Euro lasujące mózg

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Euro lasujące mózg

Post autor: Deem »

Szukam zawodnika chodzącego w wadze ultra ciężkiej. Nie ważny jest czas rozgrywki ani szata graficzna. Wolałbym, żeby gra była na więcej niż 2 osoby, a ewentualne skalowanie do 2 będzie miłym dodatkiem. Pożądaną cechą będzie wyczuwalny klimat i chociaż minimalne połączenie mechaniki z tematem.

Feldy i Terraformacja to w tej skali gry leciutkie i rodzinne. Punktem odniesienia może być Cywilizacja: Poprzez Wieki - szukam czegoś co najmniej na tym poziomie, a chętniej cięższego.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: hipcio_stg »

Zerknij na serię 18XX
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: kamilpr »

A gry Vital Lacerda - np Gallerist ?
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: Nadis »

Na pewno warto rzucić okiem na Kanban - słabo dostępna, ale jedno z ciekawszych euro.
Równie co Cywilizacja:Poprzez wieki męczy mnie umysłowo także Terra Mystica, ale jej na 2 osoby nie polecam.
Poza tym, Feld Feldowi nie równy - ciężko postawić znak równości między takimi Zamkami Burgundii, a Badaczami Głębin. Jeśli nie grałeś w tych ostatnich, to polecam jednak sprawdzić. W większość gier grywamy dwa razy pod rząd (no bo po co pakować np. takie GWT czy Kawernę do pudełka tak szybko...), w Badaczy nie byliśmy w stanie, także dla nas to jest jakiś tam wyznacznik ciężkości :P
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: zix »

Chyba warto rzucić okiem na Food Chain Magnate.
Tylko z dostępnością gorzej...
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: misioooo »

Może Mistfall? Zanabyłem ostatnio w promocji po 55zł, odpaliłem i... Poległem... Umysł musi być wypoczęty i gotów, inaczej się gotuje i nic nie wychodzi ;P
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: genek »

no food chain magnate chyba będzie najbardziej odpowiedni. Zrobisz 1 błąd i jesteś w ciemnej d... Ta gra nie wybacza błędów.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: Deem »

Dzięki wszystkim. Foof Chain Magnate mam zamówione w przedsprzedaży (podobnie jak Brass i Dominant Species).

Z Lacerdą czaję się właśnie na Kabnan - jakoś tak przemawia do mojej korporacyjnej duszy :D Nie grałem jeszcze w żaden jego tytuł, bo trochę się boję wyrzucać w ciemno tyle kaski.

misioooo z tym Mistfallem to serio czy chodzi o koszmarną instrukcję?

Od której części 18XX najlepiej zacząć, żeby nie stracić współgraczy w połowie pierwszej partii?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: Nadis »

genek pisze:no food chain magnate chyba będzie najbardziej odpowiedni. Zrobisz 1 błąd i jesteś w ciemnej d... Ta gra nie wybacza błędów.
I jest przy tym - moim zdaniem - dość powtarzalna, choć to faktycznie dobra gra. Estetyka też nie każdemu odpowiada :) Ale i tak jest o niebo lepiej, niż w grach z serii 18xx :P
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: gregos »

Jeszcze zerknij na Antiquity, Trickerion, Madeira lub Indonesia.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: Paskudnik »

Dziwię się, że nikt nie wymienił jeszcze Arkwrighta - to z pewnością jeden z kandydatów na króla tego lodowiska :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: Deem »

Trickerion ograny (świetny).

Indonesia, Antiquity i Arkwright wskakują na listę „znaleź i zagrać” :)
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: KonradT »

Indonesia, Antiquity, Kanban można spróbować online
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: warlock »

Indonesia (8 godzin pracy nie dało mi takiego wycisku, jak ta gra :D)
Food Chain Magnate
Dominant Species
Vinhos
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: misioooo »

Deem pisze: misioooo z tym Mistfallem to serio czy chodzi o koszmarną instrukcję?
Instrukcja nie problem, są ładne playthrough i hałtopleje na jutubie (również polskie). Natomiast sama rozgrywka wymaga bardzo mocnego kombinowania i myślenia. To niczym układanie puzli, które możesz złożyć na wiele sposobów, ale nie każdy da "odpowiedni" wynik końcowy.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: mat_eyo »

