Print and Play

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 965
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 187 times

Print and Play

Post autor: krecilapka »

Czasem mnie prześladuje wręcz jakaś tematyka którą chętnie ubrałbym w rozgrywkę na planszy, a niestety takiej gry ani widu ani słychu. Tak to mnie prześladuje, że niekiedy same mi się w głowie układają jakieś mgliste reguły ;).
Ich mgła nie jest jednak tak wielka by nie objawiała się w wersji grywalnej :lol:

Jednak nie pasjonuje mnie tworzenie gry do szuflady. Nie mam także czasu i energii by uderzać z nimi na konkursy, czy do wydawnictw ponieważ wcześniej musiałbym taki tytuł mocno ograć. Takiej możliwości po prostu fizycznie NIE MAM, a dorabiać mi się na tym także nie chce.
Więc chętnie bym do tej żmudnej pracy testera zaprzągł kogoś kogo zaciekawiłby jakiś tam pomysł. By posłuchać krytycznych uwag musiałbym ten swój produkt najpierw puścić w obieg w rozsądnej formie.
Tutaj właśnie powstało moje pytanie: w blasku słomianego zapału zakombinowałem na szybko grę w którą wydaje mi się, że chętnie bym sam pograł. Takie tam nieskomplikowane area control. No i wszystko fajnie - skoro ja bym zagrał to może i komuś jeszcze się spodoba. Mam więc temat, gotową planszę, karty, reguły itd. No ale tutaj zaczynają się schody. Pal licho, że musiałbym na czerwono i boldem pisać, że to tylko gra, fikcja i nie zamierzam obrażać żadnych mniejszości, religii, grup etnicznych ani promować spiskowych filozofii [wiem, że to brzmi jak reklama bazująca na niskich instynktach, ale to nie gra o prowadzeniu obozu koncentracyjnego ;) ]. No i chętnie bym to opublikował nawet w tej wersji, ale liczę sobie: plansza minimum A3, ścinając wydarzenia do minimum - to byłoby z 15 kart, plus kostki, żetony dla każdego gracza eeee... wychodzi sporo tych komponentów. Gdybym we wstępie zasad gry napisał ile tego jest, to nikt dalej czytał nie będzie. No chyba, że co stronę w instrukcji byłyby cycki ;). Więc nim projekt ujrzał światło dzienne uznaje go raczej za ślepawy zaułek.

Kombinuję więc, że raczej powinienem się skupić na czymś adresowanym do innej grupy docelowej. Kombinuję, że najchętniej ktoś gotów byłby zagrać w amatorskie PnP gdyby to była gra dla jednego gracza. Z ilością komponentów nie wychodzącą poza np. naście kart. Ponieważ to w tym segmencie widzę pewną lukę ;).
Mam rację?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Print and Play

Post autor: donmakaron »

Swego czasu przerabiałem kilka gier P&P, znam też trochę ludzi, którzy w tym siedzą i takie doświadczenie podpowiada, że faktycznie gry jednoosobowe są najczęściej drukowane i grane. Zainteresowanie grą standardową w takiej formie będzie sensownie duże, tylko jeśli gra będzie dobrze przygotowane pod względem graficznym i technicznym (jakoś wykonania i przygotowania elemetnów do druku nie powinien utrudniać stworzenia własnego egzemplarza gry).

Najgorzej z żetonami, bo jeśli występują w więcej niż dwóch, trzech rodzajach (kształtach czy rozmiarach) i nie da się ich zastąpić monetami czy tokenami z innych gier, to zaczyna się dużo żmudnego wycinania. Plansza A3, 15 kart i kostki + garść żetonów to nie jest żaden problem, jeśli dobrze przygotujesz technologię wykonania. Projekty na kickstarterach zawierają czasem pokazową wersję, a czasem nawet kompletną wersję gry w formacie P&P, podobnie na bgg znajdziesz masę projektów. Zobacz sobie jak to jest zorganizowane. Jeśli będzie łatwo, przejrzyście i przemyślanie, możesz przygotować milion elemetnów i obejdzie się nawet bez cycków. Jak nie masz w tej materii specjalnego talentu (mam na myśli przygotowanie do druku i składu, nie cycki), poszukaj jakiegoś wariata na forum. Ludzie z nudów (czy też w pracy) dłubią takie rzeczy, że w głowie się nie mieści.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 965
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 187 times

