Gwiezdny kupiec

Informacje o planszówkach on-line, offline itp.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: mbork »

Poczucie humoru Ci się przepaliło? A może masz wyłączoną grafikę w przeglądarce i nie zauważyłeś takiego obrazka: :lol: ?

Ja GK nie zrobię, bo (i) nie znam oryginału i (ii) jest to masa pracy, na którą nie bardzo mam czas (i nie jestem pewien, czy umiejętności - tu trzeba sporych kompetencji w dziedzinach, w których nie uważam się za eksperta ani nawet średniozaawansowanego). Bardzo chętnie mogę pomóc przy innych projektach, w których jestem bardziej kompetentny (gdzie indziej na forum zaproponowałem zresztą wykonanie konkretnej pracy, też za free; o innej niemałej robocie (prawdopodobnie czterocyfrowa wartość rynkowa, jak właśnie - ku własnemu zaskoczeniu - sprawdziłem), którą właśnie robię, poinformowałem parę godzin temu zainteresowanego na PW). Oprócz działalności "charytatywnej" na rzecz gier udzielam się też gdzie indziej (w tym również za free), a jeszcze pozostaje tzw. rodzina do utrzymania (moja Żona jest nauczycielką w podstawówce, co z finansowego punktu widzenia czasem bardziej przypomina hobby niż pracę). Więc uprzejmie proszę o nieproponowanie mi "wzięcia się do roboty".

Pytanie "gdzie narzekałem" wynikło z tego, że zarzucono mi, że narzekałem, podczas gdy nie narzekałem. Prosta sprawa.

"Zrób lepiej" - to rada, która jest właściwa dla krytykujących, którzy nic nie wnoszą. Zgodzę się, że w temacie GK nie mam wiele do wniesienia (mógłbym może potestować - gdybym znał oryginał), ale z drugiej strony nie krytykowałem poczynań kolegi, który wziął się do roboty. Być może powinienem wyraźnie wyrazić swój podziw i szacunek dla odwagi podjęcia niełatwego tematu, w dodatku przy użyciu niekoniecznie najlepszej technologii - co zatem niniejszym czynię (i całe to zdanie piszę teraz bez cienia ironii, całkowicie serio). Sam fakt, że śledzę ten wątek (a wchodzę na forum rzadko, więc bardzo silnie selekcjonuję wątki, do których zaglądam), o czymś chyba świadczy.

A tak z ciekawości: kto proponował IRC do przekazywania info o GK, bo nie zauważyłem? IMHO pomysł nie jest całkiem pozbawiony sensu, ale konkretnej propozycji w tym wątku nie pamiętam.
aron.eczek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2015, 08:36

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: aron.eczek »

Potestować możesz nie znając oryginału. Będzie można znaleźć słabe punkty opisu z którymi nowy gracz nie poradzi sobie i stanie nie wiedząc co dalej. Wskazanie takich miejsc, w celu umieszczenia dodatkowego opisu również jest bardzo ważne, bo siłą rzeczy jeśli ja wiem że uruchomiłem jakąś opcję, to wiem że ona jest i jak do niej doklikać się.
zresztą co ja będę opowiadał o oczywistych oczywistościach.
A żeby Was "podbudować" napiszę że z wypowiedzi mborka i sir_yaro, niewiele zrozumiałem hehehehe. Ale tak trochę jest kiedy jest się samoukiem większość czasu pracującym na jednoosobowym stanowisku ynformatyka zajmującego się wszystkim związanym z komputerami w niezbyt dużej firmie. To nawet nie ma z kim wymieniać się wiedzą i rozmawiać o tym o czym wy przed chwilą dyskutowaliście. Nie wspominając o tym że wchodzę na forum.... i dalej nic nie rozumiem.
Ale przynajmniej wikipedia wyjaśniła mi coś na temat hipotezy sapira-whorfa.
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: mr.big »

mbork - powinieneś zostać politykiem, bo produkujesz dużo nic nie znaczącej treści.....
Do tematu nic nie wniosłeś i już mi się nie chce czytać Twoich durnych wypocin.
Może znajdź sobie inny temat i tam się produkuj skoro masz taką potrzebę.

