DSJ - Dice Ski Jumping

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Panczo
Posty: 56
Rejestracja: 29 sty 2016, 15:26
Lokalizacja: Very Dark Place

DSJ - Dice Ski Jumping

Post autor: Panczo »

Spoiler:
cześć wszystkim użytkownikom.

chciałbym podzielić się z wami moją nową grą planszową i postaram się zrobić to zwięźle i zrozumiale.
Nie jest to gra dla najmłodszych dzieci, bo jest trochę kombinowania. Nie jest to też żaden mózgożerca. Tytuł raczej familijny o sportowej tematyce.

czekam na wszelkie uwagi, pomysły, pytania jak i chętnych do zmajstrowania i przetestowania swojej wersji z plików pnp

ps1 oczywiście wszystkie wydawnictwa które oszaleją na punkcie gry po przeczytaniu opisu również zapraszam do kontaktu :lol:
ps2. gra jest ciągle w fazie docierania i dopieszczania mechaniki. Tzn. wszystko hula i grać można, ale jeszcze szukam pewnych smaczków do zwiększenia frajdy z gry/tematyczności/poprawy balansu, itd.

ok a zatem do meritum:

tytuł roboczy: DSJ / Skoki Narciarskie
liczba graczy: 2-4 (można i 6 przy dodatkowych "torach lotu")
czas gry: 5-15min/skok
zależność językowa: brak -gra niezależna językowo
główna mechanika: kości
tematyka gry (raczej oczywista :)): gracze wcielają się w skoczka narciarskiego starając się zdobyć jak najwięcej punktów za długie skoki i najlepszy styl.

setup dla 4 graczy:
Spoiler:
na środku znajduje się skocznia a na niej 4 żetony skoczków oraz czerwona linia (punkt K skoczni).
(Gra nie prezentuje się zbyt okazale, ale bardziej interesuje mnie na razie niski koszt wydruku i testowanie mechaniki a nie grafika. Niestety pewnie kogoś może to odrzucić od gry :()
Podczas swojej tury gracze dobierają 1 kość ze wspólnej puli. Na przeciw siebie gracze mają swoje plansze, na których będą w trakcie lotu używać Znaczniki Akcji (sześciany) przypominające o wybranych wcześniej kościach. Z pomocą akcji odpowiadającym wybranym kościom gracze będą sterować swoim skoczkiem a po wylądowaniu suma wartości Znaczników zadecyduje o nocie za styl.

jak w to się gra:
generalnie zamysł jest tak zrealizowany, że gracze nie skaczą po kolei jak w realu, ale wszyscy lecą jednocześnie. Jest to wysoce nietematyczne ale sprzyja bardziej dynamicznej rozgrywce i zwiększa interakcję. Można sobie np wyobrazić że jest to replay gdzie wszystkie 4 skoki zostały nałożone na jeden ekran:) Większość z akcji polega na wykorzystaniu pozycji bądź akcji/kości innego gracza.

w swoje turze gracz dorzuca do wspólnej puli kość, którą wybrał poprzedni gracz (wyjątek: pierwszy gracz w rundzie rzuca wszystkimi pięcioma kośćmi) a następnie rozgrywa W DOWOLNEJ KOLEJNOŚCI 2 fazy:
1. OBOWIĄZKOWA - wybrać jedną z kości, o jej wartość przesunąć swojego skoczka do przodu a Znacznikiem Akcji zaznaczyć na swojej planszy wybraną kość umieszczając znacznik w górnym z pustych wierszy - od tego momentu akcja odpowiadająca wybranej kości jest DOSTĘPNA dla tego gracza.
2. OPCJONALNA - wykonać jedną lub więcej ze swoich dostępnych Akcji - każda wartość wybranej wcześniej kości ma przypisaną inną Akcję którą gracz może jednorazowo wykorzystać. W momencie użycia akcji, gracz przesuwa Znacznik Akcji z górnego wiersza do dolnego (zgodnie ze strzałkami) - od tej pory akcja widnieje u gracza jako NIEDOSTĘPNA/ZUŻYTA. UWAGA - jeśli w kolejnej turze gracz ponownie wybierze tą kość, kładzie nowy znacznik na polu DOSTĘPNA i ponownie może skorzystać z akcji.

