Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: duulamon »

Witam wszystkich. Jestem tu nowy, choć przejrzałem kilkadziesiąt wątków. Chciałbym abyści polecili mi jakąś grę spełniającą poniższe wymagania:

Satysfakcjonujące budowanie, czyli takie, gdzie można coś zbudować do końca (czy niemal do końca) - nie jak w przypadku Agricoli czy Kawerny, gdzie wszystko trzeba budować na wariata, a i tak połowy się nie zrealizuje.
Klimat - w sumie jakikolwiek byle był - ja preferuję nowoczesne, ewentualnie fantasy, żona raczej średniowieczne i starożytne (fantasy raczej nie, choć podobno kiedyś się zagrywała w HoMM). Chodzi o to, żebym widział co buduję, a nie tylko żetony, klocki i pionki udające nie wiadomo co.
Mechanika - dowolna, byle ciekawa i wciągająca
Czas - jakieś 60-120 minut
Liczba osób - gramy głównie w dwójkę, okazjonalnie 3-4, w przyszłości - z dziećmi

Gry, które mamy i w które gramy:
Zamki szalonego króla Ludwika - klimat i budowanie jest - bardzo lubimy
Alchemicy - klimat jest, budowania nie - bardzo lubimy
7 cudów pojedynek - budowania co prawda jako takiego nie ma, klimat taki sobie - lubimy;
Dominion - ciekawa mechanika, brak klimatu i budowania - lubimy
Puerto Rico - żona uwielbia, mi średnio podchodzi - budowania nie ma, klimatu też
Agricola i Kawerna - budowanie jest, klimat też (choć mocno przaśny i niespecjalnie w moim guście - fajne wydaje się byłoby budowanie nowoczesnego gospodarstwa, typu Farming Simulator ;)) - średnio lubimy: gra się dość długo, a wrażenie na końcu, że jesteś z budową daleko w polu, no i (w Agricoli) denerwujące karmienie
Wysokie napięcie - budowanie jest (budowa imperium energetycznego to też budowanie), klimat bardzo średni (grafiki przynajmniej mnie nie urzekają) - średnio lubimy: gra się fajnie, ale czegoś tu brakuje, jakiegoś urozmaicenia, budowania czegoś więcej niż tylko elektrowni, no nie wiem
Pięć klanów - zagraliśmy raz i nie przypadło nam do gustu - budowania nie ma klimatu też
Cywilizacja: poprzez wieki - kupiliśmy jako jedną z pierwszych gier, przez instrukcję przebrnąłem ledwie żywy, zagraliśmy bodajże do połowy pierwszej ery. Od tego czasu pozostał lekki niesmak i leży w szafie. Wiem że budowanie tam jest, klimat chyba też, na pewno jeszcze do niej wrócimy, gdy minie niesmak;)

Co mam na razie na widoku:
Zamki Burgundii - klimatu podobno nie ma, ale jest budowanie
Osadnicy: NE - jest jakiś klimat i jest budowanie
Terraformacja Marsa - klimat jedni piszą że jest, inni że słaby - mi ten rodzaj odpowiadałby (żonie mniej), budowanie jest
Epoka kamienia - klimat jest, budowanie nie wiem, podobno też
Wiem, że wszystkie te gry mają świetne recenzje, ja pytam czy budowanie w nich jest takie o jakim pisałem wcześnie - takie, że na końcu ma się satysfakcję, że się coś konkretnego zbudowało.
Oczywiście inne sugestie BARDZO mile widziane.
Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: hipcio_stg »

Pierwsza myśl to właśnie Terraformacja Marsa. Zerknij na Ucztę dla Odyna.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: mecenas »

Jak pasują wam zamki szalonego króla to koniecznie Suburbia. W końcu budowanie miasta ;)

Z gier Uwe, to tak dużo mniej chaotyczna gra, gdzie przy odpowiedniej grze czujesz trochę więcej kontroli - Le Havre - budujesz sobie port.
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: duulamon »

Dzięki za szybkie odpowiedzi.
O Suburbii czytałem, że to praktycznie to samo co Zamki króla Ludwika, więc się do niej nie przymierzałem. No i jak widzę jest w tym momencie niedostępna.
Co do gier Uwe Rosenberga... po rozgrywce w Agrikolę czy Kawernę mam czasami wrażenie jakbym przebiegł 10 km - męczę się przy nich. No i nie chcę kolejnego klona Agrikoli - czyli gry z identyczną/podobną mechaniką.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: anna26 »