aron.eczek wykazuje sporo dobrych chęci i daj mu skończyć to co zaczął a nie zaśmiecaj tematu

Chciałbym żeby wreszcie powstała grywalna wersja online Gwiezdnego Kupca....
aron.eczek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2015, 08:36

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: aron.eczek »

To kto chce dołączyć na trzeciego do grania w ramach testu?
mam, a w zasadzie mamy problem z zebraniem "kworum" :)
Nie wystarczy grać, trzeba dzielić się uwagami, spostrzeżeniami, propozycjami i być czujnym na elementy niezgodne z zasadami gry.
aron.eczek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2015, 08:36

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: aron.eczek »

Taaaaak. Widzę że w przyszłości będzie podobny problem ze znalezieniem chętnych do wspólnego grania w internecie, zbliżony do tego jaki jest ze znalezieniem towarzystwa w tzw realu.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: mbork »

No dobra. Dziękuję za komplementy.

Aron.eczek: nie będę więc produkował tu moich "durnych wypocin". Jak wygląda testowanie? Czy gra jest synchroniczna, czy asynchroniczna? Jeżeli synchroniczna (czego się nieco obawiam), kiedy się gra? Ile czasu zajmuje rozgrywka/sesja testowania? Czy musi być 4 graczy, czy może być mniej? Gdzie mogę znaleźć instrukcję? Czy uwagi itd. można jakoś inaczej niż przez fb? Wyślij mi pw, a najlepiej maila.

Myślę, że mogę spróbować przeznaczyć nieco czasu na testowanie.
aron.eczek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2015, 08:36

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: aron.eczek »

Ty (mogę tak nie "per pan"?) umiesz zadać pytanie którego nie rozumiem :)
Choć z ogólnego kontekstu pytania domyślam się o co pytasz i opowiem jak wygląda rozgrywka.
A potem napiszę jeszcze wnioski.
Nie jest to tak jak próba z przed kilku lat, ktora wyglądala tak, że gracze muszą być jednocześnie zalogowani i śledzą co kto klika, a żetoniki przesuwają się. To jest wersja przeglądarkowa, php, nie wsparte flashem czy javą.
Odświeżenie, to zmiana wyglądu strony. wysyłasz zapytanie, strona przeładowuje się zrobione.
Ty jako gracz klikasz swoje i jak zakończysz idzie email do każdego gracz uczestniczącego w tej rozgrywce że skończyłeś.
W przypadku ważniejszych rzeczy idą też mejle pośrednie informujące o rzeczach którymi pozostali gracze mogą być zainteresowani.
Sprawy mniej istotne, takie jak kupienie fabryki, czy magazyny, są zapisywane w dzienniku gry, tak więc jeśli zalogujesz się to widzisz co inni gracze zmajstrowali w tym czasie.
Jak skończysz swoją turę to idzie wspomniany mejl i kolejny gracz może wykonać swoje ruchy. Dotyczy to tych kilku faz w etapie kiedy czynności wykonywane są w określonej kolejności, bo są też fazy w której czynności mogą być wykonywane jednocześnie przez wszystkich graczy, faza licytacji i inwestycji.

Plusem tej metody jest eliminacja tego co nie bardzo podobało mi się w rozgrywkach mmorpg, czyli żeby grać i nie przegrać musisz poświęcać grze bardzo dużo czasu.
Poważnym minusem jest to że jeden gracz może zablokować całą rozgrywkę. Tutaj ocena graczy i informacje o doświadczeniu - ilość rozegranych tur, ma pomóc w doborze partnerów do gry.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby też grupa znajomych zmówiła się na wspólną grę i nikogo więcej nie dobeirali.
Mogą też umawiać się w ściśle określonej porze i grać np 2 godziny w niedzielę między 18 a 20, prowadząc dyskusje w trybie konferencyjnym na skype.

