Spiel des Jahres 2020

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Spiel des Jahres 2020

Post autor: MichalStajszczak »

Przyznane zostały nagrody Spiel des Jahres za rok 2020.
Nagrodę główną otrzymała gra Pictures.
Kennerspiel des Jahres czyli najlepszą grą dla zaawansowanych została kooperacyjna karcianka The Crew: The Quest for Planet Nine
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 252
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 59 times
Been thanked: 122 times

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: upadly_bankowiec »

Nie słyszałem wcześniej o Pictures, ale po przeczytaniu opisu na bgg widzę że może być to zabawny rodzinny fillerek... Ale czy słusznie otrzymał główną nagrodę? Czy ktoś grał i może się wypowiedzieć na ten temat?
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: Pan_K »

MichalStajszczak pisze: 22 lip 2020, 01:08 Przyznane zostały nagrody Spiel des Jahres za rok 2020.
Nagrodę główną otrzymała gra Pictures.
Kennerspiel des Jahres czyli najlepszą grą dla zaawansowanych została kooperacyjna karcianka The Crew: The Quest for Planet Nine
Ciekawe, że na stronie Spiel des Jahres zablokowana jest możliwość zamieszczania komentarzy. Czyżby się czegoś obawiali np. nauczeni doświadczeniem lat poprzednich? ;) 8)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4553
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1694 times
Been thanked: 2130 times

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: PytonZCatanu »

Podobnie jak przy Golden Geekach należy zadać pytanie: kto przydziela gry do kategorii?

Załoga to oryginalna i ciekawa karcianka, może nawet zasługuje na nagrodę, ale na boga! nie jest to gra zaawansowana. Gra oparta na 3-5-8 naprawdę nie może być traktowana jako zaawansowana, choćby nie wiem jaką gimnastykę umysłową tutaj zastosować. ("a moja 3 letnia córka nie mogła zagrać, więc dla niej jest zaawansowana!")
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: kisiel365 »

Ponownie śmiech na sali.
Rozumiem jakby zaawansowaną dostał Barrage albo On Mars, a zwykłą Maracaibo albo Paladyni.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: BartP »

Jak co roku :D.
Przejrzyjcie sobie proszę, jakie gry wcześniej dostawały to wyróżnienie, a zrozumiecie, że Załoga idealnie wpisuje się w ten wzór.

Zaawansowana w tym wypadku znaczy tyle co "zbyt trudna dla przeciętnej rodziny", nie jest to gateway. Nie grałeś dotąd w planszówki? No to może nie sięgaj po tę grę, spróbuj tę, co wygrała Spiel des Jahres najpierw.
toblakai
Posty: 1275
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 226 times
Been thanked: 234 times

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: toblakai »

Co roku ten sam taniec.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: MichalStajszczak »

Założenie jest takie, że gra, która otrzymała nagrodę Spiel des Jahres, powinna się sprzedać w nakładzie kilkusettysięcznym, a Kennerspiel des Jahres- kilkudziesięciotysięcznym.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4553
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1694 times
Been thanked: 2130 times

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: PytonZCatanu »

BartP pisze: 22 lip 2020, 11:24 Jak co roku :D.
Przejrzyjcie sobie proszę, jakie gry wcześniej dostawały to wyróżnienie, a zrozumiecie, że Załoga idealnie wpisuje się w ten wzór.

Zaawansowana w tym wypadku znaczy tyle co "zbyt trudna dla przeciętnej rodziny", nie jest to gateway. Nie grałeś dotąd w planszówki? No to może nie sięgaj po tę grę, spróbuj tę, co wygrała Spiel des Jahres najpierw.
Ale Załoga moim zdaniem jest właśnie świetnym gatewayem - ludzie kojarzą co nieco jak brać lewy, a tu dostajesz ciekawy twist w tym temacie i odrobinę fabuły :)
bajdurzenie
Posty: 28
Rejestracja: 04 lip 2020, 17:31
Been thanked: 8 times

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: bajdurzenie »

