Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
ignatus
Posty: 291
Rejestracja: 24 wrz 2012, 11:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: ignatus »

^

A jak myślisz :roll:
Początkujący weteran
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: BartP »

Skoro tego nie wiesz, to obawiam się, że jest milion innych dość podstawowych rzeczy, których możesz nie wiedzieć, a które są kluczowe przy produkcji, dystrybucji, sprzedaży. Lepiej pokaż grę wydawnictwom, a sam się w to nie baw. Chyba że naprawdę wiesz co i jak... no ale nie wiesz ;].
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Brylantino »

Koledzy się nie znają i ich nie słuchaj. Zawsze możesz wydrukować grę w domu, pakować w pudełka od butów i sprzedawać na jakimś bazarze spod lady.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: lacki2000 »

kurna chata, trzy boty pod rząd to już lekka przesada... (zakładam, że Brylantino nie jest botem ;) )
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
karter
Posty: 1
Rejestracja: 25 lip 2014, 17:10

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: karter »

No to jak ktos chce zajac sie tworzeniem planszowki niech skorzysta z takiego projektu ktory wsparlem. Ten planszowka, do tego jaka fajna :) Warto wesprzec projekt. Nie jest to pomysł czy idea lecz dzieło czteroletniej pracy całego sztabu ludzi, którze oddali temu cały swój wolny czas i serce. Projekt wyhaczylem na https://wspieram.to/wedrowcy Za wsparcie dobre gadżety dają ;)
Marz Jagelsdorf
Posty: 13
Rejestracja: 24 paź 2014, 21:32

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Marz Jagelsdorf »

Ja mam pewne pytanie dotyczące crowdfundigu, konkretniej porównania polskiej i angielskiej sceny.
Czy wam też wydaje się, że koszta/cele planszówek na polak potrafi czy wspieram to są mocno zaniżone? Niektóre zasponsorowane gry mie wały cele rzędu 10 tys. złotych, kiedy na np. Kickstarterze znaczna większość celuje nawet w 20-30 tys dolarów. Nie wspominając już o tym, że wedle moich szacunków koszty wyprodukowania jednej sztuki w miarę porządnej gry kosztuje 30-40 zł. Spielmaterial.de zdaje się potwierdzać moją wycenę- piszą o 8-15 euro (przy nakładzie 1000 sztuk).
Nie przeprowadziłem oczywiście żadnych analiz, to tylko moje subiektywne odczucie, ale i tak pytam się- też to widzicie? Czemu tak się dzieje?
Mniejszy rynek, słabsza kultura crowdfundigu zmusza do niższych celów by dostać choć część pieniędzy? Jakieś specjalne oferty producentów o których nie wiem? A może zwyczajnie nie mam racji i wyciągam wnioski po rzucie okiem na zakładkę "gry" na różnych stronach?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: yosz »

wedle moich szacunków koszty wyprodukowania jednej sztuki w miarę porządnej gry kosztuje 30-40 zł. Spielmaterial.de zdaje się potwierdzać moją wycenę- piszą o 8-15 euro (przy nakładzie 1000 sztuk).
Koszt planszówki to nie tylko drewniane pionki i wydrukowanie kart. To bardzo wysokie koszty przygotowania grafik, złożenia instrukcji itp. A designerzy planszówek też biorą swoje procenty (chociaż najczęściej od tego co się już sprzedało)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Marz Jagelsdorf
Posty: 13
Rejestracja: 24 paź 2014, 21:32

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Marz Jagelsdorf »

Tak, wiem. cena którą oszacowałem to miały być oczywiście czyste koszty produkcji.
Fakt ten pominąłem, bo większość gier na tych portalach jest już pod kątem artystycznym i testowym gotowa.

A tak czy inaczej pogłębia to mój punkt, bo jeśli by doliczyć do tych budżetów jeszcze koszty grafików, marketingu, dystrybucji itp. to wydają się one jeszcze bardziej nierealne.
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: SaszaPL »

A może mają już jakiś tam wkład własny? Kampanie społecznościowe traktują jako dodatek, dzieki któremu wypromują i wyprodukują więcej towaru a tym samym trafią do większej rzeszy potencjalnych odbiorców swojego produktu?