Opis dostępnych akcji:
(dowolny gracz oznacza także nas samych):
A1 (kość o wartości 1) - skopiuj dowolną akcję, która została już wybrana przez dowolnego gracza w tym skoku (dostępną bądź zużytą)
A2 - przesuń swojego skoczka do najbliższego rywala przed tobą
A3 - przesuń swojego skoczka o połowę wartości odpowiadającej dowolnej DOSTĘPNEJ AKTUALNIE akcji dowolnego gracza
A4 - przesuń swojego skoczka o połowę wartości następnie wybranej kości (można aktywować A4 przed własnym wyborem kości i samemu zdecydować o jej wartości albo zaczekać na następnego gracza aktywując akcję po własnym wyborze kości. Różnica jest taka że jak raz się zacznie fazę aktywowania akcji, to po wyborze kości nie można w tej samej turze znowu wrócić do aktywowania akcji)
A5 - do swojej następnej tury stajesz się niewidzialny dla pozostałych graczy tzn. nie mogą na tobie i twojej planszy użyć akcji A1,A2,A3. Tylko tyle i aż tyle
A6 - przerzuć DOWOLNĄ liczbę kości ze wspólnej puli. UWAGA - jeśli aktywujesz A6 po wyborze kości, nie przerzucasz kości którą już wybrałeś w tej turze. Zrobi to kolejny gracz zgodnie z normalnym opisem tury.

aktualna plansza gracza:
Spoiler:
Tak wygląda tura podstawowa. W jednej rundzie każdy wykonuje jedną turę w kolejności zmiennej zależnej od pozycji na skoczni. Rund podst. może być od 2 (mała skocznia) do 5 (mamucia skocznia). Po ostatniej rundzie podstawowej następuje runda lądowania. Mechanicznie jest to nic innego jak "push your luck if you dare" gdzie długość skoku można przedłużyć o 0-2 pola za każdą niewykorzystaną akcję.

Następnie podliczamy punkty:
a. za odległość od punktu K - różnie w zależności od rozmiaru skoczni
b. za styl - gracze porównują sumę wartości wybranych w trakcie lotu kości. Im niższa suma tym wyższa nota (max 20 - min 14)

podsumowanie:
tak to wygląda w skrócie. oczywiście warianty rozgrywki można dowolnie kreować: turniej 4 skoczni, puchar świata, MŚ w lotach, itp. Po każdym skoku zaznacza się punkty na torze punktacji i hulaj dusza kolejna skocznia :)
Jak wynika z opisu siłą napędową gry są kości oraz akcje z nimi związane. Zasadą jest, że im wyższa kość tym słabsza akcja tym samym znaczenie każdej kości zostało zbilansowane (przynajmniej taki jest zamiar).
Tury graczy są dość szybkie i nie czeka się długo na swoją kolej nawet w 4osobowej grze. Jedynie pierwszy skok może trwać dłużej ze względu na zaznajamianie się ze znaczeniem ikonek akcji. Dlatego zaleca się rozegrać jako pierwszą małą skocznie tj. 2 rundy podstawowe.

Jeśli kogoś zainteresowałem to chętnie podzielę się dodatkowymi szczegółami. Na dniach przygotuję też pliki pnp. Plansze graczy przeszły już wielokrotne przemiany i obecnie muszę poprawić trochę ikonki akcji.

nie wiem na ile jest chęci wśród graczy na tego typu sportowe gry ale chętnie usłyszę jakiekolwiek opinie nawet na podstawie przeczytania samego wpisu

na razie to byłoby na tyle :)
Ostatnio zmieniony 22 lut 2016, 22:12 przez Panczo, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: DSJ - Dice Ski Jumping [+zdjęcia]

Post autor: kdsz »

Cześć. Chętnie wypróbuję grę, gdy udostępnisz pliki PnP.

Niestety nie wszystko zrozumiałem z Twojego opisu. Na fotce pokazującej setup widzę pięć czarnych kości, które stanowią wspólną pulę. O ile rozumiem gracz w swoim ruchu dobiera jedną kość z owej puli. Czy wartość oczek na tej kości jest już jakoś ustalona z góry (np. przed grą ktoś rzuca wszystkim kośćmi) czy trzeba sobie po prostu rzucić w ramach w swojego ruchu w fazie 1? Nie rozumiem również o co chodzi w fazie 2. Co to są "dostępne akcje"? Kiedy dana akcja jest niedostępna? Zgaduję, że akcja niedostępna to taka, którą już w swoim skoku wykorzystywaliśmy, ale to tylko strzał. W ogóle byłoby miło, gdybyś napisał jakie akcje przewidujesz w grze. Oczywiście jestem świadom, że te rzeczy będą w instrukcji.

Jedna rzecz rzuciła mi się w oczy. Napisałeś, że im wyższa wartość na kości tym słabsza akcja z nią związana. Trochę to dziwne. Nikt przecież nie wykorzysta wysokiej kości jako akcji, bo zawsze będzie się bardziej opłacało przesunąc pionek skoczka na planszy. Decyzyjność w tym aspekcie zjedzie do zera. Ale może czegoś nie zrozumiałem.

Przy okazji prośba - byłoby miło, gdybyś obok inkonek akcji na planszetkach graczy dodał również słowny opis działania. Dzięki temu nie trzeba będzie wczytywać się w instrukcję przez pierwsze kilka rund.

