Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 103 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: michaldz1 »

Curiosity pisze: 05 kwie 2020, 16:21 "Dune" of GFN jest znów szeroko dostępna w sklepach. Zastanawiam się nad nią.
Takie pytanie: czy to jest ta sama Diuna, czy tez GFN coś zmieniło?
Piszę z pamięci. Wydaje mi się że są jakieś raczej kosmetyczne zmiany w zasadach. Jeśli chodzi o grafiki to są zrobione przez Ilye Baranovskiego , i są to prawdopodobnie te same pliki print and play co są dostępne na BGG do starej Diuny. Na dniach ma być premiera dodatku. I ten dodatek to nie jest dodatek do starej Diuny.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: rattkin »

Powiedziałbym, że odrobinę więcej niż "kosmetycznie". Ot, chociażby liczba rund została skrócona (z 15 do 10). No i przyprawa może przechodzić teraz z rąk do rąk w ramach układów.

Diuna, zarówno ta starsza, jak i nowsza, to taki dziwny miks "wariantów", opisanych w obydwu podręcznikach. Ilu graczy, tyle pomysłów i zastosowań tych wariantów. Niektóre są dziwaczne, inne całkiem sensowne, a jeszcze inne - nieco upierdliwe w zastosowaniu. To te warianty głównie wpływają na różnice w rozgrywce.
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: lukkk »

Hej,
jak uważacie: lepiej zakupić Diunę sklepową ( cena to 2 stówki za grę w dość "średnim" wykonaniu ) czy kombinować i drukować własną wersję ( wtedy faktycznie może być ładnie - mata do gry, lepszej jakości żetony albo meeple, ale podejrzewam, że cena może być dość spora). Bawił się ktoś w taki print to play Diuny i może powiedzieć ciut więcej? Będę wdzięczny za pomoc :)
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 103 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: michaldz1 »

Jeden z graczy pisze na BGG że na DUNE PNP wydał 150$. 4 komentarz od góry tu: https://boardgamegeek.com/thread/157184 ... print-play
Jak gra wyszła to czytałem głosy, że kupno to dość tanie rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 111 times
Been thanked: 64 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Muad »

Ja mam pnp od Scotta Evertsa. Bardzo dawno temu drukowałem i kompletowałem elementy. Tak jak kojarzę to ok 300-350 pln mi wyszło. A to wszystko zależy gdzie drukujesz, jakie elementy chcesz etc.

Edit: ja mam mape na płótnie

Kupna gra nie jest zła - kwestia stylu graficznego. A do mojej diuny zawsze mogę dorobić /zmienić co chcę. Np. sam zrobiłem karty graczy i bardzo je sobie cenię - pomagają nowym lepiej zrozumieć grę i uniwersum
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 306
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Usul »

michaldz1 pisze: 06 kwie 2020, 12:57 .... Na dniach ma być premiera dodatku. I ten dodatek to nie jest dodatek do starej Diuny.
Możesz powiedzieć coś więcej o tym dodatku ? Coś wiesz, co zmienia, dla kogo, gdzie kupić itp. ?
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 111 times
Been thanked: 64 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Muad »

Na bgg dodali już trochę informacji. Dwie frakcje: Ix i Tleilaxu. Dodatkowe karty.

Hmm Ix ma mieć cyborgi.. brzmi jak Diuna -.-

Do wersji pnp były już dodatkowe frakcje tylko różnie jakościowo to wychodziło. I pytanie czy są potrzebne dodatkowe frakcje
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: rattkin »

Muad pisze: 02 cze 2020, 16:32 Hmm Ix ma mieć cyborgi.. brzmi jak Diuna -.-
Nie wiem czy to ironia, czy nie, ale cyborgi u Ix to akurat bardzo pasują. Nawet pomimo Dżihad Butlerjańskiej, to wszak było technokratyczne społeczeństwo, które opierało swoją ekonomię o budowę różnorakich maszyn.
dannte
Posty: 728
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 423 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: dannte »

lukkk pisze: 02 cze 2020, 10:28zakupić Diunę sklepową ( cena to 2 stówki za grę w dość "średnim" wykonaniu )
Skąd opinia, że to "dość średnie" wykonanie? Nie do końca rozumiem.
Tzn. wiem, można mieć matę, planszę 2x większą, drewniane żetony, ładne kryształki Przyprawy. Ale skąd pomysł, że wersja sklepowa jest słabej jakości? (tak rozumiem określenie "dość średni")

Mnie się to wydanie bardzo podoba i mógłbym je nawet oprawić w ramkę jak by się dało ;)

A co do dodatku, to wprowadza on wiele ciekawych nowości: Tleilaxu będą manipulować talią zdrajców i traktować ich jako swoich Tancerzy Oblicza (ang. Facedancers) oraz będą manipulować zbiornikami axolotlowymi - decydując kto i za ile może zostać wskrzeszony. Kolejny poziom manipulacji!

