(Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Monk »

Wrzuciłem też w innym temacie, ale tu też podrzucę, może komuś się przyda, wycinak do kręgów firmy Morn Sun:

Obrazek

Jak dla mnie - lepsza opcja od nożyka do cięcia okręgów Olfy. Tnie, według producenta tekturę do grubości 2-3mm (choć im grubszy materiał tym szybciej stępimy ostrza, wiadomo). Póki co robiłem testy na papierze foto (tektura mi się skończyła) i idzie elegancko, łatwo i przyjemnie.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: playerator »

Monk pisze:Wrzuciłem też w innym temacie, ale tu też podrzucę, może komuś się przyda, wycinak do kręgów firmy Morn Sun ...
Fajny. Gdzie sprzedają? Za ile monet?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Monk »

mydecor.pl z allegro:
http://allegro.pl/noz-narzedzie-do-wyci ... 45735.html

Mają też zapasowe nożyki na innej aukcji (wycinarka przychodzi z kilkoma zapasowymi też).
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: playerator »

Podziękował. Wycinałeś najmniejsze możliwe kółka? Też było ok?

Wrzucisz przy okazji wrażenia z wycinania w grubszej tekturze takich 2,5 - 3 cm żetonów? Zawsze to lepiej się uczyć na cudzych wydatkach :wink:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Monk »

playerator pisze:Podziękował. Wycinałeś najmniejsze możliwe kółka? Też było ok?

Wrzucisz przy okazji wrażenia z wycinania w grubszej tekturze takich 2,5 - 3 cm żetonów? Zawsze to lepiej się uczyć na cudzych wydatkach :wink:
Zamówiłem dziś tekturę 2mm, jak dojdzie to mogę wrzucić. Żetony ciąłem dziś z grubszego papieru, 3cm, idzie bardzo dobrze (w przeciwieństwie do nożyka Olfy do wycinania okręgów), bo tamte ustrojstwo się ciężko obsługuje.

Myślę, że te 2mm tekturę obsłuży deklarowane bez problemu. Po prostu - wtedy jest potrzebny zapas noży bo szybciej będą schodzić.
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Monk »

Zrobiłem testy. 2mm tektura okazała się za gruba. Zapewne będę musiał z dwóch stron wycinać ją, z już naklejonymi, idealnie spasowanymi żetonami.

Wygląda na to, że 1,5mm byłoby git, bo niewiele brakuje. Tak czy siak sprzęt u mnie zostaje bo tnie się nim bardzo wygodnie.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

seki pisze:
Sir_Yaro pisze:
sqb1978 pisze:W takim razie szukam papier fotograficzny samoprzylepny :) thx
http://mabitech.pl/?153,papier-samoprzy ... 115g-50ark
Czy dobrze widzę, że polecany przez Ciebie papier nie jest już dostępny? Szukałem na stronie i znajduję tylko taki niesamoprzylepny.
Dzwoniłem bo mi sie tez powoli zaczyna kończyć (chyba zacznę kupować całe palety :mrgreen: :mrgreen: ) i będzie dopiero na początku lipca. :(

Sa 3 opcje:
- czekać,
- znaleźć zamiennik gdzie indziej,
- rewers wydrukować na tanim byle jakim papierze, a awers na fotograficznym zwykłym.
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Monk »

Ja ostatnio jadę na papierze lnianym. Kolory gorsze niż fotograficzny, ale przyjemna na palców faktura, miło się miętoli. Kupiłem tez trochę tektur na próbę. Wyszło, że cutter najlepiej tnie 1mm. Mój dom pomału przypomina papierniczy...
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: magole »

Trwa foto relacja z przygotowania mega planszy: 100 cm x 70 cm: https://18xxpl.wordpress.com/2017/06/25 ... worzy-sie/
Awatar użytkownika
Bat man
Posty: 13
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:25

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Bat man »

Super temat :)

Jestem pod wrażeniem ile można samemu zdziałać :)

Na ile wyceniacie Wasze warsztaty?

Przymierzam się do stworzenia prototypu do nauki reguł praktycznie niedostępnego The World Cup Game, którego remake do wydruku znalazłem na BGG.
sopelma
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: sopelma »

Ma ktoś może namiar na jakiś poręczny zaokrąglacz rogów o małym promieniu cięcia. Potrzebuję zaokrąglić małe karty (7CŚ: Pojedynek, Drako, Konfrontacja itp) z promieniem około 2-3mm (chyba Mini Americany). Ewentualnie jakieś pomysły na chałupnicze metody?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Bat man pisze: Na ile wyceniacie Wasze warsztaty?
na ile czego ?
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: magole »

sopelma pisze:Ma ktoś może namiar na jakiś poręczny zaokrąglacz rogów o małym promieniu cięcia. Potrzebuję zaokrąglić małe karty (7CŚ: Pojedynek, Drako, Konfrontacja itp) z promieniem około 2-3mm (chyba Mini Americany). Ewentualnie jakieś pomysły na chałupnicze metody?
Polecam coś takiego, tylko trzeba kupić od jednego z poddostawców (do mnie przyszło bezpośrednio z Japonii): https://www.amazon.com/Sunstar-Kadomaru ... B0076FJ7SS
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: raj »