Deem pisze:Trickerion ograny (świetny).
Może w takim razie Anachrony tego samego autora?
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: Deem »

mat_eyo pisze:
Deem pisze:Trickerion ograny (świetny).
Może w takim razie Anachrony tego samego autora?
Trickerion mnie oczarował odpowiednim ciężarem i klimatem. Od Anachrony odbiłem się po pierwszej partii - miałem ogromne poczucie "generyczności" mechaniki i doklejenia tematu. To jeden z tych tytułów, o których nie mogę powiedzieć, że jest zły, ale zdecydowanie szkoda mi czasu na dalsze ogrywanie.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Vanitas
Posty: 9
Rejestracja: 10 gru 2017, 21:04

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: Vanitas »

Projekt gaja - Weight: 4.27
Cywilizacja - Weight: 4.35
Arkwright - Weight: 4.53
Antiquity - Weight: 4.29
Trickerion - Weight: 4.05
Indonesia - Weight: 4.05
margrabius
Posty: 116
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: margrabius »

Skala ciężkości z BGG nie oddaje trudności gry o czym wielu się przekonało przy okazji Lizbony.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: jakmis83 »

Wg mnie bardzo dobrymi propozycjami są gry Rosenberga:

Agricola: gra - legenda, do 5 graczy.
Pola Arle: 2 osobowa, ale zmienił to dodatek: Handel i Herbata, wprowadzając 3 gracza. Bardzo dobra, wymagająca rozgrywka, tak jak w Agricoli z blokowaniem pól akcji.
Uczta dla Odyna: najnowsze dzieło Rosenberga, łącząca mechanikę stosowaną W Agricoli, Kawernie i Polach Arle a mechaniką wprowadzoną w Patchworku. Do 4 graczy.

Mogę też polecić Dziedzictwo.Testament Diuka de Crecy, która jest tak naprawdę...karcianym euro. Do 4 graczy.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: KubaP »

18xx - niewiele gier zrobi Ci taką krzywdę.
Panamax - cudownie robi kuku.
Zhan Guo - niepozorne, a potrafi zresetować RAM.
Burano - przykład skrajny, bo gra jest z kompletnie innego kręgu cywilizacyjnego i to czuć - nie wiem, czy ciężkość nie jest narzucona dziwnością, a nie złożonością zasad.
Dilluvia Project też będzie boleć.
Shipyard - mniam.
Bora Bora - wiem, że Feldy postawiłeś do kąta, ale jeśli tego nie spróbowałeś, to Ci dobrze zryje czerep.
Pokolenia + Gospoda + Port - to dobre kombo na smażenie płatów czołowych.
Ostatnio zmieniony 05 sty 2018, 13:28 przez KubaP, łącznie zmieniany 1 raz.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: cezaras »

ja mam wrażenie lasowania mózgu przy Mombasie... ... ale na klimacie się nie znam

@KubaP - na pewno swoje propozycje chciałeś wrzucić do tego wątku??
Szukam zawodnika chodzącego w wadze ultra ciężkiej.
(ciach)
Punktem odniesienia może być Cywilizacja: Poprzez Wieki - szukam czegoś co najmniej na tym poziomie, a chętniej cięższego.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: KubaP »

cezaras pisze:ja mam wrażenie lasowania mózgu przy Mombasie... ... ale na klimacie się nie znam

@KubaP - na pewno swoje propozycje chciałeś wrzucić do tego wątku??
Szukam zawodnika chodzącego w wadze ultra ciężkiej.
(ciach)
Punktem odniesienia może być Cywilizacja: Poprzez Wieki - szukam czegoś co najmniej na tym poziomie, a chętniej cięższego.
grrrach, pardon, zupełnie nie do tego ;) Już edytuję!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: kwiatosz »

A czy przypadkiem znakiem rozpoznawczym calejserii 18XX nie jest harda mozgozernosc? Ja nie gralem, ale slyszalem, ze tam 5 godzin mozdzenia to standard.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Euro lasujące mózg

Post autor: genek »

@KubaP: nie uważam, żeby bora bora, panamax albo burano były jakoś specjalnie ciężkie, raczej takie średniaki jeśli chodzi o cieżkość
Najcięższa gra do ogarniecia co się dzieje na planszy to wg mnie Pax Renaissance. Tak dopiero po 3-4 partiach ogarniasz co się tam dzieje :mrgreen: Wypatrzenie zależności między kartami jest dosyć skomplikowane i połączenie ich tak, żeby osiągnąć warunek zwyciestwa nei jest łatwe.
ODPOWIEDZ