Mam GENIALNY pomysł na grę

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: Leszy2 »

Ale z racji tego, że absolutnie nie mam ani doświadczenia, ani umiejętności w tworzeniu gier, ani nawet czasu i cierpliwości, prezentuję go tutaj, licząc w swojej naiwności, że jeśli ktoś z branży to podchwyci i nada sprawie bieg to ostatecznie moje nazwisko znajdzie się na okładce w podziękowaniach, a gratisowy egzemplarz na mojej półce. :)
Otóż pomysł jest genialny gdyż…! Tematyka gry traktuje o… tworzeniu gier planszowych!
(mam nadzieję, że się tutaj nie zbłaźniłem teraz?)
A więc mamy: projektantów, grafików, korektorów, testerów, recenzentów, blogerów, marketingowców i sprzedawców. Mamy: wydawnictwa, drukarnie, sklepy, crowdfunding, konwenty, targi, fora dyskusyjne i rankingi. Mamy wykonanie, grywalność, losowość, mózgożerność, miodność i przejrzystość instrukcji. Mamy tematyki, targety, przedziały wiekowe, czasy trwania i ceny. W końcu mamy same gry: karcianki, planszówki, rpegi i bitewniaki, a do nich reedycje, dodatki i wydania kolekcjonerskie. A do nich pionki, plansze, karty, hexy, kości, kafle, figurki i woreczki strunowe. Wystarczy to wszystko połączyć jakąś sprytną mechaniką…
Najlepsze w tym pomyśle jest to, że jeśli udałoby się uzyskać zgodę kogo trzeba (a myślę, że jest to do załatwienia) to gry w grze byłyby odpowiednikami tych prawdziwych, na przykład karta Agricoli, Dominiona czy Pędzących żółwi. Można by użyć prawdziwych nazwisk twórców czy recenzentów. Prawdziwych nazw wydawnictw, targów czy sklepów internetowych. Być może fachowcy ostudzą mój zapał, ale wydaje mi się, że taka chodzącą reklama branży, nie miałaby kłopotu ze zdobyciem finansowania i byłby to niezły samograj. To wszystko co mam. I daję wam to.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: BartP »

Ojej, może kto inny się wysili i wytłumaczy, bo mi się nie chce, ale generalnie projektant gry wymyśla to:
Leszy2 pisze:Wystarczy to wszystko połączyć jakąś sprytną mechaniką….
A to, co ty opisałeś, z reguły robi wydawca. Nie widzę tu nic genialnego niestety, mechanizmy gry to właśnie trudna część, a nie tematyka. BTW, była gra o grach, ściślej mówiąc o kupowaniu ich na targach: ESSEN The Game: SPIEL'13.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: zakwas »

Wpadłem na ten temat, z zarysem mechaniki nawet, kilka lat temu. ;)
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: Cin »

Leszy2 pisze:Mam GENIALNY pomysł na grę
W zasadzie wszystko się zgadza. Z dwoma wyjątkami - nie jest genialny i nie ma w nim nic o grze :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: rattkin »

BartP pisze:BTW, była gra o grach, ściślej mówiąc o kupowaniu ich na targach: ESSEN The Game: SPIEL'13.
A rok później, po prostu ESSEN - https://boardgamegeek.com/boardgame/157014/essen
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: BartP »

Ta druga była o prowadzeniu swojego stoiska na targach, trochę inny jednak temat.
ceville
Posty: 187
Rejestracja: 22 sty 2013, 19:00
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: ceville »

Bardzo fajny temat, ktoś sobie opisał jak wygląda rynek planszówkowy. Dziękujemy za tą wiedzę ;)
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: myszor »

Nie przejmuj się tymi zgryźliwymi docinkami, tylko startuj już kampanię na Kickstarterze!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: misioooo »

Było, stary kotlet... W Euphorii jeden z artefaktów przedstawia grę planszową - Viticulture :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: rattkin »

W Castles of Mad King Ludwig w niektórych salach leży pudełko z Suburbią i chyba z Werewolfem.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: kwiatosz »

W Agricoli leżą na stole Fasolki i coś jeszcze.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: bukimi »

A tak serio, bo pewnie na poważnych odpowiedziach Ci zależy najbardziej - to do mechaniki dopasowujesz ewentualnie tematykę i klimat, bardzo rzadko na odwrót. Mogę chcieć grę o małpach w kosmosie, ale to jest tak jakbym powiedział, że chcę napisać powieść o wojnie z piaskowymi rekinami.
Jeśli nie masz jeszcze pojęcia czy tworzysz karciankę, czy bitewniak, kooperację czy strategię, to jeszcze dłuuga droga przez Tobą. Możesz zacząć od poradnika przyklejonego do tego działu forum ;) http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =5&t=16786
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: Curiosity »

bukimi pisze:to do mechaniki dopasowujesz ewentualnie tematykę i klimat, bardzo rzadko na odwrót.
Niech zgadnę - grywasz tylko w suche jak wiór euro?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: Leszy2 »

bukimi pisze: to do mechaniki dopasowujesz ewentualnie tematykę i klimat, bardzo rzadko na odwrót.
Sedno pomysłu jest w tematyce, a nie w mechanice. Z pewnością gry, o których wspomnieli koledzy dotyczące targów w Essen (nie wiedziałem o ich istnieniu, inaczej bym się nie wygłupiał), najpierw miały temat, a potem mechanikę. Czy naprawdę sądzisz, że takie gry jak "Wojna o pierścień", "Gra o tron" albo "Wiedźmin" były najpierw mechanikami, do których dopasowywano tematy?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: BartP »

