Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Jeżozwierz
Posty: 36
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:22

Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: Jeżozwierz »

Witam!

Składam sobie aktualnie jedną z darmowych gier PnP, którą znalazłem w internecie i tak wpadła mi do głowy pewna luźna myśl, która wydała mi się być ciekawa - czy oferowanie wykonania dla kogoś za opłatą darmowej gry PnP jest legalne? Oczywiście gdyby zaznaczyć "tę grę możesz pobrać za darmo, ja oferuję jej wykonanie".
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: MichalStajszczak »

Żeby mieć pewność legalności, powinieneś zarejestrować działalność gospodarczą, polegającą na odpłatnym wykonywaniu gier :wink:
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: playerator »

Darmowa nie znaczy niczyja. Większość darmowego dobra z internetu jest obwarowana zastrzeżeniem o jego niezarobkowym użyciu.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: Curiosity »

playerator pisze:Darmowa nie znaczy niczyja. Większość darmowego dobra z internetu jest obwarowana zastrzeżeniem o jego niezarobkowym użyciu.
Czy zwrot kosztów robocizny podlega pod niezarobkowe użycie? Bo zwrot kosztów materiałów to niemal na pewno.
Kilka razy widziałem na naszym forum ogłoszenie o sprzedaży "Dune".
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Jeżozwierz
Posty: 36
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:22

Re: Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: Jeżozwierz »

Curiosity pisze:
playerator pisze:Darmowa nie znaczy niczyja. Większość darmowego dobra z internetu jest obwarowana zastrzeżeniem o jego niezarobkowym użyciu.
Czy zwrot kosztów robocizny podlega pod niezarobkowe użycie? Bo zwrot kosztów materiałów to niemal na pewno.
Kilka razy widziałem na naszym forum ogłoszenie o sprzedaży "Dune".
I to jest właśnie ciekawe. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłby zawsze kontakt z autorem gry i ewentualne zaproponowanie podziału zysku, czy coś. :)
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 396
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: Lets_Grajmy »

Bardzo trudne pytanie.

Wyobraźmy sobie, że zamówienie składa osoba, która nie ma żadnych zdolności manualnych itp. żeby zrobić samodzielnie pożądany egzemplarz. To się zdarza. Powstaje pytanie czy powinien być pozbawiony możliwości zlecenia komuś takiej gry?

Jak kolega wcześniej zauważył, większość gier PnP jest licencjonowana na zasadzie "można drukować, ale tylko dla siebie". Wydaje mi się, że wtedy zleceniobiorca powinien na pewno policzyć materiały no i robociznę. W końcu autor zastrzegł, że chce by gra była darmowa a nie żeby ktoś zarabiał na jego pomyśle. Problem polega na tym, że osób które potrafią profesjonalnie wykonać grę planszową i nie chcą na tym zarobić w zasadzie nie ma. Koło się zamyka.

Oczywiście są też PnP bez obostrzeń. Wtedy nie widzę żadnego problemu z doliczeniem do kwoty zakupu również zysku. W obu wypadkach wydaje mi się konieczne przypomnienie zlecającemu, że gra jest udostępniona za darmo i jeżeli chce może ją wykonać samodzielnie. Tak dla spokoju sumienia i ewentualnego niezrozumienia.

Jak wyżej wspomniano należy pamiętać, że w Polsce każdy obrót pieniądzem równa się z koniecznością wystawienia jakiegoś rodzaju dowodu kupna/sprzedaży (rachunek, faktura itd.) Wtedy oczywiście cena urośnie o podatek. A jak jest w rzeczywistości to już sami wiemy ;)
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: playerator »

Curiosity pisze:Czy zwrot kosztów robocizny podlega pod niezarobkowe użycie? Bo zwrot kosztów materiałów to niemal na pewno.
Kilka razy widziałem na naszym forum ogłoszenie o sprzedaży "Dune".
Zwrot kosztów robocizny = zapłata za pracę. Czyli zarobek :wink:

Ale kiedy ktoś sprzedaje jeden egzemplarz, który zrobił kiedyś dla siebie, to chyba tylko siepacze fiskusa zakwalifikują to jako działalność zarobkową.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 396
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: Lets_Grajmy »

Robociznę rozumiem jako prywatny czas poświęcony na produkcję.

Taki "drukarz" mógłby przecież w tym czasie wykonywać swoją codzienną pracę i zarobić większe pieniądze (powiedzmy jakieś 20zł/h), ale decyduje się poświęcić kilka godzin na zlecenie. Oczywiście nie doliczy sobie tych 20 zł/h tylko znacznie mniej, inaczej czasami sama robocizna wyniosła by w tym przykładzie ponad 100zł za kilka godzin pracy :)

Do tego dochodzi dopiero zarobek, czyli kwota jaką producent chciałby zarobić "na czysto"
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: rastula »

Można to zrobić tak.

Ściągam pliki z zamiarem osobistego używania.

Zlecam wykonanie na podstawie tych plików gry specjaliście. Płacę kwotę za usługę .

Niby mała różnica (strona inicjująca transakcję) a robi.

