Planszówki na Excela: Piętaszek, Onirim

Informacje o planszówkach on-line, offline itp.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Planszówki na Excela: Piętaszek, Onirim

Post autor: bukimi »

Zainspirowany Excelową wersją gry solo Utopia Engine (dostępne na BGG >TUTAJ< ) postanowiłem zacząć tworzyć inne gry solo na arkusz kalkulacyjny, przy okazji szlifując swoje zdolności w programowaniu w VBA.

Do rzeczy...

Po wielu tygodniach intensywnej pracy udało mi się stworzyć grywalną wersję karcianej gry solo "Piętaszek" w Excelu przy pomocy języka VBA.
EDYCJA: Do moich prac dołącza ONIRIM.
Wynik moich prac udostępniam najpierw tutaj do przetestowania dla chętnych. Nie wiem ile osób zna grę, więc na wszelki wypadek jest również arkusz z instrukcją gry i instrukcją obsługi pliku (przycisków). Docelowo znajdzie się także na BGG.
Oczywiście grę testowałem sam wielokrotnie na wiele sposobów, wywołując wszystkie możliwe sytuacje, które mogą wydarzyć się w czasie rozgrywki.

Gra jest w języku angielskim, jednak to tylko kilka słów i przycisków, instrukcja jest po polsku. Stworzyłem jedną wersję, by nie robić ewentualnych poprawek na kilku wersjach językowych.

Wszystko w grze dzieje się automatycznie: tasowanie i dobieranie kart, zmiana tur, statystyk, itp. Do obsługi wystarczą jedynie przyciski na arkuszu, nie trzeba nic wpisywać ręcznie (i w ogóle lepiej tego nie robić). Można legalnie grać w pracy, w szkole sprawiając wrażenie, że klikasz coś w Excelu :D
Gra pilnuje przestrzegania wszystkich zasad, jednak na upartego zawsze możesz oszukiwać wpisując wartości ręcznie w komórki.

Uwaga: Excel może krzyczeć, że plik jest niebezpieczny. To standardowa procedura dla plików zawierających makra VBA. Zatwierdź odblokowanie wszystkiego dla tego pliku po otwarciu (zwróć uwagę np. na komunikat, że niektóre elementy zostały zablokowane na górnym pasku statusu programu Excel). Jeśli plik nie otwiera się wcale, prawdopodobnie masz włączony wysoki poziom zabezpieczeń (nie możesz włączyć makr). Wówczas napisz do mnie PW lub poszukaj instrukcji odblokowania makr dla pliku.
Uwaga2: Jeśli plik otworzy się i będziesz mieć zakładkę "Deweloper" na górnym pasku menu po prawej, upewnij się, że przycisk "Tryb projektowania" (z ekierką) NIE JEST zaznaczony. (powoduje to, że klikanie w przyciski edytuje je zamiast aktywować)
Jeśli ktoś nie jest pewny, czy nie podsyłam czegoś niebezpiecznego mogę podesłać sam kod źródłowy gry do samodzielnego wklejenia w Excel (proszę wówczas o takie prośby na PW lub w tym wątku).

Proszę o zgłaszanie wszystkich uwag i sugestii, a w szczególności błędów. W wypadku błędu proszę w miarę możliwości o zrzut ekranu wraz z informacją co było kliknięte (sytuacja na "planszy") podczas wystąpienia błędu. Zachęcam wówczas do kliknięcia w "Debug" i przesłania również linii kodu, która podświetla się w przypadku wystąpienia błędu.


PLIKI DO POBRANIA (w nawiasie numer wersji):

1. Piętaszek (v19): https://drive.google.com/file/d/0B9-8Tq ... sp=sharing
2. Onirim (v17): https://boardgamegeek.com/filepage/1497 ... -vba-engpl
(aktualny plik Onirim ma już tryb kompatybilności dla starszych wersji Excel - szczegóły w pliku)

Nadal proszę o sugestie jakie inne (w miarę proste) gry solo mógłbym kiedyś zrobić. Zerkam na Agent Decker i może jakieś Zombie in my pocket? Ukoronowaniem mojej kariery w VBA miałby być Robinson Crusoe, co wydaje mi się realne do osiągnięcia.
Ostatnio zmieniony 05 gru 2017, 12:41 przez bukimi, łącznie zmieniany 6 razy.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: Coen »

Zagrałem raz, błędów na razie nie znalazłem :)
Pomysł super, excel na komputerze w pracy wygląda bardzo profesjonalnie ;) także grafika wg mnie nie potrzebna.
Spróbuję jeszcze parę partii dziś rozegrać.

