Gra ekonomiczna dla dwóch wymagających graczy.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 411
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Gra ekonomiczna dla dwóch wymagających graczy.

Post autor: Arachion »

Witam,
Długo się zastanawiałem nad tym tematem lecz nadchodzi stagnacja i szukamy nowych tytułów które napędzą nasze mózgi.

Jesteśmy małżeństwem euro graczy, mamy dość sporą kolekcje gier które między innymi poleciliście na forum. Ostatnim zakupem jest Grand hotel Austria i zostaje w kolekcji chociaż mamy lepsze tytuły.
Moją ulubioną grą jest Keyflower, a żony Patchwork (ulubiona pod względem ilości rozegranych partii).
A jeżeli chodzi o ekonomie to Mombasa, Uczta dla Odyna, Cywilizacja poprzez wieki.

Szukamy gry ekonomicznej dla dwóch graczy. Jesteśmy bardzo wymagający i Fantastyka jest dla nas ciężka do zrozumienia.
Pierwsze sto miejsc BGG już ogranych, a zainspirował mnie do napisania tego zapytania temat "TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)" lecz ciężko sprawdzić każdą grę tam polecaną czy jest czymś dla pary matematyków szukających fajnej tematyki i mechaniki. Nasze mózgi dobrze sobie radzą z liczbami i planowaniem ale angielski już słabo - miejcie to na uwadze.

Chciałem zrobić listę gier lecz doszliśmy do wniosku, że wstawimy zdjęcie regału aby każdy mógł dodać od siebie co by tam jeszcze widział. Zapewne znajdziecie tam większość gier polecanych w innych tematach i wtedy zrozumiecie, że to nie kolejny temat z tym samym ale już możliwości się kończą. Oczywiście to są gry które zostały u nas, a znacznie więcej już sprzedanych lub okazjonalnie pożyczonych do sprawdzenia i nie sprawdziły się.

Obrazek

Sprzedane między innymi: Teraformacja Marsa, Lewis & Clark, Teby, Nations, terra mystica, Agricola, Caverna, Orlean, Le Havre, Alchemicy, Istanbuł, Goa, pupile podziemi, loyang, smallworld i jeszcze trochę ale nie przychodzą teraz do głowy.

PS. w kolejce ale niedostępne jeszcze : Scythe, Keyper, Kupcy, It;s mine, zamki szalonego króla ludwika, vicultare (polska wersja?).
Ostatnio zmieniony 15 lut 2018, 21:11 przez Arachion, łącznie zmieniany 1 raz.
Sucharzysta
Rasam
Posty: 16
Rejestracja: 28 gru 2015, 01:13
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Gra ekonomiczna dla dwóch wymagających graczy.

Post autor: Rasam »

Wiem że trochę nie w temacie, ale widzę u Was na półce 3 zestawy Najemników, zastanawiałem się jakiś czas temu nad kupnem, czy faktycznie warto ?
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra ekonomiczna dla dwóch wymagających graczy.

Post autor: gregos »

Jeśli chcecie bardziej wymagającej gry i dobrze działającej na dwie osoby, to polecam coś od Lacerdy (Vinhos, The Gallerist, Lisboa) albo Antiquity {do wszystkich wymienionych gier są instrukcje po polsku}.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra ekonomiczna dla dwóch wymagających graczy.

Post autor: kmd7 »

Przez mgnienie oka myślałem, że ktoś wrzucił zdjęcie mojej (i żony) półki z grami :D. Łudząco podobna, ale oczywiście różnice są. A oprócz tytułów, które mamy widzę też kilka, które chcę mieć.
Ale, wracając do tematu, podpisuję się pod Lacerdą. Mam i gram w Gallerista, choć przyznam ze smutkiem, że nie tak często, jakbym chciał. Poza tym, aby dorzucić coś nowego zaproponuję Badaczy Głębin Felda - wiem, że ma skrajnie różne opinie, ale nam bardzo podeszła, jest nad czym łamać głowę. Może jeszcze, chociaż widzę Pola Arle, Ora et Labora?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Gra ekonomiczna dla dwóch wymagających graczy.

