Gry relatywnie tanieją

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 1704 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: BOLLO »

mikeyoski pisze: 05 sie 2020, 15:03 Może i były. Tylko kto je kupował? Ja pamiętam giełdę, pamiętam spisy gier w sklepach z załadowanym programem do kopiowania dyskietek (na Amigę), stosy kaset do c64, spisy gier/programów w akademiku. Tak to wyglądało z mojego punktu widzenia w Polsce lat 90-tych.
Jejciu....teraz zdałem sobie sprawę z tego że już w wieku 6-7 lat piraciło się bo przecież kasety były przegrywane. Nawet brat kupił specjalnie wieże Unitra z 2ma slotami. Ehhh ależ to były czasy. Śrubokrętem coś przy kartridżu pamiętam gmerałem podczas wczytywania gry żeby chyba obraz jakoś lepiej ustawić. Tak jeszcze offtopowo. Ostatnio swojemu synowi (9lat) dałem walkmena i kasete do rąk (bez słuchawek żeby nie było za łatwo) i zapytałem się go co to jest. Niestety poległ i nie odgadł..... no to go nakierowałem że to taka MP3 z czasów taty....też mu nic to nie mówiło bo przecież odtwarzaczy MP3 też już nikt nie używa. No więc musiałem po kolei tłumaczyć co i jak i w sumie sam poległem bo nie umiałem za chiny wytłumaczyć jak na tej rolce kilkukilometrowej jest zapisany dźwięk :-)

A co do relatywnie taniejących gier to czy przy dodruku Scythe gra nie powinna mieć pułapu pierwodruku czyli ok 236pln? Aktualnie najtańsza opcja to 259pln.
Kisun
Posty: 1131
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: Kisun »

Wyjaśnienie do dzieci: Na tej taśmie są miniaturowe drobinki metalu. Głowica (nagrywająca) jest takim magnesem o zmiennej sile, magnesuje te drobinki na taśmie raz silniej, raz słabiej w zależności od dźwięków jakie nagrywa. Później odtwarzając kasetę, głowica odtwarzająca, czyli taki czujnik magnetyczny, wykrywa że drobinki są magnesowanie mocniej lub słabiej czyli zauważa "wibracje" pola magnetycznego, a magnetofon zamienia je spowrotem na dźwięki słyszalne w głośnikach.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 1704 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: BOLLO »

Kisun pisze: 06 sie 2020, 10:13 Wyjaśnienie do dzieci: Na tej taśmie są miniaturowe drobinki metalu. Głowica (nagrywająca) jest takim magnesem o zmiennej sile, magnesuje te drobinki na taśmie raz silniej, raz słabiej w zależności od dźwięków jakie nagrywa. Później odtwarzając kasetę, głowica odtwarzająca, czyli taki czujnik magnetyczny, wykrywa że drobinki są magnesowanie mocniej lub słabiej czyli zauważa "wibracje" pola magnetycznego, a magnetofon zamienia je spowrotem na dźwięki słyszalne w głośnikach.
Obrazek

Teraz to mi już całkiem skomplikowałeś mój cały światopogląd na temat kaset :-)
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: SmallFighter »

Wg moich obserwacji to w przeciągu ostatnich miesięcy czy lat, ceny gier wzrosły a nie spadły. Ludzie niby zarabiają więcej, ale więcej też płacą za różne produkty. Bilans wychodzi na zero, albo nawet na minus. Przeglądałam właśnie smyka i widzę, że bardzo wiele tytułów jest droższa o kilka-kilkanaście złotych więcej w porównaniu np. z ubiegłym tygodniem. Ale smyk nie jest wyjątkiem w tej materii. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrost cen jest średnio na poziomie 10-20%. Inną kwestią jest to, że sprzedawane gry są gorszej jakości niż kiedyś.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: MichalStajszczak »

SmallFighter pisze: 11 sie 2020, 21:52 W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrost cen jest średnio na poziomie 10-20%.
Czy mogłabyś podać konkretne przykłady, na podstawie których wyliczona została ta średnia? Oczywiście dobrze by było, gdyby to były miarodajne porównania np. ceny w tym samym sklepie (bo między sklepami są różnice nieraz kilkudziesięcioprocentowe) i bez akcji promocyjnych.
Ostatnio zmieniony 12 sie 2020, 09:03 przez MichalStajszczak, łącznie zmieniany 1 raz.
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: SmallFighter »

MogłAbym podać kilka przykładów.
Azul Witraże: w 2019 około 135zł, a teraz 160zł
Carassonne: w 2019 około 75zł, teraz 100zł
Gry z serii TTR: np. Europa: w 2019 około 110zł, a teraz 120zł czy Dookoła świata: 2019 - 200zł, teraz 240zł
Skupiłam się na grach z jednego sklepu. Na caneo można znaleźć taniej, ale nie biorę pod uwagę mało znanych, popularnych sklepów
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: MichalStajszczak »

