18xx przez internet

Informacje o planszówkach on-line, offline itp.
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

18xx przez internet

Post autor: Xenir »

Temat do umawiania się na granie w 18xx przez internet

Główny temat o grach 18xx: viewtopic.php?f=1&t=2117

Przydatne linki:

Discord 18xx PL: https://discord.gg/bMvJcEhxsu
Trzy Plansze (nie tylko 18xx, ale łatwo tam o współgraczy): https://discord.gg/5h5DXNSmWX
Discord "Online 18xx friends" EN (dyskusje o 18xx, rozgrywki, itp.): https://discord.gg/BZZpT5vuRU

18xx.games: https://18xx.games/
  • Nowa* platforma do grania w 18xx, pełna automatyzacja zasad. W etapie rozwoju, ciągle dokładane są nowe gry
Board18:
  • https://b17.kanga.nu/ - instancja JCLa, przeznaczona głównie do testowania prototypów, ale są też mapy opublikowanych gier (często lepsze - bardziej przejrzyste - niż na prod1)
Szablony arkuszy: Slack HOGGS (logi gry, rozmowy, szukanie graczy): https://hoggs.slack.com
  • dostęp na zaproszenie, żeby je otrzymać możecie mi napisać PW z adresem mailowym
Slack 18xx (szukanie chętnych do gry + ogólna dyskusja o 18xx): https://18xxgames.slack.com
BGG - wątek do umawiania gier przez Internet (osobiście nie używałem): https://www.boardgamegeek.com/thread/49 ... aringhouse

rr18xx: http://www.rr18xx.com/
  • rejestracja tutaj, tajemnicze hasło to pt_18xxyahoo
* Nowa - hue hue... Nowa to ona była jak zakładałem ten wątek ;) ale niech zostanie ślad jakie my stare dzia... ekhem, koneserzy :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 28 paź 2022, 12:19 przez Xenir, łącznie zmieniany 18 razy.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 897 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Warto dodać, że w drugim obiegu często krążą ulepszone wersje arkuszów. Muszę je kiedyś zebrać do kupy, przynajmniej te, z których sam korzystam.

Kilka screenów przedstawiających granie na Board18:
https://www.railsonboards.com/2020/01/2 ... a-board18/
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: 18xx przez internet

Post autor: piton »

Dzięki! Teorię znam, zobaczymy jak z praktyką ;)
Zgadam w niedzielę wieczorem, jak powrócę na chatę. Dzięki raz jeszcze za odzew!
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 897 times

Re: 18xx przez internet

Post autor: Galatolol »

piton pisze: 21 lut 2020, 20:16 Zgadam w niedzielę wieczorem, jak powrócę na chatę.
Podeślij adres mejlowy mi albo Xenirowi już teraz, by admin Slacka zdążył zaakceptować zaproszenie.
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6528
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: 18xx przez internet

Post autor: abadura »

Warto chyba jeszcze dodać wątek BoardGameGeek: 18XX play by email game clearinghouse. Dawno już z niego nie korzystałem, ale służył (i myślę, że nadal służy) do zbierania grupek na gry PBF i PBeM.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 897 times

Re: 18xx przez internet

Post autor: Galatolol »

Tu będę gromadził zrobione/poprawione przez siebie arkusze (więcej zautomatyzowanych wartości oraz brak guzików, które wymagają bycia zalogowanym i nie działają na komórkach) :

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Póki co arkusze gier, w które w tej chwili gram. Kolejne będą dochodziły.
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx przez internet

Post autor: Xenir »

Wszystkie powyższe linki wstawiam do głównego postu żeby potem nie trzeba było przekopywać odmętów. Jeśli coś jeszcze macie, to podrzućcie
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: 18xx przez internet

Post autor: piton »

Jetem obecny. Co teraz :mrgreen:
założycie jakąś grę? coś prostego 18Chesapeake lub coś innego prostego? (zasady przeczytam...) żebym tylko spróbował w praktyce i przyswoił interfejs, loga itd. Cokolwiek na początek - pewnie będę grał jak du* wołowa bo tak mam z grami on-line a strt ;) żebym tylko skumał i potem z górki pójdzie.

komunikujące się tylko Slackiem? czy mailem też (komunikatorem?), jakbym miał jakieś pytania w trakcie rozgrywki.
Limity ruchów ustalacie rozumiem, a czy ewentualnie godziny grania, czy gra się jak kto ma czas? - na początek mam same pytania, jak głupie to przepraszam, jestem zielony w tej materii :mrgreen:

są jeszcze chętni z forum do gry - DAWAJTA ludzie :D
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 897 times

Re: 18xx przez internet

Post autor: Galatolol »

Trzeba czekać, aż admin Slacka zaakceptuje zaproszenie.

Potem założymy kanał na slacku (taki jakby czat) poświęcony tej rozgrywce. Zagramy w 1830, z Xenirem i pwoloszunem. Będziemy tłumaczyć co i jak.

