Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
grajmywkultowegry
Posty: 6
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:04

Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: grajmywkultowegry »

Witajcie! Chcielibyśmy Wam coś zaprezentować, odgadniecie co to może być : )?

Obrazek

Zagadka chyba nie była trudna ; )
Spoiler:
Chcemy przywrócić fajne chwile, kiedy nie trzeba było mieć superszybkiego komputera, żeby dobrze się bawić z rodziną i znajomymi.
Gdybyście byli tak mili, prosiłbym Was o opinie, co o tym sądzicie, jak wspominacie "Państwa i miasta" i jak w nią graliście, a może ktoś jeszcze nie grał w tą grę ; )? Jestem tego bardzo ciekaw.

Dodatkowo aby Was zachęcić stworzyliśmy stronę, na której zainteresowani mogą otrzymać darmową wersję notesu, do samodzielnego wydruku.
Strona znajduje się tutaj: Projekt "Państwa i miasta"

Pozdrawiam w imieniu skromnego zespołu tworzącego projekt,
Kamil
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9431
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: MichalStajszczak »

Obawiam sie, że zespół tworzący grę jest zbyt skromny, by zobaczyć, co jest na rynku. A są tam m.in. takie gry, jak
Państwo, miasto, rzeka czy
Inteligencja
grajmywkultowegry
Posty: 6
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:04

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: grajmywkultowegry »

Owszem, są i widzieliśmy je : ) Jednak ich forma i wykonanie nie kojarzą się z klasyczną grą jaką graliśmy w dzieciństwie i w naszym odczuciu nie przywołują one ciepłych wspomnień.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: genek »

ale wiesz, ze do tej gry wystarczy zwykła kartka z zeszytu?
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: Koshiash »

genek pisze:ale wiesz, ze do tej gry wystarczy zwykła kartka z zeszytu?
Najlepiej kultowego zeszytu w kratkę. ^^
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9431
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: MichalStajszczak »

genek pisze:ale wiesz, ze do tej gry wystarczy zwykła kartka z zeszytu?
Podobnie, jak do gry w kółko i krzyżyk. A jednak sprzedają się drewniane zestawy do tej gry :D
Awatar użytkownika
CleverSteps
Posty: 23
Rejestracja: 07 paź 2015, 15:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: CleverSteps »

Bardzo przyjemnie to wygląda!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4059
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 163 times

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: lacki2000 »

CleverSteps pisze:Bardzo przyjemnie to wygląda!
Tak samo mówili pierwsi Chrześcijanie patrząc z zewnątrz na nowo wybudowane Colosseum.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: rastula »

Ale z czym macie problem? Że ktoś wydał taki notesik z ładną ilustracją? Fakt że gra jest klasyczna, (trochę na wyrost) jak warcaby nawet jak są inne implementacje to dlaczego nie jeszcze jedna.

Tak ad rem to ideę gry twórczo rozwijają też "Słowostwory".
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: KonradT »

rastula pisze:Ale z czym macie problem? Że ktoś wydał taki notesik z ładną ilustracją? Fakt że gra jest klasyczna, (trochę na wyrost) jak warcaby nawet jak są inne implementacje to dlaczego nie jeszcze jedna.
Może taki jest problem, że żyjemy w 2016 a w grze nie ma ani draftu kategorii, ani kości alfabetycznej. ;)
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: Leszy2 »

genek pisze:ale wiesz, ze do tej gry wystarczy zwykła kartka z zeszytu?
Hmmm.
Wyobraziłem sobie zestaw gumowych odlewów do gry w "Papier, kamień, nożyczki"
Z drugiej strony, patrząc na obozowo-więzienne rękodzielnictwo można by powiedzieć, że do gry w szachy wystarczy bochenek chleba.
Z trzeciej strony, mam mieszane uczucia:
Głupi pomysł, choć kim jestem aby tak to oceniać?
Kto da się na to nabrać? Są tacy.
Brak kreatywności u dzieci - pomysł na biznes u dorosłych.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9431
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: MichalStajszczak »

Leszy2 pisze:Wyobraziłem sobie zestaw gumowych odlewów do gry w "Papier, kamień, nożyczki"
To wyobraź jeszcze sobie, że takie rekwizyty (chociaż nie gumowe) były w grze Labirynt pełen sekretów
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: Bludgeon »

grajmywkultowegry pisze:Strona znajduje się tutaj: Projekt "Państwa i miasta"
Oj słaba ta strona. Nigdzie na niej (przynajmniej nie znalazłem) nie ma nawet prostego opisu na czym polega ta gra. Ja chcecie zachęcić kogoś kto w to nie grał żeby kupił wasz produkt?
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: Leszy2 »

