Wypraska do pudełek

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
Katia
Posty: 127
Rejestracja: 12 lut 2018, 15:48
Has thanked: 17 times
Been thanked: 3 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Katia »

@autopaga
Mnie interesowałby już koszt komercyjny. Ale też pytanie, czy chcesz robić inserty dla innych gier?
3trolle - 6%
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: autopaga »

Jak na moje zdolności przerobowe, koszt komercyjny byłby ogromny, robię tylko na własny użytek. Jakby nie było to jest przynajmniej przy mojej drukarce sporo roboty, na wydruki trzeba zerkać od czasu do czasu, każdy element drukuję osobno, niestety to nie jest tak że odpalam na noc, a rano mam wszystkie elementy. Na przemysłowej drukarce to inna historia, ale nie dysponuję takim sprzętem.
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: autopaga »

Przysiadłem dzisiaj do tematu zwiększenia mocy przerobowych i będę upgradował drukarkę, aby na drugiej głowicy można było drukować szybciej z otworem o większej średnicy (1mm zamiast 0.35mm). Powinno to skrócić czas z 15 do 3,5 godziny. Jednak różnica w wyglądzie byłaby taka:
Obrazek

Niektóre elementy zamawiam z Chin, więc trochę to potrwa.Tymczasem gwt prezentuje się tak:
Obrazek
Poprawiam jeszcze niebieski i czerwony insert, ale zmiany są już kosmetyczne. Jak widać sporo wypełnienia trzeba będzie dać na spód.

Inserty projektuję w taki sposób, aby np. talie, żetony 1/2/3 i monety można było używać nie wyciągając z insertów.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Golfang »

to koszty - mówię o samym materiale - nie są tak duże jak sobie wyobrażałem :)
Co do skrócenia czasu - no to widać niestety, że jakość poszła w dół i to mocno. Gdybym robił tylko dla siebie elementy - wolałbym jednak tę bardziej czasochłonną wersję.

Powiedz mi - czy drukarka 3D jeśli drukuje ścianki z pustymi przestrzeniami - to oszczędza czas czy tylko materiał?
Z jakiej drukarki korzystasz?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Sir_Yaro »

Golfang pisze: 13 lis 2018, 09:06 to koszty - mówię o samym materiale - nie są tak duże jak sobie wyobrażałem :)
Co do skrócenia czasu - no to widać niestety, że jakość poszła w dół i to mocno. Gdybym robił tylko dla siebie elementy - wolałbym jednak tę bardziej czasochłonną wersję.

Powiedz mi - czy drukarka 3D jeśli drukuje ścianki z pustymi przestrzeniami - to oszczędza czas czy tylko materiał?
Z jakiej drukarki korzystasz?
Przy druku plastikiem oszczędzasz czas i materiał. Przy druku żywicą oszczędzasz tylko materiał.
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: autopaga »

To nie jest wcale powiedziane że z grubszych warstw nie będą gorsze inserty. Podstawowa zaleta oprócz krótszego czasu to większa wytrzymałość i zaokrąglone krawędzie, z wyglądu się okaże, warstwy są widoczne tak czy siak. Zamawiam jednak z PL zestaw, więc pokażę efekt dużo szybciej.

Co do wypełnienia to jak kolega pisał powyżej. Jadę na vertexie k8400, kupiłem ją coś około 4 lat temu, wtedy była dobra, teraz może wybrałbym coś innego. Generalnie trochę modyfikacji wypada zrobić aby ją podkręcić. Zawsze kusiła mnie delta i chyba w taką bym poszedł na ten moment:
Obrazek
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 954
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 653 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Bart Henry »

Wygląda to bardzo ładnie. Drukowanie elementów, czy insertów to super sprawa, kontynuuj relację. Jest tu wielu zajawkowiczów, którym niewiele brakuje do skuszenia się na własną drukarkę. Koszty, czas trwania, jakość, wybór sprzętu - to wszystko jest warte poruszenia. Sam zastanawiam się nad Creality Ender 3, tylko nie wiem, czy dam radę z miejscem na nią. :( Póki co, wypadałoby jednak wykorzystać wszystkie zalegające płyty kartonowo-piankowe. ;)
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: autopaga »

A więc tak uporałem się z upgradem drukarki. Miałem duże problemy z trzymaniem się druków do szkła bez taśmy malarskiej. Czyste szkło czasami zdawało egzamin, ale czyszczenie acetonem po każdym wydruku jest trochę upierdliwe. Przekonałem się do metody, smarowania szkła klejem szkolnym w sztywcie i rozcieńczania go wodą, to eliminuje grudki i robi bardzo cienką warstwę widoczną tylko patrząc pod kątem. Bardzo dobra metoda, wydruk się trzyma, a jak wyłączy się grzanie to wydruk sam odpada przy 30 stopniach.

Potestowałem różne średnice dysz i finalnie zostaje na 0,4mm i 0,8mm na drugiej głowicy, co daje odpowiednio 0,25mm na warstwę i 0,5mm na warstwę. Ciąglę szukam jeszcze optymalnych ustawień, powstają mi takie dziury tam gdzie kończy się warstwa, a oprócz tego wszystko jest ładnie, a wydruki są mega szybkie na 0,8mm. Przechodząc z 0,35 na 0,4mm też przyspieszę, ponieważ na 0,35mm robiłem warstwy 0,2mm na wysokość. Tak więc przechodząc na 0,25 oszczędza się 20% czasu a to sporo! jakościowo nie przeszkadza mi to. Do super małych detali kupię dyszę 0,2mm i 0,1mm warstwa, ale na razie nie mam w planach takich druków.

Na dyszy 0,4 zrobiłem premierowo góry do raptora, a na 0,8 pojemnik na figurki z magnesem. Czekam na koszulki i będę robił insert do robinsona na 0,8.
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