Osobiście stawiałbym pod znakiem zapytania sens rozpoczynania kampanii całkowicie bez wkładu własnego... (albo chociaż widoków na jakichś sponsorów/dużych kontrachentów).
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Adalbertus123 »

Czy jeśli chcę swoją planszówkę wydać przez wydawnictwo powinienem mieć do niej gotową szatę graficzną, czy też zajmuje się tym już wydawnictwo, któremu sprzedałem grę?
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: BartP »

Raczej zajmuje się tym wydawnictwo.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: kwiatosz »

Co więcej wydawnictwo może chcieć zmienić grafiki nawet jeżeli dostarczysz całkiem dobre - raczej nie ma sensu się w to angażować przed wyslaniem prototypu i porozumieniem się z wydawnictwem.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
hermess12
Posty: 3
Rejestracja: 30 wrz 2015, 12:00

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: hermess12 »

Mam kilka pomysłów, ale jeszcze brak funduszy na realizacje. Ktoś wydał i ile go to kosztowało? z góry dzięki za odp
Awatar użytkownika
Mustafa
Posty: 537
Rejestracja: 31 gru 2007, 12:21
Lokalizacja: Szkocja

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Mustafa »

hermess12 pisze:Mam kilka pomysłów, ale jeszcze brak funduszy na realizacje. Ktoś wydał i ile go to kosztowało? z góry dzięki za odp
Nic nie kosztuje, idziesz do wydawcy pokazujesz skonczony prototyp z instrukcja. Czekasz 3-6 miesiacy na odzew wydawnictwa, czasami szybciej w zaleznosci od jakosci produktu. Jezeli sie spodoba i gra bedzie sie miescic w budzecie, to mozesz liczyc na rozpoczecie powazniejszych rozmow, klimat, grafiki, wynagrodzenia.
Monsoon Group Rulez

A.J.Mustafa
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Nataniel »

Batalion pisze:Umowę podpisuje się już na samym początku, tzw. NDA. Jak tego nie będziesz miał to wydawnictwo może Cię olać i samemu stworzyć grę w oparciu o Twój pomysł i nic z tego nie będziesz miał.
Jeżeli przyjdziesz do jakiegokolwiek wydawnictwa z żądaniem podpisania NDA, to zostaniesz co najwyżej wyśmiany.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
matczarny
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2016, 23:45

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: matczarny »

Witam,
zauważyłem, że na forum jest sporo osób posiadających bardzo dużą wiedzę w temacie gier planszowych/karcianych, dlatego chciałbym prosić o kilka rad.

Przygotowuję właśnie prostą grę karcianą którą chciałbym wydać. Chciałbym tego dokonać na własną rękę bez pomocy wydawnictwa. Mam już przygotowane grafiki i pracuję nad projektem pudełka i tu pytanie pierwsze. Co poza nazwą, kodem kreskowym, i oznaczeniem dozwolone od lat 3 MUSI znaleźć się na pudełku?

Mam już oferty z drukarni, oraz pewien budżet na wydruk gry chciałbym jednak go powiększyć oferując grę na portalu crowdfundingowym. Może jest ktoś kto posiada doświadczenie w tym temacie? Jak najskuteczniej prowadzić taką kampanie? Czy i co po za grą oferować (kubki/koszuli z grafikami z gry)? Gdzie nagłaśniać akcję? Do kogo się zwrócić po ewentualne wsparcie/patronat?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc:)
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: genek »

wydaje mi sie, ze nie na wszystkich grach znajduje sie kod kreskowy, ale w każdym razie przydała by sie informacja o czasie gry i liczbie graczy, no i zwykle na pudełku są dane wydawnictwa
i chodzi ci o prawne nakazy? bo jeśli tak to chyba do gier może ich nie być, ale pewnie coś dało by się wyciagnąć z zabawkowych uregulowań
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: MichalStajszczak »

genek pisze:wydaje mi sie, ze nie na wszystkich grach znajduje sie kod kreskowy
Teoretycznie kodu kreskowego może nie być, ale utrudnia to dystrybucję, bo niektóre sklepy towaru bez kodu nie wezmą
matczarny
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2016, 23:45

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: matczarny »

Wydaje mi się, że kod kreskowy nie musi być, ale może okazać się przydatny.
Chodziło mi przede wszystkim czy są jakieś znaki które bezwzględnie muszą znaleźć się na opakowaniu.

