Rynki zasobów - jak je uprościć

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Rynki zasobów - jak je uprościć

Post autor: Sir_Yaro »

Cześć.

Próbuje zmontować modyfikację gry poprzez (między innymi) rozbudowę warstwy ekonomicznej.
W wersji dla max ilości graczy na 12-14 planetach miało by być do 4 rynków na którym cena każdego zasobu była by płynna w zależności od podaży i popytu. Wzorowałem się tutaj na "wysokim napięciu" i "Wealth of Nations". Problem jaki zauważyłem to to, że przy 14x4=56 rynkach na planszy będzie tak "naćpane" od znaczników, że nie będzie nic widać. A jak się weźmie pod uwagę, że chciałem dodać jeszcze 5 zasób co dało by 70 rynków chaos byłby jeszcze większy.
Przykładowa plansza:
Obrazek
W kółkach ceny sprzedaży każdego znacznika, a pod spodem cena kupna. I tak po 4x dla każdej planety.

I teraz pytanie :)
Czy macie pomysł jak można by te tory skompresować/uprościć aby setup nie trwał pół godziny i całość była bardziej przejrzysta? Co ważne - bez znaczącej utraty funkcjonalności.
Mi na tą chwile nic do głowy nie przychodzi... :(
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 903 times

Re: Rynki zasobów - jak je uprościć

Post autor: Galatolol »

Zamiast 10 np. 5 możliwości ceny każdego zasobu. Zamiast osobnego rynku dla każdej planety, zgrupować je w 3 układy po 4 planety, ceny dotyczyłyby układów.

I faktycznie wygląda to niezbyt zachęcająco, nawet dla mnie, niestroniącego od gier ekonomicznych.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: Rynki zasobów - jak je uprościć

Post autor: lacki2000 »

za dużo planet. Powinno wystarczyć po 1-2 planety na gracza. Na jednej planecie jeden towar o cenach zmiennych a inne (najlepiej nie wszystkie, może jeden towar) o stałej cenie wyłącznie kupna lub wyłącznie sprzedaży - może to odzwierciedlać lokalny monopol/oligopol.
No i zróżnicowany zakres cen też może nieco urozmaicić i uprościć. Chyba :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: Rynki zasobów - jak je uprościć

Post autor: HoLi »

A moze po prostu zostawic tak jak jest, tylko zamiast dla kazdej planety robic 4 tory do oznaczania rynkow, to zrobic jeden tor dla kazdej planety ale 4(5) znaczniki rynkow ?

Zmniejszy to na pewno wielkosc tej planszy(o jakas polowe), ale nie jestem pewien czy zwiekszy to przejrzystosc.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Rynki zasobów - jak je uprościć

Post autor: Sir_Yaro »

Galatolol pisze:Zamiast 10 np. 5 możliwości ceny każdego zasobu. Zamiast osobnego rynku dla każdej planety, zgrupować je w 3 układy po 4 planety, ceny dotyczyłyby układów.

I faktycznie wygląda to niezbyt zachęcająco, nawet dla mnie, niestroniącego od gier ekonomicznych.
Zredukowanie ilości znaczników faktycznie pomoże. Dzięki temu łatwiej będą powstawać braki na rynkach co zapobiega lataniu "w-te-i-we-wte" pomiędzy 2 planetami.
Natomiast planet nie mogę grupować w układy bo plansza jest generowana dynamicznie podczas gry i za każdym razem jest inna - w rezultacie było by to chyba skomplikowane i pewnie wyglądało bez sensu. Ale pomyślę nad tym bo ogólnie rzecz biorąc było by to idealne rozwiązanie.
za dużo planet. Powinno wystarczyć po 1-2 planety na gracza. Na jednej planecie jeden towar o cenach zmiennych a inne (najlepiej nie wszystkie, może jeden towar) o stałej cenie wyłącznie kupna lub wyłącznie sprzedaży - może to odzwierciedlać lokalny monopol/oligopol.
No i zróżnicowany zakres cen też może nieco urozmaicić i uprościć. Chyba :P
Zasadniczo MoV ma w standardzie 14 ras/planet i chciałem użyć ich wszystkich ale całkiem możliwe, że jest to bezsensowny pomysł i w warunkach gry planszowej jest to ciężkie lub niemożliwe do zrealizowania. :(
Spróbuję zobaczyć jak będzie wyglądać ta plansza z 8 planetami (max 4 graczy x 2 planety każdy) i mniejszą ilością zasobów na rynkach. Może to wystarczy. Jednak tak naprawdę to marzy mi się handel na większą skalę niż 2-3 planetki i 2 towary...
A moze po prostu zostawic tak jak jest, tylko zamiast dla kazdej planety robic 4 tory do oznaczania rynkow, to zrobic jeden tor dla kazdej planety ale 4(5) znaczniki rynkow ?
W jaki sposób to miało by wygladać ? Chodzi o to, że jeden tor cen, a na nim X znaczników z których każdy oznacza aktualną cene danego zasobu ?
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: Rynki zasobów - jak je uprościć

Post autor: HoLi »

Cytuj:
A moze po prostu zostawic tak jak jest, tylko zamiast dla kazdej planety robic 4 tory do oznaczania rynkow, to zrobic jeden tor dla kazdej planety ale 4(5) znaczniki rynkow ?
W jaki sposób to miało by wygladać ? Chodzi o to, że jeden tor cen, a na nim X znaczników z których każdy oznacza aktualną cene danego zasobu ?
Dokladnie tak. Ale nie wiem jaka bylaby czytelnosc takiego rozwiazania przy tylu planetach.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Rynki zasobów - jak je uprościć

Post autor: Najemnik »

W kwestii torów: można też zrobić na odwrót, czyli dać 4x2 tory (czyli po jednej parze kupno/sprzedaż na zasób) i znacznikami będą planety. Tylko jeżeli wyszłoby wtedy po 14 znaczników na tor, to faktycznie mogłoby być nieczytelne. :P
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Rynki zasobów - jak je uprościć

Post autor: farmer »

Najemnik pisze:W kwestii torów: można też zrobić na odwrót, czyli dać 4x2 tory (czyli po jednej parze kupno/sprzedaż na zasób) i znacznikami będą planety. Tylko jeżeli wyszłoby wtedy po 14 znaczników na tor, to faktycznie mogłoby być nieczytelne. :P
Jeśli to jeszcze aktualne, to faktycznie spróbowałbym eksploatować powyższy pomysł.
Pola tych kilku torów można zrobić odpowiednio duże, aby spokojnie mieściły się tam znaczniki kilku planet.

Dodatkową korzyścią z takich torów jest szybka informacja na temat cen danego towaru: jeden rzut okiem widzisz, że towar X jest tani na planecie A a drogi na planecie B (wiesz, gdzie kupić i dokąd zawieźć aby sprzedać :P).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Pan QnshT
Posty: 102
Rejestracja: 18 paź 2015, 14:55
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 2 times

Re: Rynki zasobów - jak je uprościć

Post autor: Pan QnshT »

Tak sobie przeglądałem tematy i trafiłem na ten i postanowiłem podzielić się moim pomysłem...

Wystarczą 2 tory -> jeden zapotrzebowania drugi ceny... pole ceny duże aby pomieściło kilka znaczników a znaczniki towarów w różnych kolorach (takich jak planety) z odpowiednimi symbolami...
Hex Map Generator
Zaufani z forum:
Spoiler:
ODPOWIEDZ