Czy mogę zrobić taką grę?

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Silverful
Posty: 15
Rejestracja: 30 lis 2014, 14:00
Lokalizacja: Gdynia/Sopot
Been thanked: 1 time

Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Silverful »

Wiem, że tytuł tematu wydaje się być banalny, ale zaraz wyjaśnię o co dokładnie mi chodzi. :)

Otóż, narodził się w mojej głowie pomysł na grę karcianą, w której każdemu z graczy przydzielana jest rola danego europejskiego państwa. Gra ma być "lekka", zabawna i z humorem ;) I tutaj mam wątpliwości... Kraje mają cechy ludzkie (personifikacja) np. Białoruś boi się Rosji - gracz, który gra tym pierwszym krajem ma ograniczone możliwośći w rozgrywce, jeżeli w grze ktoś inny ma przydzieloną kartę z Rosją (powszechnie znane są stosunki międzynarodowe tych państw). Następny przykład - Serbia i Albania nienawidzą się i kłóca o Kosowo. Gracze z tymi krajami nie mogą zawierać między sobą sojuszy (nazwa robocza). Tutaj też sprawa oczywista - konflikt między tymi krajami o Kosowo.
Oczywiście w grze byłyby kraje które pajają do siebie przyjaźnią jak np. kraje nordyckie czy stosunek Polska-Węgry. ;)

Wszystko to okrojone w dość prostej grafice (trochę na wzór Polandballa ) Moje pytanie brzmi - czy mogę używać oficjalnych barw tych wszystkich państw, ich nazw i tworzyć w mojej grze stosunki między nimi podobne do tych, które podałem dla przykładu wyżej?
Szukałem w internecie i nie znalazłem żadnych informacji nt. barw i nazw narodowych w prawie i ich używalności w grach planszowych.

Bardzo proszę o pomoc. Z góry dzięki :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: rastula »

jeśli nie będzie nabijał się z krzyża albo Mahometa to sadzę że nikt cię za to nie zabije...;)


barwy narodowe są często chronione ustawowo ale raczej właśnie przed czymś co można podciągnąć pod "zbeszczeszczenie" czy niegodne użycie - myślę że przy zachowaniu dobrego smaku nikt ci sprawy nie wytoczy...


Polandball może co najwyżej liczyć na hejt - raczej nie na proces sądowy
Awatar użytkownika
Diesel
Posty: 90
Rejestracja: 31 maja 2014, 16:52
Lokalizacja: Olsztyn/Inowrocław

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Diesel »

Silverful pisze:Szukałem w internecie i nie znalazłem żadnych informacji nt. barw i nazw narodowych w prawie i ich używalności w grach planszowych.
Wg mojej wiedzy możesz używać bez najmniejszego problemu o ile ich nie znieważasz o czym wspomniał rastula.
Ciekawy świata.. planszówkowego ;)
Nie odmówię rozgrywki w dobrym towarzystwie, daj znać na fb: https://www.facebook.com/DawidSzatkowski
Silverful
Posty: 15
Rejestracja: 30 lis 2014, 14:00
Lokalizacja: Gdynia/Sopot
Been thanked: 1 time

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Silverful »

Dzieki za szybkie i tresciwe odpowiedzi :)

Jak zrobie kilka prototypowych kart do mojej gry to pokaze o co dokladnie mi chodzi ;)
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Peter128 »

Tylko pamiętaj, że kraje nordyckie to się zbytnio nie kochają (patrz na przykład: finlandia i szwecja)
Silverful
Posty: 15
Rejestracja: 30 lis 2014, 14:00
Lokalizacja: Gdynia/Sopot
Been thanked: 1 time

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Silverful »

Spokojnie ;) w tych tematach raczej laikiem nie jestem i gafy na tym poziomie nie zrobie :P
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Dabi »

jeśli nie będzie nabijał się z krzyża albo Mahometa to sadzę że nikt cię za to nie zabije...;)
Poprawnie powinno być

Jeśli będziesz nabijał się z krzyża to zostaniesz pochwalony za postępowość i zdrowe poglądy.
Jak będziesz nabijał się z Mahometa to może ktoś Cię zabić.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: rastula »

chcesz rozpocząć dyskusję jak to trzech "żydowskich pedałów" prześladuje 30 milionów rzymskich katolików w Polsce? Proszę bardzo - tylko beze mnie :P...
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Dabi »

rastula pisze:chcesz rozpocząć dyskusję jak to trzech "żydowskich pedałów" prześladuje 30 milionów rzymskich katolików w Polsce? Proszę bardzo - tylko beze mnie :P...
Skądże znowu. Tak samo nie ja używam takich argumentów jak te powyżej.
Po prostu opisałem stan bliższy aktualnym trendom i jakie poglądy są uznawane za postępowe a jakie nie. Stawianie znaku równości między ryzykiem nabijania się z tych dwóch elementów religii monoteistycznych jest moim zdaniem zwykłym nadużyciem. Bo takiej równości nie ma :)