Re: Print and Play

Post autor: krecilapka »

Nie no gry z żetonami wymagającymi specjalnej obróbki czy dwustronnymi bym nie próbował nawet bo wiem, że to nie do wyprodukowania domowym sposobem. Niemalże ;). Dla mnie jest oczywiste, że żetony muszą być możliwe do przejęcia z innej gry, do wykorzystania znaczniki czy też kostki powiedzmy dość no... byle jakie ;).
Grafikę spokojnie sobie mogę sam ogarnąć. Wykonać taką może i nie jako piękną i przyciągającą, ale niestrasząca na początek starczy. Chociaż wiadomo, że dla siebie samego człowiek jest mało krytyczny :oops:

Hm... to może jeszcze pomyślę by wypchnąć pomysł jaki mi się we łbie wytelepał, a pokombinuję lepiej nad czymś do samodzielnej rozgrywki.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Print and Play

Post autor: genek »

wg mnie gra planszowa jednoosobowa to oksymoron :mrgreen: Ale pewnie znajdą sie ludzie co w takie cos zagrają
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 965
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 187 times

Re: Print and Play

Post autor: krecilapka »

A tobie jako graczowi chciałoby się w ogóle sięgnąć po amatorską grę dla 2 osób? Mnie prawdę mówiąc średnio raczej.
Tym niemniej tworząc jakąś detektywistyczną przygodówkę na ten przykład potrzebny jest ktoś do weryfikacji poczynań utajnionych celów. Inaczej gra musi mieć 1 razowy charakter (co przy pnp nie jest aż taką tragedią) albo mieć losowe ai.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Print and Play

Post autor: genek »

red7 jest np w wersji print and play i gra się równie dobrze co w kupioną wersję :)
jest też taki kościany bsg, który nie nazywa sie bsg i ma inna fabułę, ale właśnie powstał z przerobienie bsg na kości i nawet wydano go na kickstarterze chyba
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Print and Play

Post autor: Rocy7 »

maciejka pisze:Tak sobie myślę, że skoro można drukować jakieś rzeczy na papierze i grać... To nie mogę się doczekać popularyzacji drukarek 3d, gdzie będzie można sobie dosłownie! wydrukować grę i grać. 8)
Moze sie okazac, ze koszt wydruku 3D i ilość poświeconego czasu sprawią, że taka operacja bedzie średnio opłacalna.
Awatar użytkownika
CleverSteps
Posty: 23
Rejestracja: 07 paź 2015, 15:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Print and Play

Post autor: CleverSteps »

Nie jest opłacalna, ale ludzie już tak robią - drukują gry w 3d. Są nawet darmowe bitewniaki do ściągnięcia i wydrukowania.
Panczo
Posty: 56
Rejestracja: 29 sty 2016, 15:26
Lokalizacja: Very Dark Place

Re: Print and Play

Post autor: Panczo »

krecilapka pisze:A tobie jako graczowi chciałoby się w ogóle sięgnąć po amatorską grę dla 2 osób? Mnie prawdę mówiąc średnio raczej.
Tym niemniej tworząc jakąś detektywistyczną przygodówkę na ten przykład potrzebny jest ktoś do weryfikacji poczynań utajnionych celów. Inaczej gra musi mieć 1 razowy charakter (co przy pnp nie jest aż taką tragedią) albo mieć losowe ai.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
IMHO jeżeli nie masz ekipy, która zlituje się nad tobą i zagra w prototyp który sam wykonasz i im podstawisz pod nos wraz z tłumaczeniem zasad to obawiam się, że nie będąc znanym już twórcą gier, możesz mieć faktycznie problemy ze znalezieniem chętnych do testowania. I chodzi nie tylko o czas jaki ttrzeba poświęcić na stworzenie prototypu gry z plików pnp ale także o ryzyko (bądźmy szczerzy dość duże w przypadku początkujących twórców - wiem bo sam nim jestem) że gra okaże się słaba, nudna i zmarnujemy na nią zwyczajnie czas i energię podczas gdy jeszcze tyle gier wydanych jest do kupienia/ zagrania i CIĄGLE wychodzą nowe ...