Zyczę powodzenia i czekam na wersję PnP
Panczo
Posty: 56
Rejestracja: 29 sty 2016, 15:26
Lokalizacja: Very Dark Place

Re: DSJ - Dice Ski Jumping [+zdjęcia]

Post autor: Panczo »

dzięki za pierwsze uwagi - tym bardziej że cenne.
Już spieszę z wyjaśnieniami i jednocześnie przerobię pierwszy wpis pod kątem niejasności
kdsz pisze:Na fotce pokazującej setup widzę pięć czarnych kości, które stanowią wspólną pulę. O ile rozumiem gracz w swoim ruchu dobiera jedną kość z owej puli. Czy wartość oczek na tej kości jest już jakoś ustalona z góry (np. przed grą ktoś rzuca wszystkim kośćmi) czy trzeba sobie po prostu rzucić w ramach w swojego ruchu w fazie 1?
na początku każdej rundy pierwszy gracz rzuca wszystkimi pięcioma kośćmi - następni gracze rzucają już tylko kością wybraną przez poprzednika tak żeby zawsze był wybór z pięciu kości. Dodatkowa reguła mówi też o tym, że gracz zawsze musi mieć wybór, tzn. musi mieć conajmniej 2 wartości kości do wyboru - zatem jeśli w którymkolwiek momencie gry wszystkie 5 kości wskazują identyczną liczbę - gracz może je wszystkie przerzucić przed wyborem.
kdsz pisze: Nie rozumiem również o co chodzi w fazie 2. Co to są "dostępne akcje"? Kiedy dana akcja jest niedostępna? Zgaduję, że akcja niedostępna to taka, którą już w swoim skoku wykorzystywaliśmy, ale to tylko strzał.
dokładnie tak. Kiedy wybierasz kość, Znacznik Akcji umieszczasz w górnym z pustych wierszy na swojej planszy. Znaczniki znajdujące się w tym wierszu oznaczają dostępną akcję (takie duże A otoczone kwadratem i gwiazdą z boku). W momencie skorzystania z akcji, znacznik przesuwa się jeden wiersz niżej - w ten sposób akcja jest już dla gracza niedostępna (wyjątek: akcja kopiująca inne akcje które zostały wybrane w trakcie gry przez dowolnego gracza - także te już niedostępne)
W ogóle byłoby miło, gdybyś napisał jakie akcje przewidujesz w grze. Oczywiście jestem świadom, że te rzeczy będą w instrukcji.
będą będą :) Na pewno muszę też dopracować czytelność poszczególnych ikonek akcji.
Ale faktycznie nie napisałem akcji. Obecnie wyglądają one tak:
tutaj wklejam aktualny wygląd planszy gracza (ta ze zdjęcia jest trochę inna i już nieaktualna)
Spoiler:
(dowolny gracz oznacza także nas samych):
A1 (kość o wartości 1) - skopiuj dowolną akcję, która została już wybrana przez dowolnego gracza w tym skoku (dostępną bądź zużytą)
A2 - przesuń swojego skoczka do najbliższego rywala przed tobą
A3 - przesuń swojego skoczka o połowę wartości odpowiadającej dowolnej DOSTĘPNEJ AKTUALNIE akcji dowolnego gracza
A4 - przesuń swojego skoczka o połowę wartości następnie wybranej kości (można aktywować A4 przed własnym wyborem kości i samemu zdecydować o jej wartości albo zaczekać na następnego gracza aktywując akcję po własnym wyborze kości. Różnica jest taka że jak raz się zacznie fazę aktywowania akcji, to po wyborze kości nie można w tej samej turze znowu wrócić do aktywowania akcji)
A5 - do swojej następnej tury stajesz się niewidzialny dla pozostałych graczy tzn. nie mogą na tobie i twojej planszy użyć akcji A1,A2,A3. Tylko tyle i aż tyle (czasami)
A6 - przerzuć DOWOLNĄ liczbę kości ze wspólnej puli. UWAGA - jeśli aktywujesz A6 po wyborze kości, nie przerzucasz kości którą już wybrałeś w tej turze. Zrobi to kolejny gracz zgodnie z normalnym opisem tury.
Jedna rzecz rzuciła mi się w oczy. Napisałeś, że im wyższa wartość na kości tym słabsza akcja z nią związana. Trochę to dziwne. Nikt przecież nie wykorzysta wysokiej kości jako akcji, bo zawsze będzie się bardziej opłacało przesunąc pionek skoczka na planszy. Decyzyjność w tym aspekcie zjedzie do zera.