Czyli na opakowaniu powinny się znaleźć:
- nazwa i ewentualnie krótki opis gry,
- informacja o wydawcy,
- kod kreskowy,
- informacje o grze czas/liczba graczy,
- informacja o min wieku graczy,

Jeśli ktoś ma pomysł co jeszcze może się znaleźć proszę o informację.

Czy macie jakieś porady co do crowdfundingu?
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: genek »

MichalStajszczak pisze:
genek pisze:wydaje mi sie, ze nie na wszystkich grach znajduje sie kod kreskowy
Teoretycznie kodu kreskowego może nie być, ale utrudnia to dystrybucję, bo niektóre sklepy towaru bez kodu nie wezmą
jako, że matczarny chce to sam wydać to domyslam sie, że to nie jakiś tytuł dla każdego typu splendor, kolejka itp, więc pewnie na empik nie ma co liczyć, ale dodanie kodu nie zaszkodzi
to co wymieniłeś chyba starczy, zwykle na pudełkach nic więcej nie ma, choć np na opakowaniu exoplanets jest spis elementów z rysunkiem/zdjęciem
PawelKarolak
Posty: 143
Rejestracja: 24 sty 2016, 15:25

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: PawelKarolak »

No dobra... A co dalej z crowdfoundingiem?
Jak to później wydać np. na wspieram.to?
Jak to przebiega? Ktoś może się podzielić tą wiedzą?
Paweł Karolak
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: misioooo »

Najpierw dowiedz się ile będzie kosztował druk, pudełka, wysyłki etc w planowanym nakładzie... No i terminy realizacji przez drukarnie/fabryki.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Klimek
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2016, 15:47

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Klimek »

Moja gra polega na prowadzeniu przez graczy swojej drużyny piłkarskiej.W grę może grać dowolna liczba graczy. Przy czym gracze grają z coraz to lepszymi zespołami europejskimi lub między sobą.Gre rozpoczynamy z zerowym poziomem talentów swoich zawodników i gramy z zespołami o niskim poziomie talentów zawodników.To sprawia że prawdobodobieństwo wygrani lub przegrania meczu jest zbliżona.Gracze w zamian za grane mecze dostawają pieniądze i ulepszają swoją drużynę coraz to lepszymi zawodnikami co sprawia że mogą wygrać z silniejszymi drużynami.Aż w końcu gracz który wygra z najsilniejszą dróżyną umieszczoną na planszy wygra gre.Mecze rozgrywamy na boisku które podzieliłem na dziwięć pól, na których można umieścić dziwięciu zawodników nie zminiających swojej pozycji, dzieśąty zawodnik tak zwany gwiazdor będzie mógł się przemieszczać.Prwdobobieństwo wygrania meczu zależy od stratgi gracza,talentów jego zawodników oraz kart losowych meczu które są jednocześni czasem gry meczu.Piłka może być przekazana na inną pozycję lub utracona na dwa sposoby.Pierwszy sposób zależy od talentów zawodnika stojącego na danej pozycji który jest przy piłce i kart losowych.Drugi sposób to przez podanie o którym decyduje żut kostką.Gracz sam decyduje który sposób wybrać.Natomiast zdobywane gole zależą od talentów napastnika i bramkaża oraz rzutu kostka.Jeżeli mój pomysł jest czegoś wart prosił bym o kontakt.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 74 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: TuReK »

Niech ktoś zbanuje tego spamera
Z pustego i Saruman nie naleje
zlomek
Posty: 8
Rejestracja: 30 cze 2016, 19:34

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: zlomek »

Szczerze? Samo wydanie gry nie spowoduje, że ktoś będzie chciał ją kupić, do tego potrzeba grafika i dystrybutora ;) Jak już się ma te dwie osoby jest spoko. Co do wspierania przez fanów wątpię, żeby uzbierało się ponad 2000 zł :P
ODPOWIEDZ