Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: xilk »

wirusman pisze: 03 lut 2020, 20:49 Jeśli przez moją obronę przejdą "dwa miecze", to dostaje dwa czy tylko jedno obrażenie?
To pytanie bardziej do tematu o wątpliwości w kwestii zasad, czyli tutaj:
viewtopic.php?f=42&t=33030

Jednak i tak odpowiem:
Dostajesz tyle obrażeń, ile przeciwnik wyrzucił mieczy (łuków w przypadku ataku dystansowego) na kościach minus liczba tarcz, jakie wyrzuciłeś przy obronie. Zatem skoro "przez obronę przeszły dwa miecze", to dostajesz dwa obrażenia.
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: Bowman »

Mam pytanie odnośnie figurki Filcha. W moim egzemplarzu Filch nie ma jakby drugiej nogi wystaje coś jak "kikut". Czy moja figurka jest wybrakowanya czy tak ma być?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: Lothrain »

Bowman pisze: 04 lut 2020, 08:06 Mam pytanie odnośnie figurki Filcha. W moim egzemplarzu Filch nie ma jakby drugiej nogi wystaje coś jak "kikut". Czy moja figurka jest wybrakowanya czy tak ma być?
Sprawdź https://www.google.com/search?q=filch+m ... CO85yINChM
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: Kasper »

Chyba wszystkie te figurki tak wyglądają.
wirusman
Posty: 1978
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 87 times
Been thanked: 28 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: wirusman »

Trzecia zaginiona opowieść do zakupu na stronie Cube factory.
https://factorycube.pl/sklep/opis-produ ... y-rozdzial
litk
Posty: 849
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 126 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: litk »

Co to za scenariusz? Na bgg nie mogę tego znaleźć. To jest w wersji elektronicznej czy papierowej?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: playerator »

litk pisze: 25 mar 2020, 20:59 Co to za scenariusz? Na bgg nie mogę tego znaleźć. To jest w wersji elektronicznej czy papierowej?
klik , kupujesz pdfa
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
wirusman
Posty: 1978
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 87 times
Been thanked: 28 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: wirusman »

playerator pisze: 25 mar 2020, 21:07
litk pisze: 25 mar 2020, 20:59 Co to za scenariusz? Na bgg nie mogę tego znaleźć. To jest w wersji elektronicznej czy papierowej?
klik , kupujesz pdfa
To są przetłumaczone oficjalne trzy kampanie do wydruku samodzielnego.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3569
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 452 times
Been thanked: 1059 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: psia.kostka »

Po początkowej ekscytacji z premiery i preorderów drugiego, leśnego dodatku do gry zapadła cisza. Złowróżbna cisza? Czy pudło trafiło zafoliowane na nieograną półkę wstydu?
W pudełku jest wiele wizualnego dobra, a jak z poniższymi kwestiami?

Ciekaw jestem jak oceniacie polskie wydanie i tłumaczenie "Opowieści z mrocznej kniei".

Jak odbiór zasad i ich zagmatwanie w porównaniu do podstawowej MiM?
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: garg »

psia.kostka pisze: 11 paź 2020, 21:50 Po początkowej ekscytacji z premiery i preorderów drugiego, leśnego dodatku do gry zapadła cisza. Złowróżbna cisza? Czy pudło trafiło zafoliowane na nieograną półkę wstydu?
W pudełku jest wiele wizualnego dobra, a jak z poniższymi kwestiami?

Ciekaw jestem jak oceniacie polskie wydanie i tłumaczenie "Opowieści z mrocznej kniei".

Jak odbiór zasad i ich zagmatwanie w porównaniu do podstawowej MiM?
Ja trochę już ograłem i wrażenia mam pozytywne, ale bez szału. Odpowiadając na Twoje dwa pytania:

1) Jakość tłumaczenia jest podobna, jak w podstawce. Jest kilka literówek i niezgrabności językowych, trochę pomylonych rodzajów męskich i żeńskich, ale niczego, co wpływa negatywnie na samą rozgrywkę.

2) Zasady niestety robią się o co najmniej oczko bardziej złożone, co powoduje, że niektóre scenariusze u nas odpadły już na etapie rozkładania. Jeśli muszę tyle czasu poświęcić na rozstawienie gry, to zdecydowanie wolę pograć w coś większego, jak Cthulhu: Death May Die czy Massive Darkness. Dzieci są już w wieku, że je ogarniają, więc Magia i Myszy pewnie za jakiś czas pójdzie w odstawkę na stałe.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: Lothrain »