minimum do rozgrywki w tej chwili to 3.
i nie wiem co będzie jak ilość graczy spadnie do 2. Nie przewidziałem jeszcze tego wariantu. Na pewno wywali się wyświetlanie niektórych elementów planszy. Pomysł dosłownie z chwili pisania powyższych liter, jest taki, że w tym momencie kończy się gra, i skrypt podsumowuje graczy którzy zostali w rozgrywce, który ma więcej majątku (wg jakiegoś wzorca).
A może po prostu ogarnę temat wyświetlania gry dla dwóch graczy i tyle.
Bo oczywiście sama gra z wyjątkiem momentu zbierania graczy nie ma określonej ilości aktualnie grających i w każdej sytuacji liczy. ilu graczy jest aktualnie w rozgrywce. I jest to tylko problem wyświetlania elementów stałych, np że widoczny na screenach napis "Magazyny" i "fabryki" wyświetlany jest po 3 obrocie pętli. Więc jeśli graczy byłoby tylko 2, to nie ma trzeciej pętli i ta kolumna nie zostanie wyświetlona. I to chyba jedyny problem który przyszedł mi do głowy :) poważna sprawa.
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: Pynio »

Ja dołączam. Daj tylko znać na maila czy na PW kiedy, znajdę instrukcję w necie i GRAMY! :)
aron.eczek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2015, 08:36

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: aron.eczek »

@Pynio
Proszę o cierpliwość. Np dlatego że dzisiaj rozegrałem pierwsze testowe fazy... nawet całego etapu jeszcze nie rozegraliśmy z innymi żywymi graczami i wyszły błędy.
Nie mam złudzeń, że nawet jak upublicznie to wszystko będzie działać idealnie. Ale przynajmniej większość błędów wyeliminuję i będzie jako taka grywalność.

A korzystając z okazji przypomnę o fejsbukowym adresie gdzie wyszedł jakiś blog na którym umieszczam informacje z postępu prac.
https://www.facebook.com/pages/Gwiezdny ... 3454941980
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: mbork »

aron.eczek pisze:Ty (mogę tak nie "per pan"?) umiesz zadać pytanie którego nie rozumiem :)
Nie denerwuj mnie. Zrobili już ze mnie trolla (no, troszkę pomogłem 8) ), nie rób ze mnie jeszcze buca.

Od jutra nie będę miał przez jakiś czas dostępu do forum. Daj mi znać mailem (mbork[at]mbork[kropka]pl), jak będzie się coś kroić. Będę też wdzięczny za namiary na instrukcję - pewnie jest gdzieś w sieci; znalazłem to: http://www.nest.republika.pl/kupiec1.html - czy to to?
aron.eczek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2015, 08:36

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: aron.eczek »

mbork pisze:kroić. Będę też wdzięczny za namiary na instrukcję - pewnie jest gdzieś w sieci; znalazłem to: http://www.nest.republika.pl/kupiec1.html - czy to to?
To ta instrukcja.
A odnośnie pytania, to ja po prostu nie znam określeń fachowych, choć powinienem skoro piszę na forum gier. Ale sądzę że dobrze zrozumiałem intencję Twojego pytania.

Gra nie będzie upubliczniona jutro. I pewnie nie pojutrze. obawiam się że i tygodnia będzie mało. Wiadomo że pewne rzeczy są powtarzalne. Dzisiaj zacząłem wgłębiać się w okazję - zakup kadłuba/modułów. Jak zrobię jeden, to pozostałe stają się łatwiejsze (to akurat nic odkrywczego hehe).
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: mbork »

Instrukcja poszła na Kindle'a.

Co do terminów itp.: no i bardzo dobrze, jakbyś znał wszystko (lub raczej: tak Ci się wydawało), to byś nie mógł się niczego nauczyć.