Post autor: detrytusek »

gregos pisze:Jeśli chcecie bardziej wymagającej gry i dobrze działającej na dwie osoby, to polecam coś od Lacerdy (Vinhos, The Gallerist, Lisboa) albo Antiquity {do wszystkich wymienionych gier są instrukcje po polsku}.
+1
dorzucę jeszcze Pret-a-Porter. Ekonomik pełną gębą.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
dariuszkoziel
Posty: 105
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra ekonomiczna dla dwóch wymagających graczy.

Post autor: dariuszkoziel »

Może Nippon? Sam się zastanawiam po wysłuchaniu recenzji z Gradania. Mam już Signorie z tej samej stajni ale Nippon wygląda ciekawiej.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra ekonomiczna dla dwóch wymagających graczy.

Post autor: norkbes »

Ja polecę Madeirę. Wcześniej można spróbować na BGA. Ew. Loyang, GWT, Brass choć te tytuły są w top100 więc być może je znacie. Może jeszcze Pupile podziemi?
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 411
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Gra ekonomiczna dla dwóch wymagających graczy.

Post autor: Arachion »

Na początku dzięki za odpowiedzi, każdy post analizuje i biorę pod uwagę.
Rasam pisze:Wiem że trochę nie w temacie, ale widzę u Was na półce 3 zestawy Najemników, zastanawiałem się jakiś czas temu nad kupnem, czy faktycznie warto ?

To nie jest bardzo droga gra, można jedną część kupić i sprawdzić. Gra jest fajna jeżeli nie masz nic przeciwko jak ktoś psuje Ci szyki i lubisz psuć plany innym. Dla mnie jest to pierwsza gra z jakąś wartością do oddania lecz żona lubi mnie przy stole irytować i gra póki co zostaje.
gregos pisze:Jeśli chcecie bardziej wymagającej gry i dobrze działającej na dwie osoby, to polecam coś od Lacerdy (Vinhos, The Gallerist, Lisboa) albo Antiquity {do wszystkich wymienionych gier są instrukcje po polsku}.
kmd7 pisze:Ale, wracając do tematu, podpisuję się pod Lacerdą. Mam i gram w Gallerista,
Super podpowiedź! już od dłuższego czasu planujemy coś od niego sprawdzić ale jest jedno wielkie ALE - dość, że ciężko dostępne to cena - jest ona dość spora. Potrzebuje więcej takich podpowiedzi, że to jest świetna pozycja aby przeciążyć szale inwestycji. Lisboa jest najbardziej dostępna ale najmniej nas przekonuje - za to gallerist chętnie. Będę czytał recenzje chociaż nie jest ona na wyciągniecie ręki na allegro.
kmd7 pisze: Badaczy Głębin Felda
Trochę się boimy, że się przejedziemy jak na Loyangu - niewypał życia. Bardzo podzielone opinie.
kmd7 pisze:Ora et Labora
graliśmy tylko raz w większym gronie, żona przegrała - się rozumie, że mogło się nie spodobać. Ale wróci gra do dyskusji.
gregos pisze:Antiquity
detrytusek pisze:Pret-a-Porter
Co to? gdzie to kupić? polska instrukcja?dobre to?brzmi fajnie.
dariuszkoziel pisze:Nippon wygląda ciekawie
To jest właśnie ten typ gry - gdzieś słyszałem, coś obejrzałem ale nikt mi nie polecił. Muszę przeczytać więcej recenzji - obowiązkowy temat.
norkbes pisze:Madeirę.. Brass.
Jak wyżej z nippon, recenzje będą czytane. Brass nie mogę znaleźć. Resztę, wraz z pupilami sprawdzone.

