Jakiej wielkości plansza?

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Commediante
Posty: 29
Rejestracja: 06 kwie 2015, 12:27

Jakiej wielkości plansza?

Post autor: Commediante »

Ciekaw jestem co myślicie o koniecznej wielkości planszy do mojej gry. Ma to być bitewniak kosmiczny z figurkami statków i kosmicznych obiektów. Jedna taka figurka będzie zajmować jedno pole, czasem dwie figurki będą zajmować to samo pole. Ale rzadko.

Sama plansza zbudowana jest z heksów ułożonych w duży heks o średnicy 7-9 (Aktualnie jest 9, ale testy wykazały, że może być trochę mniej). Aktualnie heksy mają 4cm między przeciwległymi bokami, ale zastanawiam się czy to nie jest za dużo.

Chodziło by o to, żeby te statki, meteory, stacje kosmiczne, na takich przezroczystych podstawkach móc podnosić, obracać, a raz na jakiś czas postawić tak żeby wystawały trochę na sąsiednie pole jak nie ma miejsca.

Tak sobie myślę, że 4cm to jest chyba minimum, żeby figurki były jakieś znośne, szczegółowe i ładne, ale nigdy takiego czegoś nie planowałem więc skorzystam z porad :)
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1653
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Jakiej wielkości plansza?

Post autor: sirwei »

Sam robię podobną grę i u mnie hex miał mieć BOK o długości 4 cm. Ostatecznie będzie mieć 3,5cm( odległość między bokami około 6-7 cm). Rozmiar gotowej planszy około metr na metr :)
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Commediante
Posty: 29
Rejestracja: 06 kwie 2015, 12:27

Re: Jakiej wielkości plansza?

Post autor: Commediante »

sirwei pisze:Sam robię podobną grę i u mnie hex miał mieć BOK o długości 4 cm. Ostatecznie będzie mieć 3,5cm( odległość między bokami około 6-7 cm). Rozmiar gotowej planszy około metr na metr :)
To mnie zaskoczyłeś :D Ja mam rozmiar całej ok70cm. Właśnie, to jest też ważne - rozmiar całkowity. Wiadomo że najlepiej jak jest mniejsza, a idealnie jak w takim formacie, że jak ją poskładać to idealnie pasuje do jakiegoś standardowego pudła. Jakie macie odczucia?
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1653
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Jakiej wielkości plansza?

Post autor: sirwei »

Ja swoją planszę będę ciął na sześć trójkątów w których podstawą będzie bok planszy. Gotowy bok będzie miał około pół metra. Składanie tego byłoby wysoce niewygodne. A tak to będą wielkie puzzle :) Taka wielkość planszy to maksimum jak na polskie standardy stołowe ;)
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Jakiej wielkości plansza?

Post autor: MichalStajszczak »

Oprócz wymienionych wyżej czynników, takich jak wielkość stołu i wielkość pudełka, istotna jest też (a może przede wszystkim) możliwość wydrukowania planszy. Standardowy format maszyn drukarskich to chyba B2, czyli 70x50 cm i dobrze by było, by plansza się w niego dobrze wpasowała. Ale oczywiście może być też wielokrotność tego formatu, tylko że są wtedy trochę większe problemy introligatorskie.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 130 times
Been thanked: 57 times

Re: Jakiej wielkości plansza?

Post autor: poooq »

Większość odpowiedzi przychodzi po wykonaniu prototypu i rozegraniu nawet fragmentu partii testowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że oprócz nich pojawia się również mnóstwo kolejnych pytań. Godziny rozważań teoretycznych są częściej warte mniej niż kwadrans przy beta-wersji. Gra najszybciej rozwija się podczas grania :)
Po co piać, gdy można grać?
Commediante
Posty: 29
Rejestracja: 06 kwie 2015, 12:27

Re: Jakiej wielkości plansza?

Post autor: Commediante »

MichalStajszczak pisze:Oprócz wymienionych wyżej czynników, takich jak wielkość stołu i wielkość pudełka, istotna jest też (a może przede wszystkim) możliwość wydrukowania planszy. Standardowy format maszyn drukarskich to chyba B2, czyli 70x50 cm i dobrze by było, by plansza się w niego dobrze wpasowała. Ale oczywiście może być też wielokrotność tego formatu, tylko że są wtedy trochę większe problemy introligatorskie.
Do tego jeszcze dochodzą inne rzeczy używane w grze - jeśli dobrze jest mieć pod ręką jakieś talie kart, figurki, bo będą używane w grze to lepiej żeby na stole się zmieściły razem z planszą.
ODPOWIEDZ