psia.kostka pisze: 11 paź 2020, 21:50 Po początkowej ekscytacji z premiery i preorderów drugiego, leśnego dodatku do gry zapadła cisza. Złowróżbna cisza? Czy pudło trafiło zafoliowane na nieograną półkę wstydu?
W pudełku jest wiele wizualnego dobra, a jak z poniższymi kwestiami?
Ciekaw jestem jak oceniacie polskie wydanie i tłumaczenie "Opowieści z mrocznej kniei".
Jak odbiór zasad i ich zagmatwanie w porównaniu do podstawowej MiM?
Garg ma problem wieku średniego i ostatnio narzeka :) W sumie z naszych awatarów wynika wojna staruszków :)
Tłumaczenie nie odbiega od podstawki i moim zdaniem, jak na taką ścianę tekstu jest dobrze.
Zasad jest więcej, ale jest to do ogarnięcia przed rozgrywką. Nie wiem czemu miałbym rezygnować z biegania po gałęziach drzew, albo spadania na liściu - to fantastyczne przygody. A że dochodzą dodatkowe reguły? Ech, da radę je przyswoić. Dodatkowym żetonem stanu jest chyba tylko podpalenie. I mamy zasady specjalne co do węża, ale każdy boss miał swoje, więc w sumie to nie dziwne. Na pewno nie trzeba odpuszczać w boksach startowych, choć przyznaję, że grę rozkłada się długo, ale też nie dłużej niż inne figurkowo-scenariuszowe tytuły. Tyle że ja w ogóle wolę świat myszy niż jakiekolwiek Cthulhu.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: garg »

Lothrain pisze: 11 paź 2020, 22:24
psia.kostka pisze: 11 paź 2020, 21:50 Po początkowej ekscytacji z premiery i preorderów drugiego, leśnego dodatku do gry zapadła cisza. Złowróżbna cisza? Czy pudło trafiło zafoliowane na nieograną półkę wstydu?
W pudełku jest wiele wizualnego dobra, a jak z poniższymi kwestiami?
Ciekaw jestem jak oceniacie polskie wydanie i tłumaczenie "Opowieści z mrocznej kniei".
Jak odbiór zasad i ich zagmatwanie w porównaniu do podstawowej MiM?
Garg ma problem wieku średniego i ostatnio narzeka :) W sumie z naszych awatarów wynika wojna staruszków :)
Cicho! Ja cały czas czuję się młody duchem :mrgreen: .

A tak serio, to może to wynikać po części z tego, że dzieci zaczęły już szukać odrobinę doroślejszych treści. Magię i Myszy nadal wszyscy lubimy, ale gdy dochodzi do decydowania, w co kooperacyjnego dzisiaj zagramy, zwykle wygrywają inne tytuły. Właśnie przymierzamy się do Yggdrasila :) . A w kolejce czekają Reichsbusters, Project: Elite, Andor, Pandemic Legacy, kooperacyjny Brzdęk i jeszcze kilka tytułów...
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
litk
Posty: 849
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 126 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: litk »

Ale czy nowe zasady są lepiej zrozumiałe, czy to dalej taka sama sieczka nieporozumień jak w podstawce?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: garg »

litk pisze: 12 paź 2020, 00:19 Ale czy nowe zasady są lepiej zrozumiałe, czy to dalej taka sama sieczka nieporozumień jak w podstawce?
Nie odczułem specjalnej różnicy, ale może dlatego, że się nie wczytywałem. Ponieważ to koop, to uznaliśmy w domu, że gra nawet niezgodna z zasadami, ale dająca przyjemność, jest dozwolona :) . Dlatego nawet nie starałem się śledzić, czy coś poprawili - graliśmy na własnych homerulach, które wprowadziliśmy sobie jeszcze do podstawki.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
litk
Posty: 849
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 126 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: litk »

graliśmy na własnych homerulach, które wprowadziliśmy sobie jeszcze do podstawki.
A jakich np?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: playerator »

litk pisze: 12 paź 2020, 07:40
graliśmy na własnych homerulach, które wprowadziliśmy sobie jeszcze do podstawki.
A jakich np?
klik
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3569
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 452 times
Been thanked: 1059 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: psia.kostka »

Dzięki za odpowiedzi starej gwardii.
litk pisze: 12 paź 2020, 00:19 Ale czy nowe zasady są lepiej zrozumiałe, czy to dalej taka sama sieczka nieporozumień jak w podstawce?
Tu kolega dobrze wyczuł moje obawy ;) Rzeczywiście, chyba rozwiązaniem są "zasady własne"
Lothrain pisze: 11 paź 2020, 22:24 ja w ogóle wolę świat myszy niż jakiekolwiek Cthulhu.
Dobrze prawisz! Niestety klapa "Tail feathers" nie pozwoliła na powstanie Mysiej Sceny Bitewnej.

