Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4615
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: Mr_Fisq »

Żeby nie zaśmiecać wątku o Lucky Duck Games ciągnę temat tutaj.
Dyskusja pierwotnie dotyczyła wydania Too Many Bones po polsku.
BEBZ pisze: 27 paź 2021, 19:47 Przedsprzedaż w formie zamówień wstępnych vel Phalanx wydaje się ciekawym rozwiązaniem.

Zastanawiające jest to, dlaczego na naszym rynku tylko to jedno wydawnictwo (przynajmniej ja o innych nie wiem) potrafi zastosować też i taki model wydawniczy.
W moim odczuciu taki model wydawniczy najlepiej sprawdza się w sytuacji gdy nad daną grą "panujemy", nie musimy z nikim niczego uzgadniać/synchronizować.

Problem pojawia się np. gdy oryginalny wydawca organizuje spędy na drukowanie swojej gry raz na 2 lata, albo stawia wymagania większe niż: "Chcecie naszej gry? Świetnie! Odpalcie nam 10% i róbcie co chcecie."

Wspieraczka jest stabilniejsza bo ma twarde ramy czasowe. P500? "Wiecie, chcemy dołączyć do druku... nie wiemy jeszcze kiedy, i czy na pewno, ale będziemy w kontakcie... ok?"
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
BEBZ
Posty: 75
Rejestracja: 26 wrz 2009, 01:10
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: BEBZ »

No i Twoje argumenty do mnie dotarły ;)
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: mikeyoski »

Wspieraczka ma twarde ramy czasowe... A jakie to niby są te ramy?
Awatar użytkownika
BEBZ
Posty: 75
Rejestracja: 26 wrz 2009, 01:10
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: BEBZ »

Domyślam się, że chodzi o czas trwania, który ustalił wydawca. Takie P500 uzbiera się może kiedyś tam, a kampania wspierająca trwa konkretnie od do.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 626
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 254 times
Been thanked: 287 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: trixon »

Pandemiczne czasy też są ciężkie w szacowaniu kosztu produkcji aktualnie. Z tego co wiem to zazwyczaj pieniądze są pobieranie z góry, a obecnie SCD podawane jest zazwyczaj jak gra jest już w kraju na magazynie. Ciężko będzie podać dobrą cenę, aby nie zniechęcić kupującego i nie ryzykować brakiem marży.

Jeszcze do minusów dorzuciłbym ilość chętnych na grę taką na pograniczu realizacji. Załóżmy, że mamy P500 i uzbiera się 440 chętnych.
I wtedy opcje są dwie, wydawca:
1) decyduje się na druk w zadeklarowanej cenie i ryzykuje, że 60 pudełek będzie mu zalegać miesiącami
2) decyduje się na zwrot i ludzie będą marudzić robiąc zły PR (bo przecież tak niewiele brakło) i ktoś będzie musiał poświęcić kilka dni na zrealizowanie 440 zwrotów. Nie znam się jak od zaplecza działają systemy informatyczne, ale zakładam, że jednak wymaga to więcej pracy niż klikniecie jednego guzika "Wykonaj 440 zwrotów". Innymi słowy - w przypadku niepowodzenia dany wydawca ma wyłącznie straty związane z ładowaniem środków/czasu pracy w coś co się nie powiodło.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: Nidhogg »

Z tymi zwrotami to nie do końca tak. Można zrobić jak phalax i wysyłać polecenie zapłaty dopiero jak się uzbiera wymagana ilość osób. Tak wiąże się to z kolejnym ryzykiem że część osób jednak zrezygnuje, ale oszczędza czasu wydawnictwu przy zwrotach oraz zachęca kupujących.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4615
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: Mr_Fisq »

Nidhogg pisze: 28 paź 2021, 08:51 Można zrobić jak phalax i wysyłać polecenie zapłaty dopiero jak się uzbiera wymagana ilość osób. Tak wiąże się to z kolejnym ryzykiem że część osób jednak zrezygnuje, ale oszczędza czasu wydawnictwu przy zwrotach oraz zachęca kupujących.
Tylko wtedy pewnie należy przyjąć wyższy próg wymaganych wsparć chętnych, żeby zostawić sobie bufor na rezygnujących, a wtedy znowu czas zbiórki zbierania chętnych się wydłuża, i zwiększa się liczba rezygnujących ;)
mikeyoski pisze: 28 paź 2021, 00:14 Wspieraczka ma twarde ramy czasowe... A jakie to niby są te ramy?
Tak jak pisze BEBZ => kampania rusza dnia X, kończy się dnia Y; przesunięcie się zdarzają, ale raczej w drodze wyjątku.
Więc po dniu Y mamy już wiedzę => wydajemy/nie wydajemy. Możemy więc skoordynować kampanię z drukiem międzynarodowym gry.
Przy P500 jest to płynne i taka koordynacja jest wysoce utrudniona.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
_leigam_
Posty: 937
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 195 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: _leigam_ »