PS. Onirima też z chęcią potestuję.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: bukimi »

Coen pisze:Zagrałem raz, błędów na razie nie znalazłem :)
Pomysł super, excel na komputerze w pracy wygląda bardzo profesjonalnie ;) także grafika wg mnie nie potrzebna.
Spróbuję jeszcze parę partii dziś rozegrać.

PS. Onirima też z chęcią potestuję.
Dzięki za sprawdzenie. Jeśli to nie problem to w kolejnych rozgrywkach spróbuj czasem zrobić coś niezgodnego z zasadami (oczywiście nadal tylko przy pomocy przycisków) :)

PS. Nie, nie zrobię Mage Knight na Excela :lol:
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Kudtacz
Posty: 125
Rejestracja: 24 kwie 2014, 01:06

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: Kudtacz »

Może to tylko u mnie, ale przycisk "Restart Game" nie działa chyba tak jak powinien. Tak na oko to nie resetuje on Stage, na którym byłem. Jeżeli zresetowałem będąc na Stage 3 to po resecie też zaczynam od Stage 3.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: bukimi »

Kudtacz pisze:Może to tylko u mnie, ale przycisk "Restart Game" nie działa chyba tak jak powinien. Tak na oko to nie resetuje on Stage, na którym byłem. Jeżeli zresetowałem będąc na Stage 3 to po resecie też zaczynam od Stage 3.
Racja, z resetem gry jest najwięcej problemów, bo ciężko przywrócić grę do pierwotnego stanu. Dziękuję za wskazanie błędu. Poprawię to w kodzie, a jako tymczasowe rozwiązanie proponuję:
a) zmienić cyfrę etapu ręcznie (to akurat można bez żadnych skutków dla kodu gry)
b) zamknąć plik bez zapisywania i otworzyć ponownie.


Edycja: wstawiłem wersję z poprawionym kodem dla restartu gry. Dodatkowo arkusz z instrukcją w języku angielskim.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 415
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 76 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: crazygandalf »

Świetna robota. Zagrałem na razie dwie niepełne gry nieznając jej zupełnie i bardzo intuicyjnie wszystko się wykonuje. Błędów, czy wysypania się excela nie stwierdzono. Będę jeszcze pogrywał więc jak mi się wykrzaczy to dam znać.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: Coen »

Drugi poziom.
Zagrałem kartą z cechą obniżenia poziomu o jeden.
Nie mogę zagrać karty z zagraniem dodatkowych dwóch kart.

To błąd czy jakaś moja nieznajomość instrukcji ;)
Spoiler:
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: bukimi »

Umiejętność "Stage -1" lub "Double" musi zostać użyta na końcu, po tym jak już wszystkie karty zostały dobrane. Nie możesz potem dobierać innych kart, ani używać innych umiejętności.
Jest taka informacja w instrukcji pogrubiona na czerwono i nawet przypominajka przy liście umiejętności w ramce :)

Takie rozwiązanie wynika z tego, że w/w wpływają tylko na końcowe podliczenie wyniku (wygrana czy nie) i nie można np. zmniejszyć etapu gry lub zwiększyć siłę, a następnie usunąć/zamienić kartę z tą umiejętnością. Karta "Stage -1" lub "Double" musi być wśród wyłożonych kart na koniec walki, aby mieć efekt. Jest to zgodne z instrukcją gry i FAQ z forum BGG.

Zastanawiam się, czy przypomnienia dla tych dwóch umiejętności nie dać w postaci okienka z pytaniem "Czy na pewno? Tak/nie" dla pewności.
Ostatnio zmieniony 06 cze 2017, 10:04 przez bukimi, łącznie zmieniany 2 razy.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Kudtacz
Posty: 125
Rejestracja: 24 kwie 2014, 01:06

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: Kudtacz »

Karty Highest0, Double i Stage-1 trzeba grać jako ostatnie.
Jest to w instrukcji w pierwszym arkuszu i w tabelce obok listy, z której wybierasz skill do użycia. ;)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: Coen »

Kudtacz pisze:Karty Highest0, Double i Stage-1 trzeba grać jako ostatnie.
Jest to w instrukcji w pierwszym arkuszu i w tabelce obok listy, z której wybierasz skill do użycia. ;)
Oki :
Dawno nie grałem, a instrukcji w pierwszym arkuszu nie czytałem :oops:
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Kudtacz
Posty: 125
Rejestracja: 24 kwie 2014, 01:06