Co do tempa, to przy partiach wprowadzających nie ma co na to patrzeć, ale ogólnie zarówno ja, jak i Xenir preferujemy szybkie granie, czyli wiele ruchów dziennie. Gra się asynchronicznie.
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6528
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: 18xx przez internet

Post autor: abadura »

1830 nie jest moim ulubionym tytułem, ale chętnie dołączę. Co mam zrobić?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 897 times

Re: 18xx przez internet

Post autor: Galatolol »

abadura pisze: 23 lut 2020, 20:01 1830 nie jest moim ulubionym tytułem, ale chętnie dołączę. Co mam zrobić?
Podesłać mi mejla, żebym mógł zaprosić na Slacku.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: 18xx przez internet

Post autor: piton »

Galatolol pisze: 23 lut 2020, 19:58 Zagramy w 1830...

(...) preferujemy szybkie granie, czyli wiele ruchów dziennie. Gra się asynchronicznie.
Dzięki za info!
myślałem, że na początku gra bez aukcji prywatnych, ale git! W sumie bardzo dobrze, bo będzie sporo giełdy i i przynajmniej utrwalimy sobie zapisy/komendy/

Co do tempa postaram się dostosować, ale większą aktywność przejawiam w pracy i po 21 jak dzieci zasną ;)
Bardziej chodziło mi o to, czy się zgadujecie, że gracie np. od 22 do 23 i w tym czasie szybko opędzlujecie np. giełdę. (Tak jak np.w Brassie partyjki "live" się zdarzały, a to też turówka).
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 897 times

Re: 18xx przez internet

Post autor: Galatolol »

Nie zmawiamy się wprost na granie na żywo (no dobra, raz mi się zdarzyło, ale to było zbyt męczące). Natomiast czasem wychodzi tak w praktyce, np. wczoraj rozegraliśmy prawie całe 1882.

Godziny pracy są najlepsze. Jeśli ktoś pracuje przed kompem i może sobie pozwolić na robienie ruchów w tym czasie, to jest idealnym kandydatem.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 897 times

Re: 18xx przez internet

Post autor: Galatolol »

Admin zaakceptował zaproszenia, widzimy się na Slacku. Piton, jaki masz tam nick?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 897 times

Re: 18xx przez internet

Post autor: Galatolol »

W głównym wątku padła propozycja zagrania na żywo na Board18 w 1846. Ten tytuł mnie niezbyt ciągnie, ale gdyby byli chętni na 1830 (albo jeszcze lepiej 1882, ze wzlędu na krótszy czas gry i lepsze działanie na 3 graczy; jeśli się zna 1830, wystarczy przeczytać mój spis różnic dostępny w Files na BGG) któregoś wieczoru albo w weekend, też bym wziął udział.

Nie jestem przekonany, czy granie na żywo na tej platformie się sprawdzi, no ale warto spróbować.

(Na Tabletop Simulator swoją drogą też jestem skłonny sprawdzić, jeśli są chętni ludzie, którzy to posiadają.)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: 18xx przez internet

Post autor: piton »

Galatolol pisze: 24 mar 2020, 11:42 W głównym wątku padła propozycja zagrania na żywo na Board18 w 1846. Ten tytuł mnie niezbyt ciągnie, ale gdyby byli chętni na 1830 (albo jeszcze lepiej 1882, ze wzlędu na krótszy czas gry i lepsze działanie na 3 graczy; jeśli się zna 1830, wystarczy przeczytać mój spis różnic dostępny w Files na BGG) któregoś wieczoru albo w weekend, też bym wziął udział.

Nie jestem przekonany, czy granie na żywo na tej platformie się sprawdzi, no ale warto spróbować.

(Na Tabletop Simulator swoją drogą też jestem skłonny sprawdzić, jeśli są chętni ludzie, którzy to posiadają.)
Ja jestem chętny permanentnie, jak 2T z 1822 :mrgreen:
co do grania live tez kolegom pisałem, że ciężko. Jak jutro zagramy to się przekonam :P

A pytanie techniczne - zadam tutaj dla ogółu - jest jakiś sposób na draft, ten początkowy w 46?
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1729 times
Been thanked: 541 times
Kontakt:

Re: 18xx przez internet

Post autor: pwoloszun »

Tutaj jest apka do draftu 1846:
http://www.jeffvandorp.com/1846Starter/
Podcast dżentelmeni przy stole:
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx przez internet

Post autor: Elemele »

Panowie jak i kiedy można dołączyć do jakiejś rozgrywki?
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx przez internet

Post autor: Xenir »

Elemele pisze: 26 mar 2020, 01:00 Panowie jak i kiedy można dołączyć do jakiejś rozgrywki?
Kiedy: zawsze ;)
Jak: podeślij mi swój adres mailowy, to wyślę zaproszenie do slacka HOGGS (może chwile potrwać, bo administrator musi zaakceptować)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1293 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: 18xx przez internet

Post autor: vinnichi »