Można zrobić P500 i uruchomić go powiedzmy na 2 miechy, uzbiera się to wydajemy, nie uzbiera się to nie. Proste, szybki, przejrzyste i mniejsza szansa na masowe rezygnacje.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4615
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: Mr_Fisq »

_leigam_ pisze: 28 paź 2021, 10:48 Można zrobić P500 i uruchomić go powiedzmy na 2 miechy, uzbiera się to wydajemy, nie uzbiera się to nie. Proste, szybki, przejrzyste i mniejsza szansa na masowe rezygnacje.
Tylko wtedy to nie jest "true-P500" tylko kampania rozciągnięta na 2 miesiące ;)
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
_leigam_
Posty: 937
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 195 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: _leigam_ »

Mr_Fisq pisze: 28 paź 2021, 11:36
_leigam_ pisze: 28 paź 2021, 10:48 Można zrobić P500 i uruchomić go powiedzmy na 2 miechy, uzbiera się to wydajemy, nie uzbiera się to nie. Proste, szybki, przejrzyste i mniejsza szansa na masowe rezygnacje.
Tylko wtedy to nie jest "true-P500" tylko kampania rozciągnięta na 2 miesiące ;)
Można tak na to patrzeć, ale każde P500 ma jakieś ramy czasowe, kojarzy ktoś żeby P500 "ufundowało" się po 10 latach?

Kampania wspieraczkowa wymaga wysiłku marketingowców, p500 można wrzucić na stronę i niech się dzieje. Wydawnictwo roztacza wokół siebie aurę prokonsumencką. Chcieliśmy dobrze, nie udało się. A jak się "zacznie udawać" i będzie to zmierzało w dobrym kierunku to ewentualnie pójść z bardziej zakrojoną kampanią promocyjną w celu maksymalizowania zysków.

Edit: Problemem może być to jak dobrze się wiedzie LDG na polskim rynku. Po co się bawić jak się się ma tyle hitów sprzedażowych.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
vder
Posty: 716
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 281 times
Been thanked: 119 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: vder »

_leigam_ pisze: 28 paź 2021, 11:49 Można tak na to patrzeć, ale każde P500 ma jakieś ramy czasowe, kojarzy ktoś żeby P500 "ufundowało" się po 10 latach?
Fields of fire 2 od GMT wg bgg gra dodana do p500 w 2013, a wydana w 2019 :).
_leigam_
Posty: 937
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 195 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: _leigam_ »

vder pisze: 28 paź 2021, 12:05
_leigam_ pisze: 28 paź 2021, 11:49 Można tak na to patrzeć, ale każde P500 ma jakieś ramy czasowe, kojarzy ktoś żeby P500 "ufundowało" się po 10 latach?
Fields of fire 2 od GMT wg bgg gra dodana do p500 w 2013, a wydana w 2019 :).
fck wiedziałem że ktoś coś wyciągnie :P Dobrze chociaż że nie po 10 latach :lol:
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: rastula »

Z tym, że za P500 płaci się dopiero jak gra idzie do druku...a za CF od razu...to dla mnie podstawowa różnica.

Brałem udział w 2 "p500" z GMT, 1 z phalanxa i kilku KS - i te pierwsze "mroziły" kasę dużo krócej...( chyba ok miesiąca)...no i cena w P500 też była atrakcyjna ( z KS to jest różnie, oczywiście niby full in chodzą potem w jakichś kosmicznych cenach, ale taka podstawka to rzadko wychodzi korzystniej niż w retail).

Podsumowując dziś bym raczej chętnie wyraził mocne zainteresowanie tytułem w systemie p500 niż finansował wydanie w CF.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 716
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 281 times
Been thanked: 119 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: vder »

_leigam_ pisze: 28 paź 2021, 12:44
vder pisze: 28 paź 2021, 12:05
_leigam_ pisze: 28 paź 2021, 11:49 Można tak na to patrzeć, ale każde P500 ma jakieś ramy czasowe, kojarzy ktoś żeby P500 "ufundowało" się po 10 latach?
Fields of fire 2 od GMT wg bgg gra dodana do p500 w 2013, a wydana w 2019 :).
fck wiedziałem że ktoś coś wyciągnie :P Dobrze chociaż że nie po 10 latach :lol:
:D ale imho pod sprawne p500 trzeba mieć przygotowany cały proces biznesowy. Takie GMT w każdym momencie ma cały worek tytułów w P500 i w zasadzie w każdym miesiącu coś tam drukuje z tej listy, bo coś akurat przekroczyło próg, albo przekroczyło wcześniej i dopiero teraz zrobiło się miejsce w drukarni. Wszystko jest zbudowane tak by utrzymać stały przepływ tutułów.

