[2P] Coop, eksploracja, kosmos | dobry 4X średniociężki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Knightmare
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2018, 00:39
Lokalizacja: Zachód DE/Gdańsk

[2P] Coop, eksploracja, kosmos | dobry 4X średniociężki

Post autor: Knightmare »

Witam !

Postaram się wszystko ująć jak najbardziej zwięźle i czytelnie przedstawić to, czego szukam(y).

Otóż w planszówki gramy z dziewczyną od niedawna. Co mamy :

1. Eldritch Horror
2. Martwa Zima
3. Gloomhaven
4. Lords of Waterdeep + dodatek
5. One Deck Dungeon + dodatek
6. Dungeon Roll

Co zamówiłem/wsparłem i na co czekam na dzień dzisiejszy :

1. Everdell
2. Glooms of Kilforth
3. 1066, Tears to many mothers
4. Stworze
5. Valhalla

Co planuję (czyt. może kupię) :

1. Helionox Deluxe Edition
2. Mysthea
3. The Essence
4. Aeon's End
5. Evolution : Climate

Także jak na początek przygody z planszówkami wzieliśmy się za stosunkowo ciężkie tytuły (wykluczając oczywiście LoW i Dungeon Roll'a). Po prostu zanim cokolwiek kupiliśmy zauważyliśmy, nawet przeglądając filmy z recenzjami, opiniami, czytając blogi, że skłaniamy się zdecydowanie ku cięższym grom i szukamy w nich bardziej "móżdżenia" i tego, aby nas pochłonęły w całości i nie dawały spokoju, a mniej ku lekkiej i szybkiej rozrywce, nie angażującej aż tak bardzo. Oczywiście takich gier na pewno będziemy szukać i będziemy je chcieli mieć w swojej kolekcji, bo nie zawsze człowiek ma tyle czasu, aby ogrywać sobie coś, co trwa 2h, ale w tym temacie chciałbym, abyście mi doradzili coś zaczynającego się, powiedzmy, od tej 3 w skali BGG (chociaż każdy ma swoje subiektywne odczucia), lub ewentualnie lekko mniej. Czas gry - bez znaczenia.

To tak tytułem wstępu, przepraszam, jeśli ktoś już do tego momentu zdążył sobie dwa razy ziewnąć :) A więc. Czego szukam ? Właściwie dosłownie tego, co w nazwie tematu. Dwóch gier :

1. Coopa w kosmosie (preferowane, ale inne też rozważymy) z dużą regrywalnością. Po prostu. Najważniejsze, aby gra była miodna i miała na tyle zawartości, aby starczyła na trochę dłużej. Nie była zbyt prosta, wymagała zastanowienia nad wyborami, oraz strategii. Mile widziane dodatki. Język nie ma znaczenia. Mam nadzieję, że coś takiego istnieje.

2. 4X, fantasy/sci-fi/abstract - wszystko, pod tym względem tutaj dowolność. Nie mamy takiej gry w kolekcji, a oboje mamy ochotę w coś takiego zagrać. Jest tego baaaardzo dużo i szczerze mówiąc od przeglądania recenzji, znajdowania średnio kilku nowych tytułow do potencjalnego zakupu dziennie boli mnie już głowa. Oczekiwania jak wyżej, ale tutaj szczególnie istotne jest to, żeby dobrze się grała we 2 (istnieją takie 4x ?), bo aktualnie tylko w takim składzie możemy pograć.