Galatolol pisze: 24 mar 2020, 11:42
Nie jestem przekonany, czy granie na żywo na tej platformie się sprawdzi, no ale warto spróbować.
Nie wiem jak szanowne grono pozostałych kolejarzy ale ja mimo nauki bawiłem się bardzo dobrze. Jest dynamicznie, są żarty i łzy, wszystko co trzeba w porządnym kinie akcji. Polecam!! Kolega pwoloszun zrobił super robotę organizując technicznie całe spotkanie.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: 18xx przez internet

Post autor: piton »

vinnichi pisze: 27 mar 2020, 12:48
Galatolol pisze: 24 mar 2020, 11:42
Nie jestem przekonany, czy granie na żywo na tej platformie się sprawdzi, no ale warto spróbować.
Nie wiem jak szanowne grono pozostałych kolejarzy ale ja mimo nauki bawiłem się bardzo dobrze. Jest dynamicznie, są żarty i łzy, wszystko co trzeba w porządnym kinie akcji. Polecam!! Kolega pwoloszun zrobił super robotę organizując technicznie całe spotkanie.
Niestety potwierdzam słowa kolegi... niestety bo sam w to wątpiłem :P
Zagraliśmy i jest naprawdę fajnie w takim trybie. Oczywiście poziom bluzgów jeszcze znikomy, ale to kwestia czasu ;)
No i największy plus - nikt nie dostanie żetonem pokerowym w oko :mrgreen:
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: 18xx przez internet

Post autor: mecenas »

Hej,
patrząc na powyższą dyskusję byłbym chetny dołączyć, ale jestem całkowitym laikiem w temacie (nawet nie znam zasad do żadnego 18xx :( ), od czego zacząć by móc później dołączyć do gier?
Jeżeli ktoś byłby w stanie podesłać wytyczne, to z wielką chęcią dołączę w przyszłości do rozgrywek :)
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1729 times
Been thanked: 541 times
Kontakt:

Re: 18xx przez internet

Post autor: pwoloszun »

To jak juz sobie tak pijemy z dziubkow, to ja musze sprostowac, ze (jak zawsze) wszystko sie rozbija o doborowe towarzystwo :)

Ogolnie wszyscy zdyscyplinowani, zwlaszcza Piton nam BARDZO pomogl: elegancko pilnowal zasad i pomagal sprawnie wypelniac arkusze, naliczac trasy, dawal wskazowki taktyczno-strategiczne(aka prowadzil na manowce ;))

Ale rowniez Warlock i Vinnichi byli niezastapieni i wylapali kilka bledow + krecili niezly kabaret: tak w dyskusji jak i na planszy ;)

Bardzo fajna cecha spreadsheetow jest to, ze wszystko jest jawne, wiec latwiej/szybciej mozna wylapac przekrę... tfu pomyłki, pouzupelniac braki w rubrykach czy wrecz pomoc wypelniac excela: aktywny gracz mowi co robi i mataczy na mapie, a czesc rzeczy uzupelnia kolega po prawej.

Oczywiscie to nie to samo co spotkanie lesnych dziadkow przy stosie kolorowej tektury, ale sytuacja jest jaka jest. Plus nie oszukujmy sie: 18xx to nie TTR czy nawet Brass w ktory graja wszyscy i ich mamy. Jest nas po prostu malo. Ciezko znalezc do grania face 2 face chocby tego 3-ciego, o 4-tym czy 5-tym nie wspominajac :|

A wracajac do samej sesji kluczowe wydaje mi sie polaczenie glosowe live(my korzystalismy ze skype'a), ktore daje namiastke obcowania z drugim czlowiekiem.
No i bez tego nie uslyszalbym nigdy, ze jestem "ciulem" wypowiedzianego slodkim glosem kolegi z drugiego konca Polski(czy juz Rzeszy?) :))
Podcast dżentelmeni przy stole:
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1729 times
Been thanked: 541 times
Kontakt:

Re: 18xx przez internet

Post autor: pwoloszun »

mecenas pisze: 27 mar 2020, 14:49 Hej,
patrząc na powyższą dyskusję byłbym chetny dołączyć, ale jestem całkowitym laikiem w temacie (nawet nie znam zasad do żadnego 18xx :( ), od czego zacząć by móc później dołączyć do gier?
Jeżeli ktoś byłby w stanie podesłać wytyczne, to z wielką chęcią dołączę w przyszłości do rozgrywek :)
Po pierwsze: trzeba samodzielnie przeczytac instrukcje.

Dalej opcje imho sa dwie:
1) pelnoprawna partia z osobami ktore maja duuuuuuzo czasu i duuuuzo cierpliwosci, zeby Cie uczyc LUB
2) krotka, niepelna partia pokazowa we dwoch(Ty plus nauczyciel), gdzie nauczuciel zrobi Ci coaching

Jestem ciekaw co pozostali i bardziej doswiaczeni ode mnie zasugeruja.
Podcast dżentelmeni przy stole:
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx przez internet

Post autor: Elemele »

Ja mogę pokazać 1830 w grze dwuosobowej na rr18xx.
Ale jak kolega wspomniał, znajomość zasad się przyda, nawet jeśli za dużo niuansów nie zrozumiesz.
ODPOWIEDZ