Pozyskanie środków z UE na klub graczy - dzieci 7+

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
1976wro
Posty: 43
Rejestracja: 06 gru 2005, 21:36

Pozyskanie środków z UE na klub graczy - dzieci 7+

Post autor: 1976wro »

Szanowni forumowicze,

chciałbym zasięgnąć informacji o finansowaniu z UE na stworzenie klubu graczy dla dzieci w wieku 7+ do max 15 lat.
Mieszkam obecnie w małej miejscowości o populacji około 16 tyś. osób. Jest tutaj dużo dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat. Istnieje dom kultury, ale zajęcia odbywają się rzadko do tego nie obejmują innych zajęć jak tańce, nauka języków, prace plastyczne. Jedyne co jest związane z grami to kółko szachowe raz w tygodniu przez 1h...

Myślę, że udałoby mi się wynająć salę w tym domu kultury albo od innego podmiotu na cele klubu. Na pewno przydałaby się pomoc ze 3-4 osób do prowadzenia takiej "groteki". Mam w swoich zasobach kilkadziesiąt gier, resztę można dokupić. Dwoje pierwszych członków klubu też bym miał - swoje dzieci :D

Generalnie taki klub mógłby pełnić rolę świetlicy, sporo rodziców pracuje poza tą miejscowością i wracają po 18 a szkolna świetlica jest czynna do 17 do tego pełni rolę tak naprawdę przechowalni.
Dlatego myślę o tym, aby taki klub był czynny od 12 do 20 od poniedziałku do soboty włącznie.
W wakacje np. od 7 do 20.

Założeniem takiego klubu byłaby działalność na rzecz dzieci, krzewienia kultury, rozrywki umysłowej ZA DARMO. Innymi słowy należenie do klubu nie byłoby obarczone żadnymi opłatami i składkami.

Na co potrzebne środki UE:
1. zakup stołów, regałów, krzeseł
2. zakup dodatkowych gier oraz regularne uzupełnianie o nowe tytuły
3. drobne cele marketingowe jak ulotki, potykacze reklamowe etc.
4. wypłaty dla osób zajmujących się klubem


Szacuję, że mógłbym liczyć na codzienna obecność od 25 do 50 osób.

Czy unia posiada programy finansujące takie przedsięwzięcia czy jedynie dofinansowuje i trzeba uczynić z tego dochodowy biznes, aby mieć środki na zatrudnienie osób etc. ? Będę wdzięczny za podpowiedź jak ugryźć ten temat i czy w ogóle jest szansa zrobić to jako darmowy klub dla dzieci jak to pamiętam z czasów PRL gdzie sam należałem do groteki i miło spędzałem czas nie zostawiając złotówki w domu kultury. O tym, że gry planszowe są moją pasją chyba nie trzeba dodawać.


ps. jeżeli post napisałem nie w tym wątku proszę moderatora albo admina o przeniesienie w odpowiednie miejsce.


Pozdrawiam,
1976wro
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Pozyskanie środków z UE na klub graczy - dzieci 7+

Post autor: kwiatosz »

Z doświadczenia grantowego - z jednego programu raczej trudno jest zrobić etat (przynajmniej w kulturze), aczkolwiek "koordynator programu" może wpisać przyzwoite zarobki, zwłaszcza jeśli planujesz tyle godzin działalności. Więcej osób - to już nie widzę rozkręcenia kilku etatów przy pierwszym wniosku. Wnioski są przeważnie ścinane, rzadko dostaje się pełną kwotę.

Z mojego doświadczenia - najlepiej byłoby porozumieć się z biblioteką albo domem kultury jako czymś więcej niż udostępniaczem sal - istniejąca wiele lat instytucja zajmująca się kulturą ma o wiele większe szanse otrzymania sensownej pomocy niż człowiek, który postanowił się tym zająć znienacka. Jeżeli piszesz wniosek z wkładem własnym to zawsze dobrze wygląda jakaś forma wolontariatu (który wyceniany jest rozliczany jako wkład własny). Pisać wniosek warto, ale szanse, że przy pierwszej próbie dostaniesz wszystko co trzeba w wysokości jakiej trzeba bez angażowania środków własnych w stylu wolonariatu są w moim odczuciu znikome. Z drugiej strony nacisk na finansowanie przedsięwzięć profilaktyki antyalkoholowej lub skierowanych na dzieci może pomóc.

Generalnie najlepiej podejść do tego od innej strony - patrzeć jakie aktualnie granty są dostępne w Twojej okolicy i pisać wnioski pod ich kątem. Możesz też porozumieć się z domem kultury, który może mieć środki (albo możliwość ich pozyskania) bez możliwości ich wykorzystania - a Ty im to możesz umożliwić, może więc okazać się to prostsze. Wszystko zależy czy mają wnioskowego wymiatacza.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
1976wro
Posty: 43
Rejestracja: 06 gru 2005, 21:36

Re: Pozyskanie środków z UE na klub graczy - dzieci 7+

Post autor: 1976wro »

Dziękuje za odpowiedź.
W tygodniu przejdę się do domu kultury i zobaczymy co zaproponują.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