Wiek w grach planszowych

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
kur2005
Posty: 4
Rejestracja: 17 kwie 2019, 21:20
Has thanked: 1 time

Wiek w grach planszowych

Post autor: kur2005 »

Witam,

w jaki sposób ustala się minimalny wiek gracza w grach planszowych? Są jakieś kryteria, czy jest to widzimisię wydawcy? Co sprawia, że gra nie może być przeznaczona dla niepełnoletnich?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wiek w grach planszowych

Post autor: MichalStajszczak »

Generalnie są dwie urzędowe granice wiekowe - 3 lata i 14 lat. Produkt dla osób w wieku poniżej 3 lat musi spełniać odpowiednie kryteria bezpieczeństwa i musi być to udokumentowane certyfikatem upoważnionej do tego instytucji. Jeżeli wydawca takiego certyfikatu nie ma, to na grach i ogólnie zabawkach można przeczytać informację "produkt nie jest przeznaczony dla osób w wieku poniżej 3 lat" oraz powody, dla których to ograniczenie zostało wprowadzone (zawiera małe elementy, ma ostre krawędzie itp.). Ale to wydawca sam określa potencjalne zagrożenia i nie musi mieć na to żadnego urzędowego poświadczenia. Produkt dla osób w wieku powyżej 14 lat nie jest traktowany jako zabawka i w związku z tym o żadnych zagrożeniach informować nie trzeba.
Ale rozumiem, że tu chodzi o to, dlaczego jakaś gra jest od 8 a inna od 12 lat. Tu też decyduje wydawca i ta decyzja oparta jest (a przynajmniej powinna być) na następujących kryteriach:
- złożoność zasad
- konieczność opanowania pewnych umiejętności (czytanie, liczenie)
- tematyka
- czas rozgrywki
Jeżeli każde z tych kryteriów osobno ustawiłoby barierę na innym poziomie wiekowym, decyduje najwyższa wartość.
O tym, że gra nie nadaje się dla niepełnoletnich, decyduje tematyka (pozostałe kryteria czternastolatek spełnia w takim stopniu, jak dorosły). Dlatego np. Monopoly "Gra o tron" ma granicę wiekową 18 lat, choć mechaniką i czasem rozgrywki nie różni się od zwykłego monopoly.
kur2005
Posty: 4
Rejestracja: 17 kwie 2019, 21:20
Has thanked: 1 time

Re: Wiek w grach planszowych

Post autor: kur2005 »

Dziękuję za odpowiedź. Czy jest jakaś ustawa, która reguluje, jaka tematyka jest 18+ i kto to stwierdza? Planuję wydać grę, ale tematyka jest dość specyficzna - wolałbym jednak, żeby była to gra 15+ niż 18+. Czy oznaczenie 18+ właściwie cokolwiek zmienia dla kupującego, np. osoba niepełnoletnia ma problem z kupnem takiej gry?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wiek w grach planszowych

Post autor: MichalStajszczak »

kur2005 pisze: 23 lut 2020, 18:51 Czy oznaczenie 18+ właściwie cokolwiek zmienia dla kupującego, np. osoba niepełnoletnia ma problem z kupnem takiej gry?
Nie wiem, czy sklepy z grami sprawdzają dowód tożsamości, gdy ktoś chce kupić grę 18+, tak jak to muszą robić sprzedawcy alkoholu lub papierosów :wink:
Nie wiem, jaka "specyficzna tematyka" jest tematem gry, ale zawsze trzeba liczyć się z ryzykiem, że komuś nie spodoba się zbyt niska granica wiekowa i zrobi z tego aferę. Nawiasem mówiąc dwadzieścia parę lat temu zasygnalizowałem wydawcy gry "Gliny", że w grze przeznaczonej dla dzieci bodajże od 9 lat nie powinny pojawiać się karty "prostytutka" i "dealer narkotyków" :D
kur2005
Posty: 4
Rejestracja: 17 kwie 2019, 21:20
Has thanked: 1 time

Re: Wiek w grach planszowych

Post autor: kur2005 »

Chyba nie muszą sprawdzać :P W kilku miejscach są odniesienia do alkoholu i papierosów, dlatego pytam :) A jest w ogóle jakaś instytucja, która zajmuje się ustalaniem wieku w grach planszowych?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wiek w grach planszowych