Tak poza tym: nie pisałem tego wcześniej, ale szacun za umiejętność przyznania się do niewiedzy. Żebyś sobie nie myślał: ja też dużo więcej nie wiem niż wiem o programowaniu (czy informatyce w ogóle), nie jestem informatykiem z wykształcenia, choć trochę się tym interesuję.
ArniK
Posty: 198
Rejestracja: 03 wrz 2010, 15:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: ArniK »

To ja wtrącę swoje 3 grosze...jak ktoś jest z Wawy, to ja chętnie użyczę lokalu i gry, tylko NIECH SIĘ KTOŚ ZDEKLARUJE I PRZYJDZIE ZAGRAĆ. Czysto teoretycznie, to może bym miał 2 graczy. Koniec OFF'a ;-)
Aron.eczek trzymam kciuki, boś nie pierwszy, który rękawicę podniósł, ale ciężaru nie uniósł ;-)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: lacki2000 »

ArniK pisze:Aron.eczek trzymam kciuki, boś nie pierwszy, który rękawicę podniósł, ale ciężaru nie uniósł ;-)
To ja spieszę wyprostować tę wypowiedź: było programistów wielu, którzy rękawicę podjęli i ciężaru nie unieśli. Aron.eczek, póki co, trzyma ją dzielnie, wlewając nadzieję w serca nasze.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
aron.eczek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2015, 08:36

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: aron.eczek »

lacki2000 pisze:
ArniK pisze:Aron.eczek trzymam kciuki, boś nie pierwszy, który rękawicę podniósł, ale ciężaru nie uniósł ;-)
To ja spieszę wyprostować tę wypowiedź: było programistów wielu, którzy rękawicę podjęli i ciężaru nie unieśli. Aron.eczek, póki co, trzyma ją dzielnie, wlewając nadzieję w serca nasze.
Chciałem napisać że ArniK już wydał wyrok że nie uniosłem.
Nie będzie tajemnicą jak napiszę że przeszacowałem trochę. Nie sądziłem że będę w tym siedział 2 miesiące i jeszcze przynajmniej pół.
Ale w tej chwili raczej trzyma mnie to że głupio byłoby poddać się, kiedy jest już w miarę grywalna wersja testowa. mmorpg to nie będzie, ale może paru fascynatów skusi się na rozgrywkę. Przy braku środków na promocję i reklamę, oraz braku celowości takich wydatków, to tylko od Was zależy czy będziecie mieli z kim grać.
aron.eczek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2015, 08:36

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: aron.eczek »

Nie wiem czy tutaj była dyskusja, czy w innym miejscu.
Ale chciałbym otworzyć ją na nowo. Chodzi o wiadomości/okazje w grze.
W wersji planszowej wiesz jaka okazja/wydarzenie leży na torze etapów mniej więcej pół na pół. Są po dwa żetony które z wierzchu mają taką samą wartość powiązań (i ile etapów do przodu). Jest też wyjątek, że któreś wydarzenie ma 3 takie same strony żetonu.
Dzięki temu z 50% szansą wiesz jakie wydarzenie nadchodzi. Czasami nie ma to znaczenia, bo np obydwa warianty to handel nielegalnym towarem. Ale niekiedy ukrywające się wiadomości są bardziej niepokojące.

I teraz tak: grając w różne gry planszowe, mniej więcej wiecie jakie opcje już są na stole i w związku z tym jakie pozostają w ukryciu. Tak samo tutaj, próba przewidywania, choćby z 50% prawdopodobieństwem nadchodzących okazji/wydarzeń jest elementem gry w wersji tradycyjnej. Ale w wersji na komputer można z tą zasadą zerwać. Każde wydarzenie może mieć losowy przydział powiązań i losowy przydział etapów do przodu. Nie będzie można przewidywać. Trzeba będzie sprawdzić.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat. Poznałem opinię ludzi którzy testują grę. Ale i tak to ja podejmuję decyzję jak to będzie. W tej chwili działa opcja "tradycyjna". Ale może warto rozważyć wprowadzenie losowości.
Choć tutaj wypada zapytać się o sens takich modyfikacji. Bo tak samo dotyczy rzutu kośćmi. Inaczej jest kiedy jest to 2x z przedziału 1-6, a inaczej kiedy byłoby to jedno losowanie z przedziału 2-12. Mimo wszystko naśladujemy rzut kostkami. To czemu rezygnować z przewidywania wiadomości?

i jeszcze drobna autoreklama ;) https://www.facebook.com/pages/Gwiezdny ... 3454941980
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: Andy »

Osobiście byłbym za pozostawieniem reguł w wersji "papierowej". Nie ma pewności, czy wprowadzanie zmian takich jak ta nie rozregulowałoby rozgrywki - a w każdym razie wymagałoby intensywnego testowania przez dłuższy czas.