także jeśli nie masz takowej ekipy (to także mój problem) to zostają gorsze opcje: pierwsze testy w samotności (odpadają jeśli chcesz mieć jakieś utajone informacje) później rodzina i znajomi gracze od święta ;) (na pierwszy ogień tylko) a później to już szukać po forach/klubach planszówkowych/ konwentach chętnych których przyciągniesz czymś do swojej gry: tematyką, ładną grafiką itp. Próbowałem raz na bgg znaleźć chętnych na przetestowanei mojej gry pnp i niestety było bardzo ciężko - ale są tam grupy, które za 10euro (tak mi wycenili) chętnie przez miesiąc twoją grę potestują po czym zdadzą ci z tego relacje :)

a jeszcze odnośnie robienia swoich wersji z pnp (zrobiłem już kilka gier w ten sposób) to np dla mnie dużo przyjemniej jest zmajstrować grę w której jest nawet dużo znaczników, pionków itp ale odstrasza mnie zawsze duża ilość kart (mozolne wycinanie), szczególnie jeśli mają różne rewersy bo wtedy dochodzi sklejanie :/ (choć i takie już robiłem)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Print and Play

Post autor: Rocy7 »

Panczo pisze: odstrasza mnie zawsze duża ilość kart (mozolne wycinanie), szczególnie jeśli mają różne rewersy bo wtedy dochodzi sklejanie :/ (choć i takie już robiłem)
chyba, że print and play będzie się nadawał do druku dwustronnego.
Panczo
Posty: 56
Rejestracja: 29 sty 2016, 15:26
Lokalizacja: Very Dark Place

Re: Print and Play

Post autor: Panczo »

Rocy7 pisze:
Panczo pisze: odstrasza mnie zawsze duża ilość kart (mozolne wycinanie), szczególnie jeśli mają różne rewersy bo wtedy dochodzi sklejanie :/ (choć i takie już robiłem)
chyba, że print and play będzie się nadawał do druku dwustronnego.
jeśli ktoś posiada drukarkę drukującą dwustronnie to faktycznie ułatwiałoby życie :) wystarczy grubszy papier (160-300g) i można drukować... niestety na mojej atramentówce nie ma szans na takie wydrukowanie kart, by obie strony się spasowały :(
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Print and Play

Post autor: misioooo »

Panczo pisze:
Rocy7 pisze:jeśli ktoś posiada drukarkę drukującą dwustronnie to faktycznie ułatwiałoby życie :) wystarczy grubszy papier (160-300g) i można drukować... niestety na mojej atramentówce nie ma szans na takie wydrukowanie kart, by obie strony się spasowały :(
Panczo, tutaj chyba nie chodzi o "nadawanie się drukarki". Duplex w drukarce fajna rzecz, ale też nie jest potrzebny.
Dla mnie dobrze przygotowane pliki do druku dwustronnego to takie, gdzie karty są rozmieszczone na stronie idealnie symetrycznie (identyczne marginesy i rozstaw kart po obu stronach kartki. Wtedy nawet ręcznie jak drukniemy stronę A i przełozymy kartkę to druga strona (B) winna się pokryć. Dodatkowo grafiki powinny mieć tzw. "bleed zone" - czyli być ciut wieksze niż wycinane. Nawet jak nam wytnie się czy druknie o 1mm w lewo/prawo - nie będzie problemu, bo nie będzie białych krawędzi.

