Druga gra po "Wysokim napięciu"

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
other
Posty: 43
Rejestracja: 02 lip 2011, 10:17
Lokalizacja: Toruń/Poznań

Druga gra po "Wysokim napięciu"

Post autor: other »

Witam, za waszą radą kupiłem sobie (i pośrednio znajomym :)) "Wysokie napięcie" i gra została niesamowicie entuzjastycznie przywitana i zawsze jest więcej osób chętnych do gry niż przewiduje instrukcja, także dziękuję za dobrą radę :)

Chciałbym sobie teraz kupić drugą grę, ale przeglądając BGG, forum i allegro naprawdę już mi się wszystko pomieszało i nie wiem co wybrać. Chciałbym grę może jeszcze nawet trochę trudniejszą niż "Wysokie Napięcie", na jak największą ilość graczy, z większą interakcją niż w "WN" i w miarę krótkim czasem gry. Nie ukrywam że im tańsza gra by była tym lepiej (trochę ponad 100zł by mogło być, no max 140zł za jakiś rewelacyjny tytuł).

Wydaje mi się, że idealnym typem byłaby "Agricola", aczkolwiek mam kilka wątpliwości:
1) przestrzeń potrzebna do rozłożenia gry (często gramy w jakiś dziwnych miejscach typu stół na polu namiotowym),
2) czas rozgrywki ("Wysokie napięcie" trwa dla nas trochę za długo przez co nie każdą rozgrywkę udało nam się dokończyć) najlepiej jakby był max. 2h a i lepiej jak będzie krócej oraz
3) interakcja między graczami (mimo wszystko w "Wysokim napięciu" brakuje czegoś takiego że ktoś się na nas lekko wkurzy itp., jednak licytacja i ew. przyblokowanie w budowie to niewiele :)).

Pozostałe tytuły jakie sobie wypisałem:
1) Shogun (ale chyba go nie uda mi się go nigdzie kupić, aczkolwiek mi i moim współgraczom podobało się "Ryzyko", więc Shogun chyba byłby idealnym zamiennikiem)
2) Caylus (aczkolwiek czytałem że to "mózgożer" i trochę boję się tych opinii że będzie za ciężko)
3) Stone Age (ale chyba zdecydowanie za łatwa (?), ale mogłaby być "lepszymi Osadnikami z Catanu" no chyba że się mylę)

i poza moimi wymaganiami:
*) Carcassonne (bo wypada mieć i na szybko można zagrać, do tego w miarę tanie),
**) Fasolki (też ze względu na czas rozgrywki, do tego super tanie),
***) Cytadela (ze względu na ilość graczy).

Co byście mi doradzili?
Temat z sprzedażą/wymianą moich gier: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=27234
Zapraszam też na bloga http://www.racjonalnie.pl
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Druga gra po "Wysokim napięciu"

Post autor: skoti »

Hej :D
Ja osobiście jestem sceptycznie nastawiony do Agricoli, ze względu na jej suchość, słabą dynamikę i brak emocji. Ludzie się nią zachwycają, ale mi osobiści nie podeszła. :?

Co do Stone Age, to jest to dobra gra, idealna dla ludzi dopiero zaczynających przygodę z planszówkami. Dająca masę możliwości, przy zastosowaniu łatwych reguł.
Tyle, że jedynie na 4 osoby.

Caylus: Gra uważana za cięższą. Trzeba się ostro nakombinować, zwłaszcza jak się gra z doświadczonymi osobami. Jeśli szukasz Gry lżejszej do wysokiego napięcia, to Caylus na pewno nią nie jest.
Jest to też gra dość sucha, niektórzy uważają, że jest pozbawiona emocji. Moim zdawaniem to świetna gra, dająca wszystko co można wyciągnąć z Worker Placement. Ale jak mówię, lekka ona na pewno nie jest.

Carcasone – prościutka, tania, dająca dużo frajdy. Ostatnio grałem z dodatkiem wieża, który dodał jej smaczku wredoty. Dobra gra, ale jest wiele lepszych.



Osobiście doradził bym Ci:

El Grande – klasyka. Proste reguły, kupa planowania. Interakcja między graczami jest duża, praktycznie każdy twój ruch w jakiś sposób odbija się na innych. Gra nie za długa, w doświadczonym towarzystwie można się w godzinkę zmieścić.
Cena wyższa niż podałeś, ale na forum za 100 można wychaczyć.

