2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dodatki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dodatki

Post autor: noowy »

Ostatnie półtora roku zupełnie wypadłem z obiegu, nie wiem co przez ten czas wychodziło w Polsce i na świecie. Zacząłem się ogarniać, ale jestem lekko przytłoczony ilością wydanych pozycji, mam niezły mętlik w głowie i prosiłbym o pomoc.

Szukam gier wydanych w Polsce/na świecie latach 2016-2018:
- 2-osobowych lub świetnie działających w 2 osoby
- krótkich - preferowane ok.30min, max 1h
- bardzo regrywalnych - kilkadziesiąt/kilkaset partii
- w polskich wersjach językowych lub niezależnych językowo (dopuszczalne naprawdę minimalne ilości zagranicznego tekstu)
- dobrze, żeby grę można było odświeżyć dodatkami - im więcej tym lepiej

Za absolutne mistrzostwo w powyższej "kategorii" uważam: RftG, NS Hex, Blue Moon, Carcassonne + 2 trochę dłuższe pozycje: Summoner Wars i 51 Stan Master Set.
Inne gry, które imho nie są aż tak regrywalne i nie dają aż takiej frajdy jak te wyżej, ale w które także sporo graliśmy w ostatnich latach: Patchwork, 7 Cudów: Pojedynek, Splendor, Jaipur, Mr. Jack, Red7, Hack Trick.
Gry, które nie do końca załapały (w dużej mierze przez brak chęci ze strony współgraczy) chociaż w teorii powinny: Roll for the Galaxy, Tash-Kalar, Waleczne Pixele, Lords of War, 2-os Agricola.

Uwielbiam karty, turlanie kośćmi, tile-placement, silniczki + budowanie tableau, asymetryczność z masą frakcji/armii, odpowiedni mix losowości i skilla, ale oczywiście jestem otwarty na inne mechaniki. Cały czas też szukam swojej wymarzonej gry kościanej - turlanie, możliwość zamrażanie/przerzucania, dice placement, ale niestety nie znalazłem swojego ideału. Odpadają CCG i LCG.

Do tej pory wybrałem sobie:
- Star Realm - widzę, że w końcu jest polska edycja, 100% must-have
- Hero Realm - za chwilę wychodzi, 100% must-have jak wyżej
- Pocket Mars - z recenzji zapowiada się fajne kombinowe i krótki czas rozgrywki, nie wiem jak z regrywalnością, ale cena jest tak śmiesznie niska, że raczej kupię
- Queendomino - myślę nad nią, ale wydaję mi się trochę zbyt prosta, może dam radę zagrać z 4-latkami...

Odrzuciełm:
- Artefakty Obcych - w pierwszej chwili WOW! Gra wyglądająca jak połączenie O:NI/51 Stan i RftG od jednego z moich ulubionych wydawnictw. Ale jak pooglądałem i poczytałem recenzje to początkowy hype zupełnie opadł. Do tego ta cena. Na razie nie.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: garg »

Wydaje mi się, że Twoje warunki spełnia Ashes. Jest nieco podobne do Summoner Wars, ale na tyle inne, żeby się przynajmniej przyjrzeć.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: noowy »

Ashes miałem na celowniku już wcześniej, zanim przestałem śledzić nowości i to co się dzieje na rynku.
W sumie gra wygląda na must-have, ale dodatki...
Po polsku są tylko 4, kolejne tylko po angielsku i właśnie czytam na forum, że dodatki w Polsce się nie sprzedają i polskiemu wydawcy się słabo to kalkuje :(
Z tego względu na razie odpuszczam.

Jednak odrzuciłem:
Pocket Mars - po kolejnych recenzjach jednak odrzuciłem, to nie to czego szukam
Queendomino - niedostępna w sklepie, w którym chcę zamawiać, co pomogło podjąć decyzję

Za to znalazłem nowe do pomyślenia:
- Gejsze - kurcze lubię mikrogry, ta z opisów przedstawia się świetnie, prawie się zdecydowałem
- Kwiatki - ???

W tej chwili biorę:
- Star Realm - 100% must-have
- Hero Realm - 100% must-have
- Karciane Podziemia - WOW!!! Chyba dokładnie czegoś takiego szukałem, właśnie czytam opinie i recki
McAron
Posty: 83
Rejestracja: 12 kwie 2016, 09:54
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: McAron »

noowy pisze:- Gejsze - kurcze lubię mikrogry, ta z opisów przedstawia się świetnie, prawie się zdecydowałem
Szkoda pieniędzy na gejsze. Jeżeli grasz z jednym przeciwnikiem, to gra szybko staje się wtórna. Dodatkowo zwycięstwo w gejszach nie daje satysfakcji. Zawsze się zastanawiam, czy wygrałem, bo byłem dobry, czy dlatego, że przeciwnik się pomylił, a może bo tak się karty ułożyły.