SmallFighter pisze: 11 sie 2020, 22:23 Gry z serii TTR: np. Europa: w 2019 około 110zł, a teraz 120zł
Nie wiem, czy zauważyłaś, że o TTR: Europa pisałem w tym wątku. Od 2009 roku SCD wzrosła o 20%.
Porównywanie w krótkim okresie (np. 1 roku) nie jest miarodajne dlatego, że ceny gier zmieniają się skokowo ale rzadko. Jeżeli porównasz cenę sprzed takiego skoku i po nim, to różnica wygląda na dużą. Ale jak takie skoki cenowe są np. raz na 5 lat, to wygląda to inaczej.
Jest jeszcze inna kwestia - polityka cenowa sklepu. Zwykle w przedsprzedaży grę można kupić taniej. Dlatego porównywałem ceny hurtowe, które są bardziej stabilne.
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: SmallFighter »

Ale inne gry z serii TTR poszły do góry, nie mówię tylko o Europie. Porównuję wiele gier, które kupiłam w tamtym roku, a obecnie ich cena jest wyższa. Nie mówię o tytułach, które są niedostępne, ale o takich, które można spokojnie dostać. Moim zdaniem ceny poszły do góry, a jakość wydania przy tym zmalała. Porównywanie czegoś co było 5 czy 10 lat temu wg mnie mija się z celem. Wiadomo, że wtedy wartość nabywcza pieniądza była zupełnia inna niż jest teraz. Najlepiej pokazać to zjawisko w krótszym okresie. Wtedy jest to bardziej miarodajne.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2362
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: karawanken »

mikeyoski pisze: 05 sie 2020, 15:03 Może i były. Tylko kto je kupował? Ja pamiętam giełdę, pamiętam spisy gier w sklepach z załadowanym programem do kopiowania dyskietek (na Amigę), stosy kaset do c64, spisy gier/programów w akademiku. Tak to wyglądało z mojego punktu widzenia w Polsce lat 90-tych.
Kurcze. Wiedz dziwny jestem bo w latach 90 i początkach XXI wieku nie miałem żadnej pirackiej gry na PC. Wszystko oryginalne (chociaż najczęściej to były jakieś pakiety gier)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: MichalStajszczak »

SmallFighter pisze: 16 sie 2020, 14:35 Najlepiej pokazać to zjawisko w krótszym okresie. Wtedy jest to bardziej miarodajne.
OK. W takim razie porównaj, ile egzemplarzy TTR można było kupić w lipcu za dietę poselską, a ile będzie można kupić teraz. :mrgreen:
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: SmallFighter »

MichalStajszczak pisze: 16 sie 2020, 18:40 OK. W takim razie porównaj, ile egzemplarzy TTR można było kupić w lipcu za dietę poselską, a ile będzie można kupić teraz. :mrgreen:
Po podwyżce czy przed? :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: MichalStajszczak »

Przeczytali mój wpis i się przestraszyli 8)
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: SmallFighter »

Nie wiedziałam, że masz takie moce ;) Zrób z nich dobry użytek :D
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: Halloween »

karawanken pisze: 16 sie 2020, 15:22
mikeyoski pisze: 05 sie 2020, 15:03 Może i były. Tylko kto je kupował? Ja pamiętam giełdę, pamiętam spisy gier w sklepach z załadowanym programem do kopiowania dyskietek (na Amigę), stosy kaset do c64, spisy gier/programów w akademiku. Tak to wyglądało z mojego punktu widzenia w Polsce lat 90-tych.
Kurcze. Wiedz dziwny jestem bo w latach 90 i początkach XXI wieku nie miałem żadnej pirackiej gry na PC. Wszystko oryginalne (chociaż najczęściej to były jakieś pakiety gier)
Ja mialem tez duzo oryginalnych. W poznych latach 90tych gry komputerowe byly bardzo bogato wydawane, teraz to bylyby wersje kolekcjonerskie. Ale ceny byly hardcorowe.
Teraz mimo inflacji sa znacznie nizsze.

Ale wczesne lata 90te to byly gieldy.
Pozne lata 80te tez ale w ejtisach w Polsce maszynke do grania mieli raczej bogatsi.
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1605 times
Been thanked: 936 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: feniks_ciapek »

Halloween pisze: 19 sie 2020, 18:27 Pozne lata 80te tez ale w ejtisach w Polsce maszynke do grania mieli raczej bogatsi.
Polemizowałbym, ale chyba mi się nie chce. Więc tylko stwierdzę, że przekrój na giełdzie i w sąsiedztwie był całkiem spory. 8)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 1704 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: BOLLO »

Czy w dobie galopującej inflacji nadal gry są relatywnie tanie?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: MichalStajszczak »

BOLLO pisze: 13 lut 2023, 14:27 Czy w dobie galopującej inflacji nadal gry są relatywnie tanie?
Odkopując temat zmieniłeś jego sens. Zakładałem wątek nie po to, by dyskutować o tym, czy gry są relatywnie tanie czy drogie ale dla pokazania, że gry, które są na rynku od dawna, relatywnie w tym czasie staniały.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 1704 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: BOLLO »