Ixianie wprowadzą też coś bardzo ciekawego: szóstą twierdzę, która tak samo liczy się do wygranej jak pozostałe. Bardzo ciekawa dynamika, bo twierdza będzie "mobilna", a Ixianie będą łatwiej zdobywać Przyprawę dzięki swoim ruchom.

Pełen opis frakcji można znaleźć w sekcji zdjęć na BGG:
https://boardgamegeek.com/boardgame/296 ... axu/images

Dodatkowo oczywiście nowe karty do Treachery Deck.
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 306
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Usul »

Dzięki za przybliżenie, jak ktoś zobaczy w sklepach, to dajcie proszę znać!!
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 421 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Gosiek »

Usul pisze: 02 cze 2020, 21:30 Dzięki za przybliżenie, jak ktoś zobaczy w sklepach, to dajcie proszę znać!!
3 trolle mają przedsprzedaż -> klik.

A wracając do samodzielnego lub zleconego wydruku gry - pewna drukarnia zajmująca się np. wydrukiem m.in. kart do fanowskich dodatków LCGów wyceniła mi taką zabawę z przygotowanych już plików na około 450 zł o ile dobrze pamiętam.
A domowa produkcja wyszła też drożej niż wersja sklepowa. Także, jeżeli estetycznie nowe wydanie kogoś nie odrzuca, to warto je kupić. Plusem samoróbki na pewno będzie to, że jest wersja PL.
Haniel
Posty: 172
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 151 times
Been thanked: 98 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Haniel »

Półtora roku temu zlecałem przygotowanie pnp na wersji, Ilyi, zapłaciłem 250 zł, czyli praktycznie tyle co sklepowa, a moja wersja jest trochę większą (mapa jak i żetony), na przyprawę mam kryształki. Ale mapa jest stara, na 15 rund, co w niczym nie przeszkadza oczywiście :)
Z jakości wykonania jestem bardzo zadowolony, jedyne z czym był problem, to z pudełkiem, bo się rozkleiło, ale dostałem nowe za darmo :)
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 103 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: michaldz1 »

Usul pisze: 02 cze 2020, 14:09 Możesz powiedzieć coś więcej o tym dodatku ? Coś wiesz, co zmienia, dla kogo, gdzie kupić itp. ?
Dodatek to dwie nowe frakcje.
Tu są screeny foty żetonów i instrukcji: https://boardgamegeek.com/boardgame/296 ... axu/images
Wydaje mi się, że tu są wersje PNP wszystkich planowanych frakcji:
https://boardgamegeek.com/thread/219325 ... ilya-style
Nie potrafię powiedzieć czy będzie można je stosować oprócz czy zamiast dostępnych w grze.
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 103 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: michaldz1 »

michaldz1 pisze: 03 cze 2020, 09:17 Nie potrafię powiedzieć czy będzie można je stosować oprócz czy zamiast dostępnych w grze.
Sprawdziłęm w plikach PNP i tam jest informacja, że zamiana frakcji nie jest zalecana. Więc raczej są do dołożenia. Ale jakby ktoś bardzo chciał, jest podany klucz jakie frakcje zastępować tymi z dodatków.
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 306
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Usul »

Gosiek pisze: 02 cze 2020, 22:30
Usul pisze: 02 cze 2020, 21:30 Dzięki za przybliżenie, jak ktoś zobaczy w sklepach, to dajcie proszę znać!!
3 trolle mają przedsprzedaż -> klik.

