Gra 2-osobowa do pół godziny

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Gra 2-osobowa do pół godziny

Post autor: mecenas »

Witam.

W końcu znalazłem gry w które mogę grać z żoną.
Tak więc czego szukam - czegoś z czasem gry do max 20-30 minut, z setupem do 2 minut.
Czyli tak na prawdę czegoś w stylu NMBR9 albo Star Realms - bo te tytuły sprawiły, że w końcu mogę coś częściej na stół rzucić niż raz na 2-3 tygodnie...

Jakieś porady? :)
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 416 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Gra 2-osobowa do pół godziny

Post autor: Gosiek »

Z szybkich gier dwuosobowych polecam:

Patchwork
Tajniacy: Duet
Poprzez Wieki albo Poprzez Wieki: Droga do szaleństwa (wybór wersji można uzależnić od tego, która bardziej się spodoba tematycznie, bo zasady /poza jedną zmianą/ są właściwie identyczne).

Wszystkie mają proste zasady, pozwalają trochę pogłówkować i dają sporo zabawy.
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra 2-osobowa do pół godziny

Post autor: mBird »

Gejsze lub Sztuka Wojny.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Gra 2-osobowa do pół godziny

Post autor: Quba40 »

7 Cudów Świata: Pojedynek, Neuroshima Hex, Star Realms, Hero Realms, Cthulhu Światy.
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 416 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Gra 2-osobowa do pół godziny

Post autor: Gosiek »

Po odświeżeniu sobie gry w wersji na androida, dopisałabym jeszcze Jaipur. I ze starszych tytułów Zombiaki.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 940
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Gra 2-osobowa do pół godziny

Post autor: Apos »

Hej, na 2 osoby grywam często, a do pół godziny polecam:
- Race for the galaxy
- 7 Cudów Świata: Pojedynek z dodatkiem Panteon
- FUSE
- Tajniacy Duet
- Star Realms lub Hero Realms
- mała Agricola - dwuosobowa z dodatkiem
- 5 Klanów (bez dodatków, z nimi wychodzi więcej niż 30 minut na partię)
- O Mój Zboże
- Gejsze
- Targi
- Jaipur
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Gra 2-osobowa do pół godziny

Post autor: mecenas »

Dzięki za wszystkie propozycje. Jeżeli się dało co do niektórych gier lekkie wyjaśnienia :)

7 Cudów Świata: Pojedynek - ile tak na prawdę trwa setup w tej grze? Bo o ile czas gry pół godziny mi odpowiada, to boję się właśnie że nie będzie czegoś takiego jak w Star Realms czy NMBR9 - czyli siadamy i gramy.

Race for the galaxy - to je serio na pół godziny? Plus martwi mnie trochę próg wejścia niby, chociaż w sumie gramy też w ciężkie euro, ale pytanie brzmi ile potrzeba partii by się zaznajomić ze wszystkimi symbolami w grze...

mała Agricola - dużo różnic od dużej? plus pytanie znowu o czas setupu, bo z takich lżejszych gier na dłuższe ustawianie, to mam już kilka działających tytułów...

5 Klanów - znowu pytanie o setup :D z tego co widziałem po filmikach, to sporo tam zabawy jednak jest + coś nie wierzę, że w pół godziny da się zamknąć partię...
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra 2-osobowa do pół godziny

Post autor: ozon »

7CŚP setup całościowo (w tym rozkładanie kart w każdej z 3 er) myślę, że max 3-5 minut. W 5 klanach jest znacznie więcej rozkładania: płytki, karty, meple... być może jak to robi kilka wprawionych osób na raz to jest szybko, ale ja bym tej gry nie zakwalifikował do tych z krótkim setup'em (najczęściej rozkładam grę sam).