3mm to i na allegro są, problemem są 2mm są dużo droższe i trudno dostępne https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_ss_i ... ICMQZNI4UN
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: warlock »

Obrazek

Sir_Yaro wydrukowałem Twoją planszę do Zimnej Wojny (w formie maty, na takim gumopodobnym materiale do banerów reklamowych). Generalnie wyszło świetnie (kolory są zbyt mało nasycone w stosunku do wersji elektronicznej, ale trudno, to był pierwszy eksperymentalny druk) - zrobiłeś kawał solidnej roboty ;). Mam póki co tylko kilka uwag:

1. Na mapie konturowej jest Finladia zamiast Finlandia i Grenladia zamiast Grenlandia ;)
2. Tor punktów ZSRR i USA jest odwrócony (to ZSRR powinno być po prawej stronie, a USA po lewej) - ale jak rozumiem nie masz opcji modyfikacji samej grafiki?
3. W opisie DEFCONu powinno być: + Bliskim Wschodzie (odmienione) ;).
4. Na mapie konturowej jest Płn Korea i Płd Korea zamiast Korea Płn i Korea Płd (i tak naprawdę po obu skrótach powinny być kropki ;)).
5. Przy punktacji niektórych regionów 1 wygląda jak I rzymska (chyba, że to po prostu taka czcionka).
Awatar użytkownika
Bat man
Posty: 13
Rejestracja: 22 gru 2012, 19:25

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Bat man »

Sir_Yaro pisze:
Bat man pisze: Na ile wyceniacie Wasze warsztaty?
na ile czego ?
Złotych wkładu
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

warlock pisze: 1. Na mapie konturowej jest Finladia zamiast Finlandia i Grenladia zamiast Grenlandia ;)
2. Tor punktów ZSRR i USA jest odwrócony (to ZSRR powinno być po prawej stronie, a USA po lewej) - ale jak rozumiem nie masz opcji modyfikacji samej grafiki?
3. W opisie DEFCONu powinno być: + Bliskim Wschodzie (odmienione) ;).
4. Na mapie konturowej jest Płn Korea i Płd Korea zamiast Korea Płn i Korea Płd (i tak naprawdę po obu skrótach powinny być kropki ;)).
5. Przy punktacji niektórych regionów 1 wygląda jak I rzymska (chyba, że to po prostu taka czcionka).
Tekst postaram sie dzis poprawić.
Możesz trochę obszerniej wyjaśnić błąd z pkt 3? Nie mam teraz mapy i nie wiem czy potem skojarzę o co lata :)

Tor punktów jest taki jaki dostałem od Konstantina i jest częścią grafiki podkładowej (nie jest warstwą) więc teoretycznie nie da się tego zrobić.
Ale teoria teorią, a praktyka praktyką. Rzuć okiem na bgg. Tam mapa z odwróconym torem jest już od co najmniej tygodnia. Ktoś inny mi na to zwrócił uwagę. Nie jest tak ładnie jakby być mogło ale udało mi się filtrami odwrócić kolory.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Bat man pisze:
Sir_Yaro pisze:
Bat man pisze: Na ile wyceniacie Wasze warsztaty?
na ile czego ?
Złotych wkładu
w sensie ile jest warty sprzet używany do robienia PnP? czy ile sie na wykonane gry wydało?
To pierwsze bardzo ciezko to okreslic bo spora czesc rzeczy/narzedzi jest uniwersalna i nie służy tylko do zabaw z planszowkami. Więc zależy jak i co liczysz - od 500zł do ~3000zł...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 341 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: tomb »

warlock pisze: Sir_Yaro wydrukowałem Twoją planszę do Zimnej Wojny (w formie maty, na takim gumopodobnym materiale do banerów reklamowych). Generalnie wyszło świetnie (kolory są zbyt mało nasycone w stosunku do wersji elektronicznej, ale trudno, to był pierwszy eksperymentalny druk) - zrobiłeś kawał solidnej roboty ;).
To na czym najlepiej wydrukować taką mapę?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

tomb pisze:
warlock pisze: Sir_Yaro wydrukowałem Twoją planszę do Zimnej Wojny (w formie maty, na takim gumopodobnym materiale do banerów reklamowych). Generalnie wyszło świetnie (kolory są zbyt mało nasycone w stosunku do wersji elektronicznej, ale trudno, to był pierwszy eksperymentalny druk) - zrobiłeś kawał solidnej roboty ;).
To na czym najlepiej wydrukować taką mapę?
Zdefiniuj proszę "najlepiej". :D
To zależy od tego co chcesz uzyskać, jakie masz możliwości, jaki budżet, w jakiej formie ma być plansza itp itd.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: warlock »