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: Kudtacz »

Ok, pograłem znowu i widzę, że restart działa lepiej.
To drobnostka, ale po restarcie kolory pod "Stage 1" "Stage 2" i "Stage 3" w kolumnach B, C i D zmieniają się na zielone, choć wcześniej były w trzech różnych kolorach.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: bukimi »

Kudtacz pisze:Ok, pograłem znowu i widzę, że restart działa lepiej.
To drobnostka, ale po restarcie kolory pod "Stage 1" "Stage 2" i "Stage 3" w kolumnach B, C i D zmieniają się na zielone, choć wcześniej były w trzech różnych kolorach.
Racja, dziękuję. Sytuacja ma miejsce po restarcie z fazy piratów.Dopisuję do poprawy :)
Znalazłem jeszcze jeden błąd przy resecie: jeśli ktoś zdobył dużo dodatkowych kart to ich nie usuwało. Też to już naprawiam.
Ostatnio zmieniony 06 cze 2017, 18:44 przez bukimi, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 415
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 76 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: crazygandalf »

Jest problem z dodawaniem nowych umiejętności do listy po wyciągnięciu nowych kart. Często zdarza się, zwłaszcza przy dużej ilości kart i używaniu wcześniej różnych umiejętności, że w polu z dostępnymi umiejętnościami pojawia się zawsze jedno mniej, tak jakby z opóźnieniem. Np dociągam kartę z umiejętnością, ale sama umiejętność nie pojawia się na liście. Biorę kolejną kartę i dopiero wtedy ta poprzednia umiejętność wskakuje.
Nie mogę zlokalizować, w którym to momencie występuje, ale jest to przypadek bardzo częsty.

Druga sprawa to pojawiła mi się na koniec gry. Wygrałem mimo, że nie pokonałem drugiego statku.
Obrazek
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: bukimi »

crazygandalf pisze:Jest problem z dodawaniem nowych umiejętności do listy po wyciągnięciu nowych kart. Często zdarza się, zwłaszcza przy dużej ilości kart i używaniu wcześniej różnych umiejętności, że w polu z dostępnymi umiejętnościami pojawia się zawsze jedno mniej, tak jakby z opóźnieniem. Np dociągam kartę z umiejętnością, ale sama umiejętność nie pojawia się na liście. Biorę kolejną kartę i dopiero wtedy ta poprzednia umiejętność wskakuje.
Nie mogę zlokalizować, w którym to momencie występuje, ale jest to przypadek bardzo częsty.

Druga sprawa to pojawiła mi się na koniec gry. Wygrałem mimo, że nie pokonałem drugiego statku.
(zrzut ekranu)
Grałem wiele wiele razy i nigdy nie zdarzyło mi się, żeby nowa karta z umiejętnością nie dodała jej normalnie do listy.
Ile to jest "dużo" kart? Nawet przy walce z Piratami, gdzie samych darmowych kart mam z 7 i drugie tyle z drugiej strony wszystko działa OK. Nie chcę brzmieć jak informatyk z typowym "u mnie działa", ale taki duży błąd na pewno rzuciłby mi się w oczy.
Będę wdzięczny za zrzut ekranu z wyciągniętą kartą bez jej umiejętności na liście.

Grasz na jakiejś konkretnej wersji MS Excel?
Do gry używasz tylko przycisków?
Może masz coś w ustawieniach odświeżania w samym programie? (nieprzeliczanie arkusza)

Z tą wygraną z drugim statkiem to jeszcze zobaczę o co chodzi.
Ostatnio zmieniony 06 cze 2017, 18:41 przez bukimi, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Kudtacz
Posty: 125
Rejestracja: 24 kwie 2014, 01:06

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: Kudtacz »

NA moje oko to właśnie wygrałeś z tym drugim statkiem. Masz 41 siły kart + 26 za ilość wyłożonych kart (patrz: cecha specjalna tego statku piratów), a to więcej niż 50.

Ja też miewałem ok. 20-25 kart wyłożonych i działało mi wszystko.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 415
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 76 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: crazygandalf »

Kudtacz pisze:NA moje oko to właśnie wygrałeś z tym drugim statkiem. Masz 41 siły kart + 26 za ilość wyłożonych kart (patrz: cecha specjalna tego statku piratów), a to więcej niż 50.
Rzeczywiście, sądziłem że system wszystko na bieżąco przelicza, a ja cały deck wyłożyłem i stwierdziłem, że nie ma szans tego wygrać. :D warto zatem poprawić wyświetlanie.

