Rodzinno-imprezowe gry dla 4-6 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
blackwidow93
Posty: 30
Rejestracja: 01 lis 2016, 10:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Rodzinno-imprezowe gry dla 4-6 osób

Post autor: blackwidow93 »

Cześć, jakie są Wasze ulubione gry Rodzinno-imprezowe, które spełniają poniższe warunki?
*tłumaczenie zasad max 10min, raczej lekka
*spora interakcja między graczami, wywołująca śmiech i emocje
*dla osób, które grają w gry ale do posiadówy zakrapianej alkoholem wolą pograć w coś lekkiego
*pojedyncza rozgrywka raczej max 1h

Naszymi top grami spełniającymi powyższe są:
*Przebiegłe wielbłądy 2 edycja
*Survive Escape from Atlantis
*Brzdęk
*Wielka pętla
*Cytadela
*Avalon
Może też licytacyjne klasyki od Knizi jak np. Modern Art

Zastanawiamy się nad Szarlatanami z Pasikurowic, wiem że mocno losowa ale może być sporo emocji. Co jeszcze polecicie?
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Neysmeey
Posty: 195
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 116 times
Been thanked: 73 times

Re: Rodzinno-imprezowe gry dla 4-6 osób

Post autor: Neysmeey »

-6 Bierze! - banalna gra karciana gwarantująca sporo emocji i skalująca się dobrze aż do 10 osoób
-Bang! Gra kościana, Avalon, List Miłosny eycja rozszerzona - gry blefu z ukrytymi rolami (podziałem na role), bardzo dobrze się sprawdzą w luźnym towarzystwie
-Sushi Go Party - mniej interakcji ale dzięki symultanicznej rozgrywce można sprawnie powalczyć o zwycięstwo na punkty, łatwiejsze od 7 Cudów Świata, które w gronie graczy też powinno się sprawdzić
-Na sprzedaż - alternatywa dla licytacyjnych klasyków Knizi
-może jakaś gra typu roll & write, z tego gatunku polecę Winnicę, Castles of Burgundy Dice Game, Welcome to...
-i może coś zręcznościowego jak Flick em up lub Dobble w razie cięższej imprezy :wink:
Profil na: Boardgamegeek
Awatar użytkownika
rebuzus
Posty: 138
Rejestracja: 31 sie 2014, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 11 times
Been thanked: 21 times

Re: Rodzinno-imprezowe gry dla 4-6 osób

Post autor: rebuzus »

+1 Sushi Go +1 Winnica
Dobry Glina, Zły Glina - moim zdaniem lepsze od Bangów i Avalonów
Ewolucja - wagowo powiedziałbym, że nie jest daleko od Cytadeli, sporo negatywnej interakcji
Może stare dobre Carcassone?
Ew. z licytacyjnych (ale na 4 osoby) Zombiaki Ameryki
Z czteroosobowych może jeszcze Wybuchowa Mieszanka - ciekawa logiczna gra o warzeniu i piciu magicznych eliksirów ze szklanymi kulkami w pudełku - jak coś tu moja dwuminutowa recenzja: https://youtu.be/a8QPhzx5Xs0
Zapraszam na kanał Po prostu planszówki - Twoje pięć minut z grami planszowymi
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Rodzinno-imprezowe gry dla 4-6 osób

Post autor: scarletmara »

Ja w takich wypadkach grywam w gry typowo imprezowe, które idealnie spełniają warunek:
*spora interakcja między graczami, wywołująca śmiech i emocje
Alias Party Time - gra może nie jest jakaś mega śmieszna czy zajefajna ale ponieważ ostatnio graliśmy w gronie z osobami, które jak w coś grają to MUSZĄ wygrywać nie ważne co to za gra i ciśnienie było spore to dzięki presji czasu wyszło z tego tyle śmiechu chcąc niechcąc, że alko juz nie było potrzebne :wink: ja najbardziej lubię w tej gierce kategorię RYMY, można poszaleć jak ktoś lubi zabawy słowne.