Oddaję to w Wasze ręce :) Z góry dzięki wszystkim za wszystkie propozycje. Nawet jeśli coś nie pasuje do ww. kryteriów to wrzucajcie tu swoje wszystkie propozycje, jestem otwarty :wink:
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: [2P] Coop, eksploracja, kosmos | dobry 4X średniociężki

Post autor: Kilson »

Knightmare pisze: 1. Coopa w kosmosie (preferowane, ale inne też rozważymy) z dużą regrywalnością. Po prostu. Najważniejsze, aby gra była miodna i miała na tyle zawartości, aby starczyła na trochę dłużej. Nie była zbyt prosta, wymagała zastanowienia nad wyborami, oraz strategii. Mile widziane dodatki. Język nie ma znaczenia. Mam nadzieję, że coś takiego istnieje.
Rzuć okiem na zapowiedzi Nemesia, gra zapowiada się bardzo ciekawie, ale jeszcze trzeba poczekać na premierę ;)
Knightmare
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2018, 00:39
Lokalizacja: Zachód DE/Gdańsk

Re: [2P] Coop, eksploracja, kosmos | dobry 4X średniociężki

Post autor: Knightmare »

Nemesisa oczywiście sprawdzałem, ale czy to jest prawdziwy coop... ? Chyba jednak nie do końca przez te mechaniki związane ze zdradami, ukrywaniem kart, blefem i tak dalej, a ja nie chcę żadnej negatywnej interakcji. Mam mieszane uczucia. Wydaje mi się, że ta gra będzie sporo zyskiwała po pierwsze przy większej ilości graczy, niż 2, a po drugie będąc tym semi-coopem, z całą możliwą negatywną interakcją. Nie powiem, napalałem się na to i śledziłem trochę kampanię, ale to chyba tak nie do końca to, czego szukam...
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: [2P] Coop, eksploracja, kosmos | dobry 4X średniociężki

Post autor: Kilson »

Będą 2 tryby. Jeden podstawowy - tak jak mówisz ze zdradą itd. (i dla tego zdecydowałem się na tą grę ;) ) oraz full co-op.
Pytanie jak będzie to wszystko działało w praktyce, ale co-op ma być.
Knightmare
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2018, 00:39
Lokalizacja: Zachód DE/Gdańsk

Re: [2P] Coop, eksploracja, kosmos | dobry 4X średniociężki

Post autor: Knightmare »

Może warto dać nemesisowi szansę, albo po prostu poczekać na recenzję graczy i tak jak mówisz przekonanie się w praktyce jak będzie działał full coop. Póki co szukam dalej.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 927
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: [2P] Coop, eksploracja, kosmos | dobry 4X średniociężki

Post autor: louiscyphre »

Knightmare pisze:Witam !
1. Coopa w kosmosie (preferowane, ale inne też rozważymy) z dużą regrywalnością. Po prostu. Najważniejsze, aby gra była miodna i miała na tyle zawartości, aby starczyła na trochę dłużej. Nie była zbyt prosta, wymagała zastanowienia nad wyborami, oraz strategii. Mile widziane dodatki. Język nie ma znaczenia. Mam nadzieję, że coś takiego istnieje.
Polecam Space Alert - bardo dobra i specyficzna kooperacja w kosmosie... tylko, że nie ma zbytnio możliwości na zastanawianie - gra czasu rzeczywistego.
Podobnie jest w X-Com (nie grałem).
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: [2P] Coop, eksploracja, kosmos | dobry 4X średniociężki

Post autor: maciejo »

4 x w kosmosie,dla mnie ideał to Space Empires.

https://boardgamegeek.com/boardgame/844 ... empires-4x

I tak jak tam jest napisane najlepiej chodzi na 2 osoby :D
Na więcej sobie nie wyobrażam.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Knightmare
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2018, 00:39
Lokalizacja: Zachód DE/Gdańsk

Re: [2P] Coop, eksploracja, kosmos | dobry 4X średniociężki

Post autor: Knightmare »

maciejo pisze:4 x w kosmosie,dla mnie ideał to Space Empires.

https://boardgamegeek.com/boardgame/844 ... empires-4x

I tak jak tam jest napisane najlepiej chodzi na 2 osoby :D
Na więcej sobie nie wyobrażam.