Small World – kra konfliktowa. Cały walczymy z innymi o przetrwanie w zamarłym świecie. Jest też ślicznie wykonana.
A jej wielką zaletą jest skalowność. Dzięki mapą dostosowanym do ilości graczy, równie dobrze gra się w 2, 3, 4 czy 6 osób. Ja z dziewczyną partyjkę rozgrywamy w około 20-30min. w 5 doświadczonych graczy schodzimy na około godzinę.

K2 – dawno jej nie polecałem, ale wydaje się być idealna. Także dużo interakcji – niby każdy się sobie wspina, ale na innych graczy trzeba uważać bo można przez nich solidnie oberwać.
Jak dla mnie to prostota i elegancja zasad – nigdy nie sądziłem że można zrobić dobrą grę o wchodzeniu na górę, a można :mrgreen:

Może oryginalny nie jestem w doradzaniu, ale to są naprawdę sprawdzone klasyki. Gry o dużej interakcji, dość małym stopniu skomplikowania, ale przy tym dające dużo możliwości. :)
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Druga gra po "Wysokim napięciu"

Post autor: cezaras »

OT: fajnie jak ktoś szuka czegoś cięższego :)

ja bym zaproponował:
1. Amun Re - moim zdaniem gra genialna i niedoceniana. Ma w sobie wszystko. Licytację, inwestowanie, blef.
2. W roku smoka - fenomenalna gra do móżdżenia, a jednak trwająca mniej niż 2 godziny :)
dwie powyższe gry mają jeszcze dodatkową zaletę - reguły jak na taką grę są w miarę proste

a w dalszej kolejności:
3. Le Havre - (moim zdaniem lepsza wersja Agricoli)
4. Puerto Rico - bardzo długo na BGG to była gra numer jeden na świecie. Nie do końca podzielam tę opinię, ale na pewno warto poznać (bardziej niż Carcassone czy cytadelę)
Kubsio
Posty: 93
Rejestracja: 27 cze 2005, 10:47
Lokalizacja: Łódź

Re: Druga gra po "Wysokim napięciu"

Post autor: Kubsio »

Agricoli sie balem przez niektore komentarze na forum mowiace ze gra to pasjans rownolegly itp.
Okazalo sie ze to najlepsza gra w jaka gralem, zona tez bardzo bardzo lubi.
Ale miejsca i czasu potrzeba na nia rzeczywiscie duzo.

Ja bym sprobowal na waszym miejscu kolonistow z katanu (z dodatkiem na 5-6) osob.
Gra przez wiele osob uznawana jest za ideal, dla mojej zony do gra best ever.
Znawcy beda cos mowic o losowosci ale w grze ona zupelnie nie przeszkadza.
A grajac z zasada bij lidera, gra z reguly jest wyrownana i z 4 osob
3 maja mozliwosc wygrania do ostatniej chwili. Nie duzo rozni sie to WN.
Natomiast ilosc emocji z WN jest nieporownywalna.
Handel, kradzieze, negocjacje. Bajka.

pzdr Kuba

Edit: el Grande w moim towarzystwie tez przyjelo sie bardzo dobrze i warte jest polecenia
Gra jesli chodzi o skomplikowanie interakcje ciezkosc ilosc miejsca itd we wszystkim zblizona do WN
(u mnie grana okolo 1,5 godziny. Jak w WN gracie ponad 2 godz to tu w godzine nie macie szans sie zmiescic)
Miejsce na Twoja reklame
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Druga gra po "Wysokim napięciu"

Post autor: Odi »

Ja bym doradził Cyklady - może nie jest to gra cięższa niż WN, ale bardzo emocjonująca. jest i licytacja, i budowa/rozwój, i walka, i nagłe zwroty akcji. A do tego wygląda przepięknie.

Z cięższych, wieloosobowych...

Agricola zajmuje bardzo dużo miejsca. Le Havre może być lepszym wyborem w tym segmencie.

Natomiast ja poleciłbym Wam Imperial (w wersji klasycznej lub 2030) - to gra z jednej strony ekonomiczna, z drugiej jest sporo walki, rywalizacji mocarstw, może trochę dyplomacji. W skrócie: każdy z gracyz jest inwestorem, który próbuje uzyskać wpływy w mocarstwach europejskich przełomu XIX i XX wieku. Minus - trwa ok 3 godzin. Zainteresuj się tym tytułem.

Pomysl także o Automobile - gra czysto ekonomiczna, z prostymi zasadami ale dużą głębią. No i w 2 godzinki spokojnie się zmieścicie. Interakcja nieco większa niż w WN: wybór postaci, walka o jak najlepsze pola produkcji, dystrybutorów, korzystną sprzedaż itp.