Patrząc po tytule, podejrzewam, że to niemiecki konkurs. Polskie nielepsze. Ja mam teorię, że to opłacone wszystko jest, coś ala recenzje filmowe, planszowe, książkowe (tu nie wiem), że musi mieć komercyjny wydźwięk, czyli kolejny zdewaluowany konkurs bez znaczenia, jadący na oparach dawnej sławy. Biorą kasę, zamiast ocenić po ludzku. Muszą to sprzedać i wychodzą takie wyniki. Nikt poważny nie patrzy już na takie konkursiki. Co innego, jak to sami gracze robili, bez żadnych kapituł, lobbystów i innych bzdur. Ankieta na tysiąc pozycji, ewentualne kategorie (to ma sens) i wtedy się okazuje, kto w co gra i co lubi, co jest dobre, co wybierają gracze a nie jakieś no-name'y czy lobbyści danej branży. Logistycznie też nie byłoby to takie trudne, jest Internet, nie brakuje narzędzi do zrobienia takich konkursów o dużym zasięgu.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: mikeyoski »

No to masz golden geeki. I całą dyskusję z tym związaną ;-)
probbi
Posty: 954
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 94 times

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: probbi »

bajdurzenie pisze: 23 lip 2020, 19:37 . Co innego, jak to sami gracze robili, bez żadnych kapituł, lobbystów i innych bzdur. Ankieta na tysiąc pozycji, ewentualne kategorie (to ma sens) i wtedy się okazuje, kto w co gra i co lubi, co jest dobre, co wybierają gracze a nie jakieś no-name'y czy lobbyści danej branży.
To ja tak przypomnę, że działając w ten sam sposób światy naród wybrał hymn na Euro. Potem robiło wszystko, aby go nie puszczać.
Twoja teoria jest niezwykle ciekawa, ale niestety błędna. Kapituła ocenia gry lepiej niż gracze. Z prostej przyczyny. Kapituła musi ograć nominowane gry. Gracz zagłosuje na to co zna i koniec.
Co do specyfiki tej konkretnej nagrody polecam lekturę wątków z poprzednich lat. W skrócie zaawansowana gra to taka, w którą zagrasz zaraz po tym jak nauczysz się grać w Splendor albo i coś prostszego. Ja nie patrzę na zwycięzcę, ale a nominowanych i REKOMENDOWANYCH. I wtedy wszystko gra
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: Kin@a »

MichalStajszczak pisze: 22 lip 2020, 12:11 Założenie jest takie, że gra, która otrzymała nagrodę Spiel des Jahres, powinna się sprzedać w nakładzie kilkusettysięcznym, a Kennerspiel des Jahres- kilkudziesięciotysięcznym.
Patrząc na tytuły gier, które otrzymują nagrodę Kennerspiel des Jahres od 2011 roku to dla mnie ostatnim, sensownym tytułem były Legendy krainy Andor z 2013, a wcześniej Pokolenia (Village) z 2012.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: windziarz44 »

Kin@a pisze: 24 lip 2020, 00:00 Patrząc na tytuły gier, które otrzymują nagrodę Kennerspiel des Jahres od 2011 roku to dla mnie ostatnim, sensownym tytułem były Legendy krainy Andor z 2013, a wcześniej Pokolenia (Village) z 2012.
Zgodnie z założeniami nagrody, w 100% się z Tobą zgadzam. Nagroda się skomercjalizowała, ludzie poszukują chyba łatwiejszych gier. Patrząc na te zmiany, można odnieść wrażenie, że gracze wg. jury są coraz "głupsi".
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: windziarz44 »

PytonZCatanu pisze: 22 lip 2020, 12:26 Ale Załoga moim zdaniem jest właśnie świetnym gatewayem - ludzie kojarzą co nieco jak brać lewy, a tu dostajesz ciekawy twist w tym temacie i odrobinę fabuły :)
Ludzie grający w karty kojarzą to. Poznałem na swojej drodze planszówkowej masę osób, które tej "oczywistej" (jak twierdzisz) wiedzy, nie posiadali.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: MichalStajszczak »

PytonZCatanu pisze: 22 lip 2020, 12:26 ludzie kojarzą co nieco jak brać lewy
windziarz44 pisze: 24 lip 2020, 08:17 Ludzie grający w karty kojarzą to
I to nie wszyscy. Gry, polegające na braniu lew, to mniejszość w grach kartami klasycznymi. W Polsce w miarę znanych jest chyba tylko 5: brydż, kierki, tysiąc, skat i 3-5-8. Kiedyś może jeszcze preferans, pikieta, wist albo mariasz. Zapewne aktualnie więcej osób gra w takie gry, gdzie lew się nie bierze, bo chyba najpopularniejszy jest w Polsce (i nie tylko) poker. Inne dobrze znane gry "bez lew" to remik, oczko (Black Jack), makao albo dureń. A wśród najpopularniejszych gier ze specjalnymi kartami (np. UNO, Dobble, Set, Fasolki, Sabotażysta, 6 bierze), gier z braniem lew praktycznie nie ma.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: mikeyoski »