Zostańmy przy Gwiezdnym Kupcu jakiego znamy. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Jar
Posty: 422
Rejestracja: 02 sty 2007, 17:10
Lokalizacja: Tychy

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: Jar »

Z punktu widzenia testera powiem: TO działa!
Tak, są drobne potknięcia, dopracowanie szczegółów itp. Ale zasadniczo da się grać. Pewnie to jeszcze trochę potrwa ale powiem, że możemy patrzeć w przyszłosć z optymizmem. jestem pod wrażeniem z jakim aron.eczek wnosi wszystkie poprawki, dodaje nowe rzeczy, nawet drobne, ale pomocne (jak karteczki do notatek). Wielki szacuneczek.
Bez problemu da się grać nawet przez smartfon ;-)

Co do zmienności wydarzeń (żeby nie zawsze wiązały się z tym samym poziomem powiązań (czego jestem wielkim zwolennikiem) - chodzi raczej o opcjonalność, żeby była taka możliwosć dla doświadczonych graczy.
Zasadniczo na start aron.eczek założył, że zrobi wszystko zgodnie z instrukcją, więc to będzie ten sam, dobrze znany GK.

Ale jeśłi było by grono stałych graczy, to potem może przydadzą się urozmaicenie.

W każdym razie Panie i Panowie: jest dobrze!
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: tassman »

Potwierdzam jako drugi oficjalny tester 8)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: Andy »

Jeśli opcja, to nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Także wobec ewentualnych następnych.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Lukul
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2015, 17:10

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: Lukul »

Witam Panów Gwiezdny Kupiec jest świetną grą ale trudno znaleźć chętnych do gry - ja bardzo chętnie pomogę przy testowaniu jeżeli jest jeszcze taka potrzeba bo to podobno już 7 etap :)
Awatar użytkownika
Jar
Posty: 422
Rejestracja: 02 sty 2007, 17:10
Lokalizacja: Tychy

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: Jar »

jestem przekonany, ze w wersje online trochę chętnych będzie. Gra zyskuje na grywalności a nie traci na klimacie.
Lukul
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2015, 17:10

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: Lukul »

Do wersji online jest zdecydowanie łatwiej znaleźć chętnych niż kogoś kto by chciał i miał czas zasiąść przy planszy (ja miałem zawsze trudności ze znalezieniem kogoś kto chciałby zagrać w planszówke)
aron.eczek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2015, 08:36

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: aron.eczek »

Lukul pisze:Do wersji online jest zdecydowanie łatwiej znaleźć chętnych niż kogoś kto by chciał i miał czas zasiąść przy planszy (ja miałem zawsze trudności ze znalezieniem kogoś kto chciałby zagrać w planszówke)
no i właśnie taki przyświecał mi cel.
Jeśli chodzi o testy, to nie w tej chwili. Wygląda to tak że w trójkę generujemy trochę ruchu że nie daje rady usuwać znalezionych błędów i iść z grą do przodu. Jeśli doszłoby więcej osób i więcej wariacji, i więcej błędów, to tym bardziej nie wyrabiałbym się.
Ale nie wykluczam że w przeciągu 2 tygodni uda się z tego wybrnąć i przyda się więcej osób do testowania.

Na pewno ogłoszę to na tym forum i na FB, którego adres, korzystając z okazji przypomnę:
https://www.facebook.com/pages/Gwiezdny ... 3454941980
Lukul
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2015, 17:10

Re: Gwiezdny kupiec

Post autor: Lukul »

A więc z niecierpliwością oczekuje momentu kiedy moja skromna pomoc może ci się przydać, przy realizacji tego wspaniałego projektu :)
ODPOWIEDZ