Załóż Się - idealna na rozruszanie towarzystwa coby sie przy tym suto zastawionym stole nie zasiedzieć za bardzo, a po alko niektóre zadania stają się całkiem... interesujące :twisted: a do tego szczypta zawsze wprawiajacego w dobry humor hazardu i szastanie kasą :wink:

Ryzyk Fizyk - genialne i mega szybkie, na imprezie zawsze znajdzie się chwila na partyjkę.

Sabotażysta - bywa zajefajnie, bywa tak sobie, tu wiele zależy od nastroju i od graczy. Najciekawsze i najbardziej emocjonujące jak dotąd partie u nas to były te gdzie ktoś nie do końca skumał zasady :wink:

fajne jest też PITU PITU - to nie tytuł gry tylko jedna z kategorii w którejś z gier z ilustracjami Mleczki nie pamiętam której. Pamietam tylko, że cała gra,z której ten motyw pochodzi była kiepska ale samo PITU PITU jest genialne w swej prostocie. Zasady jak w kalamburach tylko, że hasło trzeba przedstawić używając tylko i wyłącznie słów na literę P. Kiedyś w babaskim gronie tak nam cały wieczór i cała noc upłynęła. A potem ciezko nam było sie od tych słów na P uwolnić przez pół dnia :lol:
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Rodzinno-imprezowe gry dla 4-6 osób

Post autor: Atk »

U mnie wszystkie takie gry zastąpił

Colt Express
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 816
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Rodzinno-imprezowe gry dla 4-6 osób

Post autor: Grzdyll »

Zwykle wybór zależy od konkretnego wieczoru ale wiem na pewno, że będzie udany i interaktywny jeśli wezmę ze sobą takie gry:
Ukryte role bez "zasypiania": Cytadela, Sabotażysta lub Amazonki,
Ukryte role z "zasypianiem": Wilkołaki (dla bardziej skupionego grona Avalon),
Gry skojarzeniowe: Tajniacy lub Decrypto,
Gry negocjacyjno-blefujące: Szeryf z Nottingham (z dodatkiem) lub bardzo lekki Karaluszek kłamczuszek,
Na ciut poważniejsze partię negocjacyjne wybieram z kolei Chinatown (które chodzi całkiem dobrze również na 6 osób).
blackwidow93
Posty: 30
Rejestracja: 01 lis 2016, 10:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: Rodzinno-imprezowe gry dla 4-6 osób

Post autor: blackwidow93 »

Dzięki Wszystkim za propozycje.
Tytuły, na które zwróciłem uwagę to Wybuchowa Mieszanka i Chinatown przy czym WM wydaje mi się trochę zbyt drogie w stosunku do mechaniki a Chinatown raczej ciężko dostępne. Pozostałe tytuły mam/grałem lub mają znajomi. Dalej myślę nad tymi Szarlatanami z Pasikurowic a jak się trafi ciekawa oferta to może spróbuję Chinatown.

Colt Express oglądałem gameplay, ale wydawał mi się kompletnie chaotyczny ;) coś tam wybieram ale i tak zrobię zupełnie coś innego. Odniosłem wrażenie że akurat w mojej ekipie się nie przyjmie.
Pozdro
vynn
Posty: 22
Rejestracja: 08 wrz 2019, 08:17
Lokalizacja: Sieradz
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Rodzinno-imprezowe gry dla 4-6 osób

Post autor: vynn »

To ja też dołożę propozycję od siebie.

Bankrut od wydawnictwa Rebel. Tania, szybka do ogarnięcia i daje sporo frajdy. Ale uwaga - wzbudza tyle emocji, że sąsiedzi mogą wezwac policję :P
Serio - te licytacje grane naraz sprawiają, że można poczuc się jak przekupa na targu albo na giełdzie na Wall Street. "Ryby sprzedam! Kupię złoto! Dwa prosiaki oddam za zioła!!!" i tak dalej i tak dalej. Jeśli masz znajomych z zacięciem do handlu to polecam, tym bardziej że ta gra kosztuje coś około 30zł.
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Rodzinno-imprezowe gry dla 4-6 osób

Post autor: wujek2114 »

U nas sprawdza się zawsze BLUFF / BLEF - super proste i do piwka idealne.
Dodatkowo: Światowy konflikt, Prohis, For Sale
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Rodzinno-imprezowe gry dla 4-6 osób

Post autor: patka3000 »

Imprezowa i rodzinna tj. w większym gronie ale i w samej rodzinie również
Fasolki z dodatkiem[/b]
Cytadela
6 bierze,
Catan z dodatkiem na 5-6 osób może być więcej.
Bang kości- fajna i ciekawa, o wiele lepiej się u nas sprawdziła niż np. Sabotażyści.

