Teraz jest So, 19 sie 2017, 08:20

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt, 04 sie 2017, 07:03 
Użytkownik wspierający

Mam nadzieję, że wolno mi założyć wątek na temat numeru 3 :)

W każdym razie ja już mam. Wczoraj pobieżnie przerzuciłem i (kilka luźnych uwag):
- wiedziałem, że prędzej czy później pojawią się artykuły na temat gier dla dzieci - no i są :roll: To temat numeru.
- system dwóch recenzji wygląda lepiej niż poprzednio - nie czuć aż tak bardzo "wykastrowania" (tekstu jest więcej, chociaż poziom "pisarski" recenzji jest różny - jest perełka "in minus")
- znalazłem 1 błąd merytoryczny
- ciekawe i zapewne skłonią wielu do dyskusji wyniki badania rynku gier planszowych przez profesjonalną agencję badawczą
- jak dla mnie news numeru:
Spoiler:

- no i zabrakło jakiegoś newsa/odezwy do czytelników co dalej z Kurierem.
Pozdrawiam

PostNapisane: Pt, 04 sie 2017, 08:58 
Użytkownik wspierający

Banan2 napisał(a):
- system dwóch recenzji wygląda lepiej niż poprzednio - nie czuć aż tak bardzo "wykastrowania" (tekstu jest więcej, chociaż poziom "pisarski" recenzji jest różny - jest perełka "in minus")
- znalazłem 1 błąd merytoryczny

Czy możesz rozwinąć, proszę?

PostNapisane: Pt, 04 sie 2017, 09:00 
Użytkownik wspierający

Mimo że jestem raczej graczem geekiem, to akurat tym razem cieszy mnie dobór tematu numeru. Moim dzieciakom niedługo stukną 4 i 2 lata, więc z chęcią poczytam, co inni polecają, bo ja na tym segmencie hobby nie znam się w ogóle.

Kiedy (i gdzie?) wyniki WC Konkursu z 2. numeru?

PostNapisane: Pt, 04 sie 2017, 09:04 
Użytkownik wspierający

O tu: https://www.facebook.com/Kurierplanszow ... 2959096753

PostNapisane: N, 06 sie 2017, 23:50 
Użytkownik wspierający

- Co to jest za dziwna wkładka z kosmosem i strzałkami?
- Reklama 2x superplanszowka.pl - naprawdę? (domena świeżutka, nie działa jeszcze nawet)
- Miło przeczytać tekst Agnieszki W., której recenzje w internecie lubię czytać
- Badanie, w którym 70% gra w gry planszowe wydaje mi się niewiarygodne (trefna próbka), ale nie chciało mi się drążyć w wynikach MB. Pozostale sekcje tez są... dziwne. Sekcja Gdzie kupujemy gry wyglada jakby wcięło jakieś zdanie. "Jak oceniamy", to juz zmilczę, bo ani wartości ani informacji tam żadnej.
- Cieszę się, że Not Alone zostało "publicznie" docenione. Ta gra to był mój ukryty skarb na Essen.
- Materiał zdjęciowy towarzyszący grom jest wciąż fatalny. Wciąż jest to kliniczno-sterylny magazyn z ubogim layoutem i 1-2 zdjęciami/obrazkami wielkości znaczka. Moim zdaniem zupełnie nie tędy droga.
- Tekst o grach w UK bardzo nudny. Nawet może nawet nie wina tekstu, po prostu ich rynek i jego historia są nudne dla planszówkowcow.
- Malarz i poszukiwacz pereł - tekst o niczym.
- ciekawy wywiad z autorem Domku
- Gała (Cube FoI) jest bardzo fotogeniczny

Ogólnie idei przyklaksuję, kibicuję, ale po 3 numerach, następnego, jesli bedzie, już sobie nie sprawię, ew. wrócę za jakiś czas sprawdzić co nowego. Zupełnie nie czuję się odbiorcą, bodaj jedyną naprawdę ciekawą dla mnie rzeczą są teksty Adama Kwapińskiego. Odgrzewane recenzje gier sprzed roku nie są w stanie mnie przyciągnąć. Mam wrażenie, że całość jest jeszcze zbyt sztywna i wygląda jak efekt pracy z obowiązku i przejęcia, niż faktycznej pasji. Wygląda jak, nie jest naprawdę, zaznaczam.

PostNapisane: Pn, 07 sie 2017, 10:54 
Użytkownik wspierający

Skoro to wątek o wrażeniach to ja mam takie wrażenie, że mam numer niekompletny. Wg spisu na okładce powinienem otrzymać karty promocyjne do pięciu gier. A jest tylko karta do Teomachii. Brak pozostałych uznaję za dziwny, brak promki do Timeline Polska za bolesny. Czy redakcja byłaby uprzejma dosłać braki?

