniłeś cztery ;-)

Tainted Grail - to gra fabularna, nastawiona raczej na odkrywanie historii. Mechanicznie jest to przede wszystkim zakreślanie na karcie statusów po udanej eksploracji kafelka, ale siłą tej gry nie jest mechanika ale klimat. Za to bardzo ciekawie jest rozwiązany system walki, oparty o układanie pasjansa z kart.

Gloomhaven - to całkiem inna para kaloszy, jest to dungeoncrawler z genialnie rozwiązanym systemem akcji oparty o wybór dolnej i górnej akcji z kart. Strasznie mi ten system spasował, łącznie z poczuciem ubiegającego czasu, gdy Twoja talia robi się cieńsza i cieńsza. Tu jednak musisz się nastawić na wiele, wiele godzin grania, bo postacie rozwijają się bardzo powoli.

MageKnight - niewiele grałem. Gra na pewno ma potencjał na potężnego "mózgożera", nastawionego na dokładne rozplanowanie poszczególnych kroków. To planowanie jest kluczowe w tej grze. Co mi tu jednak przeszkadzało, to masa mikrozasad. o których łatwo zapomnieć.

SnS - nie grałem, nie wypowiem się

Innymi słowy, każda z tych gier jest bardzo dobra i każda oferuje trochę inny rodzaj rozgrywki. Wybierz ten. który Ci najbardziej odpowiada.

jeśli chodzi o mnie, to szukając gry do grania solo typu RPG na planszę, to szukam w niej czegoś, co wyróżnia ten system od typowego RPG, w którego mogę zagrać na komputerze, gdzie odpada mi czas poświęcany na setup, a i oś fabularna może być dużo bardziej złożona. Pod tym względem najlepiej broni się Gloomhaven.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2023
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1501 times
Been thanked: 1151 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: Bruno »

Nie grałem w większość z tych gier, więc chętnie się wypowiem :wink:
Przede wszystkim, jak już zauważyli Koledzy, każda z tych gier oferuje co innego, a Ty nie napisałeś, czego od takiej gry oczekujesz, ani na co się godzisz :D
Jeśli zamierzasz głównie grać solo, to w moim przekonaniu (ale to wrażenie oparte tylko na opisach) sporo fajnej interakcji stracisz np. w wypadku Ponurej Przystani (element ustalania - nie wprost - wspólnego planu, plus delikatny motyw... może nie zdrajcy, ale możliwych rozbieżnych interesów poszczególnych postaci). Pewnie już na dwie osoby jest z tym lepiej, ale podejrzewam, że im liczniejsza drużyna, tym lepiej dla przyjemności płynącej z tego aspektu gry.
Myślę, że również Miecz i Czarodziejstwo jest fajniejszy, gdy możesz planować taktykę w większej ekipie, ale to tytuł - z mojego punktu widzenia - najmniej interesujący z całej czwórki. Ani to taktyka jak Gloomhaven czy Mage Knight, ani imitacja RPG jak Tainted Grail.
Speaking of which: dla upartych solistów pewnie sprawdzi się Zepsuty Graal (w duecie chyba też jest miło), ale znów - tyle rozumiem wyłącznie na podstawie opisów innych graczy. W każdym razie to gra silnie nastawiona na fabułę i w tym wyraźnie różni się od pozostałych (pod tym kątem zapewne najbliższe jest jej Gloomhaven, gdzie kampania jest wyraźnie podszyta scenariuszem).
Natomiast królem gier solo jest Rycerz Magii (ten jedyny tytuł znam całkiem nieźle z autopsji). Z tym, że nie licz tu na morze klimatu. To gra optymalizacyjna, ubrana tylko dla niepoznaki w zbroję i magiczne fatałaszki. Ale oferuje różne tryby rozgrywki, szczególnie różne, jeśli będzie Was co najmniej dwójka. Przy czym każdy dodatkowy (miałem napisać "ponadwymiarowy", bo de facto gra jest skrojona pod solo) gracz to potencjalnie spory downtime. Chyba że będziecie grać kooperacyjnie - to wtedy wspólnie będziecie optymalizować :D Graczom bardzo, ale to naprawdę bardzo zawziętym, Rycerz Magii oferuje nawet muśnięcie klimatu fantasy :wink: Ja go umiem znaleźć, ale inni mogą się odbić od pierdyliarda drobnych reguł, które - dla tych, co nie zaliczają się do fanboyów Chvaatila (aktywna grupa na BGG :wink: ) - są nie całkiem intuicyjne (fanboye potrafią "klimatycznie" uzasadnić obecność każdej z nich).
Pytanie więc do Ciebie: czego szukasz i na co jesteś skłonny przystać :?:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: Rafal75 »

cześć, dziękuje wszystkim za podzielenie się informacjami, przemysleniami itp. :) kazdą z tych gier gdzieś tam śledziłem, oglądalem gameplaya i tak naprawdę nie moge sie zdecydowac, albo inaczej, kazda bym kupił :) ale wiadomo nie od razu, stąd moje pytanie co wybrać. A w zasadzie co wybrać na poczatek
litk
Posty: 849
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 126 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: litk »