Tak więc w ramach udzielania dobrych rad uważałbym tylko na Mahometa, półksiężyc i pochodne + ewentualnie Gwiazdę oraz nieużywanie pewnego hinduskiego "znaku szczęścia". Inna symbolika jest już zdecydowanie bezpieczniejsza :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: rastula »

Dabi pisze: Po prostu opisałem stan bliższy aktualnym trendom i jakie poglądy są uznawane za postępowe a jakie nie.
jeśli już tak serio - to powiem - nie czytać GW nie oglądać TVN oraz zrezygnować w mediów które głównie zajmują się wchodzeniem w dyskurs z ww. z pozycji grubo wypaczonej idei narodowo - katolickiej ( łatwo rozpoznać po "W" na poczatku) i człowiek od razu przestaje się czuć prześladowany i gnębiony -

a za nabijanie się z Islamu to może w Holandii można mieć kłopoty bo u nas ineternet pełen antyislamskiej nienawiści i komentarzy jest i jakoś nikt nie zginął ...

więc albo mówimy o faktach - albo o obrazie wykreowanym w jednej czy drugiej redakcji - ale rozumiem bycie "prześladowanym" poprawia samopoczucia i zwiera szeregi... :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: kwiatosz »

Zabawny fakt związany z prześladowaniami - jak Kaczyński został prezydentem, to wykorzystało to sporo skiperów zmieniając obywatelstwo na chorwackie z powodu prześladowań we własnym kraju (a przynajmniej tak podawali w formularzach, władze chorwackie przez pewien czas to łykały bez popity).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Dabi »

Nie czytam, staram się nie oglądać za bardzo ale niestety inni często czytają.
I faktycznie rozmawiamy o pewnej rzeczywistości - to, że wpisy w sieci są antyislamskie i nikt nie ginie to póki co w tym kraju na Wisłą normalne. Niestety w Holandii czy innych krajach już niekoniecznie. Dlatego w skali ogólnoeuropejskiej, światowej czy też po prostu polskiej akurat dalej z Mahometem bym bardziej uważał niż z krzyżem czy inną symboliką. ;)
W dzisiejszych czasach skoro nawet gra o handlu żywymi zwierzętami rodzi jakieś dziwne histeryczne zachowania to nigdy nie można być pewnym.

I nie czuję się prześladowany - nie jestem po prostu fanem politycznej poprawności. I nie lubię jak pewne grupy zarówno z lewa, z prawa, ze środka jak i z zewnątrz uwielbiają się przedstawiać jako prześladowane. A nie tylko krytykę ale brak zgody na ich światopogląd traktują jako przejaw - ukrytej opcji, rasizmu, homofobii, homopropagandy, dewocji, antyklerykalizmu itp.

W tym świecie brakuje normalności, szczerości i dystansu do samych siebie. To zdecydowanie lepsze niż polityczna poprawność.

Ale to już troszkę za daleko od tematu więc może lepiej w to nie brnąć. :)
Ostatnio zmieniony 02 gru 2014, 22:29 przez Dabi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4048
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 270 times
Been thanked: 150 times

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: lacki2000 »

Dabi pisze:I nie czuję się prześladowany
A to podbite oko na zdjęciu to za co? :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Pierzasty »

lacki2000 pisze:
Dabi pisze:I nie czuję się prześladowany
A to podbite oko na zdjęciu to za co? :P
Spadł ze schodów.