Jak plik nie będzie "symetryczny" to nawet duplex w drukarce nam nie pomoże... Strona B będzie "nie pasująca" do A.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Print and Play

Post autor: Palmer »

Najlepszą oszczędnością czasu i nerwów w zakresie kart jest zakup koszulek ultra pro z kolorowymi rewersami. Drukujemy tylko fronty, wkładamy do koszulek i jazda. Jeśli mamy jeszcze jakieś stare karty z magica do włożenia do środka to już w ogóle luksus.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Print and Play

Post autor: Rocy7 »

misioooo pisze: Dla mnie dobrze przygotowane pliki do druku dwustronnego to takie, gdzie karty są rozmieszczone na stronie idealnie symetrycznie (identyczne marginesy i rozstaw kart po obu stronach kartki. Wtedy nawet ręcznie jak drukniemy stronę A i przełozymy kartkę to druga strona (B) winna się pokryć.
dokładnie o tym mówiłem.
Panczo
Posty: 56
Rejestracja: 29 sty 2016, 15:26
Lokalizacja: Very Dark Place

Re: Print and Play

Post autor: Panczo »

misioooo pisze:
Dla mnie dobrze przygotowane pliki do druku dwustronnego to takie, gdzie karty są rozmieszczone na stronie idealnie symetrycznie (identyczne marginesy i rozstaw kart po obu stronach kartki. Wtedy nawet ręcznie jak drukniemy stronę A i przełozymy kartkę to druga strona (B) winna się pokryć. Dodatkowo grafiki powinny mieć tzw. "bleed zone" - czyli być ciut wieksze niż wycinane. Nawet jak nam wytnie się czy druknie o 1mm w lewo/prawo - nie będzie problemu, bo nie będzie białych krawędzi.

Jak plik nie będzie "symetryczny" to nawet duplex w drukarce nam nie pomoże... Strona B będzie "nie pasująca" do A.
misioooo jak najbardziej kumam że dobrze przygotowane dwustronne karty to takie które są symetrycznie sparowane ale mimo wszystko na mojej drukarce się tego nie ogarnie, bo niestety ma ona taką nieciekawą manierę, że jak zasysa papier do drukowania to jakby "szarpie" i często nawet o 1-1,5cm przesunie druk w pionie :) nie wiem czy to cecha wszystkich atramentówek ale moja tak ma ... dlatego jak robię dwustronne karty to raczej drukuje każdą stronę osobno i wkładam w przezroczyste koszulki + ewentualnie zwykłą kartę do gry pomiędzy dla utwardzenia :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Print and Play

Post autor: misioooo »

Panczo moja równo drukuje. Masz coś popsute, bo u ciebie w takim razie marginesy góra / dół nie mają sensu. Ja mam jakiegoś canona mg5650 z duplexem, za 200pln. Highend to nie jest na pewno ;)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Panczo
Posty: 56
Rejestracja: 29 sty 2016, 15:26
Lokalizacja: Very Dark Place

Re: Print and Play

Post autor: Panczo »

misioooo pisze:Panczo moja równo drukuje. Masz coś popsute, bo u ciebie w takim razie marginesy góra / dół nie mają sensu. Ja mam jakiegoś canona mg5650 z duplexem, za 200pln. Highend to nie jest na pewno ;)
całe szczęście przymierzam się do zmiany drukarki więc może coś znajdę ciekawego na dwustronny druk :)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Print and Play

Post autor: zakwas »

misioooo pisze:Panczo moja równo drukuje. Masz coś popsute, bo u ciebie w takim razie marginesy góra / dół nie mają sensu. Ja mam jakiegoś canona mg5650 z duplexem, za 200pln. Highend to nie jest na pewno ;)
To jest bardzo zajebista drukarka tak w ogóle. :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Print and Play

Post autor: misioooo »

Komplet 5 tuszy 25pln ;)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
pebro
Posty: 97
Rejestracja: 05 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 2 times

Re: Print and Play

Post autor: pebro »

Panczo pisze:...mimo wszystko na mojej drukarce się tego nie ogarnie, bo niestety ma ona taką nieciekawą manierę, że jak zasysa papier do drukowania to jakby "szarpie" i często nawet o 1-1,5cm przesunie druk w pionie :)
Rozwiązaniem może być przygotowanie rewersu kart w ten sposób, aby cała kartka była pokryta jednakowym wzorem, wtedy te kilkanaście mm nie ma znaczenia. Niestety to gorzej wygląda niż rewers "dedykowany"
Przykład takiej karty: Obrazek
Panczo
Posty: 56
Rejestracja: 29 sty 2016, 15:26
Lokalizacja: Very Dark Place

