Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Marz Jagelsdorf
Posty: 13
Rejestracja: 24 paź 2014, 21:32

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: Marz Jagelsdorf »

Miałbym pytanie odnośnie kostek ze szlifierki taśmowej.
Czy są jakieś poradniki, albo zasady odnośnie robienia takich skomplikowanych kształtów? Kiedyś próbowałem zrobić kość czterościenną nożem i papierem ściernym to mi jakieś kulfony powychodziły...

Odnośnie eksperymentalnych kostek- 12 cm to nie kapkę za dużo? ;P
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: Tony23 »

Jak wygląda sprawa z drukowaniem swoich (polskich) plansz do anglojęzycznych gier.

Gdzie najlepiej takie coś robić, na jakim papierze (tekturze?) ?
jak to wygląda cenowo?
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: arturpe »

Plansza, żeby wyglądała profesjonalnie powinna zostać skaszerowana na tekturze introligatorskiej o grubości min. 1mm. Kaszerowanie to proces - w skrócie - łączenia ze sobą papierów. Oczywiście to raczej wielkonakladowe zajęcie. Często plansze nakleja się po prostu na tekture zamiast kaszerowania. W podobny sposób wytwarza się pudełka.

Żeby taki element wykonać jednostkowo najlepiej wydrukować plansze na maszynie cyfrowej w jakiejkolwiek drukarni cyfrowej, proponuję na folii samoprzylepnej (potem koniecznie laminowanej), po czym nakleić ja na płytę pvc (np spieniona 2mm). To standardowy sposób wykonywania wszelkich drobnych reklam i plansz. Przed naklejeniem warto zastanowić się, czy plansze będzie trzeba składać czy też nie (ze względu na właściwe przygotowanie pliku graficznego) Ważne żeby płytę obkleic (zawinąć naddatki na tył planszy), bo folia ma tendencje do kurczenia się pod wpływem różnych warunków, a także odklejania od brzegów planszy). Folii nie naklei się na tekture, gdyż raczej odejdzie i będą na niej bąble. Podkład do naklejenia takiej folii musi być gładki.

Wykonanie planszy w wersji tekturowej to podobny proces, przy czym drukujemy plansze albo na samoprzylepnym papierze, albo kleimy go do podkładki klejem kontaktowym w sprayu. Tu również warto skorzystać z drukarni cyfrowej, ewentualnie z cyfrowej prasy offsetowej, ale te najczęściej są ograniczone rozmiarami arkusza do A3+ (formaty B rzadko można drukować na nich w Polsce). Natomiast plotery na zwykłe tusze solventowe frukuja także na specjalnych papierach z domieszką winylu. Niezaleznie od tego, czy to folia, czy papier, taki wydruk należy zalaminować przed naklejeniem. Ale...

...w dobie taniego druku UV najprościej jest jednak wydrukować plansze bezpośrednio na podkładzie, czyli płycie PCV, drewnie, skórze czy czymkolwiek. Do tworzenia plansz zadrukowanych UV fajnie nadaje się płyta kpk (bądź kappa) o ile pamiętam. To płyta z kartonu przełożonego pianką. Jest lekka, choć łatwo uszkodzić w niej narożniki. Bez problemu jednak można zadrukowywać białe kartony.

To dosyć tanie rozwiązania ale nie znam teraz cen druku, trzeba sprawdzić. Cena zadruku uv z tworzywem to z tego co widziałem około 100 zł, ale to cena absurdalna. Najlepiej znaleźć kogoś, kto ma dostęp do takiej maszyny, niech druknie to przy okazji :D

To tyle na szybko. W razie czego służę pomocą.

P. S. Czy wam chodzi o naklejanie plansz na juz istniejące wersje angielskie czy tworzenie ich od nowa? Uważam, że naklejanie byłoby słabym pomysłem, lepiej zrobić nową.

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: virco »

Hej,

a ktos z was myslal, albo robil stojaki do figurek?

