Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: Quille »

Jako że ostatnio króluje u nas Terraformacja Marsa - jest to absolutny hit i jesteśmy zachwyceni mechaniką - zastanawiam się jaką grę byście mi polecili w tym stylu?
- dużo kart do zagrywania (nie muszą wszystkie być zagrywane w grze, może być ich część, ale żeby ilość kart zapewniała regrywalność)
- budowanie swojego silniczka (żeby się powoli rozkręcało, a potem, jeśli silniczek jest dobrze zbudowany, się na dobre rozkręciło)
- dużo dróg do zwycięstwa (dużo różnych zmiennych, które można kontrolować swoim działaniem, chodzi o to, żeby gra nie powielała pewnego schematu, jak np. Tzolkin, gdzie "wymyślenie" strategii (w podstawce bez dodatku) właściwie oznacza, że gra jest "rozgryziona" i gra się trochę "na pamięć" i nie trzeba już kombinować w takim samym stopniu jak na początku)
- dużo elementów (nie jest to wymóg absolutny, ale fajnie się gra w grę, gdzie są i karty, i plansza i różne znaczniki)
- musi dobrze działać na dwie osoby (jeśli na więcej też, to plus, ale przede wszystkim na dwie)

Jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

51 Stan Master Set
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: genek »

nie wiem jak na 2 osoby to działa, ale osadnicy: narodziny imperium są lepsze od 51 stanu no i masz tam dużo elementów i jest plansza
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: Jiloo »

Race for the Galaxy.
Dużo szybsza, karciana. Karty są w tej grze wszystkim - budujesz tableau, płacisz, zamieniasz w towary. Działa dobrze na 2 i więcej osób.
W zasadzie jedynym podobieństwiem do TM jest tableau ale RftG bardzo polecam.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: Tomzaq »

genek pisze:nie wiem jak na 2 osoby to działa, ale osadnicy: narodziny imperium są lepsze od 51 stanu no i masz tam dużo elementów i jest plansza
Też mi do głowy w pierwszej kolejności przyszli Osadnicy NI, ale gdzie tam jest plansza? Na dwie osby działa znakomicie.
Who is John Galt?
Posiadam
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: genek »

no tor punktów :mrgreen:
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: Quille »

Dzięki za wszystkie propozycje.
Dr. Nikczemniuk pisze:51 Stan Master Set
Tego nawet nie rozważałam, bo takie klimaty są mi daleki. Lubię fantasy i historyczne, osadzone w innej kulturze (np. Yamatai czy Tzolkin). Ale z drugiej strony może warto dać szansę, bo klimaty kosmiczne też mi się nie widziały, a Terraformacją Marsa jestem zachwycona.
Tomzaq pisze:
genek pisze:nie wiem jak na 2 osoby to działa, ale osadnicy: narodziny imperium są lepsze od 51 stanu no i masz tam dużo elementów i jest plansza
Rozważałam to, ale jakoś spadły na koniec listy, bo mam już Osadników z Catanu. Wiem, wiem, to całkiem inne gry, ale tak jakoś wyszło. Muszę chyba wypróbować.
Też mi do głowy w pierwszej kolejności przyszli Osadnicy NI, ale gdzie tam jest plansza? Na dwie osby działa znakomicie.
Plansza nie musi być :) Chodziło tylko o to, żeby było dużo różnych elementów, bo to dla mnie podnosi atrakcyjność. Tam są i znaczniki, i kafelki, i karty. Więc brak planszy spokojnie do przeżycia.
Jiloo pisze:Race for the Galaxy.
Dużo szybsza, karciana. Karty są w tej grze wszystkim - budujesz tableau, płacisz, zamieniasz w towary. Działa dobrze na 2 i więcej osób.
W zasadzie jedynym podobieństwiem do TM jest tableau ale RftG bardzo polecam.
Tu jestem dość sceptyczna. Pożyczyłyśmy kiedyś Roll for the Galaxy i jakoś nam nie podeszło. Nie przez rzucanie kostkami, ale przez te symbole. Zero klimatu jak dla mnie. W TM jak zagrywam kartę wrzosy albo upadek Daiomosa, to łatwiej się wczuć w to, co nastąpiło. A w Roll gra się robiła bardzo abstrakcyjna. Jeśli Race jest takie samo, to będzie smuteczek.