Dzięki za odpowiedzi - Dobrze wiedzieć, że można na was liczyć. Mam nadzieje, że forma odpowiedzi będzie czytelna.
Sucharzysta
veetee
Posty: 139
Rejestracja: 28 maja 2015, 21:33

Re: Gra ekonomiczna dla dwóch wymagających graczy.

Post autor: veetee »

Jeśli nie podeszła Wam Terra mystica że względu na słaby tryb 2 os, to warto sprawdzić projekt Gaja, świetnie się skaluje, euro pełna gębą. Moja żona męczy mnie codziennie abyśmy pobrali, co jest zupełnym ewenementem. :D

Dodatkowo jeszcze clans of caledonia jest bardzo przyjemne i ładne.

+1 dla gier vitala, szczególnie fajny wg mnie gallerist.
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra ekonomiczna dla dwóch wymagających graczy.

Post autor: dave8 »

Brass lada chwila (kwiecien-maj) wyjdzie w wersji deluxe.
Do kupienia w kilku sklepach w przedsprzedaży.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 411
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Gra ekonomiczna dla dwóch wymagających graczy.

Post autor: Arachion »

veetee pisze:clans of caledonia jest bardzo przyjemne i ładne.
Też tak uważamy - czekamy aż się pojawi po Polskiemu.
dave8 pisze:Brass lada chwila
Czekamy!
veetee pisze: projekt Gaja,
Bardzo wielkie nadzieje mieliśmy co do Terry mysticy, chyba za wielkie. Nie podszedł nam tytuł, albo raczej mi nie podszedł. Mieliśmy go w domu, poświęciłem weekend na szlifowanie instrukcji, video instrukcji....i słabo - chyba jednak nawet cząstka fantastyki potrafi nieźle mnie odepchnąć.
veetee pisze:+1 dla gier vitala,
Coś mnie odpychało w Lacercie, może brak polskich video recenzji, nie ma tego na allegro, cena wyższa od pozostałych...lecz coś we mnie pęka... potrzebuje konkretnych odpowiedzi - która gra od niego będzie najlepsza - tak dobra żeby w przyszłości chcieć kupić następną? Możecie podsunąć odrazu podpowiedź gdzie szukać polskiej instrukcji do tej pozycji?
Sucharzysta
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra ekonomiczna dla dwóch wymagających graczy.

Post autor: kmd7 »

Jeśli chodzi o Gallerista, to na bgg jest polska instrukcja, jak i skrypt pomocny przy nauce gry:
https://boardgamegeek.com/boardgame/125 ... ageid=2199.
Ja na własny użytek przetłumaczyłem i wydrukowałem dla współgraczy karty pomocy, w razie czego pisz na pw. Pomijając miodność rozgrywek, sama gra jest wykonana obłędnie, jeśli chodzi o jakość komponentów.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 411
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Gra ekonomiczna dla dwóch wymagających graczy.

Post autor: Arachion »

Po pierwszym naszym starciu z waszymi odpowiedziami postawiliśmy na szale wasze pozytywne opinie o Vitaly Lacerda.
Wybraliśmy pozycję "The Gallerist". Wyszło nas to 306 hajsu z przesyłką. Oby się opłacało.

I taka mała gierka do sprawdzenia, wzięliśmy domówiliśmy Pokolenia od wydawnictwa Hobbity. Chcemy sprawdzić, a nikt nie ma do pożyczenia.
Dziękujemy i wciąż myślimy co będzie dalej.
Sucharzysta
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Gra ekonomiczna dla dwóch wymagających graczy.

Post autor: Tolis »

Pret-a-Porter - to gra Portalu, gdzieś na forum widziałem niedawno w sprzedaży używaną wersję.
Polecę jeszcze Road & Boats - też gdzieś na forum była używka całkiem niedawno w sprzedaży, instrukcję PL da się znaleźć.
Z gier czysto ekonomicznych polecę gry z seri 18xx, na 2 soby dobrze się gra w 1836jr.
ODPOWIEDZ