Popatrz może na Steampunk Rally (Odlotowy wyścig).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: warlock »

Ponieważ podstawka Dominiona się wyprzedała póki co, to polecę Ci zestaw:
Dominion Intryga + dowolny z dodatków (Przystań, Złoty Wiek lub Imperium - ten ostatni jest najbardziej zaawansowany, ale ma masę kart modyfikujących końcową punktację więc zdecydowanie podnosi regrywalność).

Dla mnie cały system Dominiona jest nieskończenie regrywalny, grałem już ponad 100 partii w fizyczną wersję gry i nie mam dosyć w ogóle. Mogę w to grać 5-6 partii pod rząd jednego wieczoru, bezproblemowo.

http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/201 ... a-pewnego/ - napisałem trochę na ten temat kiedyś.

Siadłem ostatnio do Star Realms i moja reakcja była taka: po co mam grać w Star Realms, skoro mogę w Dominiona? :)
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: noowy »

To już któraś z kolei taka opinia o Gejszach na którą trafiam. No i rzeczywiście będę grał głównie z tym samym przeciwnikiem. Dzięki za ostrzeżenie, odpuszczam.

Dominion podstawka + Intryga posiadałem (kiedy jeszcze Bard wydawał i wtopił sprawę kolejnych dodatków), ale się w końcu pozbyłem. Zgadza się - Dominion to regrywalna i świetna gra, ale zagrałem w demo Star Realms na tablecie oraz pooglądałem gameplaye Hero Realms i w tej chwili te gry wydają mi się pod wieloma względami lepszym wyborem: walenie w przeciwnika, tworzenie baz/rekrutowanie postaci kręci mnie bardziej niż zbieranie kart z PZ-kami, kombosy dają większy fun, rozgrywka wydaje mi się krótsza i dynamiczniejsza, setup wydaje się znacznie prostszy i mniej upierdliwy, zawsze koszulkuję gry i w cenie jednego zakoszulkowanego Dominiona pewnie kupię Star+Hero+kilka dodatków+koszulki.

Poczytałem też o Karcianych Podziemiach i znowu hype opadł. Problemy z błędami i niedoróbkami w polskim wydaniu, sporo opinii, że gra po kilku partiach nuży. Niestety też na razie odpuszczam :(
Kwiatki też to zdecydowanie nie to czego szukam, ech...

A więc na chwilę obecną zostają mi tylko 2 pewniaki:
- Star Realms - wyczytałem, że dodatki niedługo po polsku i że z czasem dostaniemy w kraju wszystko co wyszło. Oj zapowiada się dla mnie kolejny klasyk grany przez lata.
- Hero Realms - z filmów pokazujących rozgrywki z wykorzystaniem character packów miód wylewa się z ekranu, a jeszcze widzę dodatek z kampanią co-op i talie potworów. Jaram się.

Jeśli macie kolejne typy/propozycje to będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: gregos »

Jeśli trochę poczekasz, to na drugi kwartał br. jest przewidziana premiera polskiej wersji Aeon’s End.
Z kościanych gier sprawdź: Roll Player lub Sagrada.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: noowy »

Aeon's End - jedną z pierwszych rzeczy jaką zrobiłem nadrabiając "zaległości" planszówkowe to sprawdzenie nowości i zapowiedzi od portalu i akurat Aeona przegapiłem, a wygląda świetnie. W końcu deckbuilding bez tasowania talii (!!!!!), mnóstwo dodatków. Będę śledził. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Sagrada - odpada, no jakoś tak nie

Roll Player - fajnie to wygląda. Czy dodatek jest planowany w PL i ile zajmuje 2-osobowa rozgrywka? Mam trochę obawy czy czasami nie będzie lepsza w więcej osób niż 2.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: gregos »

noowy pisze:Roll Player - fajnie to wygląda. Czy dodatek jest planowany w PL i ile zajmuje 2-osobowa rozgrywka? Mam trochę obawy czy czasami nie będzie lepsza w więcej osób niż 2.
Dodatek ma być po polsku. Grałem w każdym wariancie osobowym - zmiana polega głównie na mniejszej ilości kości, które wchodzą do gry.
Jeszcze z nowych turlanek zobacz Istanbul: Gra Kościana.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: ko2a »

noowy pisze:Aeon's End - jedną z pierwszych rzeczy jaką zrobiłem nadrabiając "zaległości" planszówkowe to sprawdzenie nowości i zapowiedzi od portalu i akurat Aeona przegapiłem, a wygląda świetnie. W końcu deckbuilding bez tasowania talii (!!!!!), mnóstwo dodatków. Będę śledził. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Sagrada - odpada, no jakoś tak nie