MichalStajszczak pisze:
Leszy2 pisze:Wyobraziłem sobie zestaw gumowych odlewów do gry w "Papier, kamień, nożyczki"
To wyobraź jeszcze sobie, że takie rekwizyty (chociaż nie gumowe) były w grze Labirynt pełen sekretów
Spadłem z krzesła.
Mogli dać chociaż prawdziwe nożyczki, albo zrobić papier i kamień z plastiku, aby się to jakoś komponowało.
Ale czy to ma jakikolwiek sens?
grajmywkultowegry
Posty: 6
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:04

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: grajmywkultowegry »

Cześć : )! Śledzimy pilnie Wasze rady i komentarze. Pierwsza słuszna uwaga użytkownika Bludgeon - gdzie jest instrukcja? Dodaliśmy ją właśnie na stronie projektu, jest to jedna z kilku wersji (trzy inne wersje znajdują się na tylnej okładce notesu).

Kolejna rzecz to wspomniane dodatki/akcesoria do gry. Zakładając temat już pracowaliśmy nad kilkoma. Pomysł kości o trzydziestu bokach z literami był tak naprawdę pierwszym pomysłem, jednak koszty samej matrycy oraz mała ilość firm które mogły by ją wykonać skutecznie nas zniechęciły. Klepsydra jest fajnym dodatkiem, zamówiłem na próbę kilka sztuk i bardzo mi się podobają. Kolejny dodatek to żetony, miałyby zastąpić kość K30 i w moim odczuciu najbardziej pasują do gry - długo czekałem na różne prototypy, jednak dziś mogę się z Wami nimi podzielić - może podpowiecie mi które z nich są najlepsze?

Obrazek

Kwadratowe żetony to plexi z grawerem i są wypełniane czarną farbą - bardzo eleganckie, te po środku to również plexi, ale z naklejką już nie wyglądają specjalnie ciekawie, ostatnie to odlewane z naklejkami, mają ranty. Mnie osobiście podoba się trzecia opcja, czyli żetony do których byłyby dołączane naklejki.

Żetony miałyby dzielić się na dwie grupy:
  • - żetony liter, czyli cały alfabet (pomijając trudniejsze litery np. Ą czy Ó)
    - nieco większe żetony kategori (kilkanaście najciekawszych ogólnych kategorii)

Na odświeżonej stronie projektu znajdziecie zarówno instrukcję jak i zdjęcie dodatków do gry. Pozdrawiam!

Kamil
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: misioooo »

k30 czyli dwie kostki... K3 oraz k10
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: Najemnik »

misioooo pisze:k30 czyli dwie kostki... K3 oraz k10
Taniej i łatwiej od K3 będzie K6, gdzie będą 3 pary ścianek. :wink:
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: genek »

misioooo pisze:k30 czyli dwie kostki... K3 oraz k10
ale to ma losować literę, a nie cyfrę
Czerniczka
Posty: 51
Rejestracja: 26 lut 2016, 15:42

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: Czerniczka »

Notes wygląda ciekawie i przypomina o tych wszystkich przerwach w szkole, okienkach i obozach, kiedy z braku lepszego zajęcia graliśmy w Państwa i miasta na kartkach wyrwanych z zeszytu. Teraz pewnie trudno byłoby mi znaleźć wspólników do gry, ale sam pomysł na notes doceniam i popieram :)
grajmywkultowegry
Posty: 6
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:04

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: grajmywkultowegry »

Fajnie, cieszymy się : ) Dzielimy się pomysłem na różnych forach i opinie są równie ciepłe oraz pozytywne, dlatego chcemy dalej rozwijać pomysł.

Dzisiaj na życzenie mam, które graja ze swoimi pociechami, udostępniliśmy wersję z nieco wyższymi i szerszymi okienkami w tabelce, żeby łatwiej dzieciom wpisywało się wyrazy. I okazuje się, że to jest faktycznie to co chcemy osiągnąć, nie tylko przywrócić swoje wspomnienia z dzieciństwa, ale też dać takie wspomnienia dzieciom.