'Normalne' wydawnictwo imho moze tylko coś p500 podobnego przygotować, by miało to sens (także biznesowy), a zgranie tego ze wspólnym drukiem dodatkowo nie ułatwia.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4615
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: Mr_Fisq »

trixon pisze: 28 paź 2021, 01:03 Pandemiczne czasy też są ciężkie w szacowaniu kosztu produkcji aktualnie. Z tego co wiem to zazwyczaj pieniądze są pobieranie z góry, a obecnie SCD podawane jest zazwyczaj jak gra jest już w kraju na magazynie. Ciężko będzie podać dobrą cenę, aby nie zniechęcić kupującego i nie ryzykować brakiem marży.
:+1:

Tu warto przytoczyć wypowiedź ekipy z Lucrum, gdzie AFAIK mają głównie planowe wydania gier:
Leser pisze: 27 paź 2021, 15:32
itsthisguyagain pisze: 27 paź 2021, 14:25 Jakie SCD brazil?
Poinformuję, jak będziemy mieć grę na tirach. Czasy, gdy wyceniało się pojedynczy tytuł i generalnie wszystko było jasne jeszcze przed rozpoczęciem produkcji, dla nas póki co się skończyły. Wyceniamy obecnie koszty projektów łącznie, a jakieś nieprzewidziane koszty jeszcze niestety mogą wpaść - statkiem płynie kilka tytułów i dodruk Brzdęka. Na pewno chcemy, żeby cena w sklepach miała 1 z przodu i drugą cyfrę tak niską, jak będzie to możliwe.
Określanie ceny "a priori", w sytuacji gdy nie jesteśmy do końca w stanie dogadać się z wykonawcami kiedy coś będziemy realizować jest... "Problematyczne".
Jak dorzucimy do tego inflację, i ceny w PLN... Ziarnko do ziarnka.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: feniks_ciapek »

Phalanx zrobił P250 na zbiorczą instrukcję do Scythe już dawno temu i do tej pory jej nie ujrzałem, chociaż kasę zapłaciłem. Wydaje mi się, że w Polsce tego typu rozwiązania są ograniczone przez przepisy/systemy bankowości. Nasze wspieraczki też ściągają pieniądze w momencie zakupu, a nie w momencie ufundowania. To akurat jest bardzo słaby punkt tego programu.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4615
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: Mr_Fisq »

feniks_ciapek pisze: 28 paź 2021, 21:51 Phalanx zrobił P250 na zbiorczą instrukcję do Scythe już dawno temu i do tej pory jej nie ujrzałem, chociaż kasę zapłaciłem. Wydaje mi się, że w Polsce tego typu rozwiązania są ograniczone przez przepisy/systemy bankowości. Nasze wspieraczki też ściągają pieniądze w momencie zakupu, a nie w momencie ufundowania. To akurat jest bardzo słaby punkt tego programu.
Obecnie działa to lepiej; nie wiem czy przy instrukcji do Scythe to była konieczność czy Twoje niedopatrzenie.
Z P250 1920:
Krok 1 - Zbieranie zamówień wstępnych - To, czy gra zostanie wydana w języku polskim, zależy wyłącznie od Ciebie. Będziemy oddawać grę do składu, gdy zbierzemy 250 zamówień w naszym sklepie Phalanx.
Krok 2 - Finalna realizacja - Po zebraniu 250 zamówień, rozpoczniemy realizację projektu, który potrwa ok 60 dni.
Krok 3 - Opłata za grę - Przy składaniu zamówienia proszę wybrać opcję płatnośc przelewem (przelew bankowy). Poprosimy o przelew tuż przed oddaniem gry do druku. Wyslemy wiadomośc o terminie płatności. Wtedy w przelewie będzie trzeba podać nazwę produktu: 1920
Krok 4 - Druk zajmie ok. 8-10 tygodni.
Krok 5 - Logistyka - Następnym krokiem jest logistyka. Wysyłka i dostawa do wszystkich naszych wpierających, którzy zapłacili za zamówienie zakończy się w ciągu nie więcej niż 7 dni od zakończenia etapu produkcji.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Blaski i cienie rozwiązań typu P500

Post autor: krwlng »

Mr_Fisq pisze: 28 paź 2021, 22:07 Obecnie działa to lepiej; nie wiem czy przy instrukcji do Scythe to była konieczność czy Twoje niedopatrzenie.
Z P250 1920:
Śledzę temat zbiórki na instrukcję od samego początku i regulamin się nie zmienił - Phalanx prosił o wpłatę dopiero przed wydrukiem jeżeli się zbierze odpowiednia ilość chętnych.
ODPOWIEDZ