A jakie jeszcze gry możecie polecić, gdzie byłoby 200+ kart, ale żeby to nie była czysta karcianka? Poza TM i Agricolą (bo te już mamy).
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: Gizmoo »

Dziwię się, że nikt do tej pory nie wymienił Through the Ages: A New Story of Civilization. Chyba najbliżej TM jeżeli chodzi o pomysł na mechanikę.

Race for The Galaxy jest świetną grą, ale jednak zupełnie inną mechanicznie niż TM. 51 State Master Set jest bardzo udaną grą, choć znów - mechanicznie jest to odległe od Terraformacji
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: Quille »

Gizmoo pisze:Dziwię się, że nikt do tej pory nie wymienił Through the Ages: A New Story of Civilization. Chyba najbliżej TM jeżeli chodzi o pomysł na mechanikę.

Race for The Galaxy jest świetną grą, ale jednak zupełnie inną mechanicznie niż TM. 51 State Master Set jest bardzo udaną grą, choć znów - mechanicznie jest to odległe od Terraformacji
Właśnie wczoraj zaczęłam obczajać Cywilizację: Poprzez wieki i faktycznie lista komponentów mi bardzo pasuje - dużo kart, dużo znaczników itp.
Zastanawiam się tylko jak się ma Cywilizacja: Poprzez wieki do Sid Meier's Civilization. Bo to drugie też wygląda nieźle i są dwa dodatki*.

*gra, do której są dodatki jest dla mnie atrakcyjniejsza, bo wiem, że jak się znudzi, to można będzie ją odświeżyć.
Tuminure
Posty: 555
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: Tuminure »

Master of Orion
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: kmd7 »

Spoiler:
Może masz szansę wypróbować (lub kupić na rynku wtórnym) Seasons: Pory Roku?
Na pierwszy rzut oka przy Terraformacji to nawet nie leżało, ale:
- dużo kart do zagrywania - jest,
- budowanie swojego silniczka - jest,
- dużo dróg do zwycięstwa - jest, akurat może trochę na wyrost -pisząc "jest", mam na myśli budowanie różnych karcianych kombosów,
- dużo elementów - jest, i to bardzo śliczne te elementy :D,
- musi dobrze działać na dwie osoby - działa.
I dodatkowo - " Lubię fantasy i historyczne, osadzone w innej kulturze" - jest, kultura zdecydowanie inna ;).
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: Quille »

Wiem, Seasons by było idealne, ale cena dla mnie ciut zaporowa :( Poza tym używane gry wolę jednak kupować bez wysyłki, zwłaszcza w takiej cenie, tylko z odbiorem osobistym, a w Krakowie jeszcze nie widziałam, żeby ktoś sprzedawał.
Ale może będzie dodruk?
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: kmd7 »

Jeśli chodzi o dodruk, to cytując Rebela (z zapowiedzi na 2018): "zapisaliśmy się na druk i partnerzy zagraniczni sprawdzają możliwości."
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: Quille »

Dzięki. Tak, znam tę informację, więc dlatego na razie się wstrzymuję z zakupem z drugiej ręki.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: genek »

Civ sida mayera nawet nie leżała koło tta. To zupełnie różne gry. Z tego co wiem to civ to po prostu przekombinowana gra majaca udawać komputerowy odpowiednik. A tta to takie właśnei budowanei silniczka z kart.
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: kamilpr »

Bierz Through the Ages: A New Story of Civilization czyli TTA.
Mars i TTA to 2 moje ulubione gry. 51 Master set czy Osadnicy to nie ma co do nich w ogolę porównywać, to dużo prostsze gry.
Silas
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2017, 15:36

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: Silas »

To ja z innej beczki, polecę Alchemików. Ograliśmy terraformację, spodobała się, ograliśmy alchemików i spodobali się jeszcze bardziej, a obie gry jakoś przypominają nam siebie troszkę pod względem mechaniki, choć po ograniu oby, terraformacja wydała nam się nieco uboższą krewną alchemików. To pewnie sprawa gustu, ale ja i narzeczona mieliśmy identyczne wrażenie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Gra w stylu Terraformacji Marsa?

Post autor: Veridiana »

A o jakich Alchemikach mowa? :shock:
ODPOWIEDZ