Gra dobrze działająca przy dwóch graczach

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Gra dobrze działająca przy dwóch graczach

Post autor: xilk »

Witajcie, ponownie chcę zapytać Was o radę.

Powiem Wam, że do grania w naszym stałym składzie (5 osób) mam na razie wystarczającą ilość gier: Wsiąść do Pociągu Europa, Przebiegłe Wielbłądy, Magazyn 51 oraz Packa na Muchy. Tak wiem, nie jest to jakaś duża kolekcja, ale na razie wystarcza, a zawsze mam jeszcze Pokój 25 oraz Magię i Myszy, jednak to na przyszłość.

Obecnie zdarza się tak, że moi Rodzice chętnie by w coś zagrali, dlatego szukam gry, która dobrze działa przy dwójce graczy.

Wymagania:
- Ilość graczy - mówiąc prosto 2 lub 2-3, w sensie może to być gra tylko dwa 2 graczy, ale nie musi, może być 2+ graczy, ważne żeby przy 2 graczach dobrze działała.
- Typ rozgrywki - może być kooperacja, a może być rywalizacja, to obojętne. Jednak wolałbym jakiś tytuł łatwy, a nie euro rozmyślanie i liczenie punktów.
- Tematyka - ogólnie dowolna, choć raczej będę unikał konfliktów zbrojnych, czy jakiś wielkich fantasy.
- Regrywalność - to musi być.
- Czas rozgrywki - wolałbym nie ruszać jakiś długich gier, trwających 2-3 godziny, ponieważ one zwykle wiążą się z całą masą zasad.

Co rozważam? Cóż, poszperałem trochę i zastanawiam się na razie nad:
- Takenoko - bardzo lubię tą grę, ale nie mam pojęcia, jak sprawuje się na dwóch graczy? Grałem do tej pory zawsze w 3 lub 4 graczy, nigdy nie miałem okazji się sprawdzić przy 2 osobach.
- Dominion - podobnie, jak powyżej, nie mam pojęcia, jak się ta gra sprawdza przy 2 graczach.
- Patchwork - przyjemna gra właśnie dla dwóch osób, grałem kiedyś i myślę, że Rodzicom może się spodobać.
- Abalone - choć raczej w wersji dla 4 osób.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Gra dobrze działająca przy dwóch graczach

Post autor: maciejo »

Dominion jak najbardziej ale Rodzice muszą być troszkę ograni w Planszowych.
Osobiście polecam Hansa, Catan Gra Karciana, Tobago.
Może 1989 jeśli to ich klimaty :idea:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gra dobrze działająca przy dwóch graczach

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Splendor
Azul
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Gra dobrze działająca przy dwóch graczach

Post autor: xilk »

maciejo pisze:Dominion jak najbardziej ale Rodzice muszą być troszkę ograni w Planszowych.
Spokojnie, są ograni.

Z Twoich propozycji, przemawia do mnie tylko Tobago, choć muszę zobaczyć, czy będzie dostępne. Pozostałe gry wydają się niezbyt ciekawe, czy wręcz typowymi euro, czego chcę uniknąć.

Splendor - odpada, grałem w to kilka razy i nie zachwyca. Tak wiem, że to "hit" i w ogóle, ale to nie będzie hit na naszym stole.

Azul - prześledzę, bo jak na razie zapowiada się ciekawie.

A czy może ktoś się wypowiedzieć, kto grał w 2 osoby, w gry, które wymieniłem? Chodzi mi przede wszystkmi o Takenoko? I jeszcze teraz przypomniałem sobie o grze Kakao, gdzie grałem w 2 osoby i była rozgrywka w porządku.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra dobrze działająca przy dwóch graczach

Post autor: matten »

Patchwork to w moim mniemaniu dobry wybór. Od tej gry zaczęła się moja przygoda z planszówkami i po dziś dzień często gości na stole, więc o regrywalność nie ma się co martwić. Od siebie dorzucę jeszcze 7 Cudów Świata: Pojedynek. Zasady są dużo obszerniejsze niż w Patchworku, ale mimo to gra jest stosunkowo łatwa do zrozumienia, a dzięki trzem drogom do zwycięstwa potrafi zaskoczyć.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dobrze działająca przy dwóch graczach

Post autor: anna26 »

Może osadnicy NI mega regrywalnosc
7 cudów pojedynek, wyspa sky,
patchwork i dominion zwłaszcza to drugie to dużo godzin zabawy
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gra dobrze działająca przy dwóch graczach

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Miałem Takenoko i sprzedałem. Jak dla mnie nic ciekawego, nawet moje dzieciaki się do tego nie garnęły.
Jeśli masz kumatych rodziców to ja bym się nie pchał w jakieś popierdółki tylko coś w stylu jak Zamki Burgundii.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
szynan
Posty: 38
Rejestracja: 17 lut 2017, 16:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra dobrze działająca przy dwóch graczach

Post autor: szynan »

Takenoko na dwie osoby dobrze chodzi. Zdecydowaną większość naszych rozgrywek rozegraliśmy w takim składzie, przy tylko kilku grach w 4 osoby. My, mimo rozrośnięcia się kolekcji i posiadania teraz sporej ilości ciężkich tytułów, dalej lubimy do Takenoko wracać, bo po prostu gra jest przyjemna. Myślę, że rodzicom powinna się spodobać.

Patchwork jest świetny na dwie osoby, grałam z obojgiem z rodziców i im się podobał. Jeśli jednak chciałbyś czegoś troszkę lżejszego, co chodzi na dwie jak i więcej osób, to możesz sprawdzić Ogródek. Również układanie kafelków na planszy (tutaj kwiatów na rabatkach). Jest też Indian Summer i Park Niedźwiedzi z podobną mechaniką (ale w te tytuły jeszcze nie grałam).

Carcassonne - super gra! Bardzo dobrze działa na dwie osoby, a można grać też w więcej (u nas nieprzetestowane jeszcze w większym gronie). Jeśli nie znasz - gra polega na układaniu kafelków i tworzeniu z nich miast, dróg i pól. Po ułożeniu kafelka decydujesz, na jakiej części położysz swojego meepla i czy w ogóle, a dany meeple będzie później odpowiednio punktował. My zwykle jak do Carcassonne siadamy to gramy więcej niż jedną partię, bo tak nas wciąga. Do tego - gra ma wiele dodatków, które po jakimś czasie można dokupić, żeby dołożyć nowe kafelki, nowe meeple o różnych zastosowaniach, nowe metody punktowania. Na pewno bardzo przyjemna i regrywalna, a zasady da się wytłumaczyć w kilka minut.

Z gier kooperacyjnych, polecę już klasyka w tej kategorii - czyli Pandemię :) Możesz też sprawdzić Tajniacy: Duet.
ODPOWIEDZ