Dużo w sensie od 5 wzwyż. Najczęściej jak pojawia się więcej umiejętności. Na pewno jeszcze pogram to spróbuję wyłapać miejsce.
Do gry tylko przycisków używam.
Excel w wersji najnowszej.
Ustawienia są OK. Sęk w tym, że to wygląda, jakby dodatkowe umiejętności nie wyświetlały się w liście wybieranej. Bo w systemie są zapisywane na pewno bo wchodzą po kolejnym dodaniu karty.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: bukimi »

Pokazywanie umiejętności z opóźnieniem jest praktycznie niemożliwe. Kod jest taki, że sprawdzana jest kolumna "skill" właśnie dodawanej karty i nie ma w ogóle żadnych odwołań do kart wyłożonych wcześniej w tym aspekcie. Na zrzucie ekranu widzę też, że skutecznie udało Ci się użyć właściwie wszystkich zdolności nawet przy tak wielkiej liczbie kart.
Będę wdzięczny za zrzut ekranu z taką sytuacją. Nie wiem na ile znasz się na kodzie VBA, bo można też prześledzić proces dodawania nowej karty krok po kroku w kodzie gry (pojawia się po kliknięciu Alt+F11). Możesz też sprawdzić na innym komputerze jeśli masz taką możliwość.

Niemniej jednak dzięki zrzutowi ekranu odkryłem co było przyczyną tego, że nie widziałeś wygranej ze statkiem piratów: licznik dodatkowej mocy jest teraz ukryty pod przyciskiem "stop drawing". Przenosiłem przycisk i zapomniałem, że ten licznik się tam pojawia :)
(na Twoim zrzucie "wystaje" kawałek z liczbą 26 - jest to dodatkowa moc ze specjalnych zasad)


W pierwszym poście dostępna aktualna wersja gry z poprawkami:
- licznik "Extra power" dla walki ze "Slow pirates" przeniesiony nad zwykły licznik mocy;
- licznik "Your power" zawiera dodatkową moc z wyłożonych kart w czasie walki ze "Slow pirates";
- dodane wskazówki i rady do instrukcji;
- kolory kolumn są prawidłowe po restarcie gry z etapu piratów.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 415
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 76 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: crazygandalf »

Powiększyłem sobie okienko z listą, żeby pokazać w czym problem (obecne jest za małe i na zrzucie nie byłoby widać o co chodzi... chyba, że to jakiś problem w wyświetlaniu na liście i nie pobiera ostatniego elementu?) i próbowałem jeszcze raz wywołać efekt, ale tym razem bez efektu.
Jak uda mi się wywołać błąd to przetestuję co się dzieje debugerem. Samego VBA za dobrze nie znam, ale powiedzmy, że mam doświadczenie w programowaniu. :D
Wyłapałem jeszcze jeden błąd, akurat podczas walki z piratami, ale zakładam, że wystąpi też w innych miejscach. Podczas walki udało mi się zniszczyć za pomocą skilla destroy kilka kart. W międzyczasie skończyły się karty więc przetasowały się i powstał nowy deck. Użyłem później Visions i na 3 trzech kartach jakie pokazuje umiejętność jedna okazała się DESTROYED. Co więcej po zakończeniu Visions i dobraniu kolejnych kart karta DESTROYED weszła mi na stół. Dalej oczywiście była już traktowana jaka karta, którą bym usunął. Wszystko odbywało się w ramach jednej walki.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: bukimi »

To co piszesz jest o tyle dziwne, że skoro wszystko było w czasie jednej walki, to zniszczone przez Ciebie karty były nadal "na stole". Jeśli zniszczyłeś np. 3 karty i po użyciu Vision zobaczyłeś zniszczoną kartę, to byłaby to 4. zniszczona (skąd?).
Oczywiście dołączam do listy testów. Jutro będę niszczył i tasował karty do skutku :)

Co do debuggowania: aby przechodzić w kodzie krok po kroku należy naciskać F8.
Dobranie nowej karty jest w części kodu podpisanej "DrawFree_Click".
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 415
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 76 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: crazygandalf »

No rzeczywiście, przecież blokady nawet dałeś, żeby nie robić exchange'a czy innych skilli ze zniszczonymi kartami. Tak aby nie wróciły do decka. A jednak jakoś tam się pojawiła. :D
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 415
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 76 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: crazygandalf »

A, jeszcze jedna rzecz o której zapomniałem. Warto by gdzieś przy skillach dodać z której karty pochodzą. Miałem sytuację, że chciałem użyć umiejętności z konkretnej karty i nie byłem w stanie określić która to jest.