MichalStajszczak pisze: 13 lut 2023, 14:41
BOLLO pisze: 13 lut 2023, 14:27 Czy w dobie galopującej inflacji nadal gry są relatywnie tanie?
Odkopując temat zmieniłeś jego sens. Zakładałem wątek nie po to, by dyskutować o tym, czy gry są relatywnie tanie czy drogie ale dla pokazania, że gry, które są na rynku od dawna, relatywnie w tym czasie staniały.
Co nie zmienia faktu że można pochylić się nad tym i zastanowić czy gry są nadal tanie.
mineralen
Posty: 976
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 571 times
Been thanked: 645 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: mineralen »

BOLLO pisze: 13 lut 2023, 14:27 Czy w dobie galopującej inflacji nadal gry są relatywnie tanie?
Co znaczy zwrot "relatywnie tanie"?

MichalStajszczak w pierwszym poście użył zwrotu "relatywnie tanieją" - tanieją w stosunku do poprzedniej ceny uwzględniając wzrost płac. Czy chodzi Ci czy ten trend nadal występuje? To możesz sam sprawdzić o ile wzrosły płace w stosunku do np roku poprzedniej o ile w tym czasie wzrosły ceny poszczególnych gier.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: detrytusek »

Ale można to robić w odpowiednim do tego wątku.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 1704 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: BOLLO »

mineralen pisze: 13 lut 2023, 15:31
BOLLO pisze: 13 lut 2023, 14:27 Czy w dobie galopującej inflacji nadal gry są relatywnie tanie?
Co znaczy zwrot "relatywnie tanie"?

MichalStajszczak w pierwszym poście użył zwrotu "relatywnie tanieją" - tanieją w stosunku do poprzedniej ceny uwzględniając wzrost płac. Czy chodzi Ci czy ten trend nadal występuje? To możesz sam sprawdzić o ile wzrosły płace w stosunku do np roku poprzedniej o ile w tym czasie wzrosły ceny poszczególnych gier.
Tak chodzilo mi o relatywnie tanieja. Czy nadal o tym mozna mowic dowiemy sie jak zapowiedziane gry otrzymaja juz swoje ceny.
mineralen
Posty: 976
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 571 times
Been thanked: 645 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: mineralen »

BOLLO pisze: 14 lut 2023, 15:49
mineralen pisze: 13 lut 2023, 15:31
BOLLO pisze: 13 lut 2023, 14:27 Czy w dobie galopującej inflacji nadal gry są relatywnie tanie?
Co znaczy zwrot "relatywnie tanie"?

MichalStajszczak w pierwszym poście użył zwrotu "relatywnie tanieją" - tanieją w stosunku do poprzedniej ceny uwzględniając wzrost płac. Czy chodzi Ci czy ten trend nadal występuje? To możesz sam sprawdzić o ile wzrosły płace w stosunku do np roku poprzedniej o ile w tym czasie wzrosły ceny poszczególnych gier.
Tak chodzilo mi o relatywnie tanieja. Czy nadal o tym mozna mowic dowiemy sie jak zapowiedziane gry otrzymaja juz swoje ceny.
Yyyyy
yy
y

Ale do czego porównasz ceny zapowiedzianych gier? Do innych gier? To bez sensu. Zobacz sobie na pierwszy post Michała. On porównał ceny gier, które są długo na rynku do siebie samych w czasie.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 1704 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: BOLLO »

mineralen pisze: 14 lut 2023, 16:25
BOLLO pisze: 14 lut 2023, 15:49
mineralen pisze: 13 lut 2023, 15:31

Co znaczy zwrot "relatywnie tanie"?

MichalStajszczak w pierwszym poście użył zwrotu "relatywnie tanieją" - tanieją w stosunku do poprzedniej ceny uwzględniając wzrost płac. Czy chodzi Ci czy ten trend nadal występuje? To możesz sam sprawdzić o ile wzrosły płace w stosunku do np roku poprzedniej o ile w tym czasie wzrosły ceny poszczególnych gier.
Tak chodzilo mi o relatywnie tanieja. Czy nadal o tym mozna mowic dowiemy sie jak zapowiedziane gry otrzymaja juz swoje ceny.
Yyyyy
yy
y

Ale do czego porównasz ceny zapowiedzianych gier? Do innych gier? To bez sensu. Zobacz sobie na pierwszy post Michała. On porównał ceny gier, które są długo na rynku do siebie samych w czasie.
Poniewaz zapowiedziane gry moga miec wplyw na ceny gier starszych juz oklepanych.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: detrytusek »

BOLLO pisze: 14 lut 2023, 18:01 Poniewaz zapowiedziane gry moga miec wplyw na ceny gier starszych juz oklepanych.
Yyyyy że co?
Usiłuje zrozumieć.
Czyli, że wydanie gry Bestia powoduje lawinową wyprzedaż Listów z Whitechapel?

A teraz najważniejsze...Jak się to ma do tematu wątku?

A nie, teraz będzie najważniejsze...Czytałeś w ogóle pierwszego posta?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