Roll Player - fajnie to wygląda. Czy dodatek jest planowany w PL i ile zajmuje 2-osobowa rozgrywka? Mam trochę obawy czy czasami nie będzie lepsza w więcej osób niż 2.
Z tych zerknij na elizjum, 5 klanów, zamki burgundu. Nasze top 4 na dwie osoby i której się nie znudziły po około 40 partii na sztukę. Czwarta gra jest oczywiście 51 ms
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: Golin »

Shadespire, krotki regrywalne duzo dodatkow
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: anna26 »

Też polecam zamki Burgundii z kostek super regrywalnosc i gra daje przyjemne gilgotki w głowie (jak jakiś​ recenzent to nazwał) ciężkość i długość mniej więcej 51 stanu
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: noowy »

Co do zamków to już od dłuższego czasu ta gra chodzi mi po głowie, ale wstyd się przyznać do tej poru nie kupiłem/spróbowałem. Muszę w końcu kiedyś nadrobić, chyba najwyższy czas.

Shadespire - wygląda świetnie, brakuje mi takiej gry w kolekcji, ale z tego co widzę jest zależna językowo i jest nastawiano na składanie własnych talii (to mnie zupełnie nie kręci).

O Five Tribes słyszałem, ale odrzuciłem z powodu zbyt dużej ciężkości, długości rozgrywki i braku losowości. Czytałem opinie o zamulaniu i parowaniu mózgownicy, a w tej chwili nie szukam w planszówkach przesadnego móżdżenia. Widzę, że wyszły już 3 dodatki :)
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: wirusman »

Ale five tribes jest prosty jak cep:)
Ale jak zastanawiamy się nad małymi grami, to mój numer jeden to Star realms.
Nesmeer

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: Nesmeer »

Polecam century: korzenny szlak. Dwuosobiwa partia zajmuje 15-25minut, gra z budowaniem silniczka, dosc sucha, ale daje duzo radosci podobnie jak dominion, rftg czy master set. W tym roku wyjdzie druga czesc gdyz calosc ma stanowic trylogie, gry bedzie mozna rowniez ze soba laczyc. Instrukcja do kazdego tytulu to 1kartka A5 wiec mozna i czasem w wiekszym gronie bez problemu zagrac. Sam posiadam, obok zamkow, dominona, master seta, five tribes etc sprawdza sie swietnie, szczegolnie w grze dwuosobowej przy malej ilosci czasu.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: RUNner »

A Tezeusza sprawdzałeś? Ogromna regrywalność, cztery podstawowe frakcje zróżnicowane, świetna dynamika rozgrywki. Są dodatki ale ich jeszcze nie testowałem. Jak dla mnie jedna z lepszych gier na 2 osoby, niestety z jakiegoś powodu mało doceniana.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: anna26 »

a może Wiertła Skały minerały - jest teraz w atrakcyjnej cenie 40 zł ma kilka mechanik które lubisz
Deck / Pool Building - prosty
Hand Management
Set Collection
Tile Placement
Variable Player Powers

Można się też przyjrzeć się np Wyroczni Delfickiej może przypasuje- kostki, modułowa plansza, wyścig

Lub z innej bajki połączenie euro i ameri -Wojownicy z Midgradu (będzie do tego dodatek jeszcze zwiększający regrywalność)
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: noowy »

Dzięki za kolejne typy.

Five Tribes - zasady proste jak cep, ale chyba ciężar decyzyjny spory? :) Chyba liga wyżej niż Mr. Jack/51 Stan? Do jakiej znanej gry można porównać ciężar? Ile zajmuje 2-osobowa partia z rozłożeniem/złożeniem? Jakoś tak mi się ta gra kojarzy bardziej z wysilaniem mózgownicy niż lekkim, fajnym kombinowaniem na relaksie?

Star/Hero Realms - oczywiście już kupione i czekam na premierę Hero i paczuszkę :)

Korzenny Szlak - ląduje priorytetowo na wishliście. I jeszcze będzie trylogia, super miodnie to wygląda. Gdyby nie było takie drogie już by było zamówione, ale w swoim czasie na pewno nabędę.

Tezeusz - oczywiście znam, bardzo mi się z opisów i recenzji podoba, ale nie znajdę na to współgraczy.

Wiertła - jak mi wskażesz gdzie jest za 40 PLN to biorę :) Trochę mnie niepokoi czas gry i sporo elementów do setupu. Chyba wszystko razem zajmie min. 1h albo lepiej?

Wyrocznia - zbyt długa. Celuję w gry w najlepiej ok. 30min, max. 1h jeśli naprawdę warto i jest fun.

