planszówka w Polsce czy za granicą ?

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Hatie
Posty: 7
Rejestracja: 05 cze 2016, 14:29

planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: Hatie »

jak w tytule:) jestem nowa tutaj, jeśli ten temat został poruszony prosze mnie skierować na właściwą stronę :)

mam wg mnie dobry pomysł na gre, zastanawiam sie gdzie bardziej sie opłaca ja wydać?

gra jest planszowa oparta na swiecie fantasy (elfy, orki itp) , z kilkoma bossami i jednym głównym finalnym, z 4 krainami które kolejno trzeba przejść, z kartami z przygodami, jest element handlu, zdobywania surowców oraz moga byc elementy rywalizacji/pvp miedzy graczami

to jest oczywiście ogólny zarys, jestem na etapie tworzenia mapy/planszy, pisania tekstów i dopracowuje przeliczenia

nie wiem do kogo zwrócic sie najpierw czy od razu pisac do np. fantasy flight czy bardziej sie opłaci taki np.egmont polska?

acha nie wiem czy to wazne ale całą oprawe graficzna biore na siebie, nie wiem tylko jaka forma jest wymagana czy to leciec od razu na fotoszopie czy może byc to rysowane odręcznie - nie znam technologii jak sie to potem ogarnia :)

jeśli ktos ma jakies doświadczenie, rady itp to bedzie dla mnie bardzo cenne i z góry dziekuje :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: rattkin »

Tak trochę z boku: jak to, kurczę, jest możliwe, że ktoś ma "dobry pomysł na grę" i jest nowy na tym forum?
Hatie
Posty: 7
Rejestracja: 05 cze 2016, 14:29

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: Hatie »

wczoraj znalazłam to forum :) gra najpierw miała byc dla mnie i znajomych bo żadna ze znanych mi gier nie miała tych elementów co chciałam, każdej czegoś brakowało, więc zaczęłam wymyślac własną....a potem za namową pomyslałam ze może by to wydac tylko GDZIE? :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9421
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1440 times
Kontakt:

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: MichalStajszczak »

Hatie pisze:nie wiem czy to wazne ale całą oprawe graficzna biore na siebie
Jeżeli "całą oprawę graficzną" chcesz wziąć na siebie, to najprawdopodobniej sama będziesz musiała wydać tę grę.
Hatie
Posty: 7
Rejestracja: 05 cze 2016, 14:29

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: Hatie »

MichalStajszczak pisze:
Hatie pisze:nie wiem czy to wazne ale całą oprawe graficzna biore na siebie
Jeżeli "całą oprawę graficzną" chcesz wziąć na siebie, to najprawdopodobniej sama będziesz musiała wydać tę grę.
a nie da sie być równoczesnie ilustratorem oraz autorem? skoro samam mam koncepcje jak ma to wyglądać, wymyśliłam grę, potrafię ja dobrze zilustrować to co stoi na przeszkodzie?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9421
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1440 times
Kontakt:

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: MichalStajszczak »

Hatie pisze:skoro samam mam koncepcje jak ma to wyglądać, wymyśliłam grę, potrafię ja dobrze zilustrować to co stoi na przeszkodzie?
Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie. Ale praktyka, szczególnie w przypadku duzych wydawnictw jest taka, że to wydawca decyduje, jak gra będzie ostatecznie wyglądała.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: rastula »

wydaj sobie sam na wspieram.to, ale opis nie jest zbyt zachęcający ( gier o orkach i elfach są setki)... z drugiej strony z jakiegoś powodu są setki gier o elfach i orkach :)...
Hatie
Posty: 7
Rejestracja: 05 cze 2016, 14:29

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: Hatie »

no dobra, ale póki co nikt nie odpowiedział mi na kluczowe pytanie - Polska czy zagranica? gdzie sie bardziej opłaca? ktos cos wie?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: rattkin »

Nigdzie się nie "opłaca", jako autorowi. Jeśli chcesz to zrobić jako "wydawca", sky is the limit.

Zamień raczej pytanie na "kto mi w ogóle na to spojrzy". W Polsce być może Portal i Galakta. A i to pewnie dopiero, jak będziesz mieć sprawnie funkcjonujący, estetyczny prototyp i coś świeżego. "O orkach i elfach" to kwintesencja nieświeżego.

Wydawcy premiują też tych, którzy znają rynek i umieją coś znaleźć sami. Np. to - http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... ?f=5&t=417 lub to http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,238 ... torow.html lub to http://galakta.pl/kontakt-2/dla-autorow ... rcow-gier/
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: rastula »

Chyba logiczne że gra "angielska" ma szerszy target niż "polska" - z drugiej strony nakłady na promocję międzynarodową są większe niż na rynek polski ...z trzeciej gra "angielska" nie sprzeda się na największym rynku planszówkowymw Europie czyli Niemczech.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: sqb1978 »

Opłacać lub nie to się będzie raczej wydawnictwu ;) Wiadomo, że rynek globalny jest większy, więc pytanie jest czysto retoryczne, ale zupełnie nie Ty je powinnaś zadać.