Oczywiście podatki itp. Może na umowę o dzieło? ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: rastula »

strategie_pl pisze:Robociznę rozumiem jako prywatny czas poświęcony na produkcję.

Taki "drukarz" mógłby przecież w tym czasie wykonywać swoją codzienną pracę i zarobić większe pieniądze (powiedzmy jakieś 20zł/h), ale decyduje się poświęcić kilka godzin na zlecenie. Oczywiście nie doliczy sobie tych 20 zł/h tylko znacznie mniej, inaczej czasami sama robocizna wyniosła by w tym przykładzie ponad 100zł za kilka godzin pracy :)

Do tego dochodzi dopiero zarobek, czyli kwota jaką producent chciałby zarobić "na czysto"

Fajnie by było jakby US uznawał koszty zaniechania jako koszt działalności gospodarczej :).
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: lacki2000 »

Najlepsze rozwiązanie w tym przypadku to likwidacja podatku dochodowego. Przez niego jakakolwiek prywatna niezarejestrowana działalność gospodarcza jest nielegalna.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
golonko
Posty: 108
Rejestracja: 21 kwie 2017, 08:18
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: golonko »

strategie_pl pisze:Robociznę rozumiem jako prywatny czas poświęcony na produkcję.

Taki "drukarz" mógłby przecież w tym czasie wykonywać swoją codzienną pracę i zarobić większe pieniądze (powiedzmy jakieś 20zł/h), ale decyduje się poświęcić kilka godzin na zlecenie. Oczywiście nie doliczy sobie tych 20 zł/h tylko znacznie mniej, inaczej czasami sama robocizna wyniosła by w tym przykładzie ponad 100zł za kilka godzin pracy :)

Do tego dochodzi dopiero zarobek, czyli kwota jaką producent chciałby zarobić "na czysto"
To się właśnie nazywa działalność wykonywana osobiście. Czy policzysz sobie za nią 100zl/h czy 1zl/h, jest to zarobek.
A jakbyś chciał upiększyć swoją grę, to zapraszam do mojego sklepiku! :)
https://GolonkoCrafts.etsy.com
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: Sir_Yaro »

playerator pisze: Ale kiedy ktoś sprzedaje jeden egzemplarz, który zrobił kiedyś dla siebie, to chyba tylko siepacze fiskusa zakwalifikują to jako działalność zarobkową.
Profity uzyskane przez osoby fizyczne ze sprzedaży składników majątku ruchomego, dokonywanej poza działalnością gospodarczą, i to zarówno tej bezpośredniej, jak i za pośrednictwem internetu, ustawa o pdof nakazuje kwalifikować do przychodów ze źródła, jakim jest odpłatne zbycie rzeczy. Źródło to wskazane jest przez ustawodawcę w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof. Wielkość tego przychodu wyznacza wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (art. 19 ust. 1 ustawy o pdof).

Jeżeli jednak dana osoba fizyczna jest właścicielem zbywanej rzeczy przez odpowiednio długi okres czasu, to nie powstanie u niej przychód podatkowy z tytułu jej sprzedaży. Odpłatne zbycie rzeczy powoduje bowiem powstanie omawianego przychodu tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy dochodzi do niego przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie. W konsekwencji sprzedaż rzeczy objęta jest opodatkowaniem tylko w sytuacji, gdy okres jej posiadania był krótszy niż pół roku.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: Curiosity »

Sir_Yaro pisze:
Profity uzyskane przez osoby fizyczne ze sprzedaży składników majątku ruchomego, dokonywanej poza działalnością gospodarczą, i to zarówno tej bezpośredniej, jak i za pośrednictwem internetu, ustawa o pdof nakazuje kwalifikować do przychodów ze źródła, jakim jest odpłatne zbycie rzeczy. Źródło to wskazane jest przez ustawodawcę w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof. Wielkość tego przychodu wyznacza wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (art. 19 ust. 1 ustawy o pdof).

Jeżeli jednak dana osoba fizyczna jest właścicielem zbywanej rzeczy przez odpowiednio długi okres czasu, to nie powstanie u niej przychód podatkowy z tytułu jej sprzedaży. Odpłatne zbycie rzeczy powoduje bowiem powstanie omawianego przychodu tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy dochodzi do niego przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie. W konsekwencji sprzedaż rzeczy objęta jest opodatkowaniem tylko w sytuacji, gdy okres jej posiadania był krótszy niż pół roku.
Jakie jest źródło tego cytatu? Wątpię, aby był to dosłowny cytat z ustawy, gdyż zawiera błędy językowe.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: Sir_Yaro »

Curiosity pisze: Jakie jest źródło tego cytatu? Wątpię, aby był to dosłowny cytat z ustawy, gdyż zawiera błędy językowe.
A nie wiem. Wziąłem pierwszy lepszy link bo wiedziałem, że jest taki przepis tylko nie pamiętałem czy to jest pół roku czy 3 miesiące.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Czy oferowanie wykonania darmowej gry PnP jest legalne?

Post autor: MichalStajszczak »

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (pdf do ściągnięcia ze strony sejmowej)
ODPOWIEDZ