Ja z tych gier mam jedynie Mage Knight w którego jeszcze na poważnie nie grałem, ale czuję że gra jest mega. Pozostałe gry sobie odpuściłem: Tined Grail z powodu małej dostępności i ceny, a S&S ze względu na złożoność zasad i marną regrywalność no i w sumie cenę, bo wersja podstawowa to jakby wersja demo, gra nastawiona tylko na dodatki.
Torquemada666
Posty: 800
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 253 times
Been thanked: 128 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: Torquemada666 »

litk pisze: 20 paź 2020, 21:15 Ja z tych gier mam jedynie Mage Knight w którego jeszcze na poważnie nie grałem, ale czuję że gra jest mega. Pozostałe gry sobie odpuściłem: Tined Grail z powodu małej dostępności i ceny, a S&S ze względu na złożoność zasad i marną regrywalność no i w sumie cenę, bo wersja podstawowa to jakby wersja demo, gra nastawiona tylko na dodatki.
A to nie jest właśnie, że Mage Knight ma złożone zasady i mnóstwo różnych, tak że często dochodzi do wertowania instrukcji :) Nawet ktoś powyżej o tym pisał.
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: Rafal75 »

A jak się ma sprawa z re grywalnością?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2023
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1501 times
Been thanked: 1151 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: Bruno »

Jeśli Ci gra podejdzie - regrywalność MK jest mega!
W Ultimate Edition masz sporo scenariuszy, sporo postaci i mnóstwo kart do ogrania..., ale tak naprawdę regrywalność byłaby i tak olbrzymia, nawet gdyby tego wszystkiego było mniej w pudełku. MK potrafi wciągnąć jak odkurzacz i chcesz grać tylko w niego :wink: Oczywiście, o ile Ci podejdzie i nie odrzuci multum drobnych reguł. Remedium na to ostatnie jest w miarę regularne granie... :wink:
Spoiler:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 756
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 178 times
Been thanked: 139 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: woytas »

Bruno pisze: 25 paź 2020, 12:15
Spoiler:
Ach, ty złośliwcze! :wink:
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: Rafal75 »

No i stało się :) kupiłem Sword&Sorcery i... Everdell :)
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: Rafal75 »

A jak ma się regrywalność w Tainted Grail i Gloomhaven?
Awatar użytkownika
Prosimir
Posty: 50
Rejestracja: 28 mar 2017, 18:31
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: Prosimir »

Regrywalność:
Tainted grail: De facto po przejściu kampanii, można próbować przejść inaczej - czy będzie to miało wpływ na koniec gry? *spoiler*. Czy będzie to równie udana zabawa jak za pierwszym razem? Wątpie. Pytanie czy zagranie kampanii trwającej około 40-50h nie jest już wystarczające?
GH - ta gra to moim skromnym zdaniem bardziej euro niż ameri. Wybrać inne postacie, kupić naklejki, zebrać nową ekipę (moim zdaniem to nie jest gra solo) i można grać od nowa - pytanie brzmi czy po +/- 70 misjach dalej będzie bawić?
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 286
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: Azel »

Rafal75 pisze: 08 lis 2020, 21:05 A jak ma się regrywalność w Tainted Grail i Gloomhaven?
Tainted Grail - jesteśmy obecnie na 15 rozdziale (ostatni w pierwszej kampanii) i już planujemy grać ponownie w innym składzie, bo możliwości rozwoju postaci, przechodzenia w inny sposób, podejmowania innych decyzji jest bardzo dużo.

Gloomhaven - po ograniu mniej więcej połowy kampanii (około 50 scenariuszy) nie mogę już na tę grę patrzeć. Świetne euro, ale historia biedna (po kilku scenariuszach nie pamietałem, co my tak właściwie robimy ;)) Jak by jednak nie patrzeć, jest to euro, w które grałem najwięcej razy. Więc...
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 486
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 62 times
Been thanked: 167 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: strid3rr »

Mage Knight i Gloomhaven to eurosuchary w przebraniu - jeżeli lubisz kalkulację i optymalizację do bólu, to są to gry dla Ciebie. Fabuła jakaś jest, ale mało znacząca i bardziej wiesz, że coś tam się dzieje obok, ale nie myślisz nad tym. MK to klimat Heroes 3 natomiast GH, to taki leciutki steampunk fantasy z naleciałościami azjatyckich MMO.

Tainted Grail - w tej grze głównie skupiasz się na warstwie fabularnej, czytaniu skryptów i odkrywaniu historii. Przerywnikami są tutaj walki i dyplomacja, które są swojego rodzaju grą w grze. Jest tu trochę optymalizacji, ale nie jak w tytułach wyżej. Klimat gry opiera się o grimdark i legendy arturiańskie.

Sword & Sorcery - dungeon crawler z kampanią i przyjemną warstwą fabularną. Ma fajne mechaniki, które jednak wymagają ciągłego mikro zarządzania. Po nauczeniu się jej, rozgrywka to czysta przyjemność. Klimat przypominający stare dobre Baldur's Gate. Największym minusem na tą chwilę jest brak polskich dodatków rozszerzających kampanię i nie wiadomo jak bardzo się to jeszcze rozwlecze w czasie. Póki co, pierwszy zapowiedziany dodatek fabularny jest w produkcji.

Jak angielskie edycje nie robią ci różnicy, to można dopasować dużo więcej tytułów w tymże języku. Pytanie czego tak na prawdę oczekujesz od gry?
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Tainted Grail czy Sword & Sorcery czy moze Mage Knight lub Gloomhaven?

Post autor: Rafal75 »

Po tym wszystkim co tutaj uslyszalem, przeczytałem wybrałem Swords&Sorcery i Tainted Grail :) dziekuję bardzo za rady opisy sugestię. Te dwie gry są mi chyba najbliższe. Obie kupione :)
ODPOWIEDZ