Co do pkt. 3, obecnie jest tak:

+Europie +Azji +Bliski Wschód
a powinno być
+Europie +Azji +Bliskim Wschodzie

żeby było spójnie ;)

@tomb nie znam się na tym, nie mam pojęcia :D Znajomy zaproponował mi, że wydrukuje to w zaprzyjaźnionym zakładzie na takim materiale ;).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 341 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: tomb »

No właśnie też wcale się na tym nie znam. Widzę, że plik na BGG to goły jpg. Czy wystarczy, że pójdę z nim do punktu druku i powiem, żeby wydrukowali w konkretnym rozmiarze lub żeby podzielili na części i wydrukowali na osobnych kartkach?

Chciałbym po wydruku:
- zachować żywe kolory pliku,
- otrzymać mapę, która będzie leżeć płasko na stole.
Czy da się obie te rzeczy osiągnąć na materiale zwijanym/składanym, bez konieczności cięcia, klejenia itd.?
Budżet - powiedzmy 50 zł.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

tomb pisze:No właśnie też wcale się na tym nie znam. Widzę, że plik na BGG to goły jpg. Czy wystarczy, że pójdę z nim do punktu druku i powiem, żeby wydrukowali w konkretnym rozmiarze lub żeby podzielili na części i wydrukowali na osobnych kartkach?
Powinienes wiedzieć ze plik jest w 300dpi bo jesli ktoś użył by innej wartości to wydruk będzie mniejszy lub większy niż powinien być. Ale 300 dpi to chyba standard.
Chciałbym po wydruku:
- zachować żywe kolory pliku,
Papier fotograficzny, druk offsetowy na dobrym papierze, folia (taka jak robią wydruki do oklejenia samochodów), czasem wydruk na materiale.
- otrzymać mapę, która będzie leżeć płasko na stole.
To chyba najtrudniejsze do spełnienia. Prawie każdą planszę musisz przechowywać w formie złożonej. Więc teoretycznie tylko standardowa plansza na sztywnym kartonie będzie zawsze płaska. Z każdą inną forma będziesz musiał sobie jakoś radzić. Czy to papier zwinięty w rulon, czy wydruk na materiale złożonym w kostkę zawsze coś będzie trzeba zrobić.
Jeśli dopuszczasz coś takiego to chyba każda forma da radę.
Czy da się obie te rzeczy osiągnąć na materiale zwijanym/składanym, bez konieczności cięcia, klejenia itd.?
Jak wyżej. Tylko jeśli planszę byś przechowywał na płasko rozłożoną.

Choć nie! Wydruk na materiale który byłby nawijany na rolkę (zamiast składania w kostkę jak obrus) po rozwinięciu na 99% leżał by od razu idealnie płasko na stole.
Budżet - powiedzmy 50 zł.
W tej cenie chyba wszystko się zmieści po za zamówieniem gotowej składanej planszy i wypalaniem w drewnie laserem.


Jak coś przeoczyłem, o czymś nie pomyślałem to chętnie usłyszę korektę :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: warlock »

@tomb - łap kilka fot: porównanie planszy do III edycji i tej od Sir_Yaro, a także kilka bardziej szczegółowych fotek różnych części planszy (a tak na marginesie, chciałem zauważyć, że moja plansza do III edycji już leży idealnie płasko, wystarczy popieścić trochę wszystkie zgięcia i powyginać je w "drugą stronę" - lekko, ale wciąż zdecydowanie :D). Zdjęcia nie są super ostre, robiłem je telefonem więc wybacz ;).

Sam materiał maty leży płasko, czasem tylko krawędzie się podkręcają bo trzymam ją non-stop zwiniętą (ale wystarczy odwinąć ją w drugą stronę i już jest ok). Na zdjęciu jest lekko podkręcona ;).

Z tego co wiem, byłą drukowana "jak leci", bez jakiegokolwiek skalowania. W dodatku przycięli mi ją na miejscu do idealnych rozmiarów ;).

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

Sir_Yaro pisze:
sqb1978 pisze:W takim razie szukam papier fotograficzny samoprzylepny :) thx
http://mabitech.pl/?153,papier-samoprzy ... 115g-50ark
W opisie wspominają o szybkim schnięciu na drukarce atramentowej.
Czy używałeś tego z drukarką laserową?
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