Zamki Burgundii polecam i to bardzo chodź tematu nie ma
lub Wojownicy Midgardu ta sama mechanika co Epoka kamienia ale klimat jest wyraźniejszy- Wikingowie, Monstra tyle że zbieramy zasoby aby walczyć z monstrami o chwałę (punkty chwały). Fajne połączenie euro z amerykańskim stylem. Ciężkością by chyba pasowało do pozostałych pozycji.
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: duulamon »

Euro + ameritrash? Ciekawe połączenie, choć z ameritrashy tylko w Talizman kiedyś grałem. Co prawda budowania raczej tu nie widać, to sama gra wygląda obiecująco i zachęcająco, więc na pewno ją rozważę przy wyborze.
Czy ktoś mógłby się jednak wypowiedzieć na temat moich wcześniejszych propozycji - czy budowanie w nich jest satysfakcjonujące?
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: pvdel »

Zamki Burgundii pasują jak ulał. Osadnicy:NI tez. W Terraformacji jest mało budowania wg twojej definicji.
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: duulamon »

Podoba mi się idea zabudowywania Marsa:)
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: pvdel »

Wg mnie to nie daje tego efektu, którego oczekujesz. Gra jest oczywiście bardzo dobra, ale ja grając w TM nie mam poczucia po skończonej partii w stylu „wow, ale fajne sobie zbudowałem”. Jeszcze zapomniałem sie odnieść do Epoki Kamienia - to zwykły worker placement o wykonywaniu kontraktów za pozyskane zasoby. Nie ma w nim nic czego szukasz.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: gregos »

Może któraś z tych pozycji zainteresuje Was: The Capitals, Park Niedźwiedzi, Key to the City: London, Keyflower, Quadropolis, Taluva, Wyspa Skye, Roll Player lub Wiek Pary. W każdej z nich coś budujesz i widzisz tego efekty. Klimat to kwestia podejścia do danej gry - jeśli nie chcesz, to nie doszukasz się niczego.
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: duulamon »

Wielkie dzięki gregos, świetne pozycje mi zapodałeś. Wiek Pary to chyba idealnie to czego szukam, ale i nad Keyflower rozmyślam. Jeszcze raz wielkie dzięki.
Ostatnio zmieniony 04 sty 2018, 09:22 przez duulamon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: warlock »

Brass - budujesz całą sieć przemysłową i transportową. Wersja Deluxe ma wbudowany wariant dwuosobowy (działa doskonale). Ja w tym czuję masę klimatu, ale to oczywiście kwestia umowna - dla innych może to być suchar ;). W kwietniu pojawi się nowa edycja.

Ora et Labora - to tak naprawdę city building od Uwe Rosenberga ;). Zdecydowanie czujesz tu rozwój i nie masz karmienia znanego z Agricoli (jest w nieco innej formie, zakamuflowanej do postaci budowania osad - ale sam decydujesz jak dobre osady chcesz postawić. A jak tego nie zrobisz, to po prostu nie zyskasz punktów - ale masz pełną swobodę).
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: duulamon »

Trochę przyciężkawe wydaje się Brass, natomiast również posiada chyba wszystkie elementy których szukam. Jeszcze nie miałem do czynienia z grami pana Wallace'a, ale tytuł Railways of the World od dawna mi chodzi po głowie. Może zaryzykuję. Dzięki.
margrabius
Posty: 116
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: margrabius »

Jak lubisz gospodarstwa to może Pola Arle. Długie, na 2 (z dodatkiem 3) osoby, daje sporo luzu i radości rozbudowy gospodarstwa.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: Chaaber »

Automania, worker placement o tworzeniu własnej fabryki samochodów i budowaniem w niej aut. Dodatkowo zatrudniasz pracowników pomagających Ci w budowie i promocji Twoich produktów. Całą grę budujesz auta, a do tego rozwijasz swoje linie produkcyjne. Ja jestem absolutnie zachwycony tym zmyślnym worker placementem.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: KubaP »

Terraformacja i Zamki Burgundii będą fajni, z tym klimatem pewnie lepiej TM, ale obie gry genialne. Osadników odpuść. Epoka Kamienia bardzo fajna, ale z tym budowaniem to tam szału nie ma.

