Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Sroczka
Posty: 289
Rejestracja: 19 gru 2017, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: Sroczka »

Chciałbym się Was poradzić jaka byłaby najlepsza gra/gry aby przekonać i nauczyć grać w gry żonę? Kiedyś, kiedyś graliśmy w Arham Horror zanim dzieci się pokazały na świecie i bardzo chciałbym nawrócić żonę na granie ze mną. Przez dekadę trochę tych gier wyszło a ja niekoniecznie znam te "lżejsze" i dobre dla kobiet ;) Córka 10 lat gdyby mogła grać też byłoby super bo ostatnio zaczęła mnie ogrywać w Neuroshimę...Także proszę o jakieś sugestię dla mnie, żony, 1x10lat i może 1x8lat
Shar
Posty: 30
Rejestracja: 09 lut 2018, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: Shar »

Ale planszówki tylko czy też karcianki?
Co mi przychodzi do głowy hmm... Może Bang z kośćmi? Albo bardzo Lubię Kupcy i Korsarze. Talisman też polecam, Wsiąść do pociągu, Robinson Crusoe.
Takie pierwsze rzeczy przychodzą mi do głowy :D
People change. Now, I'm a lamp.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: shod »

polecam przeglądnąć wcześniejsze wątki w tym dziale...sporo w nim postów, w których znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania i mnóstwo tytułów, które spełniają Twoje wymagania.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Zamki Burgundii
Quadropolis
Orlean
Epoka kamienia
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: anna26 »

+ dla Zamków
Concordia
Epoka kamienia/ Wojownicy Midgardu - lepszy temat
z dziećmi to Wsiąść do pociągu (np Europa bądź Niemcy, Kraje Północy) lub Carcassonne np Big box lub z dodatkiem (super się sprawdza na dzieciach 6-11 lat)
Cytadela mi się też dobrze sprawdzała z dziećmi bądź kooperacja np Pandemia
trochę luźniejsze ale z fajnym klimatem Cold Express

jeszcze pewnie Splendor i Korzenny szlak by się sprawdził

może Cyklady? Fajne dla dorosłych zwłaszcza z dodatkami (niby niedługo mają być) - Dzieci to różnie niektóre lubią bo ładne i figurki inne nie bo licytacja i najazdy
Awatar użytkownika
Sroczka
Posty: 289
Rejestracja: 19 gru 2017, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: Sroczka »

Zamki Burgundii mam i sam się teraz uczę :)

Na pierwszy ogień mi postanowiłem wybrać między Carcassonne a Wsiąść do pociągu Europa i wybrałem to drugie :) trzymam kciuki że "pyknie" ;)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: KamradziejTomal »

Marco Polo - do grania z żoną, moja uwielbia
Kakao - łatwa gra kafelkowa w ładnej oprawie
Wyspa Skye - na więcej niż 2 osoby całkiem fajna gra kafelkowa z licytacją
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: Nidav »

Sroczka pisze:Zamki Burgundii mam i sam się teraz uczę :)

Na pierwszy ogień mi postanowiłem wybrać między Carcassonne a Wsiąść do pociągu Europa i wybrałem to drugie :) trzymam kciuki że "pyknie" ;)
Jak dla mnie Wsiąść do Pociągu jest zbyt monotonne. Przekonywałem nimi dziewczynę do planszówek i stwierdziła, że ok ale bez szału. Znacznie lepiej sprawdziło się Osadnicy: Narodziny Imperium - większa decyzyjność, ciekawsza gra, dużo wyborów, a zasady łatwe i proste do wytłumaczenia. No i Pięć Klanów też polecam bardzo - obok Zamków to druga gra, na którą moja dziewczyna sama mnie namawia. A to się niestety rzadko zdarza ^^
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 416 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: Gosiek »

Jak mowa o grach do przekonywania żony do planszówek, to ja tradycyjnie polecę Patchwork. Córce w wieku 10 lat też ma szanse się spodobać.
Świetna gra na 2 osoby, niezbyt trudna, ale pozwalająca na odrobinę kombinowania.

Z prostych i niedrogich dwuosobówek krótkie i fajne jest też Poprzez Wieki albo Poprzez Wieki: Droga do Szaleństwa. Klimat średniowieczny lub lovecraftowski - co kto woli.

Na więcej niż 2 osoby zerknij na Obecność - rozgrywka nie za długa, sama gra nie jest skomplikowana, ale dzięki temu, że jest asymetryczna, daje możliwość spróbowania zabawy z różnych perspektyw. No i przy okazji nie zabija ceną.