Udało mi się znowu wyłapać ten błąd. Rzeczywiście dotyczy on za małego pola z listą skilli. Wygląda to tak:
Obrazek
Jak widać brakuje jednego skilla Life+1. Pojawiły się oczywiście strzałki góra dół, ale klikanie nic nie daje, przy czym widać przerwę w pasku przewijania jakby coś tam miało być niewidoczne jeszcze. I rzeczywiście jest. Kliknięcie na pole i próba poruszania kursorami pomaga. Kusor/zaznaczenie po kliknięciu w dół znika i klikając użyj umiejętności wykonuje się ukryta umiejętność. Co ciekawe jeśli pojawia się kolejna umiejętność czyli wskoczy już piąta, to już kursory działają i przewijają się na dół do czwartej umiejętności, ale dalej jedna ostatnia nie jest widoczna.

Leniwi Piraci już działają OK.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: bukimi »

Coś jest nie tak z tym jak u Ciebie otwiera się plik. Pole "Skills panel" w założeniu jest o wiele większe:
Obrazek
Jak widać, bez trudu mieści 4 umiejętności, a u Ciebie nie wchodzą 3. Do tego gdy posiadam więcej niż 4 do wyboru, pasek przewijania działa bez zarzutu, bo to przecież część Excela, a nie mojego kodu (ten pasek). Wyświetla mi się to prawidłowo na dwóch komputerach z całkiem różnymi wersjami MS Excel. Nie wydaje mi się, żebym mógł to jakoś naprawić, bo to chyba nie jest problem kodu gry... :| Wygląda jak błąd paska przewijania na Twoim komputerze, skądkolwiek się wziął (bo skoro pasek jest, to znaczy, że umiejętność pojawiła się na dole listy).
Czy pole jest cały czas tej samej wielkości (przed rozgrywką i w trakcie), czy zmniejsza się w czasie rozgrywki?

Co do tego z jakiej karty pochodzi dana umiejętność - są one na liście zawsze w tej samej kolejności co karty. Jeśli więc masz dwa razy "Life +1" na liście, wówczas to górne będzie z górnej karty, a to dolne z dolnej. Rzadko zdarza się mieć wiele kopii tego samego skilla obok siebie, ale nawet wtedy nie powinno to stanowić problemu.

Zastanawia mnie jednak skąd mogła się wziąć karta Destroyed. Czy resetowałeś grę w którymś momencie przyciskiem? (chociaż to także nie powinno nic zmieniać, bo reset kasuje wszystko na arkuszu GAME i kopiuje listę kart z zapasowych arkuszy). Tak jak wspomniałem, będę to testować.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 415
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 76 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: crazygandalf »

bukimi pisze:Co do tego z jakiej karty pochodzi dana umiejętność - są one na liście zawsze w tej samej kolejności co karty. Jeśli więc masz dwa razy "Life +1" na liście, wówczas to górne będzie z górnej karty, a to dolne z dolnej. Rzadko zdarza się mieć wiele kopii tego samego skilla obok siebie, ale nawet wtedy nie powinno to stanowić problemu.
No właśnie nie bardzo. Ponieważ mamy dwie listy free/additional cards, a umiejętności dodają się na dole i ciężko jest wywnioskować nawet której listy dotyczą. Ja miałem sytuację, że 4 czy 5 umiejętności destroy w jednym czasie - przy piratach oczywiście. Jak robię exchange to umiejętność też wpada na dół, a karta na miejsce poprzedniej. Dobrze myślę?

Gry ani razu nie resetowałem. Zawsze odpalam plik od nowa.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Planszówki na Excela :)

Post autor: bukimi »

Plik zaktualizowany (jak zawsze do pobrania w pierwszym poście w wątku).
Tym razem dużo zmian :)

- Skills Panel poszerzony o nową funkcję: oprócz nazwy umiejętności pokazuje z jakiej karty pochodzi dana umiejętność,
- końcowe liczenie punktacji po wygranej lub przegranej rozgrywce,
- dodany opis punktacji do arkuszy z zasadami,
- naprawiony błąd z niedziałającym panelem umiejętności w niektórych wersjach MS Excel,
- dodane kilka usprawnień, zapobiegających pomniejszym błędom tu i tam.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
ODPOWIEDZ