Dorzucam jeszcze niezłe ziółka (całość da się zamknąć w 10 minut).
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra 2-osobowa do pół godziny

Post autor: matten »

mecenas pisze:7 Cudów Świata: Pojedynek - ile tak na prawdę trwa setup w tej grze? Bo o ile czas gry pół godziny mi odpowiada, to boję się właśnie że nie będzie czegoś takiego jak w Star Realms czy NMBR9 - czyli siadamy i gramy.
Najbardziej czasochłonne jest rozkładanie talii "w piramidkę", poza tym nie ma zbyt dużo do przygotowania ;)

Od siebie dorzucę jeszcze Haru Ichiban (proste zasady, szybki setup, regrywalność średnia) i Na grzyby! (interesująca tematyka, ciekawa mechanika, ino trzeba cały czas uzupełniać karty na stole).
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra 2-osobowa do pół godziny

Post autor: gregos »

Red 7 - w miarę szybka karcianka (po rozdaniu kart gracie od razu), Pandemia - rozłożenie wszystkiego zajmuje do 2 minut, a partyjkę w dwie osoby rozegracie poniżej 30 minut.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gra 2-osobowa do pół godziny

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Istanbul gra kościana
Azul
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Gra 2-osobowa do pół godziny

Post autor: mecenas »

Dr. Nikczemniuk pisze:Azul
Jest już na liście must have :mrgreen:
Tylko poczekam na polską edycję żeby ceny były w miarę normalne.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 940
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Gra 2-osobowa do pół godziny

Post autor: Apos »

mecenas pisze:Dzięki za wszystkie propozycje. Jeżeli się dało co do niektórych gier lekkie wyjaśnienia :)

7 Cudów Świata: Pojedynek - ile tak na prawdę trwa setup w tej grze? Bo o ile czas gry pół godziny mi odpowiada, to boję się właśnie że nie będzie czegoś takiego jak w Star Realms czy NMBR9 - czyli siadamy i gramy.

Race for the galaxy - to je serio na pół godziny? Plus martwi mnie trochę próg wejścia niby, chociaż w sumie gramy też w ciężkie euro, ale pytanie brzmi ile potrzeba partii by się zaznajomić ze wszystkimi symbolami w grze...

mała Agricola - dużo różnic od dużej? plus pytanie znowu o czas setupu, bo z takich lżejszych gier na dłuższe ustawianie, to mam już kilka działających tytułów...

5 Klanów - znowu pytanie o setup :D z tego co widziałem po filmikach, to sporo tam zabawy jednak jest + coś nie wierzę, że w pół godziny da się zamknąć partię...
Odpowiadając na Twoje pytania:
Zwykle nie liczę czasu rozłożenia gier i nie wliczam go do długości rozgrywki. Tu za dużo zależy od tego jak dobrze znasz grę, czy masz elementy posegregowane czy np w insercie. Natomiast samą długość partii rejestruję w aplikacji, która zlicza również punkty - wiele z tych gier trwa zadziwiająco krótko :).

RFtG - jak najbardziej na dwie osoby gra się zamyka w 30 minutach. Zależnie od strategii raz krócej, a raz dłużej trwa rozgrywka, ale nie więcej niż 30 minut. Gra średnio wychodzi 10-15 minut na gracza.

Agricola - jest dużo różnic, łączy je tylko tematyka i częściowo mechanika zwierząt. Nie ma zagrywania kart, bo akcje są dostępne na planszy. Dochodzą natomiast różne kafelki budynków. W małej Agricoli główny nacisk stawia się na zdobycie jak największej liczby różnego rodzaju zwierząt.

5 klanów - z dziewczyną zamykamy partię (bez dodatków!) w 30 minutach. Znamy bardzo dobrze grę i gramy ogólnie też szybko - czasami tylko występuje paraliż decyzyjny, gdy po licytacji ruchów mamy dwa pod rząd. Rozgrywka jest wtedy bardzo taktyczna. Obecnie gra zajmuje nam około 40-50 minut, ale to dlatego, że z dwoma dodatkami plansza jest około 2x większa.
Awatar użytkownika
Sroczka
Posty: 289
Rejestracja: 19 gru 2017, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra 2-osobowa do pół godziny

Post autor: Sroczka »

Zdecydowanie Neuroshima Hex spełnia oba założenia
ODPOWIEDZ