Oczywiście prawdą nie jest, że gra powstaje zawsze od strony mechanizmów. Ale też raczej nie ma sytuacji, że do wydawnictwa przychodzi człowiek i mówi, że ma pomysł na grę w świecie Westeros. Wiecie, będą intrygi i różne rody i taka kolorowa mapa Westeros i dzicy będą atakować. No, trzeba tylko jakąś mechanikę do tego dodać ;].
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: Leszy2 »

BartP pisze:Oczywiście prawdą nie jest, że gra powstaje zawsze od strony mechanizmów. Ale też raczej nie ma sytuacji, że do wydawnictwa przychodzi człowiek i mówi, że ma pomysł na grę w świecie Westeros. Wiecie, będą intrygi i różne rody i taka kolorowa mapa Westeros i dzicy będą atakować. No, trzeba tylko jakąś mechanikę do tego dodać ;].
Ale ja nie przychodzę do wydawnictwa.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: rattkin »

BartP pisze:Oczywiście prawdą nie jest, że gra powstaje zawsze od strony mechanizmów. Ale też raczej nie ma sytuacji, że do wydawnictwa przychodzi człowiek i mówi, że ma pomysł na grę w świecie Westeros. Wiecie, będą intrygi i różne rody i taka kolorowa mapa Westeros i dzicy będą atakować. No, trzeba tylko jakąś mechanikę do tego dodać ;].
A właśnie że tak jest, a przynajmniej tak bywa. W FFG uzyskują licencję na dane IP i potem wymyślają grę wokół tego. Dzisiaj to dobry temat i/lub wykonanie (komponenty / artwork) sprzedają grę (vide Santorini, Domek, itd.).
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: BartP »

rattkin, zgadzam się, ale ja nie napisałem, że gry nie powstają wokół pomysłów. Mówię, że nie jest żadną sztuką zaproponować temat gry (sztuką jest ew. zdobyć prawa do własności intelektualnej). A tak się rozpoczął ów wątek.
Poza tym przykłady, które podałeś, są trochę oderwane od poprzedniego zdania. Wiem, czemu. Chciałeś pokazać, że wykonanie / temat się liczą. To też - mam nadzieję - wiadomo, ale śmiesznie wyszło to zestawienie, bo przecież w przypadku choćby Santorini najpierw był mechanizm ;].
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: rattkin »

Najpierw był mechanizm, ale w obłędnej ilości sprzedały go komponenty.

Oczywiście zgadzam się, że nie sztuka zaproponować temat.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: bukimi »

Nie napisałem, że mechanika zawsze jest pierwsza i jedyna. Na pewno dodałem też, że czasem grę tworzy się rozpoczynając od tematu.
Jak wspomnieli przedmówcy, po prostu tematyka to za mało. Wracając do wcześniej wymienionych przykładów, jak Wiedźmin, czy Gra o tron - czy chęć stworzenia gry umieszczonej w świecie danej powieści czyni ze mnie dobrego lub pomysłowego twórcę?
Osobiście uważam też, że w końcowym rozrachunku to mechanika wygrywa. Nie jestem upartym euro-sucharzystą, ale jeśli gra jest zwyczajnie kiepska, to nie ma dla mnie znaczenia czy jest o Wiedźminie czy o Gwiezdnych Wojnach, nawet jeśli lubię dane uniwersum.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
chantelle
Posty: 84
Rejestracja: 27 wrz 2014, 22:55

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: chantelle »

Często to właśnie temat sprzedaje grę a nie mechanika, przykładowo Monopoly "Gra o tron" ;)
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: genek »

ale monopoly ma dobrą mechanikę (jak na grę dla niedzielnych graczy) i jest rozpoznawalne
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: ariser »

Rzut kością determinujący absolutnie wszystko w grze to 'dobra mechanika'? Litości... Fajna gra dla niedzielnych graczy to np. TTR Europa. Przepraszam za offtop. :)
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Czerniczka
Posty: 51
Rejestracja: 26 lut 2016, 15:42

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: Czerniczka »

ariser pisze:Rzut kością determinujący absolutnie wszystko w grze to 'dobra mechanika'? Litości...
Ale Genek dodał, dla kogo ta mechanika jest dobra ;) Dla kogoś, kto gra bardzo rzadko i nie ma większego pojęcia w temacie planszówek, Monopoly jest niezłą grą. Sama zresztą bym pograła, chociaż znam tyle innych tytułów.

W temacie: zgadzam się, że to nie sztuka znaleźć dobry temat na grę, ale sztuką jest takie dopasowanie mechaniki, żeby ostateczny twór był rozsądny i trzymał się kupy. Z niektórych rozwiązań fabularnych na pewno trzeba będzie zrezygnować po drodze.
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Mam GENIALNY pomysł na grę

Post autor: vcrproszek »

Osobiście uważam, że z niżej wymienionych powodów
Leszy2 pisze:Ale z racji tego, że absolutnie nie mam ani doświadczenia, ani umiejętności w tworzeniu gier, ani nawet czasu i cierpliwości
Poniższe nigdy nie nastąpi:
Leszy2 pisze:.. to ostatecznie moje nazwisko znajdzie się na okładce w podziękowaniach, a gratisowy egzemplarz na mojej półce. :)
Samo się nic nie dzieje. W rzeczywistym świecie, z reguły jeśli wpadłeś na pomysł, to ktoś inny już go zrealizował i to 2 razy lepiej niż "Ty" go wymyśliłeś ;)
Dzisiaj nawet nowatorskie pomysły ( a Twój nim nie jest) bardzo często nie przebijają się do większego grona odbiorców, bez pomocy bezwzględnej machiny marketingowej.
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
ODPOWIEDZ