2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dodatki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: noowy »

Mam już naście lat doświadczenia w proponowaniu nowych gier :)
Tak wiele razy dostawałem kosza po pierwszej partii, że już doskonale się nauczyłem co przejdzie, a co nie. Tezeusz mimo, że wygląda na świetną grę, niestety na 100% nie przejdzie :)
Awatar użytkownika
radsliwa
Posty: 50
Rejestracja: 28 wrz 2012, 16:37
Has thanked: 33 times
Been thanked: 4 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: radsliwa »

noowy pisze:Five Tribes - no to się przekonałem, mechanika to coś trochę innego i świeżego, wykonanie, dodatki, ląduje na wishliście do zakupów obok Korzennego Szlaku i Doliny Kupców.

Wiertła - macie racje z kodem wchodzi, dzięki za info :)

Pocket Mars - już się zastanawiałem i chciałem brać razem z Star/Hero Realms, ale ostatecznie odrzuciłem
Nie wiem jak Ty kolego, ale ja zamówiłem i dzisiaj odebrałem przesyłkę. Wiertła ładnie zapakowane w karton trzykrotnie większy niż pudełko z grą a wolne przestrzenie uzupełnione bąblami z powietrzem. Nie znałem wcześniej tego sklepu, ale chyba zostanę stałym klientem.
Zapraszam na Facebooka:
Descent: Legendy Mroku

Kolekcja
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: noowy »

Dzięki dogrywce mathandlu i drobnym zakupom udało mi się zdobyć kilka gier, które były w kręgu moich zainteresowań:

- Elementum - bardzo lubię Poprzez Wieki, a z recenzji wynikało, że Elementum to PW na sterydach. Niestety po jednej partii już nie mam ochoty na więcej. Imho gra dużo gorsza niż PW, strasznie bezpłciowa
- Kupcy z Osaki - bardzo fajna i szybka karcianka na 2-osoby, nie wiem jak będzie z regrywalnością. Jaipur, do którego można Kupców trochę porównywać wytrzymał próbę czasu i nadal w niego gramy, mam nadzieję, że z Kupcami będzie podobnie
- Carcassonne: Gorączka Złota - bardzo mi podeszło, kilka drobnych modyfikacji, a gra się zupełnie inaczej i fajnie pasuje z tematem, jestem w szoku ile jeszcze da się jeszcze wycisnąć z tak prostej i lekkiej gry. W Carcassonne gram sporo od chyba kilkunastu lat i ostatnio gra coraz rzadziej trafiała na stół, ale dzięki Gorączce Złota moja miłość do Carcassonne odżyła. Postanowiłem nawet odświeżyć swój zgrany do granic możliwości zestaw Carcassonne i stopniowo wymienić na wersję 2.0.
- Star Realms - nie dziwi mnie popularność tej gry. Bardzo szybka, bezproblemowy setup, dynamiczna, frajda z rozgrywki ogromna, chce się grać i grać. Do tego apka na tablecie gdzie wbijaniu dmg towarzyszą efekty dźwiękowe. Sam miód.
- Dolina Kupców - miazga. Wymieniłem się tylko na pierwszą część, ale po pierwszej partii szybko dogadywałem się z kimś innym, żeby za dopłatą dołożył mi część drugą i bobry do paczki. Gra mnie zachwyciła - szybka, regrywalna, budujemy bardzo chudą talię, którą łatwiej kontrolować, kupione karty idą na rękę, a nie do discardu, co mi bardzo odpowiada i daje zupełnie nowe możliwości, fajna decyzja kiedy i z czego budować stragany. W ostatnim czasie obok Star Realms absolutny hit na naszym stole.

Podsumowując wszystkim szukającym bardzo szybkich i regrywalnych gier gorąco polecam Star Realms i Dolinę Kupców.

Cały czas czekam na rozgrywki w Zamki, Five Tribes i Century, bo z tytułów, które mi podpowiedzieliście jestem na nie najbardziej nagrzany. Niestety kupno nowego Big Boxa Carcassonne odsunęło w czasie kupno czegoś z tych gier, ale na nie też przyjdzie pora.
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 421
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 166 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: Asia - On Table »

Ja polecam Ci wiertła skały minerały. Naprawdę bardzo przyjemna gra. Zdziwiona jestem stosunkiem cena/jakość [ oczywiście jak była w promocji za około 50-60 zł. ]
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: LordDisneyland »

noowy, czekając na przypływ gotówki poturlaj sobie w darmowy, kniziowski Decathlon ;)
http://www.knizia.de/wp-content/uploads ... athlon.pdf
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: noowy »

Wiertła, Skały, Minerały polecono mi wcześniej w tym wątku i odesłano do promocji, ale póki co jeszcze nawet nie odpakowałem. Na razie stoją sobie na półce obok zafoliowanego Namiestnika z tego samego wydawnictwa :) Czasu mało, a w pierwszej kolejności próbowałem na razie inny tytuły.