Generalnie mam male modele z Exodusa proxima centauri xD i chcialbym je na podstawki wcisnac:

acrylic rod sie to nazywa po angielsku... 1 lub 2 mm ..
w polsce nie moge znalezc:

rurki

efekt
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
esef
Posty: 1
Rejestracja: 29 sty 2015, 13:47

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: esef »

witam
Dołączam się z kolejnym pytaniem - o polecenie drukarni do druku (łącznie z zalaminowaniem itd) niskonakładowo na razie planszy (mniej więcej 4xa4, składana na 4) oraz małych kart i pudełka
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: Pierzasty »

virco pisze:acrylic rod sie to nazywa po angielsku... 1 lub 2 mm ..
w polsce nie moge znalezc:
Pręty akrylowe / pręty z plexi. I polecam 3mm, chyba że chcesz się bawić z wyginaniem/łamaniem.
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: virco »

Pierzasty pisze:
virco pisze:acrylic rod sie to nazywa po angielsku... 1 lub 2 mm ..
w polsce nie moge znalezc:
Pręty akrylowe / pręty z plexi. I polecam 3mm, chyba że chcesz się bawić z wyginaniem/łamaniem.

no wlasnie w po tej nazwien najmn iejsze znajduje 7 i 10 mm o 2 i 3mm w polsce nikt nie slyszal :(
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
Awatar użytkownika
grabash4u
Posty: 348
Rejestracja: 30 sty 2013, 16:11
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 6 times

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: grabash4u »

virco pisze:Hej,

a ktos z was myslal, albo robil stojaki do figurek?

Generalnie mam male modele z Exodusa proxima centauri xD i chcialbym je na podstawki wcisnac:

acrylic rod sie to nazywa po angielsku... 1 lub 2 mm ..
w polsce nie moge znalezc:

rurki

efekt
Do Exodusa pasują te dostępne w Battle Models. No chyba że sam chcesz się bawić w robienie podstawek.
HeniuR
Posty: 1
Rejestracja: 09 lut 2015, 09:50

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: HeniuR »

A jak zrobić kostki, czy pionki, które miałyby poruszać się po ścianie? No na lodówce to można użyć magnesów, ale na zwykłej ścianie? Coraz wiecej rozwiązań jest w dziwnych miejscach. A tu ściana, tam stolik dla dzieci (naklejka w formie gry), na lodówce. Wszędzie. - ma być na lodówce https://myloview.pl/fototapety/400/211C ... nszowa.jpg i jak ugryźć tu temat pionków?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: rastula »

warstwa farby magnetycznej na ścianie i magnesy będą działać
Awatar użytkownika
rwieczor84
Posty: 46
Rejestracja: 27 kwie 2015, 13:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: rwieczor84 »

rzeczywiście te drewniane elementy są niezłe. Do tego darmowa wysyłka do Polski.
Jedyny minus to że nie są pomalowane.

Czy kupowaliście już coś na Aliexpress?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: Sir_Yaro »

rwieczor84 pisze:rzeczywiście te drewniane elementy są niezłe. Do tego darmowa wysyłka do Polski.
Jedyny minus to że nie są pomalowane.
To zależy co chcesz z nimi zrobić. :D To może też byc plus. :P
Czy kupowaliście już coś na Aliexpress?
Kupowałem wiele razy, a koledzy z działu na potęgę kupują drobną elektronikę - recepcja wygląda czasem jak chiński sklep. ;)

Bezpieczeństwo wg mnie jest większe niz na polskim alegro. Sam serwis Cie ubezpiecza, a sprzedawcy w razie zgubienia paczki z reguły wysyłają drugą (a potem dochodzą co się stało z pierwszą).
Jedyny minus to czas dostawy. Przeważnie 2 tygodnie, ale zdarzały się przypadki 4 tygodniowego czekania. Generalnie jak masz ciśnienie to lepiej kupic gdzie indziej. Jak możesz czekać to wal śmiało.
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: virco »

a ktoś wie jak wyciąć równe koła :P ??

Potrzebuje dorobić żetony ale okrągłe :(

np. rozkazy Gra o tron do wersji 9 osobowej..
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: Sir_Yaro »

virco pisze:a ktoś wie jak wyciąć równe koła :P ??

Potrzebuje dorobić żetony ale okrągłe :(

np. rozkazy Gra o tron do wersji 9 osobowej..
dlatego ja zrobiłem kwadratowe :D
okrągłe wytniesz porządnie tylko laserem albo wybijakiem. Ręcznie, nożyczkami tylko jak jesteś mistrzem tego narzędzia i nie szkoda Ci rąk :D
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: Pietruch »

Ja pożyczyłem od znajomego coś takiego. Spisało się świetnie, na próbę zrobiłem 3 zestawy: jeden z ze zwykłego kartonu/tektury (taki "falowany" między warstwami), jeden z materiału z którego robi się antypoślizgowe podkładki pod meble i jeden z oryginalnej tektury FFG, konkretnie z resztek tektury z której "wyciskałem" wszystkie żetony jak tylko odpakowałem GoT.