Kiedyś grałem w 1-5-7 (odmiana 3-5-8), planowanie. A gry z braniem lew występują. Choćby Trefle czy Tichu. Sam Knizia też sporo takich gier naklepał.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: rastula »

za to każdy kto ma talię kart w domu i dziecko "grał" chyba w Wojnę...nawet jak nie grał w brydża ... koncept silniejsza karta bije slabszą jest chyba jednak zrozumiały , choć nie każdy juz musi znać okreslenie lewa czy atu.
Ostatnio zmieniony 24 lip 2020, 10:52 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: piechotak »

Jeszcze trochę i nagrodę dostanie jakaś wariacja bierek. Dziś takie El Grande albo Tikal nawet na grę zaawansowaną byłoby za trudne.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: MichalStajszczak »

mikeyoski pisze: 24 lip 2020, 10:44 A gry z braniem lew występują. Choćby Trefle czy Tichu. Sam Knizia też sporo takich gier naklepał.
Ja napisałem o grach najpopularniejszych. A chyba zgodzisz się, że sprzedaż takich gier jak Trefle czy Tichu to ułamek sprzedaży UNO albo Dobble
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: sin »

piechotak pisze: 24 lip 2020, 10:52 Jeszcze trochę i nagrodę dostanie jakaś wariacja bierek. Dziś takie El Grande albo Tikal nawet na grę zaawansowaną byłoby za trudne.
windziarz44 pisze: 24 lip 2020, 08:16
Kin@a pisze: 24 lip 2020, 00:00 Patrząc na tytuły gier, które otrzymują nagrodę Kennerspiel des Jahres od 2011 roku to dla mnie ostatnim, sensownym tytułem były Legendy krainy Andor z 2013, a wcześniej Pokolenia (Village) z 2012.
Zgodnie z założeniami nagrody, w 100% się z Tobą zgadzam. Nagroda się skomercjalizowała, ludzie poszukują chyba łatwiejszych gier. Patrząc na te zmiany, można odnieść wrażenie, że gracze wg. jury są coraz "głupsi".
Mam zupełnie inne odczucia - główna nagroda przyznawana jest od 1979, Kennerspiel od 2011. Jeżeli przejrzeć listę zwycięzców to w mojej ocenie widać stały trend, absolutnie nie czuję tej komerializacji czy zwrotu ku mniej skomplikowanym pozycjom. Ta nagroda od początku nastawiona jest na gry łatwiejsze, skierowane raczej dla ogółu społeczeństwa, nie dla pasjonatów. O ile rozumiem wrzawę jaka podniosła się po ogłoszeniu ostatnich Golden Geeków, tak Spiel des Jahres zwyczajnie nie zaskakuje, wpisując się w ramy swoich założeń od początku istnienia (szukujące raczej byłoby zwycięstwo nominowanych Dylematów Króla). Posłużę się przykładem - ciężko oczekiwać po lokalu z zapiekankami serwowania homara, ale to nie znaczny, że dane miejsce nie może być wyróżnione za najlepsze zapiekanki przez ciało, które skupia się właśnie na takiej klasie potraw.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: Kin@a »

piechotak pisze: 24 lip 2020, 10:52 Jeszcze trochę i nagrodę dostanie jakaś wariacja bierek. Dziś takie El Grande albo Tikal nawet na grę zaawansowaną byłoby za trudne.
W 100% się zgadzam.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: mikeyoski »

MichalStajszczak pisze: 24 lip 2020, 12:07
mikeyoski pisze: 24 lip 2020, 10:44 A gry z braniem lew występują. Choćby Trefle czy Tichu. Sam Knizia też sporo takich gier naklepał.
Ja napisałem o grach najpopularniejszych. A chyba zgodzisz się, że sprzedaż takich gier jak Trefle czy Tichu to ułamek sprzedaży UNO albo Dobble
Podejrzewam, że te dwie gry sprzedają się lepiej niż pewnie większość wszystkich gier sprzedawanych w Polsce. Łącznie.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 816
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2020

Post autor: Grzdyll »

mikeyoski pisze: 24 lip 2020, 17:47 Podejrzewam, że te dwie gry sprzedają się lepiej niż pewnie większość wszystkich gier sprzedawanych w Polsce. Łącznie.
Jak dodasz do nich Monopoly i Scrabble to pewnie będziesz bliżej prawdy.
ODPOWIEDZ