Mechaniki w paragrafówkach

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Thanes
Posty: 74
Rejestracja: 28 gru 2016, 20:19
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Mechaniki w paragrafówkach

Post autor: Thanes »

Witajcie. Chodzi mi od czasu do czasu po głowie zrobienie gry paragrafowej. Ograłem kilka komiksów z dziećmi. Grałem w te stare z lat młodości. Tych nowych z serii arkham nie ruszałem. Nie znalazłem do tej pory fajnych mechanizmów. Głównym walorem jest fabuła. Jakie waszym zdaniem są ciekawe mechaniki, które można w takiej grze zaimplementować?
mluckner
Posty: 336
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 94 times
Been thanked: 93 times

Re: Mechaniki w paragrafówkach

Post autor: mluckner »

W grach Samotnie przeciwko ciemności i Samotnie przeciwko lodowi masz mechaniki z RPG Zew Cthulhu. Dzięki temu np. walki są bardziej rozbudowane, a testy są przeprowadzane zgodnie z mechaniką z RPG (rzut na sukces k100) musi wypaść poniżej charakterystyki. Nie pamiętam czy jest tam rozwój bohatera, chyba nie, ale za to w momencie śmierci jednego z bohaterów do akcji wkracza następny z innymi umiejętnościami. Są tam też mechaniki związane z jedzeniem i odpoczynkiem. Da się grać bez podręcznika głównego, po wydrukowaniu sobie materiałów dodatkowych, które udostępnia wydawca.
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 136
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 148 times
Been thanked: 52 times

Re: Mechaniki w paragrafówkach

Post autor: The Fifth Horseman »

Słowa kluczowe - Fabled Lands używa ich jako flag w stanie rozgrywki. W ten sposób możesz mieć wydarzenia które "reagują" na twoje poprzednie działania w sposób mniej linearny i bez spoilerów bo mogą i być klucze-podpuchy które nie robią nic a nic.

ABC
Znalazłeś odziany w dziwnie zdobione szaty szkielet. Zanotuj słowo kluczowe KAPŁAN i przejdź do DEF

GHI
Przyglądasz się płaskorzeźbie...
Jeżeli masz słowo kluczowe KAPŁAN, przejdź do JKL
Inaczej przejdź do MNO
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1409 times

Re: Mechaniki w paragrafówkach

Post autor: Mr_Fisq »

Możesz popatrzeć sobie na darmowe paragrafówki np tu:
https://masz-wybor.com.pl/gry-ksiazkowe/

Swoistą paragrafówką jest też Sherlock Holmes: Detektyw doradczy, gdzie (w uproszczeniu) masz ograniczenie czasowe na to ile paragrafów możesz poznać.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
vder
Posty: 717
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 281 times
Been thanked: 119 times

Re: Mechaniki w paragrafówkach

Post autor: vder »

Mr_Fisq pisze: 18 gru 2023, 14:36 Swoistą paragrafówką jest też Sherlock Holmes: Detektyw doradczy, gdzie (w uproszczeniu) masz ograniczenie czasowe na to ile paragrafów możesz poznać.
W detektywie doradczym, bardziej zwróciłbym uwage na fakt, że mamy mapę londynu z lokalizacjami i jeżeli chcemy odwiedzić konkretne miejsce to czytamy taki i taki paragraf. Z ograniczeniem czasowym nigdy nie grałem :D.
ODPOWIEDZ