Decathlon znam i nawet trochę w to grałem wieki temu :P
Nie chodzi o brak gotówki tylko o narzucenie sobie limitu na wydatki planszowe i ilość kupowanych nowych gier, bo łatwo się z tym zapomnieć i później mieć problem z brakiem czasu, żeby to wszystko porządnie ograć i brakiem miejsca, żeby to wszystko trzymać :)
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: Skid_theDrifter »

Byłem kiedyś w podobnym punkcie zwrotnym co Ty, dlatego dorzucę swoje dwa grosze. Jeśli znajdziesz się kiedyś w sytuacji wyboru pomiędzy Zamkami a Five Tribes, mogę Ci tylko powiedzieć, że z tych dwóch gier to Zamki dostarczyły mi i moim współgraczom więcej satysfakcji z kombinowania. Obie gry uważam za fantastyczne i przemyślane pozycje, ale to Zamki zaprezentowały mi więcej ciekawych decyzji. I choć wybór byłby ciężki, bo mechanika Five Tribes jest stara jak świat i bardzo, BARDZO satysfakcjonująca (i cudownie fizyczna, co jest nie bez znaczenia), o tyle niepozorne Zamki oferują odrobinę więcej satysfakcji (szczególnie jak lubisz pod koniec gry popatrzeć sobie na swoją konstrukcję i w myślach klepać się po plecach: "ale zbudowałem!". Co? Nie ma w tym nic dziwnego, wszyscy grający w Zamki tak robią, każdy bez wyjątku). Różnica w cenie też jest nie do przeoczenia, nawet jak się nie jest dusigroszem. W dalszej perspektywie mogę tylko powiedzieć, że warto mieć obie: nie dochodzi tu do sytuacji, w której jedna gra wypiera drugą (co mi się zdarzyło w innych wypadkach), bo różnice w stylu gry i sposobie myślenia podczas partii są bardzo duże.

Taka jeszcze rada ogólna: jeśli kiedyś będziesz się zastanawiał nad jedną z tych trzech gier, warto sobie odpowiedzieć na pytanie: czy lubię widzieć jakąś manifestację swoich poczynań w formie konstrukcji? jeśli tak, znowu Zamki. Żadna z pozostałych dwóch nie tworzy tego syndromu IKEA*. chciałbym Ci powiedzieć coś odnośnie Century: Korzenny Szlak, ale jej nie posiadam - też się jej kiedyś przyglądałem, ale kombinacja ceny i prostoty mechaniki sprawiły, że spasowałem. Na pewno jest to dobra gra, co do tego nie mam wątpliwości. Dla mnie to akurat kwestia zasad.


*Syndrom IKEA polega na satysfakcji z własnej pracy i w konsekwencji przywiązaniu do rzeczy własnoręcznie zbudowanych, co jest wielkim czynnikiem w przypadku mebli tejże firmy. Szukając gier niejednokrotnie kierowałem się tą zasadą ponieważ wiem, że to ważny czynnik i póki co odkąd go uwzględniam za każdym razem trafiałem w 10. Dobrze jest wybadać współgraczy w tym względzie... I siebie samego też.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: ko2a »

Skid_theDrifter pisze:Byłem kiedyś w podobnym punkcie zwrotnym co Ty, dlatego dorzucę swoje dwa grosze. Jeśli znajdziesz się kiedyś w sytuacji wyboru pomiędzy Zamkami a Five Tribes, mogę Ci tylko powiedzieć, że z tych dwóch gier to Zamki dostarczyły mi i moim współgraczom więcej satysfakcji z kombinowania. Obie gry uważam za fantastyczne i przemyślane pozycje, ale to Zamki zaprezentowały mi więcej ciekawych decyzji. I choć wybór byłby ciężki, bo mechanika Five Tribes jest stara jak świat i bardzo, BARDZO satysfakcjonująca (i cudownie fizyczna, co jest nie bez znaczenia), o tyle niepozorne Zamki oferują odrobinę więcej satysfakcji (szczególnie jak lubisz pod koniec gry popatrzeć sobie na swoją konstrukcję i w myślach klepać się po plecach: "ale zbudowałem!". Co? Nie ma w tym nic dziwnego, wszyscy grający w Zamki tak robią, każdy bez wyjątku). Różnica w cenie też jest nie do przeoczenia, nawet jak się nie jest dusigroszem. W dalszej perspektywie mogę tylko powiedzieć, że warto mieć obie: nie dochodzi tu do sytuacji, w której jedna gra wypiera drugą (co mi się zdarzyło w innych wypadkach), bo różnice w stylu gry i sposobie myślenia podczas partii są bardzo duże.