Wojownicy - z bgg wynika, że na 2-osoby jest tak sobie, najlepiej w 4.
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: Gry w Bibliotece »

noowy pisze:Dzięki za kolejne typy.

Five Tribes - zasady proste jak cep, ale chyba ciężar decyzyjny spory? :) Chyba liga wyżej niż Mr. Jack/51 Stan? Do jakiej znanej gry można porównać ciężar? Ile zajmuje 2-osobowa partia z rozłożeniem/złożeniem? Jakoś tak mi się ta gra kojarzy bardziej z wysilaniem mózgownicy niż lekkim, fajnym kombinowaniem na relaksie?
Jak najbardziej fajne kombinowanie na relaksie. Nigdy nie rozumiałam o co chodzi z tym wysilaniem mózgownicy i paraliżami decyzyjnymi, nad którymi wszyscy zawodzą w internecie ;) My gramy na luzie, wiadomo, kombinuje się, ale to nie jest Lewis & Clark czy Tzolk'in przeciez ;)
Wiertła - jak mi wskażesz gdzie jest za 40 PLN to biorę :) Trochę mnie niepokoi czas gry i sporo elementów do setupu. Chyba wszystko razem zajmie min. 1h albo lepiej?
https://inspiracje.al.to/gry-planszowe-obnizki proszę, za 39 :D
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: noowy »

Five Tribes - no przekonuje się, bardzo lubię gry DoW. Jak z czasem gry? Ile na rozłożenie+rozgrywka+złożenie?

Wiertła - Ściema :P Jak dodaję do koszyka to już jest 99, chyba promocja się skończyła, trudno.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: seki »

noowy pisze:Five Tribes - no przekonuje się, bardzo lubię gry DoW. Jak z czasem gry? Ile na rozłożenie+rozgrywka+złożenie?

Wiertła - Ściema [emoji14] Jak dodaję do koszyka to już jest 99, chyba promocja się skończyła, trudno.
Wprowadź kod podany na stronie
Nesmeer

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: Nesmeer »

W five tribes z rozlozeniem poukladanych w wyprasce elementow zamkniesz sie w 35-45min, moze pierwsze partie ciut dluzej. Szczerze polecam, gra podobna do ciezaru zamkow burgundi, ktore tutaj takze byly plecane. Decyzji jest sporo, ale w grze dwuosobowej zazwyczaj chcesz wykonac 2ruchy pod rzad, przez co latwiej dokonac wyboru optymalnej opcji. Mozna tu oczywiscie optymalizowac, przeliczac i kmninic po 5min na kolejke, ale to juz zalezy od wspolgraczy. W dwuosobowej grze gdy mamy dwa ruchy z rzedu zazwyczaj wiemy w fazie licytacji czego chcemy, albo planujemy gdy ruch wykonuje przeciwnik.

Co do czasu, liczylbym 30-40 na gre, 2-4 na rozlozenie i 2-5 na zlozenie, wyoraska mocno pomaga, a czas gry zalezy tez od wykonywanych i wybieranych akcji, jak taktyka bedzie kontrola kafelkow, a nie zbieranie zlota, czy towarow to da sie gre skrocic o pare ruchow. W raz z ogrywaniem po raz kolejny gra jest swietnym tytulem wagi sredniej.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: anna26 »

wiertła- https://inspiracje.al.to/gry-planszowe-obnizki

po dodaniu do koszyka trzeba wpisać kod PLANSZOWKI

żadna ściema :) naprawde sie zmienia na 39 zł + koszt przesyłki

zależy od ekipy i ilości osób (na 2 jest jedna plansza mniej ) powinno być około 50 min.
Jak gram z bratem w carcassone to w 3 zajmuje to 1,5 godziny tak zamula mąż znowu szybko myśli wiec to zależy :)

Ale i tak najlepsze do grania w 2 są zamki :) :)

Wojownicy trochę lepsi w więcej ale w 2 nie jest żle zresztą nie tylko ja tak sądzę http://www.planszowkiwedwoje.pl/2017/08 ... enzja.html
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: noowy »

Five Tribes - no to się przekonałem, mechanika to coś trochę innego i świeżego, wykonanie, dodatki, ląduje na wishliście do zakupów obok Korzennego Szlaku i Doliny Kupców.

Wiertła - macie racje z kodem wchodzi, dzięki za info :)

Pocket Mars - już się zastanawiałem i chciałem brać razem z Star/Hero Realms, ale ostatecznie odrzuciłem
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: RUNner »

noowy pisze: Tezeusz - oczywiście znam, bardzo mi się z opisów i recenzji podoba, ale nie znajdę na to współgraczy.
Też tak myślałem jak kupowałem grę, jednak ku mojemu zdziwieniu, żona bardzo chętnie zasiada do Tezeusza. :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