Podobnie O mój zboże - niedroga i dająca możliwość kombinowania gra polegająca na budowaniu i odpalaniu silniczków produkujących różne dobra. Rozgrywka niezbyt długa. Klimaty farmersko-rolnicze.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: anna26 »

Bo wsiąść do pociągu lepsze na więcej niż 2 osoby zwłaszcza Europa, na 2 to Skandynawia. Ale do grania z żoną będą świetnie​ zamki a do grania z dziećmi pociągi są dobre. Osadnicy mogą być zatrudni zwłaszcza dla 8 latka i trochę się ciągną nawet przy 3 osobach nie mówiąc o 4 ale przy dwójce fajni. Jeszcze Abyss fajny i bardzo ładny
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: ozon »

Sroczka jak dla żony to bierz 7 Cudów Świata Pojedynek - to ulubiona gra mojej żony (nie wiem czy dla dzieci nie będzie zbyt trudna).

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: jakmis83 »

Z dwuosobówek mogę Ci polecić wspomniany już Patchwork - świetny do wprowadzenia w świat planszówek.
Ponadto również wspomniane 7 Cudów - Pojedynek oraz Kawerna, jaskinia kontra jaskinia -czyli Kawerna dla dwójki.
Ponadto dobre tytuły na wprowadzenie, to Talizman (ale obaj wiemy, że Magia i Miecz wyd. Sfera było bardziej klimatyczne), właśnie, spróbuj z Magią i Mieczem.
Dobre będzie Carcassonne, Catan, Zamki Burgundii, K2.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Sroczka
Posty: 289
Rejestracja: 19 gru 2017, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: Sroczka »

ozon pisze:Sroczka jak dla żony to bierz 7 Cudów Świata Pojedynek - to ulubiona gra mojej żony (nie wiem czy dla dzieci nie będzie zbyt trudna).

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
muszę być podstępny i poprzez dzieci przekonywać żonę do wspólnego zagrania 1vs1 :P ale mam tę grę w planach.

Podziękował.
Awatar użytkownika
Sroczka
Posty: 289
Rejestracja: 19 gru 2017, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: Sroczka »

jakmis83 pisze:Z dwuosobówek mogę Ci polecić wspomniany już Patchwork - świetny do wprowadzenia w świat planszówek.
Ponadto również wspomniane 7 Cudów - Pojedynek oraz Kawerna, jaskinia kontra jaskinia -czyli Kawerna dla dwójki.
Ponadto dobre tytuły na wprowadzenie, to Talizman (ale obaj wiemy, że Magia i Miecz wyd. Sfera było bardziej klimatyczne), właśnie, spróbuj z Magią i Mieczem.
Dobre będzie Carcassonne, Catan, Zamki Burgundii, K2.

Patchwork dodany do listy życzeń :) dzięx
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: gregos »

Królestwo Królików albo Park Niedźwiedzi będzie dla całej rodziny.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: matten »

Ja polecę Patchwork i Splendor. Obie są bardzo proste, zasady można wytłumaczyć w mig i nie trzeba nieustannie sięgać do instrukcji. Wykonanie obu gier jest miłe dla oka i dobrze chodzą zarówno w męskim, jak i żeńskim gronie. Ja zaczynałem swoją przygodę z planszówkami od Patchworka, od tej pory rozegrałem kilkadziesiąt partii i gra nadal się nie nudzi. Splendor podobnie.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
km007tbg12
Posty: 140
Rejestracja: 06 gru 2014, 15:59
Lokalizacja: Sandomierz
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: km007tbg12 »

Kingdomino.gram z żona jest zawsze chetna na partie lub 5.dzieciom spodobaja sie zamki 3d i ladne kafelki terenu

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: maciejo »

Tobago :!: niezawodna rodzinna gra.
Catan :?: 8)
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2024
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: walkingdead »

Jeśli mogę zasugerować to może Lewis & Clark, Osadnicy: Narodziny Imperium albo Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy.


L&C oraz Dziedzictwo są dość zapomniane i chyba mało popularne. L&C pozwala poczuć atmosferę przygody, podoboju. Dla mnie to była niesamowicie wciągająca gra, która poza uroczą oprawą graficzną ma naprawdę ciekawy temat.
Dziedzictwo natomiast jest niewątpliwie unikatowym tworem. Temat super" kobiecy", z dużą dozą humoru, świetnymi graficzkami i super hiper przyjaznymi zasadami. Przecież swatanie cycatej kuzynki z parobkiem brzmi jak smakowita zabawa :mrgreen:
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 381
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: E2MD »

Ja zawsze polecam Takenoko. Grafika i wykonanie podoba się wszystkim. 8 letnia córka spokojnie ogarniała grę. Minęły trzy lata i do tej pory gdy nie możemy dojść do porozumienia w co zgrać (11,16 +żona) to kompromisowo zawsze wjeżdża Takenoko :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Nie przyszedłem tutaj wygrać
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Dla żony na start i ew. dziecka 10+

Post autor: jakmis83 »

Zapomniałem o bardzo dobrej, rodzinnej grze Domek :)
Lubiana przez dzieci i dorosłych graczy.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
ODPOWIEDZ