Taka jeszcze rada ogólna: jeśli kiedyś będziesz się zastanawiał nad jedną z tych trzech gier, warto sobie odpowiedzieć na pytanie: czy lubię widzieć jakąś manifestację swoich poczynań w formie konstrukcji? jeśli tak, znowu Zamki. Żadna z pozostałych dwóch nie tworzy tego syndromu IKEA*. chciałbym Ci powiedzieć coś odnośnie Century: Korzenny Szlak, ale jej nie posiadam - też się jej kiedyś przyglądałem, ale kombinacja ceny i prostoty mechaniki sprawiły, że spasowałem. Na pewno jest to dobra gra, co do tego nie mam wątpliwości. Dla mnie to akurat kwestia zasad.


*Syndrom IKEA polega na satysfakcji z własnej pracy i w konsekwencji przywiązaniu do rzeczy własnoręcznie zbudowanych, co jest wielkim czynnikiem w przypadku mebli tejże firmy. Szukając gier niejednokrotnie kierowałem się tą zasadą ponieważ wiem, że to ważny czynnik i póki co odkąd go uwzględniam za każdym razem trafiałem w 10. Dobrze jest wybadać współgraczy w tym względzie... I siebie samego też.

Z ciekawości. Wymienilbys kilka takich gier?
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: Skid_theDrifter »

ko2a pisze:Z ciekawości. Wymienilbys kilka takich gier?
Masa tego jest. Podzielone na budowanie osobne i współdzielone.
Osobne: Wyspa Skye, Galaxy Trucker, Cacao, klasyczne Rosenbergi (Agricola, Caverna, Uczta dla Odyna, Pola Arle, etc.), gry z budowaniem tableau (od karcianego Catanu po 51 Stan albo Osadników: Narodziny Imperium. Ważne: wymienione gry z negatywną interakcją czasem przeszkadzają fanom budowania, bo nie lubią ingerencji w ich "dzieło")
Współdzielone: Catan (tak, stary, zwykły, podstawowy Catan), Carcassonne, Ticket to Ride, Terraformacja Marsa (choć tam budowa jest pochodną dążeń do zwycięstwa), Fotosynteza (do pewnego stopnia, bo tam trzeba konstrukt recyklingować, żeby dostać punkty, co jeszcze muszę sprawdzić jak się przyjmie).

Ten element jest obecny w bardzo wielu grach. Chodzi o to że w ciągu gry, przeważnie na samym jej końcu, masz czas na inspekcję swojego konstruktu, bo jego obecność wyznacza zmianę od początku gry, a zmiana ta jest w całości lub częściowo Twoim udziałem. Fizyczna manifestacja tego, że coś się działo, jakaś aktywność miała miejsce. Nie jest to zawsze obecne w grach i szczerze powiedziawszy nie uważam tego w żadnym razie za warunek konieczny do tego, aby gra była dobra. Wiem jednak, że jest to aktywna preferencja wielu osób. Przy wprowadzaniu nowych gier łatwiej też jest pomysł takiej nowości "sprzedać": wystarczy czasem wspomnieć, że gra ma jakąś formę budowania, a od razu widać błyski w oczach i wzmożone zainteresowanie.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: seki »

Mam wrażenie, że niektóre propozycje padają przy niewielkim doświadczeniu z grami. Proponowanie Wiertła, skały, minerały obok Zamków burgundii i Five Tribes osobiście uważam za nieporozumienie. Wiertła to bardzo przeciętna gra. Nada się jeśli szukasz lekkiej gry do bawienia się z niedzielnym graczem. Ale satysfakcji z tej gry dużej nie będziesz mieć. Niby budujesz talię ale tak naprawdę to jakie karty się znajdą w tej talii ma niewielkie znaczenie. Gra warta 50 zl ale nie więcej. W podobnym klimacie dużo lepsze i w podobnej cenie masz Łowcy kryształów, w których masz masę ciekawych decyzji i istotnego kombowania wyborów.
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: Skid_theDrifter »