Nie chcemy nikomu nic wciskać na siłę, wiemy że zainteresowanie projektem jest, tylko ciężko jest dotrzeć do osób, często nasze posty z linkiem czy zdjęciem są usuwane, bo są brane jako spam i niechciana reklama, i kontakt z ludźmi wtedy się urywa. Może macie jakieś pomysły lub zaprzyjaźnione fora czy blogi gdzie mógłbym przedstawić pomysł przywrócenia gry?
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: genek »

niech zgadnę, zamieszczacie te posty na forach dla rodziców? to musicie sie liczyć z tym, że was nawet zbanują, tam są straszne wyczuleni na jakiekolwiek linki itp
czasami mają takie działy/tematy w których podają sobie linki do sklepów, okazji itp, tylko jak noy uzytkownik zacznie wrzucać to raczej podejrzane
armani
Posty: 35
Rejestracja: 04 lut 2013, 12:05

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: armani »

Jak dla mnie to pomysl swietny :D Osobiscie podobaja mi sie jednak zetony z lewej (z grawerem). Wydaja sie byc bardziej trwale. Pomysl z takimi zetonami wielkosci 20x20mm lub 25x25mm i losowaniem ich z woreczka (tak jak zetony pojedynkow w Draculi) wydaje mi sie odpowiednim rozwiazaniem.

Wlasnie przypomnialo mi sie jedno zwierze na 'O' napisane w trakcie gry przez moja mlodsza siostre... Oligator :D

Pozdrawiam
grajmywkultowegry
Posty: 6
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:04

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: grajmywkultowegry »

Żetony grawerowane z plexi są bardzo kuszące : D Są niewątpliwie najładniejsze, jednak mają kilka wad, przede wszystkim cenę. To błyszcząca plexi, więc zostawia nieładne odciski palców (być może jest jakieś plexi matowe), takie żetony w woreczku szybko się porysują. Załączyłem zdjęcie:

Obrazek

Natomiast okrągłe sprawiły mi najwięcej frajdy, miło się na nie nakleja naklejki, co prawda nie są tak już elegancie, ale są w moim odczuciu dużo bardziej wygodne niż plexi i dają więcej opcji, bo naklejkę zawsze można zmienić lub poprawić, a graweru już nie. Tak to mniej więcej się prezentuje:

Obrazek

Przepraszam za jakość zdjęć, jestem okropnym fotografem.

Chciałem dodać, że pod wpływem różnych opinii zmieniliśmy nieco koncepcję całości projektu. I zamiast samego notesu, gra miałaby charakter gry planszowej, tzn byłaby w pudełku, wraz z akcesoriami. Zapraszam na wciąż aktualizowaną stronę, gdzie znajduje się zdjęcie całości, akcesoriów (klepsydra, woreczki) i projekt pudełka.

W pudełku znalazłoby się:
  • Bloczek z tabelką do gry
  • Klepsydra
  • Żetony kategorii (18 szt.)
  • Żetony liter (30 szt.)
  • Zestaw naklejek na żetony liter oraz kategorii
  • Woreczki na żetony liter oraz kategorii
  • Długopisy
  • Instrukcja oraz dodatek z najciekawszymi kategoriami
Fajnie byłoby gdybyście podzielili się swoją opinią na ten temat : )

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: DarkSide »

Żetony z literami mają tendencję do gubienia się. Jak kategoria się zgubi to trudno, najwyżej w któąś sie nie zagra lub zrobi homerula by dana kategoria była obowiązkowa.
Mamy do zakodowania 30 liter
Bierzemy 2 kostki K6 jedną białą drugą czarną (ukłon w stronę daltonistów)
Rzut 2 kostkami daje nam 36 możliwości. Wystarczy że odrzucimy 6 dubli (dwie "jedynki", dwie "dwójki"...) i mamy 30 liter zakodowanych. Do instrukcji dołączyć tabelkę 6x6 z literami i gotowe.
(Kość Biała, Kość Czarna)
A - (1,2)
B - (1,3)
...
Z - (6,5)

W razie zagubienia K6 łatwe do zastąpienia.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
grajmywkultowegry
Posty: 6
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:04

Re: Kultowa gra z naszego dzieciństwa

Post autor: grajmywkultowegry »

A czy pomysł kart liter i jednocześnie kategorii jest dobry? Tutaj wizualizacja na szybko:

Obrazek

Na początku gry losowałoby się 6 kategorii (czyli 6 kart), a potem przed każdą kolejną rozgrywką jedną literę.
ODPOWIEDZ