tego nie dopowiedziałem. Otóż każda wybrana kość przesuwa skoczka na planszy ORAZ upoważnia do wykorzystania jej jako akcji od razu albo w kolejnych turach. Nie trzeba wybierać ODLEGŁOŚĆ albo AKCJA. Wybór jest tylko którą kość dobieram oraz czy aktywuję akcję czy zostawiam ją na lądowanie aby przedłużyć skok.
Przy okazji prośba - byłoby miło, gdybyś obok inkonek akcji na planszetkach graczy dodał również słowny opis działania. Dzięki temu nie trzeba będzie wczytywać się w instrukcję przez pierwsze kilka rund.
zawsze podobały mi się gry niezależne językowo które wykorzystują obrazki do przedstawienia akcji. Dlatego upieram się aby i ta gra taka była. Przynajmniej na razie. Mam nadzieję że akcje są dość proste i jeśli tylko dopracuje ich czytelność to mam nadzieję, że opis słowny nie będzie konieczny. Ewentualnie myślałem o zrobieniu "kart pomocy" gdzie będą opisane akcje aby zerkać sobie przez pierwsze kilka rund/skoków. Czy myślisz, że to rozwiązałoby problem?
Zyczę powodzenia i czekam na wersję PnP
dzięki. Instrukcja się ciągle pisze - karkołomna praca ale i przyjemna :) dam znać jak tylko będzie gotowa
a jeszcze mam takie pytanie: czy fakt jednoczesnego skoku nie psuje klimatu skoków? Czy gra w ogóle sprawia wrażenie bardziej tematycznej czy abstrakcyjnej?
Panczo
Posty: 56
Rejestracja: 29 sty 2016, 15:26
Lokalizacja: Very Dark Place

Re: DSJ - Dice Ski Jumping [+zdjęcia]

Post autor: Panczo »

kilka zdjęć z rozgrywki:

już prawie punkt K
Spoiler:
wylądowali:
Spoiler:
sprawdzanie not za styl
porównywanie:
Spoiler:
punktacja:
Spoiler:
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: DSJ - Dice Ski Jumping [+zdjęcia]

Post autor: misioooo »

Panczo pisze:
Przy okazji prośba - byłoby miło, gdybyś obok inkonek akcji na planszetkach graczy dodał również słowny opis działania. Dzięki temu nie trzeba będzie wczytywać się w instrukcję przez pierwsze kilka rund.
zawsze podobały mi się gry niezależne językowo które wykorzystują obrazki do przedstawienia akcji. Dlatego upieram się aby i ta gra taka była. Przynajmniej na razie. Mam nadzieję że akcje są dość proste i jeśli tylko dopracuje ich czytelność to mam nadzieję, że opis słowny nie będzie konieczny. Ewentualnie myślałem o zrobieniu "kart pomocy" gdzie będą opisane akcje aby zerkać sobie przez pierwsze kilka rund/skoków. Czy myślisz, że to rozwiązałoby problem?
I ja tez takie lubię, ale na etapie tworzenia, prototypowania, układania zasad etc opis akcji na planszach zdecydowanie pomoże. Jak już reguły będą jasne i ustalone finalnie - wtedy retusz wizualny i zrobi się bez tekstu ;)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Panczo
Posty: 56
Rejestracja: 29 sty 2016, 15:26
Lokalizacja: Very Dark Place

Re: DSJ - Dice Ski Jumping [+zdjęcia]

Post autor: Panczo »

tak wygląda na chwilę obecną karta pomocy gracza.
Spoiler:
straszny mam problem ze stworzeniem bardziej czytelnych grafik - szczególnie akcje 1,3 i 4 nie dają mi spokoju choć myślę że obecna A1 jest już dużo lepsza? W ogóle zastanawiam się nad wyrzuceniem z gry i zamianą na inną jednej z dwóch akcji A3/A4 gdyż są bardzo podobne i trochę się mylą innym graczom. Tym bardziej że ich grafiki są obok siebie. Tyle że mechanicznie obie akcje działają dobrze ... hmm...

poza tym wrzuciłem tylko skrócony opis akcji tak dla przypomnienia sobie w trakcie gry o co chodzi. Bardziej szczegółowo będzie opisane w instrukcji, która swoją drogą wcale nie jest taka łatwa do napisania jakby się wydawało :( ... już mam 5 stron A4 a to bez żadnych przykładów i obrazków... :cry:
Panczo
Posty: 56
Rejestracja: 29 sty 2016, 15:26
Lokalizacja: Very Dark Place

Re: DSJ - Dice Ski Jumping [+zdjęcia]

Post autor: Panczo »

instrukcja powstała, pliki pnp powstały. Poniżej podaję linki
Chętnych zapraszam do testowania i/lub oceniania.

Pliki pnp do wydruku
Instrukcja (z przykładami w tekście)
Instrukcja (z przykładami na końcu)
ODPOWIEDZ