Palace of Mad King Ludwig - budujecie wspólny pałac, gra się kończy, gdy zostanie ukończony.
Citrus - budujemy plantacje, dość suche, ale bardzo dobre mechanicznie.
Papa Paolo - fajny klimat pizzerii, rozwijasz swoją pizzerię.
Pola Arle - bardzo ciężkie, ale satysfakcjonujące budowanie swojego gospodarstwa
Clans of Caledonia - budujesz na mapie budynki wytwarzające dobra. Przepiękna gra, trudne euro, czacha dymi, dobrze się skaluje.
Shipyard - zapomniana gra Vladimira Suchego, budujesz statki morskie, rewelacja.
Królestwo Królików - rozbudowujesz trójwymiarowymi pałacykami swoje królestwo. Szybsze, ale bardzo fajne.
Kingdom Builder - klasyka, mnóstwo frajdy, dobre skalowanie, sporo dodatków.
Urban Panic - leciutka, ale bardzo fajna gra city buildingowa.

Ora et Labora - mój typ dla Was numer absolutnie jeden. Budujesz opactwo, gra się mega i w dwie i w trzy i w cztery osoby. No i to znaaaacznie lepszy Rosenberg niż Agricola i Kawerna, które dla mnie są super nudne (choć wielu je kocha).
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: duulamon »

Dzięki za kolejne propozycje.
Co do Uwe Rosenberga - to tak jak pisałem - muszę się otrząsnąć z wrażenia po Agricoli i Kawernie. To też nie tak, że mi się zupełnie nie podobały, ale momentami mam wrażenie że w grach Uwe jest ciągle i ciągle ta sama mechanika. A ja chciałbym, jednak coś innego.
Królestwo w budowie - cały czas również biorę pod uwagę. Niektórzy piszą że za dużo tam losowości, ale ogólne oceny są że to nie przeszkadza.
Palace of Mad King Ludwig - nie wiedziałem że jest druga część zamków. Powiem tak - gdyby wyszła po polsku - z ilustracjami pani Dąbrowieckiej - nie wahałbym się ani chwili. A tak nie wiem, ktoś napisał, że niespecjalnie toto ładne. A grafiki w polskim wydaniu robią KLIMAT.
Urban Panic - opinie są różne, nie mam przekonania.
Z innych gier które wymieniliście to niektóre dość ciężkie - nie mam w tej chwili głowy do przebijania się przez 50 stron instrukcji, inne zaś ciężko dostępne.
Dzięki w każdym razie za wszystkie sugestie, tyle że z listy czterech gier zrobiła się lista dziewięciu gier. Przyjemny temat do rozkminienia:)
fat1s
Posty: 30
Rejestracja: 28 lis 2018, 21:36
Has thanked: 1168 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: fat1s »

Podbijam temat. Może coś z tegorocznych nowości? Albo może szykuje się coś interesującego?
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Euro z klimatem i satysfakcjonującym budowaniem

Post autor: autopaga »

Moja opinia, zamki burgundii suche, ale fajne budowanie, przewidywalny czas rozgrywki, bardzo dobry diceplacement, w podobnej kategorii grałem też w marco polo i ganges. Ganges według mnie najsłabszy i najdroższy, marco polo bardzo dobre, ale nie ma elementu budowania.

W kategorii budowania to bezkonkurencyjni są osadnicy: NE, super combosy produkcyjne można robić, według mnie ma tylko dwie wady. 1 jak komuś nie pójdzie już w 1 rundzie to jest cały czas do tyłu i chyba się tego nie nadrobi. 2 gra się na punkty zwycięstwa, co jest najmniej ekscytującym elementem gry, przynajmniej dla mnie.

Ja polecam great western trail. Bardzo mocno go jeszcze nie ograłem (3 partie), można wybrać jedną z pośród kilku strategii, bardzo dużo mechanik, nie da skupić się na wszystkim, trzeba wybrać sobie dziedziny do punktowania, jedyna wada to downtime, ale to też zależy od graczy.
ODPOWIEDZ