Odezwij się do kilku wydawnictw (http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =5&t=22074) i przedstaw GRYWALNY prototyp gry. Na pewno dostaniesz feedback, po którym będziesz wiedzieć na czym stoisz.
Wydanie gry przez człowieka "z ulicy" to nie jest łatwa sprawa. Nie masz znanej marki, która weryfikowałaby Cię na rynku. Dla wydawnictwa to spora inwestycja (testy, marketing, produkcja, logistyka itd) a na pewno większość z nich ma w czym wybierać, dlatego nie licz na to, że będą się przerzucać ofertami.
Jeśli masz wystarczająco dużo samozaparcia i chęci to polecam spróbować. Kto wie, może pojawi się kolejne polskie nazwisko w świecie projektantów dobrych planszówek - czego Tobie i nam wszystkim życzę :)
Hatie
Posty: 7
Rejestracja: 05 cze 2016, 14:29

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: Hatie »

dziekuje za linki - bardzo mi sie przydadzą, o kontakcie z wydawnictwami sama myslałam, zastanawiam sie tylko czy warto do tych Polskich, czy lepiej zrobić wersje angielska i rozesłac do tych wiekszych wydawnict zapytaniem...imo angielski jest miedzynarodowy, nawet niemcy sobie poradza w fazie wstępnej, a tłumaczenie mozna zrobić co za problem :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: rattkin »

Radziłbym jednakowoż skupić się na grze najpierw :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: rastula »

a tak na marginesie, czy jakikolwiek z tego typu projektów ( będą orki i krainy, i statystyki, handlowanie...itp,itd) zgłaszanych licznie na forum wszedł kiedyś do produkcji? :)


bo ja nie zauważyłem...( i jakoś mnie to nie dziwi)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9421
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1440 times
Kontakt:

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: MichalStajszczak »

Wydaje mi się, że pytanie "czy grę wydać w Polsce czy za granicą" stawiasz za wcześnie, bo na razie gry jeszcze nie masz. Masz na razie pomysł na grę. I to chyba bardziej na fabułę, niż na mechanikę. Jaki wpływ na to, co teraz przy tej grze robisz, będzie miał kraj wydania?
Hatie
Posty: 7
Rejestracja: 05 cze 2016, 14:29

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: Hatie »

rastula pisze:a tak na marginesie, czy jakikolwiek z tego typu projektów ( będą orki i krainy, i statystyki, handlowanie...itp,itd) zgłaszanych licznie na forum wszedł kiedyś do produkcji? :)


bo ja nie zauważyłem...( i jakoś mnie to nie dziwi)
<----magia i miecz - przykład - sa postaci fantsy, sa statystyki, handel i inne bardziej skomplikowane rzeczy - wyszło nawe kilka dodatków - ale dzieki za wstepne torpedowanie pomysłu :)
MichalStajszczak pisze:Wydaje mi się, że pytanie "czy grę wydać w Polsce czy za granicą" stawiasz za wcześnie, bo na razie gry jeszcze nie masz. Masz na razie pomysł na grę. I to chyba bardziej na fabułę, niż na mechanikę. Jaki wpływ na to, co teraz przy tej grze robisz, będzie miał kraj wydania?
<---jestem na etapie tworzenia mapy/planszy, pisania tekstów i dopracowuje przeliczenia gra bedzie grywalna - prototyp w zasadzie na dniach - kwestia przepisania z brudnopisu i doszlifowanie :) na to co TERAZ robię kraj niema wplywu, ale chciałabym wiedzieć gdzie opłaca sie uderzyc najpierw.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9421
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1440 times
Kontakt:

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: MichalStajszczak »

Hatie pisze:-jestem na etapie tworzenia mapy/planszy, pisania tekstów i dopracowuje przeliczenia gra bedzie grywalna - prototyp w zasadzie na dniach - kwestia przepisania z brudnopisu i doszlifowanie na to co TERAZ robię kraj niema wplywu, ale chciałabym wiedzieć gdzie opłaca sie uderzyc najpierw.
Otóz na tę chwilę nie masz gdzie uderzać. Twoja deklaracja "gra będzie grywalna" jest tylko Twoją deklaracją. Zanim podejmiesz działania, mające na celu wydanie gry, musisz sprawdzić, czy gra działa. A właściwie powinnaś dać grę do sprawdzenia osobom, które się na grach znają, bo Twoja opinia nie może być obiektywna. Dopóki nie przetestujesz mechaniki, nie ma sensu np. tworzenie grafiki kart, bo może się okazać, że połowę tych kart będziesz musiała wyrzucić.
Hatie
Posty: 7
Rejestracja: 05 cze 2016, 14:29

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: Hatie »

Słuchajcie, prosiłam o odpowiedź na jedno tytułowe pytanie bo tego jednego nie mogę nigdzie zlokalizować. Wiem ze pytanie wybiega nieco w przyszłość, nie mniej jednak wolałabym znac na nie odpowiedź. wszystko. liczyłam na konkretne odpowiedzi ludzi którzy cos gdzies wydali tutaj lub za granicą.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: rattkin »

Wydawać to się najbardziej opłaca w Chinach. Blisko do drukarni i odpada koszt transportu morskiego.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: rastula »

magia i miecz....a to wszystko jasne :)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: planszówka w Polsce czy za granicą ?

Post autor: asiok »

Hatie pisze:Słuchajcie, prosiłam o odpowiedź na jedno tytułowe pytanie bo tego jednego nie mogę nigdzie zlokalizować. Wiem ze pytanie wybiega nieco w przyszłość, nie mniej jednak wolałabym znac na nie odpowiedź. wszystko. liczyłam na konkretne odpowiedzi ludzi którzy cos gdzies wydali tutaj lub za granicą.

Za granicą jest większy rynek więc i potencjalny zysk jest większy.
Gry wydawane na kickstarterze zarobiły więcej pieniędzy niż gry wydane na wspieram.to.
ODPOWIEDZ