Post autor: MichalStajszczak »

kur2005 pisze: 23 lut 2020, 20:51 A jest w ogóle jakaś instytucja, która zajmuje się ustalaniem wieku w grach planszowych?
W Polsce nie ma. Wątpię też, czy gdziekolwiek na świecie jest. Chyba gry planszowe nie są uważane za tak niebezpieczne jak komputerowe. :D
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Wiek w grach planszowych

Post autor: Asurmar »

Ja moge jeszcze dodać, że granice wieku uwzgledniają jeszcze umiejętności wymagane do opanowania gry:
- umiejętnosć liczenia: 8 - 10 lat (np. Patchwork, Azul, Splendor, 7CŚ)
- umiejętność czytania: 10 - 12 lat (np. Star Realms, Dolina Kupców)
- gry nie dla dzieci: 14 lat (np. Android: Netrunner, Gra o Tron: LCG)

Przykłady podaje z mojej własnej kolekcji gier. Często gram z dziećmi i moge powiedzieć, że w większości przypadków wiek podany na pudełku ma jakiś sens. Jest sporo gier bardzo prostych, które jednak wymagają posiadania umiejętności czytania ze zrozumieniem. I tutaj właśnie często karcianki mają podaną granicę wieku 12 lat, pomimo że mechanikę gry ogarną nawet 8 latki. Ja osobiście nie znam gier które mają podaną granicę wieku 18 lat, ale w większości jest to granica 14 lat dla gier które nie nadają się jako "zabawki dla dzieci". Wydaje mi się że kategorie wiekową 18+ mogą mieć jedynie gry, które używają wulgarnego języka albo posiadają obrazki z "gołymi babami" :wink:. Ja osobiście nie posiadam żadnej gry 18+.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wiek w grach planszowych

Post autor: MichalStajszczak »

Asurmar pisze: 24 lut 2020, 11:18 Jest sporo gier bardzo prostych, które jednak wymagają posiadania umiejętności czytania ze zrozumieniem. I tutaj właśnie często karcianki mają podaną granicę wieku 12 lat, pomimo że mechanikę gry ogarną nawet 8 latki.
O tym, że umiejętność czytania i liczenia może być niezbędna i o tym, że decyduje najwyższa bariera wiekowa już pisałem.
A jeśli chodzi o gry 18+, to sprawdziłem, że w mojej hurtowni taką granicę mają gry, związane z serialem Gra o Tron (monopoly, Cluedo, Ryzyko), gry quizowe na temat Wina i Piwa oraz niektóre gry imprezowe (5 sekund bez cenzury, Late Night Alias)
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Wiek w grach planszowych

Post autor: arian »

Martwa Zima jest od 13 lat, a tam są i narkotyki i chyba nawet zjadanie ludzi. Za to jest to o tyle zabawne, że książki nigdy takiej informacji nie potrzebowały, a tematy które poruszają są często o wiele bardziej kontrowersyjne. Nawet tacy Krzyżacy zawierają brutalne tortury, a to się chyba czytało w szkole w wieku 14 czy 15 lat. Nie wiem jak jest w komiksach, bo od długiego czasu już nie czytam, ale sprawdzałem swoje stare wydania Thorgala i tam też oznaczeń wiekowych nie ma, a niektóre kadry są bardzo brutalne.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wiek w grach planszowych

Post autor: MichalStajszczak »

Okazuje się, że założona przez amerykański Kongres Komisja Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich opracowała wytyczne dla producentów gier, określające wiek graczy.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Wiek w grach planszowych

Post autor: Nidhogg »

Co do gier 18+ to gra Hate o kanibalach ma takowy przydział wiekowy. I związku 18+ (i tematyką) została wydana jako KS inclusive
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Wiek w grach planszowych

Post autor: yrq »

Podbiję temat przykładami gier 18+:
the Thing - pewnie przez kadry z filmu ocenionego na 18+
Narcos - tu się zdziwiłem, bo serial ma 16+ na Netfliksie, a w grze nie dzieje się nic bardziej drastycznego niż na ekranie
ODPOWIEDZ