A wracając do samodzielnego lub zleconego wydruku gry - pewna drukarnia zajmująca się np. wydrukiem m.in. kart do fanowskich dodatków LCGów wyceniła mi taką zabawę z przygotowanych już plików na około 450 zł o ile dobrze pamiętam.
A domowa produkcja wyszła też drożej niż wersja sklepowa. Także, jeżeli estetycznie nowe wydanie kogoś nie odrzuca, to warto je kupić. Plusem samoróbki na pewno będzie to, że jest wersja PL.
Dziękl, będę miał na celowniku, bo 3trolle to ostatni sklep w jakim chcę zamówić - mam dwukrotne bardzo złe doświadczenia z obsługą klienta (np. paczka "na jutro" przyszła za dwa tygodnie, bez żadnej informacji, a jak dzwoniłem, to udawanie, że wszystko jest ok itp.).
EDIT: Jest też na planszomanii.
belbik
Posty: 29
Rejestracja: 19 lut 2012, 22:22

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: belbik »

Czy planowane jest wydanie PL?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1020
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 428 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: karmazynowy »

belbik pisze: 28 cze 2020, 23:59 Czy planowane jest wydanie PL?
Brak informacji, nikt nic nie zasugerował nawet. Chyba trochę zbyt niszowy temat i dosyć trudna gra.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 306
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Usul »

Ja tylko powiem, że dodatek już jest, odbieram swój egzemplarz odbieram dziś od planszomanii.
belbik
Posty: 29
Rejestracja: 19 lut 2012, 22:22

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: belbik »

karmazynowy pisze: 29 cze 2020, 00:00
belbik pisze: 28 cze 2020, 23:59 Czy planowane jest wydanie PL?
Brak informacji, nikt nic nie zasugerował nawet. Chyba trochę zbyt niszowy temat i dosyć trudna gra.

Blockbuster w postaci ekranizacji chyba wyklucza z automatu "niszowość" tematu.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 89 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Bludgeon »

Skąd wiesz że to będzie blockbuster?
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8752
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2662 times
Been thanked: 2347 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Curiosity »

Bludgeon pisze: 29 cze 2020, 23:18 Skąd wiesz że to będzie blockbuster?
"Będzie"? Przecież on już się ukazał...
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 89 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Bludgeon »

Curiosity pisze: 29 cze 2020, 23:29
Bludgeon pisze: 29 cze 2020, 23:18 Skąd wiesz że to będzie blockbuster?
"Będzie"? Przecież on już się ukazał...
Tak? Jakoś nie kojarzę żeby któraś ekranizacja Diuny do tej pory rozbiła bank...
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: rattkin »

Lynchowa kupa zarobiła 31M, a zjadła 40M, także nie nie bardzo. Miniserię robioną przez SyFy natomiast uważam za całkiem (pomimo takiej sobie obsady miejscami) udaną i bardzo w duchu oryginału, choć budżet skromny (20M). Ale ona też nie zwojowała kariery (za mały gracz), a nawet chyba nie przebiła się specjalnie do świadomości społecznej.

Do nowej adaptacji straciłem serce, gdy dowiedziałem się, że odpieprzają się tam takie akcje, jak zamianka płci Lieta Kynesa. Może będzie dobre, ale na pewno piłują sobie gałąź.

Natomiast autorowi posta trochę wyżej zapewne chodziło o "niszowość" tematu w kontekście rynku gier planszowych, zdominowanych przez frowny eurodudes na okładkach eurosucharów i cyce i giwery na ameritrashach. Cóż, Spartacus był, jeśli chodzi o IP kilka lig niżej, a mimo to wyszedł jako gra (i to bardzo dobra!), także i po polsku. Niemniej jednak nie ma się co oszukiwać - chętnych na uberasymetryczną grę 5-6 osobową dla geeków nie znających angielskiego - raczej wielu nie będzie.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1292
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 362 times
Been thanked: 216 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: ShapooBah »

Faktycznie to, że Liet Kynes był facetem miało naprawdę kluczowe znaczenie dla fabuły. :roll: :roll: Zwłaszcza wśród Fremenów którzy nie dzielili swoich na kobiety i mężczyzn, tylko szkolili każdego jako człowieka pustyni.
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 306
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Usul »

ShapooBah pisze: 30 cze 2020, 08:51 Faktycznie to, że Liet Kynes był facetem miało naprawdę kluczowe znaczenie dla fabuły. :roll: :roll: Zwłaszcza wśród Fremenów którzy nie dzielili swoich na kobiety i mężczyzn, tylko szkolili każdego jako człowieka pustyni.
A moim zdaniem to straszliwy fakap, to tak jakby Luke Skywalek był Lucyną Skywalker, bo Jedi szkolili obie płcie...
ODPOWIEDZ