Skoro kolega mówi, że się nie czuje prześladowany, to nie wnikaj. Bo niezdrowo :wink:
Silverful
Posty: 15
Rejestracja: 30 lis 2014, 14:00
Lokalizacja: Gdynia/Sopot
Been thanked: 1 time

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Silverful »

... a zapytalem tylko czy barwy i nazwy panstw moga byc uzyte w karciance :P ...
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Bardias »

Oczywiście, że mogą. :P Wyobrażasz sobie Niemcy pozywające wydawcę podręcznika do geografii albo atlasu? :D

Tematyka gry ciekawa, nawet lekko edukacyjna. Jakieś konkrety odnośnie mechaniki byś może zdradził? :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: MichalStajszczak »

Silverful pisze:Szukałem w internecie i nie znalazłem żadnych informacji nt. barw i nazw narodowych w prawie i ich używalności w grach planszowych.
A sprawdzałeś w Konstytucji? Bo jest tam artykuł 28 pkt.4 o treści: "Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej." Nie wiem, czego ta ochrona dotyczy i na czym polega, ale może warto sprawdzić, jak to jest w przypadku użycia chronionych symboli w grze planszowej.
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: tejot »

Ja bym się raczej obawiał o zarzuty typu: utrwalanie stereotypów na tle narodowościowym...
Silverful
Posty: 15
Rejestracja: 30 lis 2014, 14:00
Lokalizacja: Gdynia/Sopot
Been thanked: 1 time

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Silverful »

Napisałem zapytanie do poradni prawnej online. Może coś tam odpiszą :P

Co do mechaniki gry - na razie chcę ją bardziej dopracować. Jak będzie w pełni gotowa to podzielę się tym i owym na forum :)
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Dabi »

Artykuł odnoszący się po części do tematu - http://prawo.rp.pl/artykul/950534.html
Ja bym się raczej obawiał o zarzuty typu: utrwalanie stereotypów na tle narodowościowym...
To nie jest przestępstwo i nikt tutaj zarzutu czynić nie powinien.

Konstytucja określa jedynie co jest symbolem godłem, barwami i hymnem oraz że tryb ochrony jest/będzie konkretyzowany w określonych przepisach.
Przestępstwem jest np. propagowanie ustrojów totalitarych a jakoś koszulkę z krzewicielami takich ustrojów można kupić bez problemów (fakt, że tylko z jednej ze stron barykady ale jednak)


Nie zauważyłem tekstu o podbitym oku - nie zastanawiałem się nad tym nigdy... Myślałem, że to cień :D Prześladowany się dalej nie czuję :P
Matrin
Posty: 55
Rejestracja: 07 sty 2013, 11:58

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Matrin »

Dabi pisze: Przestępstwem jest np. propagowanie ustrojów totalitarych a jakoś koszulkę z krzewicielami takich ustrojów można kupić bez problemów (fakt, że tylko z jednej ze stron barykady ale jednak)
Ja bez problemu znalazłem koszulki z krzewicielami ustrojów z obu stron barykady. Może nie umiesz szukać?
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Dabi »

Nie mam potrzeby szukania takich koszulek ani tym bardziej ich noszenia. Mało to zajmujące zajęcie. W sklepach zwykłych czy na ulicy nie spotkałem się z występowaniem na koszulkach krzewicieli jednej ideologii natomiast z krzewicielami tej drugiej już tak. Obu ideologii nie jestem fanem.

Przykład był po to aby zaprezentować skuteczność zastosowania tych przepisów.
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Komimasa »

Kraje mają cechy ludzkie (personifikacja)
Czyżby Hetalia?xd
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: genek »

Matrin pisze: Ja bez problemu znalazłem koszulki z krzewicielami ustrojów z obu stron barykady. Może nie umiesz szukać?
tylko, ze na koszulki z Hitlerem ludzie sie oburzają, a z Che jakoś nie
Co do flag w grach to jest wiele gier, ktore wykorzystują flagi państwowe. Poza tym flaga to nie trademark, a w USA nawet na gaciach jest.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: Czy mogę zrobić taką grę?

Post autor: Błysk »

[quote="genek"
tylko, ze na koszulki z Hitlerem ludzie sie oburzają, a z Che jakoś nie
Co do flag w grach to jest wiele gier, ktore wykorzystują flagi państwowe. Poza tym flaga to nie trademark, a w USA nawet na gaciach jest.[/quote]

Che to inna postać niż Hitler- łatwiej byłoby porównać Hitlera do Stalina- a z nim to koszulki nie widziałem. Ponad to Che został wchłonięty przez popkulturę i był postacią o wiele bardziej kontrowersyjną niż dwaj panowie, których wymieniłem. Przy wypowiadaniu się o postaciach historycznych warto o nich wiedzieć trochę więcej. Dlatego. nie wypowiadam się np. o Franco, który również był bardzo złożoną postacią, a sama wojna w Hiszpanii została wytargana ideologicznie w każdą możliwą stronę.

Z resztą wypowiedzi się zgadzam, chociaż jak przesadzisz, w którąś stronę, a gra stanie się znana to nie unikniesz pewnie krytyki. :)
ODPOWIEDZ