Edycja:
Dziękuję, dotarło.

Ostatnio edytowano Cz, 17 sie 2017, 21:36 przez FortArt, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Pn, 07 sie 2017, 11:04 
Użytkownik wspierający

FortArt napisał(a):
Skoro to wątek o wrażeniach to ja mam takie wrażenie, że mam numer niekompletny. Wg spisu na okładce powinienem otrzymać karty promocyjne do pięciu gier. A jest tylko karta do Teomachii. Brak pozostałych uznaję za dziwny, brak promki do Timeline Polska za bolesny. Czy redakcja byłaby uprzejma dosłać braki?

Fajnie, że masz (choć niekompletny). Ja swojego do tej pory nie dostałem.

PostNapisane: Wt, 08 sie 2017, 08:57 
Użytkownik wspierający

Ja mam. Część już nawet przeczytałem. Nie będę po kolei pisał co fajne co niefajne ale...
(z posta dot. KP2)
- 2 recki tej samej gry w tej samej objętości - TRAGEDIA. Miało być dobrze ale nie jest. W zasadzie teraz czytam takie "nic" od każdego recenzenta. Nim coś każdy napisze to trzeba kończyć bo wchodzi drugi i jest to samo. Zdecydowanie lepsze rozwiązanie to 1 recka dłuższa + "Sprintem po grach" z ŚGP. Ja wiem że to Trzewik i ŚGP ale naprawdę można czerpać dobre wzorce...
- największy minus... Wymienię Wam gry z KP nr 2 i ŚGP nr 1 bo taki mam pod ręką które mnie jako fana ciższych gier miały prawo zainteresować. KP (MN: Imperia) ŚGP (Wysokie Napięcie, Shogun, Hermagor, Imperial, Twilight Struggle, Here I Stand, Bonaparte, strategie w Caylusie). Widać różnicę? Stworzyliście magazyn dla niedzielnych graczy. Spoko. Ja oczekiwałem magazynu dla fanów. Drugi numer pokazał jak bardzo się myliłem. Czekam na trzeci. Zakładam że nic nowego nie wniesie ale może się mylę. ŚGP a KP to na razie przepaść jeśli chodzi o czytelnika. Po prostu inny target. Możliwe że dlatego ŚGP już nie ma. Ale z takim podejściem więcej numerów niż 3 zamówione nie kupię. Niemniej powodzenia :)

Nic się nie zmieniło dlatego życzę powodzenia :) Kiedyś jeszcze jak będzie okazja to sprawdzę zawartość ale specjalnie szukał już nie będę.

PostNapisane: So, 12 sie 2017, 14:22 
Użytkownik wspierający

Przeczytałem nr 3 i na tym kończę przygodę z KP.
Wyjaśnię rozczarowanie, przeklejając moją reckę z innego wątku.

Przeczytałem nr 1 od deski do deski i wrażenia są następujące:

- recenzje są bure i wynika to z dwóch rzeczy: limitu 500 słów i założenia, co by recenzję pojął każdy noob. Efekt końcowy jest średni. Może lepiej byłoby dać jedną recenzję na 1000 słów, a druga opinia skrótowa w stopce? Zlecacie reckę i stopkę dwóm recenzentom; wygrywa lepszy produkt. Atmosfera rywalizacji przyspieszyłaby szlifowanie warsztatu. :) Ale pewnie pomysł to zbyt agresywny.

- kwestia najważniejsza, czyli adresat pisma. W swoim średnio długim życiu interesowałem się różnymi rzeczami i sięgałem wtedy po odpowiednią prasę fachową. Jaka była? Fachowa. Nie litowała się nad noobami. Mieli swoje rubryki, rzecz jasna, ale nacisk szedł na merytorykę. Byłem zielony, ale czytałem artykuły z wypiekami na twarzy. Sporo nie rozumiałem, ale z numeru na numer wszystko układało się w logiczną całość. Po prostu czytając takie pismo, wiedziałem, jak wiele obszarów jest jeszcze do odkrycia. Chciało się żyć. :)

KP nie ukazuje naszego hobby w pełnym świetle. Nie zachęca niezdecydowanych. Nie przekonuje sceptyków. Nie dyskutuje z wyjadaczami. Mam nadzieję, że to wszystko są choroby wieku niemowlęcego. A wszystko mogłoby wyglądać inaczej, gdyby np.:

a) jakiś spec od gier wojennych opiewał ich wielkość, podpierając to recenzją. Fachowy, ocierający się o historię, tekst.
b) jakiś spec od ameri opiewał ich cudowność, podpierając to recenzją. Fachowy, klimaciarski tekst.
c) jakiś spec od euro opiewał ich moc intelektualną. Tak, co by przekonać AT-owców, że suchary też mają wartość.
d) jakiś spec od ekonomii opiewał ich wartość edukacyjną. Fachowy tekst z elementami wykładu o konkretnym zagadnieniu.
e) jakiś geek pokazał, jak wspaniale można połączyć mechanikę z tematem. Dochodzi aspekt edukacyjny.
f) jakiś spec od gier korporacyjnych na zamówienie polecał wybrane gry z BGG pod tym właśnie kątem.
g) jakiś spec od szachów przekonałby resztę świata, że inne gry logiczne są niegorsze. Ba, mógłby nawet wyjaśnić urok szachów tym, którzy nimi gardzą.
h) jakiś spec od dzieci/pracownik świetlicy wskazywałby tytuły, które bronią się w starciu z Monopolem.