PS
Jeśli gracie w więcej osób pod namiotami itp, to musicie mieć też The Resistance: Agenci Molocha. Leciutkie, ale absolutny hit wszelkich spotkań :) To tak na marginesie 8)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Druga gra po "Wysokim napięciu"

Post autor: zephyr »

Caylus Caylus Caylus Caylus Caylus Caylus Caylus Caylus Caylus Caylus Caylus

...

Caylus

Jedyny warunek którego nie spełnia to ilość graczy, ale nie kojarzę specjalnie gier ekonomicznych na 6+ graczy, zawsze można grać na 2 stołach w różne gry.

Na Shoguna mam awersję - 6 tur, a gra trwa 3h... a jak ktoś akurat zabierze ci prowincje któar miała zbierać zboże albo kase to masz duży problem.

Stone Age jest leciutki.

Agrikola nie brzmi źle, ale miejsca toto wymaga faktycznie sporo. Interakcja oparta na podbieraniu - IMO wystarczająca żeby to nie był pasjans, ale jednak gracz głównie skupia się na swoim podwórku, a kombinowania to jest naprawdę sporo, zwłaszcza że dochodzą też karty z różnymi bonusami z wielkiej talii.

Chyba że z tą mózgożernością to nie koniecznie, wtedy warto rozważyć El Grande (fajna taktyczna przepychanka) czy Small worda (IMO za dużo "kogo nie lubię ten przegra" za mało "zrobiłem dobry ruch więc dostanę dużo pkt" ale jeśli ktoś lubi te klimaty to rozgrywka jest ok) - bezpośrednia walka o kontrole terenu jest zupełnie inną formą interakcji niż blokowanie w Wysokim napięciu.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
other
Posty: 43
Rejestracja: 02 lip 2011, 10:17
Lokalizacja: Toruń/Poznań

Re: Druga gra po "Wysokim napięciu"

Post autor: other »

Dziękuję wszystkim za genialne odpowiedzi! Postanowiłem odłożyć zakup jednej z gier (Caylus/Agricola/Shogun) na później (może wpadnie coś na urodziny;)) i zaopatrzyć się w jedną z 'tańszych gier'.

Gdybyście mieli do wyboru kupno za ok. 70zł (jedna z pozycji, cena +/- 5zł): Książęta florencji, Cytadela, Carcassonne (podstawka) to co byście wybrali? A może jakiś inny fajny tytuł za te pieniądze?
Temat z sprzedażą/wymianą moich gier: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=27234
Zapraszam też na bloga http://www.racjonalnie.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Druga gra po "Wysokim napięciu"

Post autor: Odi »

Kompletnie nieporównywalne tytuły... (no chyba tylko pod kątem ceny są w tej samej kategorii)

Patrząc na Twoje kryteria (duża liczba graczy, duża interakcja, mała przestrzeń) z tych wymienionych tylko Cytadela.

Książęta to jest ciężki mózgożer (i zajmuje trochę miejsca), Carcassone to lekka gra, no i wymaga raczej równej powierzchni, natomiast Cytadela nie zajmuje wiele miejsca, a gra się super w kilka osób. I sporo jest do pomyślenia!

Możliwe, że to jest najlepszy wybór w tej cenie i w tych kryteriach.

Ewentualnie możecie pomysleć też nad "Na Chwałę Rzymu" (ok 70-80 zł, przestrzeni zajmuje więcej, interakcja ciut mniejsza, nieco bardziej skomplikowana, tworzenie kombosów)
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Druga gra po "Wysokim napięciu"

Post autor: salmunna »

other pisze:jeszcze nawet trochę trudniejszą niż "Wysokie Napięcie", na jak największą ilość graczy, z większą interakcją niż w "WN" i w miarę krótkim czasem gry.
Zasadniczo to cechy trudna + kilku graczy wyklucza cechę krótki czas gry. :P

Natomiast jak największa ilość graczy, interakcja, krótki czas gry to zdecydowanie Fasolki i Resistance , ewentualnie Czarne Historie (zaleta: nieograniczona ilość osób, możliwość przerwania gry i wrócenia do tego samego punktu; wada: skończona ilość zagadek w jednym pudełku)

Co do Carcassonne - jeśli graliście już w Wysokie Napięcie to może się Wam wydać zbyt proste, a jeśli będziecie grać w maksymalną ilość osób to może się okazać za proste, za krótkie i losowe
ODPOWIEDZ