Roboty trochę jest, wybicie trzech zestawów żetonów dla Arrynów (15 Rozkazów, 3 znaczniki na Tory Wpływów) i naklejki na obie strony żetonów trochę mi zajęło 18(żetony)*3(wybicie materiału i naklejek)*3(zestawy)=162 wybite koła
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: virco »

Pietruch pisze:Ja pożyczyłem od znajomego coś takiego. Spisało się świetnie, na próbę zrobiłem 3 zestawy: jeden z ze zwykłego kartonu/tektury (taki "falowany" między warstwami), jeden z materiału z którego robi się antypoślizgowe podkładki pod meble i jeden z oryginalnej tektury FFG, konkretnie z resztek tektury z której "wyciskałem" wszystkie żetony jak tylko odpakowałem GoT.

Roboty trochę jest, wybicie trzech zestawów żetonów dla Arrynów (15 Rozkazów, 3 znaczniki na Tory Wpływów) i naklejki na obie strony żetonów trochę mi zajęło 18(żetony)*3(wybicie materiału i naklejek)*3(zestawy)=162 wybite koła

a gdzie cos takiego mozna dostac xD
i jakie to ma rozmiary xD
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: Pietruch »

Rozmiarów jest pewnie bez liku :) Kolega miał u siebie średnice 28 oraz 24mm, do żetonów GoT wybrałem 24mm.

Gdzie można to dostać - mignęło mi w internetach, po polsku nazywa się to "wybijak" lub "dziurkacz", po angielsku "arch punch".

Tutaj przykład.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 722
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 122 times

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: vder »

Sir_Yaro pisze:
rwieczor84 pisze:rzeczywiście te drewniane elementy są niezłe. Do tego darmowa wysyłka do Polski.
Jedyny minus to że nie są pomalowane.
To zależy co chcesz z nimi zrobić. :D To może też byc plus. :P
Pytanie do specjalistów: potrzebuję takich kwadratów i chciałbym ponaklejać na nie papier samoprzylepny. Czy to będzie się trzymać czy należy jeszcze lakierować czy coś w ten deseń?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: Sir_Yaro »

Jak podklad jest gladki(lakierowany) to powonno trzymac. Jak nie to bym pociagnal jakims warniszem. Zabezpieczy i dodatkowo przyklei. ;-)

Wysłane przy użyciu Tapatalk.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: rastula »

te wielkie piony granatowe fajne :)
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 929
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: louiscyphre »

Drewniane kostki w bardzo dobrej cenie (jeśli nie przeszkadzają wam kolory np lazurowy i różany hehe) http://www.marmon.com.pl/search.php?tex ... ane+kostka
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: Sir_Yaro »

decodrew pisze:Hej.

Tak maluje mniejsze ilości :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=DDGeHNgC4Sw

Te wszystkie rzeczy pokazane na filmie to nadprodukcja.
Siedzi mi to tylko i zawadza na magazynie.

Zdjęcia dobrej jakości pokazywane na filmie
https://plus.google.com/photos/11190625 ... 6909467537
decodrew czy wg Ciebie da się w jakiś sprytny sposób pomalować jakieś drewniane pierdółki zanurzeniowo albo w jakiś inny masowy sposób? Przykładowo mam 500 kostek 1x1x1 [cm] i każde 100 chcę mieć w innym kolorze (powiedzmy żółty, czerwony, niebieski, zielony, biały). Malowanie ręczne odpada. Kilkukrotne utopienie w bejcy wodnej i potem suszenie na jakiejś kratce wydaje się być ok ale potem trzeba to polakierować bo inaczej jest obrzydliwe w dotyku i nie da się nic do takiej kostki przykleić (jesli potrzeba). Pytanie czy da się jakąś chałupniczą metodą to wykonać ?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: Sir_Yaro »

A czym nalezalo by lakierowac (farba/bejca itp)? Mozesz polecic jakies konkretne srodki?

Wysłane przy użyciu Tapatalk.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Skąd brać pionki, plansze, kostki, wskaźniki, hexy...

Post autor: raj »

Sir_Yaro pisze:A czym nalezalo by lakierowac (farba/bejca itp)? Mozesz polecic jakies konkretne srodki?
http://shop.thearmypainter.com/products ... GroupId=15
Najpierw lecisz sprayem kolorowym, a później jeżeli uznasz, że to potrzebne, to varnishem (lakier).
Ale dla potrzeb egzemplarza testowego obejdziesz się bez lakieru.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
ODPOWIEDZ