Głośno myślę, ale czuję, że przy takim podejściu do sprawy KAŻDY, bez względu na staż, znalazłby tu coś dla siebie. Każdy dzieciak mógłby podsunąć pod nos rodzicowi taki fachowy artykuł i powiedzieć: "Kupcie mi tę grę". Kto by nie kupił? Ba, może sam sprawię sobie AT lub wojenkę, gdy jakiś entuzjasta zaleczy moje lęki? :)

Dodam, że od tamtej pory nic się nie zmieniło.

Szkoda, że nie zapytaliście Wallace'a o remake'i jego starych ciężkich gier (patrz nowi Książęta Renesansu).

I nawet jeśli pozostaniecie przy takiej wizji pisma, może pomyślcie o GRZE NUMERU? Dłuższa recka, dedykowana okładka; pokażcie, że jesteście czymś podjarani.

I może pora recenzować gry NIE WYDANE po polsku? Bo inaczej zawartość pisma jest uzależniona od wizji wydawców na dany kwartał/półrocze.

I tyle. Powodzenia w dalszej drodze. Życzę, żebyście mieli pismo, które będzie urywać zadźce na całym świecie.

PostNapisane: N, 13 sie 2017, 01:57 
Użytkownik wspierający

Czy wysyłki już wszystkie poszły, czy na razie nie mam się czym stresować i jeszcze do mnie nie wysłany?

PostNapisane: N, 13 sie 2017, 22:43 
Użytkownik wspierający

Zacząłem od wycięcia gry i zagrania dwu partii. Wstępnie podoba mi się - ciekawa lekka gra logiczna.
Mały drobiazg: nie mogę zapisać rozgrywek na BGG, bo nie mogę znaleźć gry. W zamian wyskakuje Ryzyko: równowaga sił...

PostNapisane: Cz, 17 sie 2017, 19:52 
Użytkownik wspierający

Moje wrażenia są wstępnie podobne, co przedmówców, choć ja akurat nie wykluczam inwestycji w dalsze numery.

Przeczytałem wszystkie 3 numery i w sumie zdobyłem niewiele nowej wiedzy, nie zostałem też "nakręcony" na jakiś konkretny tytuł, wydawnictwo. Jak wspomnieli inni: pismo ma zbyt szeroki target, celuje w osoby, które z planszówkami do czynienia miały niewiele lub nic (w numerze 3 choćby "odkrywcze" akapity o tym jakie są zalety grania w gry planszowe :| ).
Często przywoływany ŚGP bywał wręcz niszowy: zdarzały się recenzje gier, o których się wcześniej nie słyszało, a których potem się nigdy nigdzie nie zobaczyło. Niemniej jednak zachęcało to do poszerzenia horyzontów, bo wiele rzeczy było nowych, odkrywczych, inspirujących. Recenzje były długie i szczegółowe: można było spróbować sobie choć wyobrazić jak wygląda rozgrywka i wrażenia z niej płynące. Tu szybko się urywają a spore fragmenty niepotrzebnie powtarzają (po co, przecież właśnie o tym czytałem).
Strona graficzna wydaje mi się lepsza niż na samym początku: gry mają po 3 i więcej zdjęć, żeby było więcej trzeba by zmienić 2 recenzje w 1 dłuższą.

PS. Kiedy będzie wiadomo co dalej z czasopismem?

PostNapisane: So, 19 sie 2017, 00:01 
Użytkownik wspierający

Podczas lektury wywiadu, zaciekawiła mnie bardzo ta niewydana gra Wallace'a, osadzona w uniwersum Świata Dysku. Osadzona tak mocno, że autor nie widzi możliwości wydania jej w innym temacie. Czy mógłby ktoś podpowiedzieć, gdzie można poczytać więcej o tym projekcie?

Brak opisów fotek w fotorelacjach powoduje, że człowiek nieobeznany (jak ja) po prostu te strony pomija. A chętnie bym się dowiedział, kim są ci uśmiechnięci ludzie :wink:

Ja na czwarty numer czekam bardzo.

Strefa czasowa: UTC + 1