Re: Print and Play

Post autor: Panczo »

dzięki za polecenie drukarki - będę miał na oku

a jeszcze mam takie pytanie: czy to nie jest tak generalnie, że drukowanie tuszami (szczególnie kolorowych grafik) jest bardzo nieopłacalne w porównaniu z tonerami? Bo mi żre moja drukarka straszne ilości tuszu, np. jak drukowałem planszę do pandemii - 4 kartki A4 i pół kolorowego tuszu znikło :(
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Print and Play

Post autor: zakwas »

Komplet nieoryginalnych najtańszych tonerów do laserówki to koszt ok. 400 złotych. A jakość nieporównywalna z atramentowymi, na korzyść tych drugich ofc.
Awatar użytkownika
CleverSteps
Posty: 23
Rejestracja: 07 paź 2015, 15:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Print and Play

Post autor: CleverSteps »

Ja wszystkie swoje karty, plansze i pozostałą zawartość customową z papieru drukuję na domowym brotherze dcp365cn tuszami zamiennikowymi za 1,4zł za sztukę (cmyk), czyli około 6zł za komplet tuszy. Trudno powiedziec na ile wystarcza (strony bywają różne), ale drukuje fantastycznie na najtańszym allegrowym papierze foto za >1zł/arkusz a4. Dodatkowo drukuje bez marginesów, co szalenie ułatwia drukowanie kart graczy, plansz i ogolnie wszystkiego czego potrzebujemy w formacie a4 i nie mniejszym. Później to leci do marketowej laminarki i mamy naprawdę przyzwoity i ergonomiczny wydruk zafoliowany.

Co miesiąc leci też jakieś 200-300 stron kolorowych materiałów firmowych + trudna do oszacowania liczba stron do moich planszówek i jeden komplet tuszy na pewno na to nie starcza, ale zużywam mniej niż dwa komplety na miesiąc. coś bliżej 1,33 kompletu tuszy, ale tak jak mowiłem, to szacunkowe dane.

Gdyby drukarka miała jeszcze automatyczny dupleks to byłoby to mistrzostwo swiata ekonomii i wygody :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Print and Play

Post autor: misioooo »

Panczo pisze:a jeszcze mam takie pytanie: czy to nie jest tak generalnie, że drukowanie tuszami (szczególnie kolorowych grafik) jest bardzo nieopłacalne w porównaniu z tonerami? Bo mi żre moja drukarka straszne ilości tuszu, np. jak drukowałem planszę do pandemii - 4 kartki A4 i pół kolorowego tuszu znikło :(
To też zalezy od pojemności zbiorników z tuszami... Jedne są mniejsze, inne większe.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Panczo
Posty: 56
Rejestracja: 29 sty 2016, 15:26
Lokalizacja: Very Dark Place

Re: Print and Play

Post autor: Panczo »

CleverSteps pisze:tuszami zamiennikowymi za 1,4zł za sztukę (cmyk), czyli około 6zł za komplet tuszy

Gdyby drukarka miała jeszcze automatyczny dupleks to byłoby to mistrzostwo swiata ekonomii i wygody :)
cena tuszy zabójcza :D ... ale niestety brak dwustronnego druku eliminuje ją z mojej listy
misioooo pisze:To też zalezy od pojemności zbiorników z tuszami... Jedne są mniejsze, inne większe.
dla przykładu moje tusze HP703 mają 4ml i kolor powinien starczyć na 250 stron a czarny na 600 :shock: nie wiem skąd ta różnica skoro i tak podobno tylko dla 5% pokrycia podają te dane :)
z drugiej strony jeśli ja drukowałem 100% pokrycia to jeden tusz powinien wyjść na jakieś 12,5 kartki. A mi 4 kartki zżarły ok. połowę tuszu - to by się nawet zgadzało z lekkim marginesem błędu wynoszącym jakieś 30% :?
ODPOWIEDZ