Skopiowanie gry już niedostępnej

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
sylwan112
Posty: 7
Rejestracja: 23 lis 2016, 10:00

Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: sylwan112 »

Witajcie!

To mój pierwszy post tutaj, znalazłem was przez Google i chciałem was prosić o radę przy mojej zagwozdce. Problem akurat nie dotyczy gry planszowej, ale jest chyba całkiem uniwersalny, że możemy o nim porozmawiać.

W 2011 roku dostałem na Węgrzech pewną grę karcianą. Niestety gra jest już niedostępna, nie da się jej też kupić. Mam więc jedyną talię. Gra się podoba niektórym moim znajomym i chciałem niektórym z tych osób zrobić prezent dając im tę grę. Jednak mam tylko 1 komplet kart, są one też w coraz gorszym stanie. Odezwałem się do autorów, niestety na razie nie uzyskałem odpowiedzi.

Czy wiecie, jak można skopiować/wykonać taką grę karcianą w małej skali? Chodzi mi o kilka kopii. Chętnie bym je kupił, ale da się ich nigdzie kupić. Nie chcę też łamać praw autorskich, nie zamierzam na tym jakkolwiek zarabiać. Czy jakaś drukarnia by się tego podjęła? Nie musi być to perfekcyjnej jakości, nie muszą być też poucinane rogi. Mam do dyspozycji gilotynę. Zależy mi na prostocie i na minimalizacji wkładu pracy. Jakkolwiek, byle by było :)

Link do gry: http://www.tercjatek.hu/ - jest 81 kart o wymiarach ok. 7,5x10cm - przykładowe zdjęcie niektórych kart jest tutaj: https://goo.gl/YO00Ut (szczerze, nawet wystarczy mi strona, ta "właściwa").

Pozdrawiam!
GaGacek
Posty: 180
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: GaGacek »

Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: Indar »

Najprościej.
Skopiować karty używając papieru "naklejkowego", wyciąć ładnie gilotynką i nakleić na inne karty których np. gracze MtG mają na pęczki. O ile rozmiar jest ten sam.
Ewentualnie wydruk z kartami nakleić na jakiś inny sztywny papier (pewnie w sklepach "papierniczych", "plastycznych" coś Ci doradzą) i wyciąć gotowe karty.
Prościej i taniej się nie da.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: rastula »

Indar pisze:Najprościej.
Skopiować karty używając papieru "naklejkowego", wyciąć ładnie gilotynką i nakleić na inne karty których np. gracze MtG mają na pęczki. O ile rozmiar jest ten sam.
Ewentualnie wydruk z kartami nakleić na jakiś inny sztywny papier (pewnie w sklepach "papierniczych", "plastycznych" coś Ci doradzą) i wyciąć gotowe karty.
Prościej i taniej się nie da.

można jeszcze wydrukować skany na zwykłym papierze i zakoszulkować z jakimiś kartami ..


z punktu widzenia prawa raczej nic ci nie grozi - jeśli chodzi o kilka sztuk dla znajomych.
sylwan112
Posty: 7
Rejestracja: 23 lis 2016, 10:00

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: sylwan112 »

Dzięki za rady :-)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: MichalStajszczak »

Ta gra to jest ewidentnie podróbka gry Set, którą można bez trudu kupić w Polsce, a w nowym wydaniu kosztuje niewiele ponad 30 złotych
sylwan112
Posty: 7
Rejestracja: 23 lis 2016, 10:00

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: sylwan112 »

Karty są większe i zamiast kształtu jest kolor tła.

Seta znam i mam, niektórzy bardziej wolą Seta, niektórzy Terca.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: MichalStajszczak »

sylwan112 pisze:Karty są większe i zamiast kształtu jest kolor tła.
Ale mechanika i "struktura matematyczna" są identyczne. Dlatego napisałem "podróbka", a nie kopia.
sylwan112
Posty: 7
Rejestracja: 23 lis 2016, 10:00

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: sylwan112 »

Rozumiem, ale w tym przypadku równie dobrze Set jest podróbką Terca. Ale nie jest to szczególnie ważne.

Na razie spróbuję trochę wyczyścić karty ;-)

Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: MichalStajszczak »

sylwan112 pisze:ale w tym przypadku równie dobrze Set jest podróbką Terca
Śmiała hipoteza, ale oczywiście niezgodna z prawdą (równie dobrze można twierdzić, że Monopoly jest podróbką Eurobusinessu)
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: Dr_Kecaj »

sylwan112 pisze:Rozumiem, ale w tym przypadku równie dobrze Set jest podróbką Terca.
A wystarczyło porównać rok wydania Terc do SET z 88 roku
Kupię Szczura rogatego PL
sylwan112
Posty: 7
Rejestracja: 23 lis 2016, 10:00

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: sylwan112 »

Prosiłbym jednak o niezaśmiecanie wątku postami, które niczemu sensownemu nie służą, lecz są fantazjowaniem na temat, na który nikt autorów o wypowiedź nie prosił.

Temat wątku był opisany na początku, lecz jeśli ktoś chce o czymś innym porozmawiać, są ku temu inne metody niż wypowiedź w tym temacie.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: lacki2000 »

sylwan112 pisze:Prosiłbym jednak o niezaśmiecanie wątku postami, które niczemu sensownemu nie służą, lecz są fantazjowaniem na temat, na który nikt autorów o wypowiedź nie prosił.

Temat wątku był opisany na początku, lecz jeśli ktoś chce o czymś innym porozmawiać, są ku temu inne metody niż wypowiedź w tym temacie.
"
Pozdrawiam!
Forumowicze udzielili tu odpowiedzi i informacji w temacie, jedyne "fantazjowanie" zauważyłem w śmiałej tezie autora wątku.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
sylwan112
Posty: 7
Rejestracja: 23 lis 2016, 10:00

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: sylwan112 »

Pytałem w drukarni, mówili, że wydruk 1 kartki A4 w kolorze na papierze 350 g/m^2 to ok. 3,50 zł. Wchodzi 8 kart na A4, to wyjdzie prawie ok. 35zł za druk jednej talii kart.

Znajoma może dokonać laminacji po cenie materiałów, koszt nie będzie duży, ale sam druk to spory koszt. Myślałem, że można po prostu wydrukować to na "normalnym" grubszym papierze i laminować, ale nie znam się na tym.

Czy macie jakieś pomysły, jak można to zrobić taniej? Nie mam żadnych kart, na które mogę nakleić te karty (radziliście naklejanie).

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: kwiatosz »

Wydrukuj na normalnym, grubym papierze i włóż w koszulki z nieprzezroczystym rewersem, bo one są szytwniejsze.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
sylwan112
Posty: 7
Rejestracja: 23 lis 2016, 10:00

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: sylwan112 »

A co to jest "normalny gruby papier"?

Bo gdy zapytałem o to, to pani z drukarni mi podała powyższą opcję na wydrukowanie czegoś w wysokiej rozdzielczości.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Skopiowanie gry już niedostępnej

Post autor: kwiatosz »

To taki papier, żebyś nie płakał jak będziesz za niego płacił ;) W sensie nie jest to najcieńszy, ale 160 już powinno wystarczyć.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