Odnośnie "Wierteł..." myślę że masz sporo racji, ale tu akurat wszystko jest relatywne. Zakupiłem je niedawno za 40 złotych i taki stosunek jakości do ceny jest niezły jak na coś, co od czasu do czasu można sobie wyciągnąć dla różnorodności, ale ciężko faktycznie byłoby stawiać je na równi z pewnymi innymi tytułami, jak choćby Zamki.

W kupowaniu gier są różne ścieżki progresji, na których ciężko się czasem cofnąć po pewne tytuły ze względu na mechaniczne podobieństwa bądź obniżenie poziomu skomplikowania. Co mam na myśli to że łatwiej jest przeskoczyć z Wierteł na Zamki i zachować przy tym satysfakcję, niż na odwrót .
Pan QnshT
Posty: 102
Rejestracja: 18 paź 2015, 14:55
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 2 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: Pan QnshT »

Zobacz "PORY ROKU" , są kości, są karty, są dodatki, są combosy, są regrywane i są ładne a do tego działają na 2 osoby.
Hex Map Generator
Zaufani z forum:
Spoiler:
Marokin21
Posty: 88
Rejestracja: 11 lut 2018, 21:12
Has thanked: 60 times
Been thanked: 3 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: Marokin21 »

Pan QnshT pisze:Zobacz "PORY ROKU" , są kości, są karty, są dodatki, są combosy, są regrywane i są ładne a do tego działają na 2 osoby.
Zapomniałeś dodać, że dostępne tylko z drugiej ręki ;)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Pan QnshT
Posty: 102
Rejestracja: 18 paź 2015, 14:55
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 2 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: Pan QnshT »

Marokin21 pisze:
Pan QnshT pisze:Zobacz "PORY ROKU" , są kości, są karty, są dodatki, są combosy, są regrywane i są ładne a do tego działają na 2 osoby.
Zapomniałeś dodać, że dostępne tylko z drugiej ręki ;)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Trochę zapomniałem ale warto poszukać bo zaiste zacna to pozycja :)
Hex Map Generator
Zaufani z forum:
Spoiler:
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: anna26 »

Podobno ma być dodruk w tym roku
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: ko2a »

anna26 pisze:Podobno ma być dodruk w tym roku
Będzie w 3 kwartale

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Salah Ad-Din
Posty: 144
Rejestracja: 30 sie 2012, 20:55
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: Salah Ad-Din »

seki pisze:Mam wrażenie, że niektóre propozycje padają przy niewielkim doświadczeniu z grami. Proponowanie Wiertła, skały, minerały obok Zamków burgundii i Five Tribes osobiście uważam za nieporozumienie. Wiertła to bardzo przeciętna gra. Nada się jeśli szukasz lekkiej gry do bawienia się z niedzielnym graczem. Ale satysfakcji z tej gry dużej nie będziesz mieć. Niby budujesz talię ale tak naprawdę to jakie karty się znajdą w tej talii ma niewielkie znaczenie. Gra warta 50 zl ale nie więcej. W podobnym klimacie dużo lepsze i w podobnej cenie masz Łowcy kryształów, w których masz masę ciekawych decyzji i istotnego kombowania wyborów.
Mam wrażenie, że niektóre osoby zbyt pochopne opinie wygłaszają bo wydaje im się, że mają ogromne doświadczenie. Jednak ich wiedza chyba jest większa na temat kto ile grał niż na temat samej gry.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: hipcio_stg »

Neuroshima hex?
Marokin21
Posty: 88
Rejestracja: 11 lut 2018, 21:12
Has thanked: 60 times
Been thanked: 3 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dod

Post autor: Marokin21 »

ko2a pisze:
anna26 pisze:Podobno ma być dodruk w tym roku
Będzie w 3 kwartale

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Dzieki za info [emoji106]

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: 2osoby + krótki czas rozgrywki + max. regrywalność + dodatki

Post autor: noowy »

NSHex - oczywiście znam / mam / gram od lat, prześwietny tytuł
Pory Roku - już kiedyś mi polecano, pięknie wygląda i mechanicznie powinien podejść. Tylko czy partia zamknie się okolicach w 0,5h?
ODPOWIEDZ