Imprezowa- gry do zmiennego towarzystwa w większym gronie
Podaj dalej- nie ma lepszej gry, po prostu jest genialna i do piwka i dla dzieci. Niby szkoda kasy na karteczki ( przynajmniej dla mnie) ale rany jak to działa. Jestem smętek a tu śmiałam się za każdym razem do łez i wszyscy co graliśmy z nimi.
Alias kobiety vs. mężczyżni -rewelacja, nie lubię kalamburów ale tu było bosko, zeszłe święta w gronie od 6-latka po emeryta wszyscy bawili się świetnie
Założysz się absurdalne zadania sprawiają, że wszyscy jednakowo się wydurniają, aczkolwiek Podaj dalej lepsze szczególnie gdy grono nie znane.
Muza gra jak Dixit ale znacznie fajniejsza i o wiele fajniej u nas zadziałała w przypadku osób, które nie lubią Dixita.
Palce w pralce- o dziwo, fajnie działa choć wyglądało że nie.
Tajniacy- bardzo fajna, można rodzinnie aczkolwiek moim zdaniem znacznie lepsza w coraz to innym gronie.
Dixit- Dixit Odysaja, Similo
blackwidow93
Posty: 30
Rejestracja: 01 lis 2016, 10:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: Rodzinno-imprezowe gry dla 4-6 osób

Post autor: blackwidow93 »

Minęło trochę czasu odkąd napisałem tego posta. Chciałbym podzielić się z Wami wrażeniami, gdyż sporą część z polecanych gier udało mi się dorwac :)

6 bierze
Nie rozumiem jeszcze fenomenu tej gry, ale myślę że po kilku partiach więcej może się to zmienić, na plus kompaktowość i szybkie rozdanie.

Sushi go party
Znajomym się podobało ale nam się znudziło dość szybko i poszło na sell. Ale bardzo łatwe do wytłumaczenia i do wprowadzenia początkujących.

Na sprzedaż
Bardzo dobrze się przyjęło, ma zaszczytne miejsce obok Modern Art i Razzia w kategorii lekkich gier licytacyjnych.

Bankrut
Też bardzo dobrze się przyjęło. Gierka na ożywienie towarzystwa od naszego ulubionego autora dr Knizia.

Colt Express
Bardzo chciałem żeby ten tytuł się wpasował w ekipie, ale po 1szej partii raczej głosy są na minus. Losowość była chyba zbyt mocna, niemniej dam jeszcze szanse.

Szarlatani z pasikurowic
Gra również nie podeszła, po 2 partiach poszła na sell. Nie wywołała u nas w ekipie jakichś wielkich emocji a po 2 partiach uznaliśmy że niczym więcej już nas nie zaskoczy, ale mimo wszystko pomysl na mechanikę ciekawy.

Prohis
Fanem Szeryfa z Nottingham nie byłem, ale znajomym się podobało. Z Prohis jest dokładnie tak samo, plus za niską cenę.

Od siebie mogę dodać na plus jeszcze:
A fake Artist Goes to New York
Połączenie Podaj Dalej z Mamy Szpiega, fajne ale dużo zależy od tego jak rysują gracze. Można się pośmiać.

Na końcu języka 1 i 2
Bardzo dynamiczna gra słowna na refleks. Świetnie się bawiliśmy przy obu częściach, polecam :)

I jak też wspominałem w pierwszym wpisie, na stole wciąż często pojawiają się:

*Przebiegłe wielbłądy 2 edycja
*Survive Escape from Atlantis
*Brzdęk
*Avalon
*Knizia (Modern Art, Razzia)


Dzięki za komentarze i będę wypatrywał dalej czy macie jakieś nowe pozycje na luźne granie ze znajomymi :)
ODPOWIEDZ