Mechanicznie świetnie, sprawdzałem już wcześniej, ale O MÓJ BOŻE JAKA BRZYDKA ! :roll: Nie wiem, czy przełknelibyśmy tą planszę.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: [2P] Coop, eksploracja, kosmos | dobry 4X średniociężki

Post autor: maciejo »

Knightmare pisze:
maciejo pisze:4 x w kosmosie,dla mnie ideał to Space Empires.

https://boardgamegeek.com/boardgame/844 ... empires-4x

I tak jak tam jest napisane najlepiej chodzi na 2 osoby :D
Na więcej sobie nie wyobrażam.

Mechanicznie świetnie, sprawdzałem już wcześniej, ale O MÓJ BOŻE JAKA BRZYDKA ! :roll: Nie wiem, czy przełknelibyśmy tą planszę.
Pisałeś dobra gra a nie piękna :D
Może jakieś słabe zdjęcie widziałeś, moim zdaniem plansza jest fajna bez fajerwerków ale fajna
Poza tym przez większość gry jest zasłonięta żetonami :lol:
Mam pełnowartościową wersję do druku, możecie przetestować przed kupnem :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: [2P] Coop, eksploracja, kosmos | dobry 4X średniociężki

Post autor: walkingdead »

Knightmare pisze:
Mechanicznie świetnie, sprawdzałem już wcześniej, ale O MÓJ BOŻE JAKA BRZYDKA ! :roll: Nie wiem, czy przełknelibyśmy tą planszę.
Kosmiczne klimaty wizualnie całkiem ładnie prezentują się w Omega Centauri albo Burning Suns. A jedne z ładniejszych kosmicznych grafik jakie widziałam są w Metallum, ale ta gra nie wpisuje się w Twoje kryteria.
Knightmare
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2018, 00:39
Lokalizacja: Zachód DE/Gdańsk

Re: [2P] Coop, eksploracja, kosmos | dobry 4X średniociężki

Post autor: Knightmare »

Pisałeś dobra gra a nie piękna :D
Może jakieś słabe zdjęcie widziałeś, moim zdaniem plansza jest fajna bez fajerwerków ale fajna
Poza tym przez większość gry jest zasłonięta żetonami :lol:
Mam pełnowartościową wersję do druku, możecie przetestować przed kupnem :wink:
O ile ja bym przymknął oko na plansze i sam design, o tyle moja partnerka już chyba nie(wiem)...
Kosmiczne klimaty wizualnie całkiem ładnie prezentują się w Omega Centauri albo Burning Suns. A jedne z ładniejszych kosmicznych grafik jakie widziałam są w Metallum, ale ta gra nie wpisuje się w Twoje kryteria.
Wszystkie z tych, które wysłałaś mi się podobają (wizualnie, na poczytanie o nich nie miałem jeszcze czasu).

Jest dokładnie tak, jak myślałem : po utworzeniu tego tematu stworzy się w mojej bani jeszcze większy chaos :D Zdecydowanie za późno zainteresowałem się planszówkami i do końca życia nie zagram w to, w co bym chciał. Ciężkie życie, ciężkie wybory...
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: [2P] Coop, eksploracja, kosmos | dobry 4X średniociężki

Post autor: walkingdead »

Knightmare pisze:
Wszystkie z tych, które wysłałaś mi się podobają (wizualnie, na poczytanie o nich nie miałem jeszcze czasu).
Nie wiem tylko czy OC i BS są gdziekolwiek dostępne w sklepach. Raczej jeśli są w ofercie sklepu to z adnotacją "brak w magazynie". Jeśli byłbyś zainteresowany to pewnie musisz szukać na rynku wtórnym a i to chyba nie będzie łatwe.
Dotychczas widziałam jedną ofertę sprzedaży BS, a OC też nie jest specjalnie popularne (w sumie widziałam tylko jedną ofertę i to moją własną aktualną :mrgreen: ).

Latwiej bedzie znalezc Exodus Proxima Centauri.
ODPOWIEDZ