Laminowanie - heksy

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
mplit
Posty: 10
Rejestracja: 15 sty 2011, 20:46

Laminowanie - heksy

Post autor: mplit »

Pracuję nad grą i mam pytanie. Przygotowałem heksy na grubej tekturze introligatorskiej 3mm. Na którą nakleiłem wydrukowany na drukarce laserowej rysunek. Trochę się boję że w ramach używania hesky stracą dzisiejszą jakość. Czy ktoś ma doświadczenie z laminowaniem hesków? Jeżeli tak co mógłby poradzić.

Pozdrawiam,

Michał
Awatar użytkownika
CleverSteps
Posty: 23
Rejestracja: 07 paź 2015, 15:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Laminowanie - heksy

Post autor: CleverSteps »

Moim zdaniem tektura jest zbyt gruba. Odpowiednią sztywność i tak powinien robić klej między nią, a papierem zadrukowanym. Ciężko będzie coś tak grubego zalaminować, przynajmniej w foliach koszulkowych.
Myślę, że najlepiej sprawdzi się zwykła taśma klejąca bezbarwna, ale jeśli hexy mają więcej niż 50mm przekątnej to trudno będzie taką taśmę namierzyć. No i taki system lepiej wychodzi, gdy się taśmę nakleja przed wycięciem.

Ale i tak bym się zbytnio nie przejmował, jeśli to prototyp. Zanim heksy się powycierają i tak znajdziesz powód do zrobienia ich od nowa:)


PS: najgrubsza tektura na jakiej robiłem prototypy to 2,4mm i był duży problem nie z trwałością rysunku a samym rozwarstwianiem się kartonu. Polecam zabezpieczyć kanty mocno rozcieńczonym klejem introligatorskim, albo chociaż bezbarwnym lakierem do paznokci. Bo jak papier zacznie się rozklejać to nawet nie zdążysz zauważyć jak całe elementy będą do wyrzucenia.
PawelKarolak
Posty: 143
Rejestracja: 24 sty 2016, 15:25

Re: Laminowanie - heksy

Post autor: PawelKarolak »

Ja pozbierałem stare zeszyty i wydarłem kartki a okładki wykorzystam do robienia plansz ;-)
Co do wzmocnienia to chyba trzeba okelić na około.
A może by tak zastosować lakier?
Paweł Karolak
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Laminowanie - heksy

Post autor: Jarzynek »

Są różnego rodzaju przezroczyste folie samoprzylepne. Z powodzeniem wykorzystywałem samoprzylepne okładki na zeszyt w rulonie.
Pozdrawiam
lukasz88
Posty: 59
Rejestracja: 23 lip 2014, 10:59
Lokalizacja: Kraków

Re: Laminowanie - heksy

Post autor: lukasz88 »

Kup sobie laminator za 70 zl na allegro. Dobry papier fotograficzny samoprzylepny. I samoprzylepna folie do laminowania najlepiej matową. Naklej na wydruk folię, przepusc przez laminator i potem naklej calosc na tekture 2 mm. Ja tak powiekszylem heksy do Twilight Imperium i wszystko wyglada rewelacyjnie. I Wszystko sie dobrze trzyma. Przezroczyste folie samoprzylepne za bardzo odbijają światło i pod pewnym kątem są po prostu oczoj..bne :)
PawelKarolak
Posty: 143
Rejestracja: 24 sty 2016, 15:25

Re: Laminowanie - heksy

Post autor: PawelKarolak »

lukasz88 pisze:Kup sobie laminator za 70 zl na allegro. Dobry papier fotograficzny samoprzylepny. I samoprzylepna folie do laminowania najlepiej matową. Naklej na wydruk folię, przepusc przez laminator i potem naklej calosc na tekture 2 mm. Ja tak powiekszylem heksy do Twilight Imperium i wszystko wyglada rewelacyjnie. I Wszystko sie dobrze trzyma. Przezroczyste folie samoprzylepne za bardzo odbijają światło i pod pewnym kątem są po prostu oczoj..bne :)
Lud żąda dowodów :D
Zdjęcia bitte :)
Paweł Karolak
Marz
Posty: 6
Rejestracja: 29 mar 2016, 22:42

Re: Laminowanie - heksy

Post autor: Marz »

A nie lepiej kupić lakier do modeli czy decoupage, w sprayu lub nanoszony pędzlem, i nałożyć grubą warstwę?
Wyjdzie może 15-20zł a na domowy prototyp jak najbardziej wýstarczy. Robiłem w ten sposób tematyczne podkładki do napojów i wytrzymały póki co 3 lata skroplonej wody na szkle i oblewania różnymi napojami.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1644
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Laminowanie - heksy

Post autor: Sir_Yaro »

mplit miałem identyczny problem.
Rozwiązałem go w 2 grach na 2 różne sposoby.

W jednej przed wycięciem heksów nakleiłem ja warstwę wydruków folię przeźroczystą Oracal 641-000. Sugeruję spróbować najpierw mat bo ja użyłem błyszczącej i nie jestem specjalnie zadowolony tego pobłysku.

W drugiej pociągnąłem planszetki 2 warstwami werniksu. Smród werniksu utrzymywał się w pudełku z miesiąc (w porównaniu do lakierów zapach werniksu to perfum). Ale efekt wizualny jest znacznie lepszy niż przy folii. Kolory są znacznie bardziej nasycone i wyraźne w porównaniu do tego co było przed lakierowaniem. I nie jest to subtelna różnica tylko bardzo wyraźna.

W obu przypadkach zabezpieczenie działa równie dobrze. Przy czym folia jest na pewno szybsza w aplikacji, nie trzeba czekać aż wyschnie i przestanie śmierdzieć.
Natomiast jeśli nie umie się naklejać dużych "naklejek" to łatwo ją źle nałożyć i efekt będzie paskudny albo zupełnie zniszczy się wydruki - bo odkleić się jej przeważnie już nie da.
lukasz88
Posty: 59
Rejestracja: 23 lip 2014, 10:59
Lokalizacja: Kraków

Re: Laminowanie - heksy

Post autor: lukasz88 »

PawelKarolak pisze:
lukasz88 pisze:Kup sobie laminator za 70 zl na allegro. Dobry papier fotograficzny samoprzylepny. I samoprzylepna folie do laminowania najlepiej matową. Naklej na wydruk folię, przepusc przez laminator i potem naklej calosc na tekture 2 mm. Ja tak powiekszylem heksy do Twilight Imperium i wszystko wyglada rewelacyjnie. I Wszystko sie dobrze trzyma. Przezroczyste folie samoprzylepne za bardzo odbijają światło i pod pewnym kątem są po prostu oczoj..bne :)
Lud żąda dowodów :D
Zdjęcia bitte :)
tu mam powiększone i zalaminowane heksy do Twilight Imperium. Gramy regularnie i wcale się nie niszczą. Oczywiscie te bardziej szare heksy wygladaja juz normalnie. Mialem inny skan wtedy
Obrazek
ODPOWIEDZ