Zakupiłem kolekcjonersko gryzonie dosiadające w siodłach ptaki, ale nawet na BGG wieje pustką. Jeden koleżka próbował tam tworzyć scenariusze bitewne tylko... Czy ta gra jest jakaś pokraczna mechanicznie i stąd brak zainteresowania? Bo wizualnie to mega działa na moją wyobraźnie!
(O tym, że wydawnictwo PHG zostało podkupione to wiem, ale pudła z grą poszły w obrót i nie chwyciło...)
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: rattkin »

psia.kostka pisze: 12 paź 2020, 22:39 Czy ta gra jest jakaś pokraczna mechanicznie i stąd brak zainteresowania?
Jest i to zapewne inaczej niż to miałeś na myśli, bo - dosłownie. Mechanicznie. Manipulowanie tymi ptasiorami jest upierdliwe, przesuwanie ich po ciasnej przestrzeni jest upierdliwe, rozkładanie templatów pod nimi jest upierdliwe, w efekcie obsługa gry zabija cały setting i klimat. A wielka szkoda, bo chciałem to lubić.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3569
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 452 times
Been thanked: 1059 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: psia.kostka »

rattkin pisze: 13 paź 2020, 01:44 Manipulowanie tymi ptasiorami jest upierdliwe, przesuwanie ich po ciasnej przestrzeni jest upierdliwe, rozkładanie templatów pod nimi jest upierdliwe, .
No wiem, wiem... Naczytałem się też o ułamanych zaczepach kulowych do podstawek albo jak sroka czy inny kos rozłoży skrzydła to zmiata wszystko w ciasnym zakręcie.

Templaty zdaje się, że są identyczne w xwingu, ale tam nikt nie marudzi gdy robi "piu-piu" laserami ;) (tak, statki kosmiczne są mniejsze i bardziej zwarte)
Może do ptaszków trzeba większego stołu?

Zaryzykuje jednak pytanie, czy byliby w Warszawie chętni do "naparzania się ptakami"? :twisted:
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: xilk »

rattkin pisze: 13 paź 2020, 01:44 A wielka szkoda, bo chciałem to lubić.
No to dobrze, że sam zatrzymałem się z zakupem. Też liczyłem na piękne przygody, ale powiedziałem sobie "na razie nie, poczekam". I wyszło w sumie to mi na dobre, jak widzę.
Awatar użytkownika
pawluus_3
Posty: 84
Rejestracja: 05 mar 2015, 11:27
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: pawluus_3 »

A czy ktoś zastanawiał się jak wykorzystać figurki z serii MiM adaptując je do innego systemu bitewnego?
Wiecie, prosty/uniwersalny system z podziałem na kilka klas (wojownik/łucznik/jednostki latające) gdzie można by w prosty sposób zagrać z dziećmi lub osobami które wdrażają się w planszówki.
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: xilk »

pawluus_3 pisze: 13 paź 2020, 23:57 A czy ktoś zastanawiał się jak wykorzystać figurki z serii MiM adaptując je do innego systemu bitewnego?
Wiecie, prosty/uniwersalny system z podziałem na kilka klas (wojownik/łucznik/jednostki latające) gdzie można by w prosty sposób zagrać z dziećmi lub osobami które wdrażają się w planszówki.
Cóż, ja kiedyś myślałem o zrobieniu sesji rpg, gdzie w grze fabularnej wykorzystałbym figurki z Magii i Myszy. Problem w tym, że najpierw wciągnęły mnie inne zobowiązania, w tym inne kampanie gier fabularnych, a następnie nastała pandemia, więc porzuciłem czasowo ten pomysł.
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: Babik »

Jesienią startuje kampania wspieraczkowa "Mysiej straży". Figurki z "Magii i myszy" mogą być w niej całkiem przydatne (o ile dedykowane nie będą jednym z dodatków).
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1294
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 366 times
Been thanked: 216 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: ShapooBah »

DnD ma w podręczniku Mistrza Podziemi konwersji ras do konwersji zwierzątek.
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Mice and Mystics / Magia i Myszy (Jerry Hawthorne)

Post autor: xilk »

Babik pisze: 14 paź 2020, 12:22 Jesienią startuje kampania wspieraczkowa "Mysiej straży".
Z tego co czytałem o Mysiej Straży, to nie jest to system zalecany do grania z dziećmi, szczególnie tymi małymi. Poza tym, nim podręcznik się ukaże, to obstawialbym premierę najwcześniej na czerwiec 2021.

Jeśli już bym chciał wykorzystać jakiś gotowy system do grania figurkami z Magii i Myszy, to użyłbym systemu:
- Mistrza Baśni
- Fajerbol junior - najlepiej Jagodowy Las, tylko trzeba zastąpić krasnoludki myszkami.
- D&D 5e
ODPOWIEDZ