Zanim podzielisz się pomysłem na forum...

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Krzychu
Posty: 37
Rejestracja: 30 wrz 2010, 11:30

Zanim podzielisz się pomysłem na forum...

Post autor: Krzychu »

1. Jeżeli chcesz brzmieć poważnie, sprawdź pisownię i gramatykę. Wklej do Worda, daj komuś do przeczytania. Podziel wypowiedź na akapity, dodaj interpunkcję. Przed wklejeniem posta daj podgląd i przeczytaj jeszcze raz. Czy wciąż rozumiesz, co napisałeś?

2. Opisz główne zamierzenia mechaniki oraz przedstaw przebieg tury. Daj poczuć czytającym, jakie decyzje gracze będą musieli podejmować. Pomóż im zrozumieć, o co w grze chodzi. Wszystko to pewnie i tak zmieni się sto razy, ale trzeba zacząć od jakiejś podstawy. Jeśli nie za bardzo rozumiesz, o co chodzi, przeczytaj instrukcje gotowych gier (chociaż mam nadzieję, że grałeś już w co najmniej kilka) – możesz je znaleźć np. na stronie wydawnictwa Lacerta (http://www.lacerta.pl) lub Galakta (http://www.galakta.pl). Zobacz, jak wyglądają, jaką mają strukturę, co opisują, na czym się koncentrują. Nie musisz prezentować całej gotowej mechaniki – ale przedstaw coś, co ma ręce i nogi, a nie jest jedynie zlepkiem niekontrolowanych myśli.

3. Nie zaczynaj od przedstawiania grafiki! Nie chwal się, ile godzin spędziłeś na rysowaniu planszy, tworzeniu żetonów, wycinaniu kart. Jest duża szansa, że i tak będziesz musiał to wszystko wyrzucić do kosza. Czy twórcy filmów zaczynają od stworzenia scenografii? Nie - zaczynają od scenariusza. Zapisaną kartkę papieru o wiele łatwiej (taniej, szybciej) zmienić, niż przerobić zamek na lotniskowiec.

4. Szczegóły dotyczące kart, pól na planszy, występujących postaci, budynków, towarów, rodzajów wojsk zostaw na później. Opisując grę np. w świecie fantasy, nie pisz w pierwszym poście, że smok będzie miał 50 punktów życia – uwierz mi, czytając to nikt nie zakrzyknie – „Smok będzie miał 50 punktów życia? Genialne! Czemu sam na to nie wpadłem?!”.

5. Zanim zdecydujesz się cokolwiek napisać – poczekaj. Nie dziel się każdym możliwym pomysłem, nie bombarduj forum tysiącem nowych projektów. Skoncentruj się na jednym, rozwiń go trochę, przemyśl. Na forum znajdą się ludzie, którzy chętnie Ci pomogą, ale nie odwalą roboty za Ciebie. Nie chcesz chyba przecież, aby to było pisanie dla samego pisania. Chcesz w to kiedyś zagrać, prawda?
Ostatnio zmieniony 25 lip 2012, 09:52 przez Krzychu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Zanim podzielisz się pomysłem na forum...

Post autor: ja_n »

A to są bardzo cenne uwagi. Wątek do przyklejenia.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: Zanim podzielisz się pomysłem na forum...

Post autor: yosz »

Krzychu: świetna robota - to są "oczywiste" podstawy, które niestety nie zawsze są oczywistością
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Zanim podzielisz się pomysłem na forum...

Post autor: virco »

hmm.. chciałoby sie dodać opatentuj go :P
kto wie kto wykorzysta Twój pomysł..
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
ryu15
Posty: 3
Rejestracja: 11 cze 2012, 20:58

Re: Zanim podzielisz się pomysłem na forum...

Post autor: ryu15 »

virco pisze:hmm.. chciałoby sie dodać opatentuj go :P
kto wie kto wykorzysta Twój pomysł..
Oby jak najwięcej ludzi ;]
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zanim podzielisz się pomysłem na forum...

Post autor: mbork »

<language-purity-nazi>
Słuszne uwagi, ale mam jedną prośbę o zmianę: to nie są paragrafy, tylko akapity.
</language-purity-nazi>
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Zanim podzielisz się pomysłem na forum...

Post autor: rastula »

Tylko powinien się nazywać:

"
Masz gotową grę testowaną z kolegami całe 2 tygodnie. Chcesz zebrać na KS 1000000$ dolarów i brakuje ci tylko instrukcji, kilku grafik i pochwały od doświadczonych graczy. Przeczytaj TO! "
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Zanim podzielisz się pomysłem na forum...

Post autor: playerator »

Krzychu pisze:1. Jeżeli chcesz brzmieć poważnie, sprawdź pisownię i gramatykę. Wklej do Worda, daj komuś do przeczytania ...
gassa pisze:Dostosuję się jakoś. :)
Nie będzie łatwo.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
ODPOWIEDZ